کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره تویوتا که احتمالا نمی‌دانستید

مقر شرکت تویوتا موتور، یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان، در یک ساختمان چهار طبقه در تویوتای آیچی ژاپن واقع شده است. مرکز فنی تویوتا، یک ساختمان ۱۴ طبقه، و کارخانه هونشا، دومین کارخانه تویوتا در جوار یکدیگر هستند و در مکانی نزدیک مقر اصلی واقع شده‌اند. با ما همراه باشید تا شما را با بعضی از شگفت‌انگیزترین حقایق درباره این تولید‌کننده خودروی ژاپنی آشنا کنیم:

۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره تویوتا که احتمالا نمی‌دانستید

۱.آیچی ژاپن

تویوتا یک تولید‌کننده خودروی چند ملیتی است که مقر اصلی آن در آیچی ژاپن واقع شده است. این شرکت بزرگترین تولید‌کننده ی خودرو جهان و پیشرو بازار جهانی در عرصه ی فروش وسایل نقلیه ی الکتریکی هیبدریدی است.

۲.پنجمین شرکت بزرگ

در سال ۲۰۱۶، این شرکت پنجمین شرکت بزرگ با درآمد سالانه ی ۷.۷ درصد بود که حدود ۳۶۵.۰۰۰ کارمند را از سراسر جهان در خدمت گرفته بود.

۳.کیچیرو تویودا

تویوتا در ۱ سپتامبر ۱۹۳۳، به عنوان بخشی از «آثار خودروسازی تویودا» توسط کیچیرو تویودا پایه‌گذاری شد. نخستین خودرو مسافربری A۱ در می‌۱۹۳۵ تکمیل شد و تا ۲۵ آگوست همان سال نوع اولیه ی تراک G۱ نیز به مرحله ی تکمیل رسید.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت درباره آئودی که بسیار جالب است

۴.تویودا

در ۲۵ سپتامبر ۱۹۳۶، نام این شرکت از «تویودا» به «تویوتا» تغییر یافت. نام جدید به دلیل آن ترجیح داده شد که به خاطر داشتن صامت‌های به وضوح ساده تر تلفظ راحت تری داشت.

۵.شرکت تویوتاموتور

در ۲۸ آگوست ۱۹۳۷، شرکت تویوتا موتور تاسیس شد که ریاست آن را ریزابورو تویودا و معاونت آن را کیچیرو تویودا بر عهده داشتند.

۶.تولید کامیون برای ارتش سلطنتی ژاپن

در طول جنگ جهانی دوم، این شرکت به تولید کامیون برای ارتش سلطنتی ژاپن اختصاص داده شد. از نوامبر ۱۹۴۳، تولید کامیون‌ها با شروع اصلاحات مختص تجهیزات ارتشی آغاز شد، من جمله ی آنها کار گذاشتن یک چراغ جلو روی مرکز ماشین بود.

۷.تویوپت اس ای

در سپتامبر ۱۹۴۷، یک وسیله ی نقلیه ی تویوتای سایز کوچک با نام «تویوپت اس ای» فروخته شد. نام این خودرو به خاطر اندازه ی کوچک آن انتخاب شده بود. در بازارهای امریکا به خاطر شباهت به کلمات «توی» و «پت» [به معانی عروسک و حیوان خانگی] از این خودرو برداشته شد.

تویوپت اس ای

۸.تعطیلی سه کارخانه

در ۱۹۵۰ شرکت با مشکلات مالی روبه‌رو شد که منجر به تعطیلی سه کارخانه ی آن و متقاعد کردن ۱۶۰۰ کارمند به بازنشستگی داوطلبانه شد. اتحادیه با اعتصاباتی به این مسئله واکنش نشان داد که دو ماه طول کشید و نتیجتا این مشکل با کاهش دستمزد و نهایتا استعفای رییس وقت کیچیرو تویودا حل شد.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره مرسدس بنز که نمی‌دانستید

۹.Crown

در ۱۹۵۷، «Crown» نخستین خودروی ژاپنی بود که به ایالات متحده صادر شد. تاثیر معرفی خودرو مذکور بر واردات کامیون‌های سبک توسط ایالات متحده در ۱۹۶۴ برای حفظ بازار داخلی تویوتا را وادار کرد کارخانه ی خود را در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ در ایالات متحده بسازد.

۱۰.مونتاژ

در ۱۹۶۳، استرالیا یکی از نخستین کشورهایی بود که تویوتا را در خارج از ژاپن مونتاژ کرد. در فوریه ی ۲۰۱۴، تویوتا آخرین خودروساز بزرگ استرالیا بود که به خاطر ارز نامطلوب و هزینه‌های تولید بالا اعلام به کناره گیری کرد.

۱۱.ادغام

در ۱ جولای ۱۹۸۲، تویوتا موتورز و تویوتا موتور سیلز با هم ادغام شدند و شرکت تویوتا موتور را تشکیل دادند، که به دنبال آن اتحادیه‌های تجاری مربوطه در ۱ دسامبر شکل گرفتند.

۱۲ . ۲۲۶ شرکت وابسته

تویوتا ۴۵۰ شرکت تابعه ی ثبت شده و ۲۲۶ شرکت وابسته دارد و سوای بورس توکیو، اوزاکا، ناگویا، فوکوئوکا و ساپورو، در بورس نیویورک، و لندن نیز از ۱۹۹۹ فهرست شده است.

۱۳.مدیریت کیفیت

تویوتا جوایز ارزنده ی مختلفی را به خاطر مدیریت کیفیت دریافت کرده است من جمله جایزه ی دمینگ اپلیکیشن در ۱۹۶۵ و جایزه ی کنترل کیفیت ژاپن در ۱۹۷۰.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت حیرت انگیز درباره اینتل

۱۴.سیستم پیشنهاد ایده‌های خلاق

در ۱۹۵۱، شرکت کارکنان را تشویق کرد با راه‌اندازی «سیستم پیشنهاد ایده‌های خلاق» جهت حمایت از آن به پیشرفت شرکت کمک شایانی بکنند.

۱۵. لوگوی جهانی

در اکتبر ۱۹۸۹، برای گرامیداشت ۵۰امین سالگرد شرکت، تویوتا یک لوگوی جهانی جدید را معرفی کرد. سه بیضی مربوطه با هم ترکیب می‌شدند تا حرف «T» ابتدای کلمه ی تویوتا را تشکیل دهند. همپوشی بیضی‌ها در درون بیضی بزرگتر نمایانگر رابطه ی سودمند در اقتصاد جهانی بودند.

۱۶.بحران مالی جهانی

در دسامبر ۲۰۰۸، شرکت بعد از سال‌ها افزایش سود و گسترش سریع طی هفت دهه، به علت بحران مالی جهانی بازاری ضعیف را پیش‌بینی کرد. در ژانویه ی ۲۰۰۹، شرکت تعطیلی تمام کارخانه‌های ژاپنی‌اش را به مدت ۱۱ روز اعلام کرد تا خروجی و موجودی وسایل نقلیه ی فروخته نشده را کاهش دهد.

۱۷. بلایای طبیعی

در ۲۰۱۱، شرکت به خاطر بلایای طبیعی تولید بیش از ۲۹۰.۰۰۰ واحد خود را از دست داد. سیلاب شدید ۲۰۱۱ در تایلند و زلزله ی شرق ژاپن به سونامی حاصله دلایل اصلی این امر بودند. کارخانه به مدت بیش از یک ماه تعطیل شد.

۱۸.جریمه

تویوتا ظرف یک دوره ی سه ساله که از ۲۰۰۹ شروع می‌شد تعداد حدودا ۱۰ میلیون وسیله ی نقلیه را یا به خاطر مشکل شتاب ناخواسته، مشکلات فرمان، یا نقص عملکرد کلیدهای باز و بسته کردن پنجره‌ها از بازار جمع آوری کرد. آنها همچنین در می‌۲۰۱۰ مبلغ ۱۶.۴ میلیون دلار جریمه پرداخت کردند.

۱۹. تعمیرات رایگان

در اوایل نوامبر ۲۰۱۴، وقتی ایالات متحده برای بازگردانی محصولات شامل موارد معیوب و دستگاه‌های مربوط به نیروی محرکه مشکل دار و کیسه‌های هوای تاکاتا شروع به ثبت نام کرد، تویوتا به تمام دارندگان وسایل نقلیه ی معیوب پیشنهاد تعمیرات رایگان را داد.

۲۰.حامی مالی چندین رویداد و تیم ورزشی

تویوتا حامی مالی چندین رویداد و تیم ورزشی من جمله بازی‌های المپیک است. آنها شرکای رسمی تیم‌های کریکت استرالیا و انگلستان هستند. در ۳۱ آگوست ۲۰۱۶، به حمایت مالی بلند مدت از لیگ فوتبال استرالیا تا حداقل ۲۰۱۹ پرداخت.

۲۱.راه تویوتا

در آوریل ۲۰۰۱، تویوتا عبارت «راه تویوتا» را معرفی کرد، اصطلاحی که به خاطر اصل «احترام به مردم» و «پیشرفت مداوم» اتخاذ شد. فلسفه و روش‌های مدیریت شرکت در مفاهیم «تولیدات کم سود» و «تولید به موقع» به خوبی منعکس شده‌اند.

۲۲.موتور بنزینی-الکتریکی هیبریدی

تویوتا فناوری‌های جدیدی را معرفی کرده است، من جمله نخستین وسیله ی نقلیه ی موتور بنزینی-الکتریکی هیبریدی با تولید انبوه که در ۲۰۱۷ بیش از ۴ میلیون مورد از آن را فروخت. این شرکت همچنین «سیستم راهنمای پارک پیشرفته» را معرفی کرد.

۲۳.تویوتا پیروس هیبریدی

تویوتا پیروس هیبریدی در ژانویه ی ۲۰۱۲ در ژاپن عرضه شد و بعد از آن امریکا در فوریه و از اواخر ژوئن اروپا نیز همین کار را انجام دادند.

۲۴.نمایشگاه موتور ۲۰۱۱

یک نمونه ی اولیه از تویوتا IQ EV در نمایشگاه موتور ۲۰۱۱ ژنو عرضه شد و تا سپتامبر ۲۰۱۲، طرح هایی را برای راه‌اندازی گسترده ی دومین خودروی تمام الکترونیک خود، eQ، ارائه و اعلام کرد که ظرفیت‌های جاری وسایل الکتریکی موجود نیازهای جامعه را برآورده نمی‌کند.

۲۵.تویوتامیرای

در ۲۰۰۲، برای آزمایش وسیله ی نقلیه ی «تویوتا FCHV، با سوخت هیدروژنی ترکیبی» یک برنامه ی توسعه و اثبات را آغاز کرد، «تویوتا میرای» در نوامبر ۲۰۱۴ در نمایشگاه خودروی لس آنجلس رونمایی شد. رویهمرفته فروش آن تا نیمه‌های فوریه ی ۲۰۱۷ به تعداد ۲.۸۴۰ عدد بود.

۲۶.خودروهای ورزشی

در ۴ نوامبر ۲۰۰۹ تویوتا اعلام کرد که به خاطر وضعیت اقتصادی جهانی از عرصه ی خودروهای ورزشی کنار می‌کشد.

۲۷.شرکت هواپیمایی میتسوبیشی

تویوتا از سهامداران جزء در «شرکت هواپیمایی میتسوبیشی» است و ۶۷.۲ میلیون دلار در سرمایه‌گذاری جدید برای تولید جت میتسوبیشی ریژنال سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت همچنین با شرکت اسکیلد کامپوزیتس برای تولید یک نمونه که اثباتی بر هواپیماهای مفهومی است قرارداد بسته است.

۲۸.بنیادتویوتا یواس ای

رسالت بنیادتویوتا یواس ای، با بیش از ۱۶% سهام بازار برابر با سهام جنرال موتورز، و قرار گرفتن در مقام دوم به لحاظ حجم تولید در ایالات متحده، بر آن است که از آموزش در حوزه‌های علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات حمایت کند. این شرکت همچنین با سازمان‌های غیر انتفاعی مانند فود بانک نیویورک سیتی همکاری می‌کند.

۲۹.روبوت‌های چندکاره‌

تویوتا روبوت‌های چندکاره‌ای را تولید کرده است که برای مراقبت از سالمندان، عرصه ی تولید و سرگرمی طراحی شده‌اند. این شرکت همچنین یک ماشین حافظه تولید کرده است که برای استفاده ی ویلچر سواران طراحی شده است تا بتوانند با ذهن خود آن را کنترل کنند.

۳۰.تویوتا سنچری رویال

تویوتا یک «تویوتا سنچری رویال» مخصوص که خودروی سفارشی ۵۰۰.۰۰۰ دلاری و خودروی دولتی رسمی خانواده ی سلطنتی ژاپن به حساب می‌آید را برای امپراتور فعلی ژاپن تولید کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره تویوتا که احتمالا نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی