کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خدای ایران باستان در قلب بازی تاج و تخت

بر اساس حدس ها و گمانه ها شاید خدای ایران باستان در قلب بازی تاج و تخت باشد. فصل ششم از مجموعه‌ی موفق “بازی تاج و تخت” از اچ‌بی‌او، که آخر هفته ی قبل آغاز شد، احتمالا روی یک عنصر تاریخی مهم از دنیای تخیلی رمان‌های جرج ریموند ریچارد مارتین تمرکزخواهد داشت که برنامه‌های تلویزیونی به میزان زیادی بر اساس آن هستند: افسانه‌ی آزور آهای!

خدای ایران باستان

جان اسنو – بازی تاج و تخت

(اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم، ورلدویوز هم مانند همه در مورد آن‌چه در فصل جدید این فانتزی قرون وسطایی آشکار خواهد شد در بی‌خبری به سر می‌برد و هیچ تمایلی به رو کردن مهاجمین ندارد. آنچه در ادامه می‌بینید کاملا بر اساس اطلاعات مربوط به فصل‌های قبل و کتاب‌های مارتین است.)

آزور آهای یک چهره‌ی افسانه‌ای در کتاب‌ها و در این برنامه‌ی تلویزیونی است، یک جنگجوی نیمه‌خدا از دوران باستان که در نبردی عظیم بر تاریکی غلبه می‌کند در حالی که مسلح به سلاحی جادویی است که توسط رلوور که با نام‌های خداوندگار نور یا خدای آتش نیز شناخته می‌شود، به او تقدیم شده‌است.

یک پیشگویی هست که می‌گوید او دوباره در زمانی که خطر مشابه ای وجود داشته باشد متولد خواهد شد و این‌جا است که حدس و گمان‌ها درباره‌ی فصل جدید آغاز می‌شود.

یکی از شخصیت‌ها در کتاب دوم از این مجوموعه ی چند جلدی مارتین می‌گوید “روزی خواهد آمد، بعد از یک تابستان طولانی که ستاره‌ها خون گریه می‌کنند و نفس سرد تاریکی در جهان سنگینی می‌کند. در این هنگامه‌ی مخوف یک جنگجو شمشیری سوزان را از آتش بیرون می‌کشد. و آن شمشیر آورنده‌ی نور است، شمشیر سرخ قهرمانان، و او که آن را در دست دارد آزور آهای است که دوباره خواهد آمد و تاریکی در برابر او به زانو درخواهد آمد.”

البته این داستان قهرمان مسیحایی، یک داستان جهانی است و در قلب چندین و چند سنت مذهبی قرار دارد و قوه‌ی تخیل بشر را مانند داستان‌های دیگر بیدار می‌کند.

در دنیای پر تب و تاب سایت‌ها و تالارهای گفت‌وگوی “بازی تاج وتخت”، میزان نسبتا زیادی از افکار و حدس ها معطوف به منشا تاریخی و احتمالی افسانه‌ی آزور آهای شده‌است. خود مارتین گفته‌است این ایده ی باور تک‌خدایی و  تقدیس آتش  لوور( ارباب آتش) را از آیین زرتشت‌گرایی شرح و بسط داده است. زرتشت گرایی دینی است که قبل از اسلام و هزاران سال قبل در منطقه‌ای که اکنون ایران نام دارد، ظهور کرد.

در پس مفهوم پاک کنندگی آتش در آیین‌های هر دو باور پیش گفته، سنت‌های ایران باستان قرار که برای نخستین بار شناختی از  یک جهان اخلاقی را به قلمروهای غربی داد که از دوگانگی نیکی و اهریمن شکل گرفته است.

خدا در آیین زرتشت به نام اهورا مزدا، یک قادر مطلق و چهره‌ای برین شناخته می‌شود. در یکی از سنت‌های قدیمی ایران، اهورا مزدا روح‌های دوگانه‌ی نیکی و اهریمن ( یا شر ) را خلق می‌کند- امشاسپندان و انگره‌مَینیو که به نام اهریمن نیز شناخته می‌شود. اما در دین زرتشت، اهورا مزدا کاملا با اولی مرتبط است، یک خالق زندگی-بخش، و در تقابل با اهریمن، موجودی که نهایتا باید متحمل شکست شود.

در ادامه مطلبی می‌بینید از مدخل کلمه‌ی “خدا” از دایره‌المعارف بریتانیکا:

برای کمک به او در حمله به نور…. اهریمن گروهی خلق کرد از شیاطین که شامل حسادت و خصلت های شبیه به آن بودند. علی‌رغم هرج و مرج و درد و رنجی که در جهان به دلیل حمله‌ی بی‌امان او ایجاد می‌شود، مومنین انتظار دارند که اهریمن در پایان توسط اهورا مزدا شکست بخورد. شیاطین او که محدود به قلمرو خودشان هستند، یکدیگر را نابود خواهندکرد، و خودش نیز سرکوب خواهدشد.

به سختی می‌توان گفت که این مفهوم جنگ و نبرد جاویدان با یک دیگریِ اهریمن یا شیطان، منحصر به آیین زرتشت باستان است. بلکه روشن‌ترین طرح است برای برخورد کیهانی که در “بازی تاج و تخت” ترتیب داده شده‌است، جایی که اهورامزدا متشکل است از هم رلوور و هم آزور آهی، و جایی که قهرمان واقعی آتش نهایتا یک اهریمن یا شیطان بی‌رحم را از سرزمین یخ به مبارزه خواهد طلبید.

بنابر این به نظر می رسد خدای ایران باستان یا اهور مزدا در قلب بازی تاج و تخت باشد.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده:ایشان تارور

منبع: واشینگتن پست :

خدای ایران باستان شاید در قلب بازی تاج و تخت باشد

بازده

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی