کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

هنرهای موجود در غارها شواهد روشنی از نحوه‌ی زندگی نیاکان‌مان در ده‌ها هزار سال پیش به دست می‌دهد. غار نگاره‌ها نمایانگر چیزهایی درباره‌ی فنون مختلف شکار، زندگی اجتماعی، باورهای متفاوت آن دوران هستند. دانشمندان همچنان به کاوش و بررسی هنرهای غاری در بخش‌های مختلف جهان مشغول هستند. فهرست زیر ۹ حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان را به شما نشان می‌دهد.

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

۹. غار نگاره‌های غار لائوس گال، سومالیلند، سومالی

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

لائوس گال یک مکان باستانی مشهور واقع از شمال‌شرقی سومالی است که شامل یک سری از غارهای گرانیتی می‌شود. نقاشی‌های نوسنگی درون این غارها ۸۰۰۰-۱۰۰۰۰ سال قدمت دارند. غار نگاره های لائوس گال توسط تیم باستان شناسی فرانسوی در ۲۰۰۲ کشف شدند، طی سفری که در جستجوی غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای این مکان بودند. غار نگاره های لائوس گال از بهترین غار نگاره های به جا مانده و حفظ شده در آفریقا به حساب می‌آیند. آن‌ها از بلایای طبیعی، جنگ‌ها و فعالیت‌های بشری و تماس حیوانات جان به در برده‌اند.

مجموعه‌ی لائوس گال در کل شامل ۸ غار باستانی است. اکثر نگاره‌های سنگی در اولین غار از این مکان واقع شده اند. نگاره ها نشانگر حیوان‌های وحشی و ماده گاوهایی هستند که ساکنین آن زمان در کنارشان هستند. بعضی از نگاره‌های گاوها با لباس‌های تشریفاتی تزئین شده اند. باقی غارهای لائوس گال زمانی به عنوان پایگاه‌های نظامی و گاهی به عنوان زندان استفاده می‌شدند. امروزه لائوس گال یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری و مکان باستانی مهمی در سومالی است.

مطلب مرتبط: ۲۵ عجیب ترین غار جهان که شگفت انگیز هستند

۸. سرا دا کاپیوارا، برزیل

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

غارنگاره‌های فهرست شده‌ی موجود در میراث چهانی در پارک ملی سرا دا کاپیورای برزیل قدیمی‌ترین هنرهای شناخته شده در آمریکای جنوبی به شمار می‌آیند. بسیاری از نگاره‌های ماقبل تاریخ در این پارک ملی به قدمت حدودا ۲۵۰۰۰ سال پیش هستند. هنرهای سنگی در این مکان رگه‌های مختلفی از رنگ قرمز را به تصویر می‌کشند. آن‌ها نشان دهنده‌ی شکار، رقص، و اشکالی از آدم‌ها و حیوان‌ها هستند. سنگ نگاره‌های پارک ملی سرا دا کاپیورا همچنین اولین نشانه‌ی تمدن بشری در قاره‌ی آمریکا نیز هستند.

۷. پناهگاه‌های صخره‌ای بهیمبتکا، مادایا پرداش هند

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

پناهگاه‌های صخره‌ای بهیمبتکا در ایالت مادایا پرادش هند خانه‌ی مجموعه‌ای از یکی از قدیمی‌ترین غار نگاره‌های جهان هستند. بهیمبتکا شامل ۷۰۰ پناهگاه صخره‌ای است که توسط دانشمند باستان شناس هندی وی.اس واکاندار در ۱۹۵۷ کشف شد. این غارها نشانه‌ای از فعالیت‌های اولیه‌ی بشری را در شبه قاره‌ی هند نشان می‌دهند. آن‌ها همچنین نمایشگر سنگ نگاره‌های برجسته‌ای از دوره‌ی میانسنگی (۱۰۰۰۰-۵۰۰۰ قبل از میلاد) هستند. یونسکو نیز در 2003 این سایت را میراث جهانی اعلام کرد.

بعضی از هنرهای صخره‌ای در این سایت به ۳۰۰۰۰ سال پیش باز می‌گردند. همچنین نگاره‌هایی از دوره‌ی قرون وسطا (بین قرن پنجم و پانزدهم) وجود دارد. این نگاره‌ها از تغییرات اقلیمی و سایر عوامل تاثیرگذار جان به در برده‌اند جون اکثر آن‌ها در دیواره‌های داخلی غارها حک شده‌اند. بعضی از نگاره‌ها را حتی بر سقف غارها نیز می‌توان مشاهده کرد.

۶. غار دست‌ها، سانتا کروس، آرژانتین

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

غار دست‌ها در استان سانتا کروس آرژانتین قرار دارد. اسم این غار برگرفته از نگاره‌های دست‌هایی است که به ۹۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ سال پیش باز می‌گردند. غارها شامل نگاره‌هایی از مناظر شکار، حیوانات، اشکال هندسی و الگوهای زیگزاگی نیز هستند. این طراحی‌ها را نیاکان منطقه‌ی پاتاگونیا در آرژانتین ترسیم کرده‌اند. این مکان در سال ۱۹۹۱ در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

اکثر دست‌های نقاشی شده در این غار «دست چپ» هستند. باستان شناسان بر این باورند که طراحی‌ها با اسپری کردن رنگ روی دست چپ نقاش با استفاده از لوله‌های درست شده از استخوانی که به دست راست‌شان گرفته بودند به وجود آمده اند. همچنین نگاره‌هایی وجود دارند که فنون مختلف شکار استفاده شده توسط شکارچیان پاتاگونیایی را به تصویر می‌کشند.

مطلب مرتبط: ژن غارنشینی در شما خطر ابتلا به آلرژی و افسردگی را افزایش می‌دهد

۵. هنر صخره‌ای کاکادو، پارک ملی کاکادو، جنوب شرقی داروین، استرالیا

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

پارک ملی کاکادو در داروین استرالیا حاوی هزاران مکان بومی است من جمله هنرهای صخره‌ای، ابزارهای سنگی و پناهگاه صخره‌ای. هنرهای صخره‌ای در پارک ملی کاکادو نمایانگر نخستین تمدن‌های بشری است که به ۴۰۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. هنر باستانی در کاکادو اساسا شکار، جشن‌های آیینی و زندگی اجتماعی ساکنین مختلف را در دوره‌های زمانی متفاوت نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین نگاره‌ها در پارک کاکادو ۲۰۰۰۰ سال قدمت دارند. جدیدترین هنر صخره‌ای در پارک ملی کاکادو در سال ۱۹۸۶ ترسیم شده است.

۴. غار ماگورا، بلوگرادچیک بلغارستان

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

غار ماگورا در استان ویدین بلغارستان یکی از بزرگترین غارهای این کشور است. دیواره‌های غار با نگاره‌های چشمنوازی مربوط به عصر نوسنگی و اوایل دوره‌ی مفرغ تزئین شده‌اند. این نگاره‌ها تصویرگر خدایان، حیوانات، و فنون شکار نیاکان این محل هستند. همچنین یک تقویم خورشیدی روی دیوار غار ماگورا هست که ۳۶۶ روز و پنج فستیوال مختلف را نشان می‌دهد. این قدیمی‌ترین تقویم خورشیدی کشف شده در قاره‌ی اروپا شناخته می‌شود. غار ماگورا همچنین تعدادی از سازندهای زمین شناسی را در خود دارد شامل چکنده‌سنگ‌ها، چکیده سنگ‌ها، و مرواریدغارها.

۳. غار شووه، آردش در جنوب فرانسه

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

غار شووه در جنوب فرانسه شامل یکی از بهترین هنرهای غاری حفظ شده در جهان است. نگاره‌های سنگی در این مکان به ۳۰۰۰۰ و ۳۲۰۰۰ سال و در دوره‌ی اوریگنیشن است. دیواره‌ی غار با بیش از ۱۰۰۰ تصویر از نیاکان در عصر حجر تزئین شده‌اند. این غار ده هزار سال از دید مردم جهان بیرون پنهان مانده بود. مجددا در ۱۹۹۴ توسط گروهی از غارشناسان کشف شد. علاوه بر نگاره‌های چشمگیر غار شووه حاوی بقایای فسیلی و سایر نشانه‌های بشری نیز هست. یونسکو در ۲۰۱۴ این غار را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

۲. غار آلتامیرا، شمال اسپانیا

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

غار آلتامیرا در شمال اسپانیا اولین مکان جهان است که غار نگاره های پارینه‌سنگی زبرین دارد. این نگاره‌ها همچنین یکی از بهترین غار نگاره های حفظ شده در جهان هستند چون دیواره های داخلی غارها از تاثیرات اقلیمی و آب و هوایی مصون هستند. نگاره ها پستانداران وحشی و دست انسان‌ها را به تصویر می‌کشند. آبشار صخره‌ای که دهانه‌ی غار را پیش از ۱۳۰۰۰ سال پیش مسدود کرده است عاملی بوده است که نگاره‌ها در بهترین حالت ممکن محفوظ بمانند. تعدادی از علائم مرموز نیز در دیواره‌های غار آلتامیرا نقش بسته اند.

۱. لاسکو، دوردونی در جنوب شرقی فرانسه

حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان

مجموعه‌ی غارهای لاسکو و این مکان میراث جهانی در روستای مونتینیاک در جنوب شرقی فرانسه به خاطر غارنگاره های دوره ی پارینه سنگی در سراسر جهان معروف است. لاسکو حاوی بیش از ۲۰۰۰ غارنگاره است. برآورد می‌شود غارنگاره‌های لاسکو ۲۰۰۰۰ سال قدمت داشته باشند. این نگاره‌ها حیوانات، پیکرهای انسانی و نشانه‌هایی انتزاعی را به تصویر می‌کشند. تعدادی از بخش‌ها در مجموعه غارهای لاسکو وجود دارند که سرسرای بزرگ گاوها، گذرگاه جانبی، پیکر مرد مرده، اتاق حکاکی‌ها، گالری نقاشی شده و اتاق گربه سانان نامگذاری شده‌اند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: themysteriousworld

۹ حیرت انگیزترین غار نگاره های جهان


 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی