کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حیرت انگیزترین حقیقت درباره پپسی که نمی‌دانستید

پپسی (Pepsi)، بعد از رقیبش کوکاکولا (Coca-Cola)، دومین برند معروف در صنعت نوشابه‌های گازدار است. اما پپسی از خیل عظیم طرفداران مشتاق و پیگیری برخوردار است که عاشق طعم و مزه‌ی مرکباتی و شیرین‌تر این نوشابه هستند و همین مزیت آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. در ادامه ۳۰ حیرت انگیزترین حقیقت درباره پپسی آمده است.

پپسی

هرچند مصرف نوشابه‌ها چندان توصیه نمی‌شود، پپسی به عنوان جزء همراه اسنک‌ها یا صرفا به عنوان یک نوشیدنی طراوت بخش، جزوی از زندگی روزانه‌ی ما شده است. اما در اینجا حقایق جالبی را درباره پپسی به شما خواهیم گفت که احتمالا از آن‌ها خبر نداشتید.

مطلب مرتبط: ۳۰ جالبترین حقیقت درباره سامسونگ که شاید نشنیده باشید

با ما همراه شوید تا شما را در جریان این ۳۰ حقیقت حیرت ‌انگیز درباره‌ی پپسی قرار دهیم:

۱. اولین تولید

نوشابه پپسی اولین بار در سال ۱۸۹۳ توسط داروساز جوانی به نام کیلب برادهم اهل نیوبرن در ایالت کارولینای شمالی در کشور آمریکا معرفی شد. هدف برادهم از تولید این نوشیدنی درمان درد معده بود. این محصول در ابتدا با عنوان «نوشیدنی براد» (Brad’s Drink) وارد بازار شد.

حقیقت درباره پپسی ۲: تغییر نام

«نوشیدنی براد» نام خود را تا پنج سال اول حفظ کرد و بعد از آن در سال ۱۹۸۹ به «پپسی کولا» تغییر نام داد. نام جدید بر گرفته از مواد تشکیل دهنده‌ی این نوشیدنی بود، که شامل پپسین (آنزیم گوارشی) و دانه‌های کولا به همراه وانیل و شکر می‌شد.

۳. کمک به مشکلات گوارشی

کیلب برادهم این نوشیدنی را به عنوان یک نوشیدنی فله‌ای و در باز درست کرد که به آدم‌ها کمک می‌کرد از شر مشکلات گوارشی یا معده درد خلاص شوند.

۴. روش تحویل نوشیدنی

پپسی

در ۱۹۰۸، پپسی کولا اولین وسیله‌ی نقلیه‌ی دیلیوری (تحویل) را برای نوشیدنی‌های نوشابه‌ای معرفی و عرضه کرد. این گام بسیار بزرگی بود چون شرکت با استفاده از وسایل نقلیه‌ی موتوری به جای گاری‌هایی که با اسب کشیده می‌شدند روش تحویل نوشیدنی‌ها را مدرنیزه کرد.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

حقیقت درباره پپسی ۵: در بازار شوروی

پپسی تنها محصولی بود که در زمان اوج جنگ سرد در سال ۱۹۷۲ در شوروی موجودیت خود را حفظ کرده بود. همچنین اولین محصول مصرفی با منشاء آمریکایی بود که به بازار شوروی وارد شد.

۶. چالش پپسی

در سال ۱۹۷۵، شرکت مردم را تشویق کرد در «چالش پپسی را قبول کن» شرکت کنند. در این چالش از شرکت کنندگان خواسته می‌شد در یک فنجان سفید پپسی و کوکاکولا بنوشندو انتخاب کنند که کدام یک را به لحاظ طعم و مزه ترجیح می‌دهند. و نتیجه آن بود که اکثر آدم‌ها پپسی را به کوکاکولا ترجیح دادند.

حقیقت درباره پپسی ۷: پپسی کو

از سال ۱۹۶۵ در پی ادغام شرکت پپسی کولا و شرکت فریتو-لی، این محصول توسط شرکت پپسی‌کو تولید می‌شود.

۸. پیشنهاد مالکیت

بین سال‌های ۱۹۲۲و ۱۹۳۳، در سه مقطع، پپسی کولا برای کوکا کولا این فرصت را فراهم آورد که این شرکت را خریداری کند. با وجود این، در تمام مقاطع، فرصت‌ها از دست رفتند، در غیر این صورت،‌ امروزه ما فقط یک برند داشتیم و خبری از رقابت در این عرصه نبود.

مطلب مرتبط۱۰ درس موفقیت از جف بزوس موسس امازون برای کارآفرینان

۹. آسمان نویسی

در نمایشگاه جهانی نیویورک در ۱۹۳۹، پپسی کولا از طریق آسمان نویسی دست به تبلیغات زد. این اولین بار بود که یک شرکت از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کرد.

۳۰ حیرت انگیزترین حقیقت درباره پپسی که نمی‌دانستید

۱۰. استفاده از سیاه پوستان

این شرکت اولین شرکتی بود که مدیران فروش سیاه پوست استخدام می‌کرد. آن‌ها همچنین می‌خواستند بازار خانواده‌های آفریقایی آمریکایی را نیز از آن خود کنند.

حقیقت درباره پپسی ۱۱: سلبریتی‌ها

از جمله سلبریتی‌هایی (چهره‌های مشهور) که پپسی را تایید و تمجدید کرده‌اند عبارتند از مایکل جکسون، بیانسه، سوفیا ورگارا، بریتنی اسپیرز، جف گوردون، و کندال جنر.

۱۲. گستره‌ی مصرف

محصولات پپسی کو هر روز در بیش از ۲۰۰ کشور در سرتاسر جهان، مصرف می‌شوند. این همچنین بزرگترین شرکت غذایی و نوشیدنی در آمریکای شمالی است.

۱۳. صدر نشینی

در سال ۱۹۷۴ شاهد آن بودیم که پپسی در بخش کولاهای فروشگاه‌ها در صدر قرار گرفت.

۱۴. جایگزین کولاهای رژیمی

پپسی کولا با «پپسی لایت» جایگزینی با طعم لیمو برای کولاهای رژیمی عرضه کرد.

۱۵. مرکز تحقیق و توسعه

پپسی، خارج از ایالات متحده، بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه را در چین دارد، جایی که دانشمندان و دارندگان مدرک دکترا در حال تحقیق هستند تا این محصول را بهتر و بهتر کنند.

حقیقت درباره پپسی ۱۶: رکود بزرگ

پپسی

در طی رکود بزرگ، پپسی کولا در مرز ورشکستگی قرار داشت چون قیمت شکر، که یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی اصلی در نوشیدنی‌های گازدار است، افزایش پیدا کرده بود.

۱۷. جنگ کولاها

در طول دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، یک استراتژی بازاریابی غالب و برجسته شامل این حقیقت می‌شد که در تست‌های مزه با چشم بسته، این پپسی کولا بود که مردم آن را بیشتر دوست می‌داشتند نه کوکاکولا. به این رقابت «جنگ کولاها» هم می‌گفتند.

حقیقت درباره پپسی ۱۸: اشتباه بزرگ

در طول دهه‌ی ۱۹۸۰ پپسی کو، وقتی که می‌خواست شعار خود را به چینی ترجمه کند، یک اشتباه بزرگ مرتکب شد. شعار این بود:‌ «با نسل پپسی زنده بمانید». نتیجه فاجعه‌آمیز بود به نحوی که معنا را کلا تغییر داده بود و نتیجه چنین بود : «پپسی اجداد شما را از قبر در می‌آورد».

۱۹. نوشابه خانواده

این شرکت پپسی‌کو بود که بطری‌ها «خانواده» یا بطری‌های دو لیتری را در ۱۹۷۰ معرفی کرد. امروزه، این بطری‌ها را می‌توانید در قفسه‌های هر سوپرمارکتی پیدا کنید.

۲۰. خرید شرکت‌های دیگر

پپسی کو در ۱۹۹۸، بعد از تملک مانتین دیو، تراپیکانا را خریداری کرد که یک شرکت آبیموه‌سازی بود.

۲۱. پپسی‌من

در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰، برای افزایش سهامش در بازار، پپسی‌کو «پپسی‌من» را ارائه کرد که اولین نماد رسمی‌اش بود و خوش‌یمنی زیادی برایش به همراه داشت.

۲۲. حمایت از گیتورید

پپسی‌کو، بعد از ادغامش با غول غلات، «کواکر اوتس» در سال ۲۰۰۱، نوشابه‌سازی گیتورید را زیر پر و بال خودش گرفت.

۲۳. مسابقه‌ی پپسی کو

در روسیه، در ۲۰۰۲ پپسی کو مسابقه‌ای را به راه انداخت که جایز‌ه‌اش یک دستگاه خودرو بود. در هر مسابقه از مشتریان خواسته می‌شد تا سوییچ درست خودرو را انتخاب کنند و در صورت انتخاب درست برنده‌ی آن خودرو می‌شدند. اما پپسی کو تصمیم گرفت از شخصی که سوییچ درست را انتخاب کرده بود شکایت کند، چون مدعی بود که آن‌ها سوییچ خودرو را داخل سوییچ‌های موجود نگذاشته بودند تا رقابت را سخت‌تر کنند.

۲۴. فروش در آرژانتین

پپسی کو نوشابه‌ی خود را در سال ۲۰۰۹ در آرژانتین «پکسی» نامگذاری کرد. این به خاطر آن بود که لهجه‌ی آرژانتینی-اسپانیایی باعث می‌شد مردم آن را به جای «پپسی» «پکسی» تلفظ کنند. این حرکت همچنین به فروش بیشتر در بازار آمریکای جنوبی منجر شد و با استفاده از این نام برند اصلاح شده، این شرکت همچنین محصول خود را در ۲۰۱۱ در مکزیک مجددا راه‌اندازی کرد.

۲۵. استفاده در سریال

در ۲۰۱۱ در «تایگر اند بانی»، سریال انیمیشن ژاپنی، از «پپسی نکس» استفاده شد. این سریال بسیار موفق بود.

حقیقت درباره پپسی ۲۶: درآمد بالا

در سال ۲۰۱۴، پپسی کو بزرگترین کمک‌کننده به رشد فروش خرده‌فروشی در ایالات متحده بود، به طوری ۱ میلیارد دلار درآمدزایی داشت. و این مبلغ از آنچه ۲۷ تولیدکننده‌ی غذا و نوشیدنی روی هم به رشد اقتصادی کمک کرده بودند بیشتر بود.

۲۷. تست‌های تعریق

گیتورید، برای بهبود محصول‌اش، چندین تست روی قهرمانان انجام داد، من جمله «تست‌های تعریق» تا وقتی یک ورزشکار در یک رقابت در موسسه‌ی علوم ورزشی گیترید، شرکت می‌کند متوجه از دست دادن مایع بدن بشود.

۲۸. حضور در فیلم‌ها

برخلاف «پپسی نکس» یا «پپسی پرفکت» که در بازگشت به آینده قسمت ۲ در ۲۰۱۵ مشاهده شد و همچنین «پوپسی» در فیلم سابرینا: «جادوگر نوجوان» یا «پپی کولا» مشاهده شده در فیلم آی کارلی توسط شرکت معرفی نشدند.

۲۹. جنگ تبلیغاتی

در ۲۰۱۱، پپسی‌کو یک بار دیگر «جنگ کولاها» را با تبلیغات خود به راه انداخت. در این تبلیغات بابانوئل را نشان می‌دادند که به یک خرس قطبی کوکاکولا تعارف می‌کند ولی خرس نمی‌پذیرد و به جای آن درخواست پپسی می‌کند.

۳۰. فرپوچینو

استارباکس، غول نوشیدنی‌های داغ با پپسی‌کو متحد می‌شوند تا در مقیاس زیاد قهوه‌ی آماده بفروشند و «شرکاء قهوه‌ی آمریکای شمالی»  NACP)) را تشکیل دهند. اولین نوشیدنی قهوه‌ی سردی که بعد از همکاری آن‌ها تولید شد «فرپوچینو» نام داشت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حیرت انگیزترین حقیقت درباره پپسی که نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی