کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ راهکار حمام کردن نوزاد که بسیار راحت و علمی است

پدر و مادرهای تازه کاری که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند برخی اوقات از حمام کردن نوزاد خود می‌ترسند. اما ما به شما می‌گوییم که نترسید و از این ترفندها استفاده کنید تا حمام کردن نوزاد تان برایتان کار راحت تری شود. به یاد داشته باشید که همیشه وقتی در حمام هستید حداقل یکی از دست‌های خود را روی بدن نوزادتان قرار بدهید.

حمام کردن نوزاد

۱.از یک اسفنج مخصوص حمام استفاده کنید

اگر بند ناف نوزاد شما هنوز کنده نشده است، برای تمیز کردن او هر چند روز یک بار از یک اسفنج مخصوص حمام استفاده کنید. به جز قسمت هایی که زیر پوشک قرار می‌گیرد و زیر چانه نوزاد که آب دهانش آویزان می‌شود، بقیه قسمت‌های بدن نوزاد خیلی کثیف نمی‌شود. برای همین بهتر است توجه بیشتری به این قسمت‌ها نشان بدهید. می‌توانید با استفاد ه از یک عدد صابون و کمی آب ولرم و یک اسفنج مخصوص حمام نوزاد این قسمت‌ها را تمیز کنید.

۲. زمان بندی داشته باشید

برای حمام کردن نوزاد خود برنامه‌ریزی کنید و بیشتر از دو بار در هفته او را حمام نکنید. بیش از دو بار حمام کردن در هفته ممکن است پوست فوق العاده نازک نوزاد شما را خشک کند. بهتر است زمانی از روز که نوزادتان به خوبی استراحت کرده و گرسنه نیست( آن هم نه بلافاصله بعد از غذا خوردن چون ممکن است نوزاد بالا بیاورد) را برای حمام کردن او انتخاب کنید. بعضی از پدر و مادرها دوست دارند زمانی در ابتدای شب وحدودا نیم ساعت بعد از شیر خوردن- البته نه درست قبل از خواب شب- را به حمام کردن نوزاد اختصاص دهند زیرا آب گرم به او احساس خواب آلودگی می‌دهد و او را برای خواب شب آماده می‌کند.

مطلب مرتبط: حمام آب سرد: ۱۰ برترین فواید دوش آب سرد برای پوست ، مو و سلامتی

۳. از شامپوی بدون سوزش چشم استفاده کنید

برای حمام کردن نوزاد خود نیازی ندارید که از صابون یا شامپوی زیادی استفاده کنید. شاید لازم باشد که قسمت‌های پایین تر بدن آنها یا اگر مویی دارند سرشان را با کمی شامپو بشویید. برای این کار بهتر است در هنگام خرید محصولات بهداشتی مخصوص حمام کردن نوزادتان محصولات فاقد سوزش چشم را انتخاب کنید. بعضی از مادرها از شامپوی اسطوخودوس مخصوص کودک استفاده می‌کنند که تاثیری ملایم‌کننده و خواب آور برای نوزاد به همراه دارد.

۴. در آخرین مرحله شامپو بزنید

اگر می‌خواهید سر و صورت کودکتان را شامپو بزنید بهتر است این کار را در آخرین مرحله از حمام کردن انجام دهید و نوزاد را در آب کف آلود نگه ندارید. نگه داشتن نوزاد در آب کف آلود پوست بدن او را خشک می‌کند. موهای خیس هم موجب می‌شود نوزاد سردش شود پس بهتر است هرچه زودتر به حمام کردن او خاتمه بدهید.

مطلب مرتبط: ۳۵ مهمترین فواید دوش آب گرم برای پوست و مو

۵. لوازم حمام را آماده کنید

قبل از حمام کردن، ابتدا همه لوازم مورد نیاز خود را آماده کنید و آنها را دم دست خودتان در حمام قرار بدهید. درب قوطی‌های شوینده را از قبل باز بگذارید و آنها را برای استفاده آماده کنید. با یک دست نوزاد را نگه دارید و با دست دیگر از شوینده برای شستن او استفاده کنید.

۶. از کسی کمک بگیرید

از کسی بخواهید تا در چند تجربه اول شما از حمام کردن کودکتان به شما کمک کند. از آنجایی که شما تحت هیچ شرایطی نوزاد خود را بدون حضور فرد دیگری داخل هیچ مقدار آبی تنها نمی‌گذارید، حضور یک همراه در مواقع ضروری که نیاز دارید چند لحظه‌ای از حمام بیرون بروید به شما کمک می‌کند. بعلاوه، از آنجایی که مطمئن نیستید نوزاد شما چه واکنشی به حمام کردن نشان می‌دهد، داشتن یک همراه در این موقعیت می‌تواند به شما در آرام کردن یک نوزاد خیس و در حال گریه کمک کند.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش گرفت

۷. از یک تکه پارچه مخصوص حمام استفاده کنید

بدن خیس و صابونی نوزاد لغزنده می‌شود. در این شرایط می‌توانید برای نگه داشتن نوزاد در یک نقطه تکه‌ای پارچه دورش بپیچید. بعلاوه می‌توانید حوله‌ای را در وان مخصوص حمام نوزاد پهن کنید و با این کار گرما و راحتی بیشتری برای او ایجاد کنید.

۸. دمای آب را کنترل کنید

نوزاد ریزه میزه شما نیازی ندارد تا برای حمام کردن او از آب خیلی زیادی استفاده کنید. پوست نوزاد بسیار حساس تر از افراد بزرگسال است پس مطمئن شوید که دمای آب را با دقت کنترل کرده اید. اگر آب برای شما خیلی گرم است باید بدانید که برای نوزاد خیلی داغ خواهد بود. قبل از اینکه نوزاد را با قسمت داخلی مچ دست یا آرنج خود در وان یا لگن آب قرار بدهید، دمای آن را کنترل کنید. آب باید گرم باشد نه داغ. دماسنج مخصوص حمام نوزاد باید درجه حرارت آب را ۹۰ درجه یا کمتر نشان بدهد.

مطلب مرتبط: ۵ اشتباه دوش گرفتن که پوست تان را خراب می‌کند 

۹. هوای محیط را گرم کنید

قبل از آنکه نوزادتان را به حمام ببرید فضای خانه و حمام را گرم کنید. نوزاد شما در داخل و خارج از حمام به فضایی گرم و نرم احتیاج دارد. با این کار احتمال گریه کردن او کمتر می‌شود.

۱۰. منتظر گریه کردن و حتی شلوغ کاری هایش باشید

اگرچه ممکن است برای شما هیچ چیز به اندازه حمامی گرم و راحت آرامش بخش نباشد اما نوزاد شما حمام کردن را تجربه جدید و شوک آور دیگری می‌داند و حتی ممکن است این تجربه را زیاد هم دوست نداشته باشد. اگر اینچنین است، مدت زمان نگه داشتن او در حمام را کوتاه کنید و هر چه سریعتر او را خشک کنید و لباس هایش را بپوشانید. حتی اگر می‌بینید که در مدت کوتاهی بعد از حمام کردن، لوسیون زدن، پودر زدن و لباس پوشاندن پوشکش را هم کثیف کرده است زیاد تعجب نکنید. این اتفاق معمولا رخ می‌دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- فاطمه یحیی

منبع:mom۳۶۵

۱۰ راهکار حمام کردن نوزاد که بسیار راحت و علمی است


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی