کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ حقیقت درباره نهنگ آبی که حیرت‌انگیز هستند

نهنگ آبی بزرگ‌ترین جاندار روی سیاره‌ی زمین است. این جاندار را می‌توان در تمام اقیانوس‌های جهان پیدا کرد. نهنگ های‌ آبی معمولا فصل تابستان را در آب‌های قطب شمال سپری مي‌کنند، در طول فصل زمستان به آب‌های جنوب (آب‌های گرم‌تر) مهاجرت می‌کنند. نهنگ آبی موجودی بسیار قدیمی است – این جاندار از ۵۴ میلیون سال پیش تاکنون روی زمین زندگی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این حیوان زیبا و بزرگ این مقاله ۱۵ حقیقت درباره نهنگ آبی را بخوانید.

۱۵ حقیقت درباره نهنگ آبی که حیرت‌انگیز هستند

شمار نهنگ‌های آبی در نیمه‌ی اول قرن بیستم، با شکار بی‌رویه‌ی شکارچیان نهنگ آبی، به شدت کاهش یافت، تا حدی که نسل آن‌ها نزدیک به انقراض بود. امروزه، نهنگ آبی تحت محافظت قرار دارد و شمار این موجودات اندکی در حال افزایش است. با وجود این، نهنگ آبی هم‌چنان با تعداد کم‌تر از ۴۵۰۰ عدد بر روی سیاره‌ی زمین، جزء جانداران در معرض خطر به شمار می‌رود. علاوه بر شکارچیان، نهنگ آبی توسط آلودگی‌های موجود در اقیانوس‌ها، افزایش ترافیک دریایی (مرگ نهنگ آبی در اثر تصادف با قایق‌ها)، تغییرات آب و هوایی، و لکه‌های نفتی نیز تهدید می‌شود.

در ادامه ۱۵ حقیقت درباره نهنگ آبی آمده است که بسیار جالب هستند:

۱. نهنگ آبی بزرگ‌ترین جانداری است که تاکنون روی سیاره‌ی زمین ‌زیسته‌ است! نهنگ آبی می‌تواند به ۳۰.۴۸ متر طول، و ۱۵۰ تن وزن برسد. طول این جاندار می‌تواند به اندازه‌ی طول دو اتوبوس، و وزن آن نیز معادل وزن ۳۰ فیل بالغ باشد.

۲. نهنگ آبی از اسب آبی تکامل یافته است. نهنگ آبی به شکل ساده‌ای پیشرفت کرد (به دلیل حرکت روان و آسان‌اش درون آب)، پاهای‌ جلوی‌اش به باله تبدیل شدند، پاهای‌ عقب‌اش کوچک شدند و دم پهن و قدرتمندی از آن به وجود آمد (که به اندازه‌ی یک دروازه‌ی فوتبال است).

۳. حدود ۱۰۰ نفر می‌توانند در دهان نهنگ آبی جا شوند؛ با این حال، نهنگ آبی از یکی از کوچک‌ترین جانداران روی کره‌ی زمین تغذیه می‌کند – کریل (گونه‌ای از بی‌مهرگان شبیه میگو).

۴. نهنگ آبی هر آن‌چه را می‌خورد، ابتدا از صافی عبور می‌دهد. این جاندار غول پیکر مقدار زیادی آب را به همراه کریل می‌بلعد و سپس، کریل‌ها را از آب جدا می‌کند. نهنگ آبی به جای دندان، دارای صفحاتی از جنس کراتین (ناخن‌ و موی انسان نیز از همین ماده تشکیل شده‌اند) است که “‌والانه یا صفحه‌های شانه‌ای‌“‌ نام دارند، و مانند یک شانه، آب را جدا می‌کنند و کریل‌ها را نیز داخل دهان نگه می‌دارند. نهنگ آبی روزانه ۴ الی ۶ تن کریل نوش جان می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۱ عجیب ترین میوه جهان که خواص شگفت‌انگیزی دارند

۵. این جاندار عظیم‌الجثه با شش تنفس می‌کند. نهنگ آبی دارای سوراخ‌های بینی بزرگی بر بالای سرش است (که نهنگ نوزاد می‌تواند روی آن شنا کند) و از طریق آن، نفس می‌کشد. هوایی که از طریق این سوراخ‌های بزرگ بیرون می‌دهد،‌ مانند یک فواره، می‌تواند تا بیش از ۹ متر بالا برود (به اندازه‌ی یک ساختمان سه طبقه).

۶. قلب نهنگ آبی به بزرگی یک خودروی مینی کوپر است. قلب نهنگ آبی، هنگامی که روی سطح آب قرار دارد، ۵ تا ۶ بار در دقیقه، و وقتی به عمق آب می‌رود، ۳ بار در دقیقه می‌تپد. رگ‌ها و شریان‌های اصلی نهنگ آبی آن‌قدر بزرگ هستند که یک بچه‌ی کوچک می‌تواند از آن‌ها عبور کند.

۷. نهنگ آبی حدود ۸ کیلومتر در ساعت شنا می‌کند، ولی هنگام احساس خطر می‌تواند تا حدود ۴۸ کیلومتر در ساعت نیز شتاب بگیرد.

۸. نهنگ آبی می‌تواند هنگام شنا کردن به خواب برود. این حیوان هنگام خوابیدن از نیمی از مغزش استفاده می‌کند.

۹. نهنگ آبی، در میان تمام جانداران روی کره‌ی زمین، دارای بلندترین صدا است. صدای آواز آن‌ از کیلومترها دورتر شنیده می‌شود، زیرا صدای آن دارای ۱۹۰ دسی‌بل است (در حالی‌که نهایت صدای خروجی برای یک آهنگ راک ۱۵۰ دسی‌بل است).

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت جالب درباره هلند که شگفت‌آور هستند

۱۰. نهنگ‌های آبی از طریق آواز خواندن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. نهنگ آبی موجودِ تنهایی است که در طول فصل تولید مثل در کنار سایر هم‌نوعان‌اش قرار می‌گیرد. دانشمندان معتقدند نهنگ‌های آبی می‌توانند حتی در فاصله‌ی ۱۶۱۰ کیلومتری از یکدیگر نیز صدای هم را بشنوند. نهنگ آبی برای پژواک‌یابی نیز تولید صدا می‌کند (این حیوان از طریق شنیدن اصواتی که توسط اجسام مقابل‌اش ایجاد می‌شوند، راه‌اش را در آب پیدا می‌کند).

۱۱. یک حقیقت درباره نهنگ آبی این است که به غیر از انسان، نهنگ آبی تنها شکارچی نهنگ‌های قاتل و کوسه‌ی بزرگ سفید است.

۱۲. نهنگ آبی ماده، بعد از تحمل یک سال بارداری، یک نوزاد به دنیا می‌آورد. وزن نوزاد نهنگ آبی ۳ تن است و طول آن به حدود ۷.۵ متر می‌رسد.

۱۳. نوزاد نهنگ آبی روزانه حدود ۱۰۰ گالن شیر می‌نوشد و در هر ساعت حدود ۴ کیلوگرم چاق‌تر می‌شود (یعنی روزانه حدود ۹۶ کیلوگرم).

۱۴. دانشمندان مشاهده کرده‌اند نهنگ آبی گاهی اوقات با نهنگ تیغ‌باله نیز جفت‌گیری می‌کند.

۱۵. نهنگ آبی می‌تواند به طور طبیعی حدود ۸۰ الی ۹۰ سال عمر کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: softschools

۱۵ حقیقت درباره نهنگ آبی که حیرت‌انگیز هستند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی