کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ حقیقت مهم درباره افسردگی که همین امروز بدانید

افسردگی یک بیماری جدی و در عین حال، قابل درمان است. ولی برخی باورهای نادرست، سوء برداشت‌ها، و افسانه‌ها درباره‌ی افسردگی وجود دارند که در بسیاری از آدم‌ها به مانعی برای درمان این بیماری تبدیل شده‌اند؛ پیامدهای عدم درمان افسردگی می‌توانند زندگی بیمار را با خطر مواجه کنند. از سویی دیگر، درک حقایقی درباره‌ی افسردگی می‌تواند جان بسیاری از مبتلایان به این بیماری را نجات بدهد. در این مقاله، به ۷ حقیقت مهم درباره افسردگی اشاره می‌کنیم که همه‌ی آدم‌ها باید درباره‌ی اختلالات مربوط به افسردگی بدانند.

حقیقت مهم درباره افسردگی

حقیقت مهم درباره افسردگی

۱. افسردگی ممکن است همیشه علت مشخصی نداشته باشد

گاهی اوقات برخی از آدم‌ها به دلایل کاملا مشخصی دچار افسردگی می‌شوند – مثلا ممکن است شغل‌شان را از دست داده باشند یا بهترین دوست‌شان از دنیا رفته باشد؛ ولی در افسردگی بالینی، لزوما دلیل مشخصی (یعنی وقوع یک رویداد ناراحت‌کننده) برای ایجاد حالات پریشانی و افسردگی در فرد بیمار وجود ندارد. تعادل میان مواد شیمیایی داخل مغز که مسئول کنترل خلق و خو هستند ممکن است به هم بریزد؛ این مسئله باعث ایجاد احساسات بد در آدم‌ها می‌شود – حتی اگر ظاهرا همه چیز در زندگی به خوبی و خوشی پیش بروند.

به همین دلیل، افراد مشهور و به ظاهر بی‌درد نیز ممکن است مبتلا به افسردگی ‌شوند؛ بنابراین، با ۲۰ فرد مشهور و سلبریتی مبتلا به افسردگی که باورتان نمی‌شود، آشنا شوید.    

۲. عوامل بسیاری می‌توانند باعث بروز افسردگی شوند

علت‌های بروز افسردگی به طور کامل شناسایی نشده‌اند، ولی عده‌ای معتقدند بهترین توضیح درباره‌ی علت‌های بروز افسردگی این است که این بیماری احتمالا بر اثر ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد می‌شود – عواملی از قبیل گرایش ژنتیکی زمینه‌ای به ابتلا به این وضعیت و برخی عوامل محیطی که می‌توانند سبب تحریک این بیماری شوند.

داشتن والدین یا اجدادی که مبتلا به افسردگی بوده‌اند، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را در آدم‌ها افزایش دهد؛ به این ترتیب، ژنتیک نقش مهمی در این بین ایفا می‌کند. هم‌چنین، آمار ابتلا به افسردگی در میان آدم‌هایی که سابقه‌ی مصرف مواد مخدر داشته‌اند نیز بیش‌تر است.

از جمله سایر عواملی که با بروز افسردگی در ارتباط هستند، می‌توان به عدم تعادل میان مواد شیمیایی موجود در مغز، هورمون‌ها، تغییرات فصلی، استرس، و تروما (روان زخم) اشاره کرد.

الف. عدم تعادل شیمیایی در مغز

افسردگی با به هم ریختن تعادل بین پیام‌رسان‌های عصبی موجود در مغز که بر تنظیم خلق و خو در آدم‌ها تاثیر می‌گذارند، در ارتباط است. این پیام‌رسان‌ها شامل دوپامین، سروتونین، و نوراپی نفرین هستند. بر اساس این نظریه، افزایش یا کاهش بیش از اندازه‌ی این پیام‌رسان‌های عصبی (به طور مستقیم یا غیر مستقیم) می‌توانند باعث بروز افسردگی شود.

ب. هورمون‌ها

هرگونه تغییر پی در پی در تولید یا کارکرد هورمون‌ها – مثلا به دلیل بارداری، قاعدگی، یائسگی، یا مشکلات تیروئید – می‌تواند به افسردگی منجر شود.

پ. تغییرات فصلی

اختلال افسردگی شدید با الگوهای فصلی (اختلال خلقی یا عاطفی فصلی) بر اثر اختلال در کارکرد ساعت زیستی بدن ایجاد می‌شود. تغییر فصل‌ها نیز می‌تواند باعث بروز اختلال خواب شود؛ همین مسئله نیز می‌تواند به بروز افسردگی کمک کند.

ت. استرس و تروما

یک حقیقت مهم درباره افسردگی این است که از دست دادن یکی از عزیزان، ضربه‌ی روحی یا تروما، استرس مزمن، و تغییرات تاثیرگذار در زندگی (نظیر طلاق یا از دست دادن یک شغل) می‌توانند باعث بروز افسردگی شوند. پژوهشگران علت بروز این افسردگی را سطوح بالای هورمون کورتیزول می‌دانند که در این دوران پر استرس و پس از ایجاد یک ضربه‌ی روحی در بدن ترشح می‌شود. کورتیزول بر پیام‌رسان سروتونین تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.

به این ترتیب، برای مقابله با استرس در زندگی باید از ۷ روش کاهش کورتیزول(هورمون استرس) در بدن آگاه شوید.

۳. افسردگی چیزی فراتر از یک اندوه و ناراحتی عادی است

اندوه بخشی از زندگی انسان‌ها است – یک واکنش طبیعی به موقعیت‌های ناراحت کننده. بیش‌تر آدم‌ها در دوره‌هایی از زندگی‌شان دچار غم و اندوه می‌شوند. با وجود این، افسردگی نوعی بیماری است که دارای علائم بسیار بیش‌تری نسبت به تجربه‌ی حالت غم و ناراحتی است.

هنگامی که غم و اندوه به افسردگی تبدیل می‌شوند، نشانه‌های گویا و برجسته‌ی زیر را در انسان ایجاد می‌کنند:

الف. بروز تغییراتی در الگوهای اشتها، وزن، و خواب
ب. کاهش میل جنسی
پ. احساس اضطراب، درماندگی، و ناامیدی
ت. احساس زودرنجی و بی‌قراری
ث. احساس مداوم غم و اندوه یا احساس بی‌علاقگی و بی‌تفاوتی
ج. بروز علائم جسمانی (نظیر سردرد، مشکلات گوارشی، ایجاد ناراحتی‌هایی در بخش‌های مختلف بدن، و درد) که با درمان‌های مختلف برطرف نمی‌شوند
چ. از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت‌هایی که پیش‌تر از انجام‌شان لذت می‌بردید
ح. کاهش انرژی یا احساس خستگی مفرط
خ. دشواری در حفظ تمرکز، حافظه، و تصمیم‌گیری

متاسفانه، آدم‌های مبتلا به بیماری افسردگی به تنهایی نمی‌توانند خودشان را از این وضعیت خارج کنند. اگر شما نیز متوجه‌ی وجود چنین نشانه‌هایی در خود شده‌اید، حتما نزد یک متخصص سلامت روان بروید.

برای این‌که به سرعت بتوانید از شرایط غم و اندوه خارج شوید، باید از ۶ روش عالی برای کنار آمدن با غم و اندوه حوادث دردآور آگاه باشید.

۴. کودکان نیز در برابر افسردگی مصون نیستند

یکی از باورهای نادرست میان مردم این است که دوران کودکی همیشه با لذت و بی‌خیالی نسبت به دنیای اطراف همراه است. با این‌که کودکان معمولا مشکلات بزرگسالان را در زندگی‌شان تجربه نمی‌کنند – مشکلاتی نظیر استرس‌های مربوط به کار یا فشارهای مالی، نمی‌توان نتیجه گرفت که آن‌ها هرگز دچار افسردگی نمی‌شوند. دوران کودکی نیز با مجموعه‌ خاصی از استرس‌ها نظیر مورد تهدید قرار گرفتن از جانب دیگران یا تلاش برای پذیرفته شدن در جمع همسالان همراه است.

از این رو، بهتر است از ۶ نکته درباره تشخیص، علت و علائم افسردگی کودکان آگاه شوید.

۵. افسردگی واقعا یک بیماری است

ابتلا به افسردگی به این معنی نیست که شما ضعیف یا دیوانه‌اید. پژوهشگران معتقدند، افسردگی یک بیماری واقعی است که عمدتا در اثر به هم ریختن تعادل مواد شیمیایی خاصی در مغز ایجاد می‌شود که به پیام‌رسان‌های عصبی مشهور هستند. حتی برخی از متخصصان به تازگی تلاش می‌کنند افسردگی را در قالب یک بیماری سیستمیک توصیف کنند.

پیام‌رسان‌های عصبی زیر نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، و هم‌چنین، در انجام سایر کارکردهای مربوط به بخش‌های مختلف بدن ایفا می‌کنند:

الف. دوپامین: به تنظیم هیجان، حافظه، تفکر، انگیزه، و سیستم پاداش در بدن کمک می‌کند
ب. نوراپی‌نفرین: همان عاملی است که در هنگام پاسخ جنگ یا گریز یا در لحظات پر استرس باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می‌شود.
پ. سروتونین: این ماده شیمیایی با نام “‌هورمون حس خوب‌”‌ نیز شناخته می‌شود و به تنظیم خلق و خو کمک می‌کند و نقش مهمی در حس عمومی تندرستی ایفا می‌کند.

پژوهشگران هم‌چنان در حال مطالعه درباره‌ی علت‌های مختلف به هم ریختن تعادل این پیام‌رسان‌ها و هم‌چنین، سایر پیام‌رسان‌ها از قبیل استیل‌کولین، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA)، و اسید گلوتامیک هستند که آن‌ها نیز ممکن است در بروز افسردگی نقش داشته باشند.

بنابراین، برای آن‌که بیش از گذشته احساس شادابی و خوشحالی داشته باشید و خودتان را از افسردگی دور کنید،‌ بهتر است از راه‌های افزایش هورمون‌های شادی: دوپامین، سروتونین، اکسی‌توسین و اندورفین آگاه شوید.

حقیقت مهم درباره افسردگی ۶: افسردگی قابل درمان است

گزینه‌‌های درمانی مختلف و بسیار موثری برای درمان افسردگی وجود دارند؛ از جمله استفاده از دارو یا روان درمانی. به علاوه، پژوهشگران همواره به روش‌های درمانی جدیدی دست پیدا می‌کنند که در صورت عدم موفقیت سایر گزینه‌های درمانی می‌توان به طور موثر از آن‌ها استفاده کرد.

با این‌که روش‌های درمانی باید بر اساس شرایط خاص بیمار انتخاب شوند تا با علائم و وضعیت عمومی بدنی وی هماهنگ باشند، معمولا برای کمک به تسکین علائم افسردگی از ترکیبی از داروها، روان درمانی، و اعمال تغییراتی در سبک زندگی استفاده می‌شود.

الف. روان درمانی

بر اساس شرایط منحصر به فرد هر بیمار، ممکن است از وی خواسته شود در جلسات روان درمانی انفرادی، گروهی، خانوادگی، یا دو نفره شرکت کند. با این‌که روش‌های درمانی متعددی برای برطرف کردن علائم افسردگی وجود دارند، روش‌های زیر از لحاظ علمی برای درمان افسردگی موثر هستند:

الف. فعال‌سازی رفتاری
ب. رفتاردرمانی شناختی
پ. روان درمان بین فردی
ت. روان درمان به صورت حل مسئله
ث. روان درمانی تحلیلی
ج. روان درمانی با مهارت‌های اجتماعی
چ. مشاوره‌ی حمایتی

روانشناسان برای شناسایی مشکلات روانی و یافتن روش‌های درمانی دست به آزمایش‌های مختلفی می‌زنند؛ آگاهی از ۸ آزمایش روانشناسی اجتماعی مشهور دنیا خالی از لطف نیست.

ب. استفاده از دارو

داروهای مختلفی وجود دارند که برای درمان علائم افسردگی بسیار موثر هستند – به خصوص وقتی هم‌زمان با شرکت در جلسات روان درمانی استفاده بشوند. لازم به ذکر است، با توجه به این‌که هیچ روش استاندارد و واحدی برای درمان افسردگی وجود ندارد، فرایند پیدا کردن داروهایی که علائم افسردگی را با کم‌ترین میزان عوارض جانبی در فرد بیمار تسکین دهند، نیازمند یک دوره آزمون و خطا است.

دسته‌بندی داروهایی که معمولا برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

الف. اسکتامین: اسپراواتو
ب. بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) که شامل مارپلان (ایزوکاربوکسازیدناردیل (فنلزینپارنات (ترانیل سیپرومین) می‌شوند
پ. مهارکننده بازجذب نوراپی‌نفرین – دوپامین (NDRIs) که شامل ولبوترین (بوپروپیون) می‌شود
ت. بازدارنده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) که شامل پروزاک (فلوکستین)،‌ پاکسیل (پاروکستینزولوفت (سرترالینسلکسا (سیتالوپرام)، و لووکس (فلووکسامین) می‌شوند
ث. مهارکننده‌های بازجذب سروتونین–نوراپی‌نفرین (SNRIs) که شامل افکسور (ونلافاکسینسیمبالتا (دولوکستین)، و پریستیک (دسونلافاکسین)
ج. داروهای ضد افسردگی‌ سه ‌حلقه‌ای (TCAs) که شامل الاویل (آمی‌تریپتیلینتوفرانیل (ایمی‌پرامین)، و پاملور (نورتریپتیلین) هستند

هم‌چنین، توصیه می‌شود برای بهبود سلامت مغز از ۷ بهترین ادویه و گیاه دارویی برای سلامت و تقویت مغز نیز استفاده کنید.

پ. تغییر در سبک زندگی

علاوه بر مصرف دارو و شرکت در جلسات روان درمانی، اعمال برخی تغییرات در سبک زندگی نیز می‌تواند به بهبود کنترل علائم افسردگی و هم‌چنین، عوارض جانبی داروها کمک کند. در این بخش به برخی از حوزه‌های مربوط به سبک زندگی اشاره می‌کنیم که می‌توانید تغییرات مثبتی در آن‌ها ایجاد کنید؛ البته پیش از آن، درباره مناسب بودن این تغییرات برای وضعیت خاص‌تان باید با روانپزشک خود مشورت کنید:

پ.۱. رژیم غذایی: رژیم غذایی خاصی برای درمان افسردگی وجود ندارد، ولی مصرف یا عدم مصرف برخی مواد غذایی خاص نقش مهمی در خلق و خو، و هم‌چنین، تنظیم هیجان‌ها در انسان ایفا می‌کند. مواد غذایی فرآوری شده، الکل، کافئین، قند، و غلات تصفیه شده می‌توانند سلامت روانی‌تان را با تهدید مواجه کنند؛ در حالی که مصرف مواد غذایی از قبیل میوه‌ها و سبزی‌ها، ماهی، بوقلمون، گوشت مرغ، لوبیا، آجیل، و دانه‌های خوراکی می‌توانند فواید بسیاری برای بهبود خلق و خو به همراه داشته باشند.

پ.۲. فعالیت‌های بدنی: انجام ورزش و فعالیت بدنی مناسب می‌تواند به بهبود خلق و خو، کاهش استرس، و تسکین علائم افسردگی کمک کند. نوع ورزش و فعالیت بدنی‌تان باید بر اساس تناسب اندام، وضعیت سلامتی، و سلیقه‌تان انتخاب شود. در برنامه‌ی ورزشی روزانه‌تان باید تمرین‌های هوازی از جمله آهسته دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی سریع، و استفاده از تردمیل و هم‌چنین، تمرین‌های ذهنی – جسمی نظیر یوگا و تای چی را بگنجانید.

پ.۳. کنترل استرس: استرس می‌تواند باعث تحریک افسردگی و تشدید علائم آن شود. عادات مثبت بلند مدت نظیر پیروی از رژیم غذایی مناسب، انجام مرتب فعالیت‌های بدنی، خواب مناسب، و انجام مراقبه باعث افزایش تاب‌آوری انسان می‌شوند. وقتی به آن دسته از تکنیک‌های کنترل استرس مناسب وضعیت‌تان پی بردید، آن‌ها را به طور مرتب در برنامه‌ی روزانه‌ی زندگی‌تان قرار دهید. شرکت در گروه‌های پشتیبانی و مشورت با متخصص سلامت روان نیز ایده‌های بسیار خوبی برای کنترل استرس به شمار می‌روند.

به علاوه، با آگاهی از ۱۳ نکته ساده درباره سبک زندگی سالم افراد پرمشغله می‌توانید تغییرات مثبتی در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید.

۷. عدم درمان افسردگی یکی از علت‌های شایع خودکشی به شمار می‌رود

یک حقیقت مهم درباره افسردگی این است که تشخیص و درمان مناسب افسردگی در پیشگیری از خودکشی نقش بسیاری مهمی ایفا می‌کند. طبق آمار اتحادیه‌ ملی بیماری‌های روانی ایالات متحده، ۴۵ درصد از افرادی که مرتکب خودکشی می‌شوند، از برخی انواع بیماری‌های روانی رنج می‌برند؛ و این افراد جزء کسانی هستند که یا بیماری‌شان شناسایی و درمان نشده است یا در حال درمان بیماری خود هستند.

اگر در خود یا یکی از عزیزان‌تان نشانه‌هایی از افسردگی را مشاهده کرده‌اید، شاید به خوبی از مراحل شناسایی و درمان این بیماری آگاهی نداشته باشید. نخست باید اطلاعات بیش‌تری در خصوص افسردگی نظیر علائم و راه‌های درمان آن، و هم‌چنین، باورهای نادرست، سوء برداشت‌ها و افسانه‌هایی درباره‌ی آن به دست بیاورید. این کار می‌تواند چشم‌انداز مناسبی را از آن‌چه پیش روی‌تان قرار دارد برای شما فراهم کند و هم‌چنین، شما را به یک بیمار یا همراه و مراقب آگاه‌تری تبدیل کند.

هم‌چنین، به عنوان نخستین اقدام باید نزد یک پزشک عمومی بروید تا وی با انجام معاینه‌های بدنی و آزمایش‌ خون هر گونه احتمال ابتلای‌تان را به بیماری‌هایی که ممکن است علائم مشابه‌ای با افسردگی در بدن ایجاد کنند، حذف کند؛ و سپس، در صورت تشخیص اولیه‌ی افسردگی، شما را به یک متخصص سلامت روان معرفی کند. در طول ملاقات‌های‌تان با پزشک، می‌توانید هر گونه اطلاعات و توصیه‌های مناسب و مورد نیازتان را از وی درخواست کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۷ حقیقت مهم درباره افسردگی که همین امروز بدانید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی