کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته درباره خستگی تصمیم گیری و روش های مقابله با آن

ما در طول روز با صدها گزینه برای انتخاب رو به رو هستیم – از این‌که چه غذایی برای ناهار انتخاب کنیم (پاستا یا کباب) گرفته تا اتخاذ تصمیم‌های پیچیده‌تری که سلامت هیجانی، مالی، و جسمی‌تان را درگیر خود می‌کنند. مهم نیست تا چه حد قدرتمند باشید، بر اثر پدیده‌ای به نام ‌”خستگی تصمیم گیری”‌ ممکن است بالاخره توانایی‌تان برای انتخاب بهترین گزینه‌ها کاهش یابد. خستگی تصمیم گیری یک اصطلاح رسمی است و به احساسی اشاره دارد که در مواقع مواجهه با استرس شدید و بیش از اندازه‌ی ناشی از اجبار برای انجام تصمیم‌گیری‌های متعدد در طول روز به سراغ‌تان می‌آید.

خستگی تصمیم گیری و روش های مقابله با آن

مشاور شناخته شده‌ای به نام جو مارتینو در این مورد می‌گوید، “تشخیص این‌که آیا دچار خستگی تصمیم گیری شده‌اید یا خیر می‌تواند دشوار باشد، زیرا ‌این وضعیت معمولا شبیه حس خستگی و فرسودگی است.‌‌‌”‌ بنابراین، به اعتقاد جو مارتینو، خستگی تصمیم گیری شاید خیلی بیش‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنیم، بتواند بر ما تاثیر بگذارد.

یادگیری نحوه‌ی کنترل فرایند تصمیم‌گیری‌تان می‌تواند در پیشگیری از بروز احساس فرسودگی و حفظ انرژی ذهنی به شما کمک کند. در این مقاله، به چیزهایی اشاره می‌کنیم که برای جلوگیری از بروز خستگی تصمیم گیری،‌ باید از آن‌ها آگاه باشید.

خستگی تصمیم گیری که نخستین بار توسط روانشناس اجتماعی، روی بامایستر به کار رفت، به فشار روحی و هیجانی ناشی از سنگینی بار تصمیم‌گیری اشاره دارد.

دکتر تونیا هانسل، متخصص مددکاری اجتماعی در دانشگاه تولین در این مورد می‌گوید، “وقتی آدم‌ها بیش از اندازه تحت استرس قرار می‌گیرند، ذهن‌شان به طور کلی قفل می‌کند و دست‌پاچه می‌شوند؛ این استرس نقش قابل توجهی در رفتارهای ما ایفا می‌کند.‌”

وی معتقد است، این نوع از خستگی ممکن است به یکی از این دو پیامد منجر شود: اتخاذ تصمیم‌های پرخطر یا اجتناب از تصمیم‌گیری.

به عبارت دیگر، وقتی انرژی ذهنی‌تان به تدریج رو به زوال می‌رود، توانایی‌تان برای مقابله با هوس‌ها و وسوسه‌ها کم‌تر می‌شود و احتمال انتخاب آسان‌ترین گزینه‌ها بیش‌تر خواهد شد.

نمونه‌های رایج

خستگی تصمیم گیری می‌تواند از طرق مختلف و به اشکال متفاوت ظاهر شود. در این بخش، به دو سناریوی شایع اشاره می‌کنیم:

برنامه‌ی غذایی

شاید کم‌تر فعالیتی در طول روز به اندازه‌ی تصمیم‌گیری‌های دائمی برای انتخاب غذاهای مصرفی در صبح، ظهر، و شب استرس‌زا باشند. این دشواری در تصمیم‌گیری تا حدودی ممکن است به شمار بالای گزینه‌های انتخابی برای تهیه یا سفارش غذا مربوط باشد (به خصوص که امروزه اینترنت نیز بی‌نهایت دستورالعمل آشپزی معرفی می‌کند).

برای مثال، شاید در اینترنت و دنیای مجازی از میان صدها دستورالعمل آشپزی به دنبال گزینه‌ای هستید که بیش از نظرتان را به خود جلب کند. ولی به نظر می‌رسد، تمام این گزینه‌های به یک اندازه خوب هستند. دچار خستگی می‌شوید؛ به این ترتیب، به صورت تصادفی و بدون آن‌که به دقت مواد مورد نیاز برای تهیه‌ی آن را مطالعه کنید، یکی از غذاها را انتخاب می‌کنید.

پس از تهیه‌ی یک فهرست خرید، به سمت فروشگاه مواد غذایی می‌روید؛ در آن‌جا فقط برای خرید یکی از اقلام (مثلا شیر) با بیش از ۲۰ گزینه رو به رو می‌شوید.

به خانه بر می‌گردید، و متوجه می‌شوید تا آخر هفته وقت کافی برای تهیه‌ی این غذا در اختیار ندارید. و بدتر این‌که، شیری را که خریده‌اید با آن‌چه در دستورالعمل این غذا گفته شده، متفاوت است.

مدیریت تصمیم‌ها در محل کار

تونیا هانسل می‌گوید، “‌جستجو برای یافتن پاسخ سوال‌های گوناگون می‌تواند یک روند تصمیم‌گیری ساده را به هزارتویی پر از استرس و کارهای سخت تبدیل کند.‌”‌

برای مثال، برای استخدام نیروهای جدید، قرار است با متقاضیان مصاحبه انجام دهید. ده‌ها متقاضی واجد شرایط برای استخدام در برابر شما قرار دارند و مجبور هستید تعداد آن‌ها را به رقمی قابل کنترل کاهش دهید؛ این کار برای شما سخت و چالش برانگیز است.

در پایان روز، اطلاعات و مسائل مختلف مربوط به متقاضیان از کنترل شما خارج می‌شود، و فقط می‌توانید ۳ نفر از آن‌ها را که نام‌شان را به خاطر می‌آورید، برای مصاحبه انتخاب کنید. گزینش متقاضیان با این روش باعث می‌شود سازمان‌تان احتمالا از در اختیار داشتن برخی از قوی‌ترین نیروهای انسانی محروم بماند.

نحوه‌ی تشخیص

به یاد داشته باشید، همیشه به راحتی نمی‌توانید از ابتلای‌تان به خستگی تصمیم گیری باخبر شوید. ولی دکتر هانسل به بیان برخی علائم پرداخته است که نشان می‌دهند چه وقت در آستانه‌ی فرسودگی و خستگی تصمیم گیری قرار گرفته‌اید.

نشانه‌های خستگی تصمیم گیری

نشانه‌های شایع ابتلا به خستگی تصمیم گیری عبارت هستند از:

الف. به تأخیر انداختن. “‌بعدا این کار را انجام می‌دهم‌.‌”‌
ب. انتخاب هیجانی. “‌آن مان نَوارا، دو دو اسکاچی …‌”‌
پ. اجتناب از انتخاب. “‌فعلا نمی‌توانید از عهده‌ی این کار بر بیایم.‌”‌
ت. بلاتکلیفی. “‌وقتی شک و تردید دارم، فقط گزینه‌ی ‘‌خیر‌’‌ را انتخاب می‌کنم.‌‌”‌

به مرور زمان، این نوع از استرس می‌تواند به زودرنجی، افزایش اضطراب، افسردگی، و تاثیرات فیزیکی از جمله سردرد تنشی و مشکلات گوارشی منجر شود.

نحوه‌ی پیشگیری از خستگی تصمیم گیری

بهترین راه برای اجتناب از ابتلا به خستگی تصمیم گیری که باعث تخلیه‌ی انرژی‌تان می‌شود، هدایت آگاهانه‌ی افکار و اعمال‌تان است.

در ادامه، به چند نکته برای شروع اشاره می‌کنیم:‌

۱. تمرکز بر خود مراقبتی

دکتر هانسل در این مورد می‌گوید، “‌وقتی سیستم انسان بیش از اندازه تحت فشار قرار می‌گیرد، خود مراقبتی به عنوان یک واکنش مناسب به هر گونه استرس، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌شود.‌‌”‌

سعی کنید بین هر کدام از کارهای‌تان در طول روز، حدود ۱۰ دقیقه از وقت‌تان را به استراحت و آرامش اختصاص بدهید.

هم‌چنین، برای بازیابی توان و قدرت تصمیم‌گیری‌تان باید شب‌های به اندازه‌ی کافی بخوابید و استراحت کنید، مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان را به خوبی تامین کنید، و از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز پرهیز کنید.

۲. تهیه‌ی فهرستی از اولویت‌ها

با شناسایی اولویت‌های کاری و شخصی زندگی‌تان و تهیه‌ی فهرستی از آن‌ها برای انجام امور بر اساس اهمیت‌شان، از صرف انرژی بی‌مورد برای تصمیم‌گیری‌های بی‌اهمیت پرهیز کنید و بیش‌تر انرژی‌تان را صرف اولویت‌های‌تان کنید. به این ترتیب، وقتی به تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل مهم کاری و شخصی‌تان می‌پردازید که هم‌چنان انرژی کافی برای تحلیل و انتخاب در اختیار دارید.

۳. انجام تصمیم‌گیری‌های مهم بر اساس فلسفه‌ی شخصی‌تان

به گفته‌ی جو مارتینو، هنگامی که در حال اتخاذ تصمیم‌های مهمی هستید، یکی از بهترین راه‌ها برای اجتناب از ابتلا به خستگی تصمیم گیری، این است که از خودتان بپرسید در شرایط حاضر چه‌قدر احساس خستگی می‌کنید؟ آیا صرفا برای حل مسئله‌ی پیش رو‌ی‌تان در حال تصمیم‌گیری هستید؟‌

وی در این مورد می‌گوید، “‌به نظر من، بهتری سوالی که باید از خودتان بپرسید، این است: این تصمیم چه تاثیری بر زندگی من خواهد داشت؟‌”‌

اگر پاسخ‌تان این باشد که ‌”‌چنین تصمیمی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر زندگی‌ام داشته باشد‌”‌، فلسفه‌ی تصمیم‌گیری‌تان را به گونه‌ای توسعه دهید که فقط به شما اجازه بدهد چنین تصمیم‌هایی را زمانی اتخاذ کنید که یا مجبور به این کار هستید، یا احساس شادابی و سرحالی می‌کنید.

به این ترتیب، باید هر ماه زمانی را به ارزیابی مزایا و معایب مربوط به تصمیم‌های مهم کاری و شخصی‌تان اختصاص بدهید.

۴. به حداقل رساندن تصمیم‌گیری‌های کم‌اهمیت

با انجام یک برنامه‌ریزی و تهیه‌ی یک فهرست مناسب از اولویت‌های‌تان، تصمیم‌های نسبتا کم‌اهمیت را از برنامه‌تان خارج کنید تا تخلیه‌ی انرژی تصمیم‌گیری‌تان را به حداقل برسانید. برای مثال، برای اجتناب از تصمیم‌گیری برای انتخاب رستوران و غذای مورد نظرتان در وعده‌ی ناهار، غذای‌تان را از خانه برای خود به محل کار بیاورید. یا لباس‌های‌تان را از شب گذشته برای صبح فردا آماده کنید.

به گفته‌ی جو مارتینو، “‌آن‌چه آدم‌ها شاید متوجه نیستند این است که تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائلی که تاثیر ناچیزی بر زندگی‌تان دارند، واقعا انرژی زیادی را از شما می‌گیرند. سعی کنید چنین تصمیم‌هایی را شب قبل در زمان‌ فراغت‌تان از کار اتخاذ کنید.

۵. حفظ ثبات در برنامه‌ی روزانه

کارهای روزانه‌تان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که برای انجام امور جاری به تصمیم‌گیری چندانی نیاز نداشته باشید.

به همین خاطر، بهتر است درباره‌ی برخی از کارهای‌تان برنامه‌ و قاعده‌ی منظم و ثابتی داشته باشید:

الف. زمان خواب و استراحت
ب. روزهای خاصی که باید به باشگاه ورزشی بروید
پ. زمان خرید و رفتن به فروشگاه

۶. انتخاب تنقلات سالم

تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن‌ می‌تواند به حفظ انرژی‌تان کمک کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند، مصرف یک میان‌وعده‌ی سالم، متعادل، و حاوی گلوکز می‌تواند کنترل نفس را تقویت و از افت قند خون‌تان جلوگیری کند.

نمی‌دانید برای افزایش انرژی روزانه‌تان چه چیزهایی را به رژیم غذایی خود بیفزایید؟ ۲۳ خوراکی انرژی‌زا طبیعی که زندگی‌تان را دگرگون می‌کنند برای تقویت قدرت تصمیم‌گیری‌تان بسیار مفید هستند.

۷. دریافت کمک از دیگران

تقسیم بار روانی تصمیم‌گیری می‌تواند به پیشگیری از فرسایش ذهنی و خستگی تصمیم گیری کمک کند.

در این بخش، به چند مورد از کارهایی اشاره می‌کنیم که می‌توانید به دیگران محول کنید:

الف. اگر انتخاب غذا برای ناهار کار دشوار و خسته‌کننده‌ای است، از همسر یا هم‌خانه‌تان بخواهید این کار را بر عهده بگیرند. شما می‌توانید در خرید خانه به وی کمک کنید.
ب. از دوست نزدیک‌تان بخواهید در انتخاب لوله‌کش به شما کمک کند.
پ. از همکارتان بخواهید تصاویری را که برای ارائه‌ی پروژه به آن‌ها نیاز دارید، برای‌تان انتخاب کند.

۸. زیر نظر داشتن وضعیت ذهنی و جسمی

دکتر هانسل در این مورد می‌گوید، “‌همه‌ی آدم‌ها گاهی اوقات بر اثر تصمیم‌گیری‌های سخت و متعدد دچار خستگی و فرسودگی می‌شوند.‌”‌ به واکنش‌های هیجانی و جسمی خود توجه داشته باشید.

آیا به خاطر احساس فرسودگی و خستگی، مرتبا تصمیم‌های ضعیف و اشتباه اتخاذ می‌کنید؟ آیا برای آن‌که مجبور نباشید برای ناهار تصمیم‌گیری کنید، به مصرف تنقلات و خوراکی‌های ناسالم عادت کرده‌اید؟

دنبال کردن ریشه‌ی برخی واکنش‌های اشتباه‌تان می‌تواند به درک این مسئله کمک کند که کدام‌یک از عادت‌های روزانه‌تان نیازمند اصلاح و تغییر هستند.

۹. تمجید از خود برای اتخاذ تصمیم‌های خوب

در طول روز بدون آن‌که حتی متوجه شوید، ممکن است ده‌ها تصمیم کوچک بگیرید. ولی فقط تصمیم‌های موفق و مهم به یادتان می‌مانند.

دکتر هانسل توصیه می‌کند، خودتان را به شکل هدفمند به خاطر اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه و هوشمند تحسین کنید.

اگر به خوبی از عهده‌ی ارائه‌ی پروژه‌تان برآمده باشید یا نشت آب شیر را تعمیر کرده باشید، دستی روی سر خود بکشید و توانایی‌تان را برای حل مشکلات و انجام کارها تحت فشار و استرس تحسین کنید؛ یا مثلا به عنوان پاداش، ۱۵ دقیقه زودتر به خانه بروید، یا زمان بیش‌تری را برای استراحت و رسیدن به آرامش برای خود در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

اگر زودرنج، خسته، یا بی‌انرژی شده‌اید، ممکن است دچار خستگی تصمیم گیری شده باشید.

به تمام تصمیم‌های کوچک و بزرگی که در طول روز اتخاذ می‌کنید، نگاهی بیندازید و به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید انرژی کم‌تری را صرف تصمیم‌های کم‌اهمیت کنید.

با تغییر عادات و تنظیم برنامه‌ی روزانه‌تان، می‌توانید اضطراب خود را کاهش دهید و انرژی‌تان را برای اتخاذ تصمیم‌های مهم حفظ کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: healthline

۹ نکته درباره خستگی تصمیم گیری و روش های مقابله با آن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی