کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

حق اختراع چیست

حق اختراع چیست ؟

حق اختراع یا Patents حقی است که به یک مخترع اعطا می‌شود که به او اجازه می‌دهد تا ساخت، استفاده، یا فروشِ اختراع‌اش به مدت ۲۰ سال توسط سایرین ممنوع کند.

در ایالات متحده، دفتر ثبت اختراع و علامت تجاری امریکا تقاضانامه‌های ثبت اختراع را بررسی و تصویب می‌کند، که از دزدیده شدن ایده‌ی آنها توسط سایرین جلوگیری می‌کند. پس از تصویب، صاحب حق ثبت اختراع تنها شخص یا شرکتی است که مجاز به ساخت، استفاده، یا فروش محصول، به انجام رساندن، یا راه‌حلی برای یک مشکل فناوریکی است که آنها درست و ثبت کرده‌اند. سایرین همه از این کار منع می‌شوند، مگر آن که به آنها اجازه داده شود.

انواع حق اختراع

سه نوعِ اصلی حق ثبت اختراع وجود دارد:

  • حق اختراع طرح- هر کسی که یک طرح جدید برای یک محصول می‌سازد می‌تواند متقاضی حق ثبت اختراع طرح شود. مثال‌ها شامل بطری‌های نوشیدنی(شکل ظرف کوکاکولا را در نظر بگیرید) یا مبلمان(مثل صندلی زانویی) می‌شوند.
  • حق اختراع گیاه- گیاه‌شناسانِ درگیرِ پیوند زدن و خلق اشکالِ گیاهان ترکیبی می‌توانند برای یک حق ثبت اختراع گیاه تقاضا بدهند. مثال‌ها شامل گل رز بال فرشته‌ای و ذرت مقاوم در برابر خشکسالی می‌شوند.
  • حق اختراع ابزار- هر کس که “هر فرآیند، ماشین، متاع تولید، یا ترکیب مواد جدید و مفید، یا هر پیشرفت جدید و مفید وابسته به آن” را اختراع یا کشف می‌کند می‌تواند برای حق ثبت اختراع ابزار تقاضا بدهد. مثال‌ها شامل چوپ پنبه‌ی نوشیدنی‌ سبز کوچک استارباکس که همراه با فنجان‌هایش بیرون می‌آید یا نوع هاوربورد تخته‌های اسکیت.

فرآیند حق اختراع

در حالی که بسیاری از مخترعان ممکن است بخواهند بدوند و برای حفاظت از حق ثبت اختراع به محض آن که فلان چیز جدید انقلابی به ذهن‌شان می‌آید درخواست بدهند، بسیاری از متخصصین پیشنهاد دیگری دارند. چرا؟ فرآیند حق ثبت اختراع می‌تواند حول و حوش ۲۵۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد. پس تا مطمئن نشده‌اید که ایده‌ی شما به لحاظ تجاری مناسب است- یعنی شما می‌توانید از آن پول در بیاورید- بهتر است برای پر کردن ورقه‌های تقاضانامه کمی دست نگه دارید.

مهم‌تر از حفاظت از ایده‌ی‌تان تایید آن است که آن ایده دارای ارزش باشد. آیا دیگران برای خرید آن یا استفاده از آن پول خواهند پرداخت یا در محصولات خود جایی برای آن قائل می‌شوند؟ چرا پول را صرف حفاظت از محصولی کنیم که کسی آن را نمی‌خواهد، حد سودآوری است.

نخستین قدم‌ها

بنابراین قبل از آن که کار بر روی آن فرم تقاضانامه‌ی حق ثبت اختراع کار کنید:

  • یا یک سند افشاگری با دفتر حق ثبت اختراع امریکا پر کنید، که تاریخ ایده را مستند می‌کند، یا ایده‌تان را در یک دفترچه‌ی مخترعان تشریح کنید. این کار تاریخی را که ایده به ذهن‌تان آمده است ثبت می‌کند، محض این که ممکن است کسی سبقه ی تاریخی ایده‌ی‌تان را زیر سوال ببرد.
  • چک کنید تا مطمئن شوید هیچ کس دیگری قبل از شما در دفتر ثبت اختراعات امریکا ایده‌تان را به ثبت نرسانده باشد.
  • در یک مطالعه امکان سنجی بازار که توسط یک شرکت انجام شده است سرمایه‌گذاری کنید تا در آنها صاحب تخصص شوید. مرکز خدمات ابداعاتِ ویسکنسین ممکن است بتواند شما را به مسیر درست هدایت کند. چنین مطالعاتی به بهایای استارت آپ‌ها، تقاضای بازار، ایمنی، و امکان سنجی بازار نگاه می‌کنند تا تعیین کنند که آیا بازاری برای ایده‌ی جدید شما وجود دارد. آنها چند دلار هزینه دارند، که بهتر از هزاران دلاری است که حق ثبت اختراع هزینه بر خواهد داشت.
  • وقتی که مطمئن شدید ایده‌ی‌تان قابل فروش است، روند حق ثبت اختراع آن را پی بگیرید.

فرآیند حق ثبت اختراع ممکن است چند سال طول بکشد و تقاضانامه‌ی‌تان می‌تواند به تعدادی از دلایل رد شود، مثلا اگر خیلی نزدیک به حق ثبت اختراع موجود دیگری باشد.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع:shopify

حق اختراع چیست

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی