کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ حقیقت شنیدنی درباره مغز اسرارآمیز انسان

بعد از سال‌ها کشف و تحقیق درباره‌ی مغز اسرارآمیز انسان ، همچنان اسراری ناشناخته درباره‌ی این ساختار شگفت‌انگیز در جهان هستی وجود دارد. در تمام این سال‌ها، محققان به حقایقی جالب و شنیدنی درباره‌ی کارکرد مغز پی برده‌اند. در این مقاله ۹ حقیقت مختصر و مفید و در عین حال جذاب و شنیدنی درباره‌ی مغز را با هم می‌خوانیم. شاید خواندن همین مقاله نقطه‌ی شروعی برای قرار گرفتن در مسیر درک و شناخت مغز برای علاقمندان باشد.

حقیقت شنیدنی درباره مغز اسرارآمیز انسان

حقایق شنیدنی درباره مغز اسرارآمیز انسان

۱.مغز سنگین‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید

وزن مغز یک انسان بزرگسال به طور متوسط ۱.۳۶ کیلوگرم است. بطور معمول، مغز مردان بزرگ‌تر از زنان است. مغز یکی از بزرگ‌ترین و فربه‌ترین اندام‌های بدن انسان است.

مطلب مرتبط: ۱۱ تکنیک افزایش انگیزه و قدرت مغز برای دستیابی به اهداف

۲. بیشتر مغز را آب تشکیل داده است

تقریبا ۷۵ درصد از مغز انسان از آب، چربی و پروتئین تشکیل شده است.

۳. فعالیت مغز از نوزادی تا بزرگ‌سالی ادامه دارد

وزن مغز یک نوزاد انسان به طور متوسط ۳۵۰ تا ۴۰۰ گرم است. به عبارت دیگر، مغز انسان بزرگسال چهار برابر مغز نوزاد انسان است و این رشد به طرز حیرت‌انگیزی همواره در طول مسیر زندگی رخ می‌دهد.

۴. مغز انسان از میلیاردها نورون تشکیل شده است

نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهند که بطور متوسط مغز یک انسان بزرگسال تقریبا از ۸۶ میلیارد سلول عصبی یا نورون تشکیل شده است. نورون‌ها پیام‌رسان‌های قرار گرفته در مغز انسان هستند. این سلول‌های عصبی اطلاعات را در خود نگه می‌دارند و آنها را به اندام‌های حسی، ماهیچه‌ها و سایر نورون‌ها ارسال می‌کنند.

مطلب مرتبط: مننژیت مغزی: ۱۵ نکته درباره علائم، علتها و درمان مننژیت یا سرسام

۵. مغز انسان از میلیاردها سلول گلیال تشکیل شده است

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند این باور که هر نورون از ۱۰ سلول گلیال( سلول‌های پشتیبان دستگاه عصبی) تشکیل شده، باوری غلط است. درواقع، نسبت نورون به سلول گلیال ۱ به ۱ است. سلول‌های گلیال تقریبا نیمی از مغز و نخاع را تشکیل می‌دهد. این نسبت از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر متغیر است.

سلول‌های گلیال وظایف گوناگونی بر عهده دارند. به عنوان مثال، آنها مثل چسب مایع عمل می‌کنند تا نورون‌ها را چسبیده به هم و در کنار هم نگه دارند. علاوه بر این، گلیال‌ها نوروترنسمیترهای مازاد را پاکسازی می‌کنند، به رشد سیناپس کمک می‌کنند و به این ترتیب می‌توان گفت اداره‌ی مغز بر عهده‌ی این سلول‌ها است.

سلول‌های گلیال انواع گوناگون دارند: آستروسیت، الیگودندروسیت، میکروگلیا، سلول گلیال شعاعی، سلولهای ماهواره‌ای و سلول‌های شوان.

۶. مغز قادر است حتی در بزرگ‌سالی سلول‌های جدیدی بسازد

مغز انسان قادر است همواره در طول عمر ما ارتباط و اتصالاتی جدید بین نورون‌ها ایجاد کند. در سال‌های گذشته تصور می‌شد مغز همان سال‌های اول زندگی کارش را به پایان می‌رساند اما امروزه عصب‌شناسان دریافته‌اند مغز همواره در حال تغییر و تحول است.

۷. مغز انسان به انرژی فراوانی برای کار کردن نیاز دارد

اگرچه مغز فقط ۲ درصد از مجموع وزن بدن انسان را به خود اختصاص می‌دهد اما همین مغز برای ادامه‌ی حیات و فعالیت‌های خود به ۲۰ درصد از اکسیژن و ۲۵ درصد از گلوکز دریافتی بدن انسان نیازمند است.

۸. آسیب‌های مغزی پدیده‌ای شایع و فراگیر است

آسیب‌های مغزی که در سنین ۱ تا ۴۴ سالگی در بین کودکان و بزرگ‌سالان رخ می‌دهد، علت اصلی ناتوانی، از کار افتادگی و مرگ است. شایع‌ترین علل این قبیل آسیب‌های مغزی عبارتند از سقوط، تصادف با موتورسیکلت و نزاع و درگیری فیزیکی.

۹. حجم مغز انسان در پی قرن‌ها کوچک‌تر شده است

حجم مغز انسان به طور متوسط در پنج هزار سال گذشته در حدود ۱۴۷.۵ سانتیمتر مکعب کوچک‌تر شده است. احتمالا این موضوع با کوچک‌تر شدن اندازه‌ی بدن انسان در طی این سال‌ها در ارتباط است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: verywellmind

۹ حقیقت شنیدنی درباره مغز اسرارآمیز انسان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی