کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت درباره مایکروسافت که احتمالا نمی‌دانستید

شرکت مایکروسافت، که به اختصار MS نامیده می‌شود، شرکت فناوری چند ملیتی پر آوازه‌ی جهان است که مقر اصلی آن در ردموند واشینگتن واقع است. این شرکت، که توسط پل آلن و بیل گیتس در ۴ آوریل ۱۹۷۵ پایه گذاری شد،‌ به ساخت، تولید، تایید، حمایت و فروش نرم‌افزار کامپیوتری، لوازم الکترونیکی مصرفی، کامپیوترهای شخصی، و خدمات معروف است. با ما همراه باشید تا شما را با ۳۰ حقیقت درباره مایکروسافت که احتمالا نمی‌دانستید آشنا کنیم.

۳۰ حقیقت درباره مایکروسافت که احتمالا نمی‌دانستید

۱.درآمد

مایکروسافت، که امسال انتظارات را با درآمد کل ۲۳.۶ میلیارد دلاری برآورده کرد، در سال نخست فقط ۱۶.۰۰۰ دلار درآمد داشت.

۲.ساتیا نادلا

از ۲۰۱۷، با مدیریت عاملی ساتیا نادلا، شرکت از بخش سخت افزاری کم و بر پردازش ابری تمرکز کرده است، حرکتی که کمک کرد سهام شرکت به بالاترین ارزش خود از دسامبر ۱۹۹۹ تا کنون برسد.

۳.مایکرو – سافت

در ۱۹۷۵، گیتس و آلن در واقع نام شرکت را «مایکرو – سافت» گذاشتند به این لحاظ که ترکیب دو واژه‌ی «مایکروکامپیوتر» (ریز کامپیوتر) و «سافت‌ور» (نرم‌افزار) است. وقتی شرکت به طور رسمی در نوامبر ۱۹۷۶ ثبت شد خط تیره‌ی بین دو کلمه‌ی فوق برداشته شد.

۴.سهام مایکروسافت

وقتی سهام مایکروسافت برای اولین بار در ۱۳ مارس ۱۹۸۶ جهت عرضه‌ی اولیه‌ی سهام  ارائه شد قیمت آن ۲۱ دلار بود. سی سال بعد، این سهام ۷۱.۲۸۳٪ افزایش پیدا کرده است.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید

۵. تصویر زمینه‌ی ویندوز ایکس‌پی

احتمالا پر بازدیدترین عکس تاریخ تصویر زمینه‌ی ویندوز ایکس‌پی مایکروسافت با عنوان «Bliss» [سعادت] است. طبق گزارش‌ها این عکس توسط چارلز او رییر در سال ۱۹۹۶ در شهرستان سونوما، کالیفرنیا گرفته شده است.

تصویر زمینه ویندوز ایکس‌پی

۶.کاهش استرس در محل کار

این شرکت به جد معتقد است آثار هنری به کاهش استرس در محل کار کمک می‌کنند و همچنین بهره‌وری کارکنان را افزایش می‌دهند. در ۱۵۰ دفتری که در سرتاسر جهان دارد، بیش از ۵.۰۰۰ قطعه‌ی هنری معاصر شامل نقاشی، کار با کاغذ، عکس، ظروف شیشه‌ای تزئینی، سرامیک، مجسمه و آثار چندرسانه‌ای وجود دارد.

حقیقت درباره مایکروسافت ۷: زنیکس

اولین سیستم عامل تولید و توزیع شده توسط این شرکت زنیکس (Xenix) بود، یک نسخه‌ی مجددا برندگذاری شده از یونیکس (UNIX).

۸.ثبت اختراع

مایکروسافت هر ساله تقریبا ۳.۰۰۰ ثبت اختراع انجام می‌دهد و تا این تاریخ صاحب ۴۸.۳۱۳ پتنت است.

۹.تراف –او – دیتا

قبل از مایکروسافت، گیتس و آلن هر دو اولین شرکت خود را به نام «تراف –او – دیتا» راه‌اندازی کردند که از طریق آن یک کامپیوتر ابتدایی را برای پیگیری و تحلیل داده‌های ترافیک خودروها به فروش رساندند.

۱۰.جوانترین میلیاردر تاریخ

در سال ۱۹۸۷، در سن ۳۱ سالگی، گیتس به جوانترین میلیاردر تاریخ در دوران خود تبدیل شد. در ۱۹۹۵، او با ثروت خالصی برابر با ۱۲.۹ میلیارد دلار ثروتمندترین مرد جهان لقب گرفت.

۱۱.شکلات M&M

گفته می‌شود که در سالگردهای تاریخ استخدام‌شان، هر کارمندی نیم کیلو شکلات M&M دریافت می‌کند، که بیشتر به یک رسم تبدیل شده است. هر سال که بگذرد شرکت مقداری به این شکلات اضافه می‌کند.

۱۲.  شرکت سهامی عام

از زمان تبدیل شدن به شرکت سهامی عام به تاریخ مارس ۱۹۸۶ مایکروسافت سهامش را ۹ مرتبه تجزیه کرده است. از آنجایی که شرکت شش تجزیه‌ی ۲ به ازای ۱ سهم و سه تجزیه‌ی ۳ به ازای ۱ سهم داشته است، یک سهم اصلی اکنون برابر با ۲۸۸ سهم خواهد بود.

حقیقت درباره مایکروسافت ۱۳:نامه‌ مایکروسافت

اولین اشاره به نام «مایکروسافت» برای شرکت در نامه‌ای صورت گرفت که گیتس به آلن نوشته بود، که در آن طبق گزارش‌ها گیتس نام «مایکرو – سافت» را نگاشته بود که گفته می‌شد توسط خود آلن پیشنهاد شده است.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره تویوتا که احتمالا نمی‌دانستید

۱۴.میکرو کامپیوترهای  Altair 8800

گیتس و آلن در اصل مایکروسافت را تاسیس کردند تا برای میکرو کامپیوترهای  Altair 8800  شرکت میکروابزارها و سیستم‌های تله‌متری، مترجمان زبان برنامه‌نویسی بیسیک (BASIC ) تولید کند و بفروشد که در مسئله‌ی ژانویه‌ی ۱۹۷۵ پاپیولار الکترونیکس تصویر شده بود.

۱۵.سافتی

این شرکت در حال حاضر ۱۱۴.۰۰۰ نیرو را تحت استخدام خود دارد که در بخش‌های مختلف کار می‌کنند، و بیش از ۵۰.۰۰۰ نفر از آن‌ها ملیت آمریکایی دارند. به طور متوسط یک کارمند شرکت مایکروسافت، که معمولا به او «سافتی» می‌گویند، یک مرد ۳۸ ساله است با میانگین دستمزد ۱۰۶.۰۰۰ دلار.

۱۶.هات‌میل، اسکایپ، و لومیا

گفته می‌شود که این شرکت بیش از ۱۹۰ شرکت دیگر را در بخش‌ها و حوزه‌های دیگر به تملک خود در آورده است. در بین آن‌ها مهمترین‌شان سری‌های هات‌میل، اسکایپ، و لومیا هستند.

حقیقت درباره مایکروسافت ۱۷:بینگ

گفته می‌شود نام موتور جستجوی آن «بینگ» از بازی محبوب «بینگو» ریشه گرفته است. درست مانند بازی، معنای آن این است که نشان بدهد چیزی که به دنبالش بوده‌ایم پیدا شده است.

۱۸.استودیوی B

گزارش شده بود که تیم سری شرکت به صورت پنهانی پشت استودیوی B در ردموند مشغول کار است. بسیاری از کارمندان حتی نمی دانستند چه خبر است و شایعه شده بود که درب آن به یک پناهگاه زیرزمینی منتهی می‌شود.

۱۹. لوگوی Pacman

بعد از حدود ۲۵ سال استفاده از لوگوی Pacman به طراحی اسکات بیکر، شرکت در آگوست ۲۰۱۲ یک لوگوی جدید را به کار گرفت که با قرار دادن یک علامت ممیز بین حروف «O» و «S» بر کلمه‌ی سافت «Soft» تاکید می‌کرد.

۲۰.واژه‌ی ویندوز

ویندوز ۱.۰ مایکروسافت در اصل تحت نام «Interface Manager» [مدیر رابط]‌ که توسط گیتس انتخاب شده بود برنامه‌ریزی شده بود اما بخش بازاریابی بود که دخالت کرد و مدعی شد واژه‌ی «ویندوز» بسیار دهان پر کن تر است.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت درباره آئودی که بسیار جالب است

۲۱.موشواره‌ی مایکروسافت

اولین محصول سخت‌افزاری ساخته شده توسط شرکت موشواره‌ی مایکروسافت بود که به سال ۱۹۸۳ بر می‌گردد. موشواره‌ی مایکروسافت دارای دو دکمه‌ بود.

۲۲.برایان انو

شرکت برای ساخت «صدای مایکروسافت» معروف به برایان انو موسیقیدان ۳۵.۰۰۰ دلار پرداخت کرد، صدایی که در اصل به عنوان آوای راه‌اندازی و شروع ویندوز ۹۵ استفاده می‌شد.

۲۳.خرید یوتیوب

در سال ۲۰۰۶، گفته می‌شد مایکروسافت پیشنهاد خرید یوتیوب را به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار داده است. شش ماه بعد گوگل ۱.۶ میلیارد دلار برای این سایت پرداخت کرد، که اکنون محبوب‌ترین سکوی ویدیویی اینترنتی است.

۲۴.بودجه‌ی تبلیغاتی

گفته می‌شد که شرکت یک بودجه‌ی تبلیغاتی حدودا ۳۰۰ میلیون دلاری برای ویندوز ۹۵ که در آگوست ۱۹۹۵ منتشر شد انجام داده بود.

۲۵.محبوبترین MS-DOS

محبوبترین MS-DOS شرکت، در ابتدا برنامه‌ی سیستم عامل Quirky  و Dirty  بود که شرکت در ۱۹۸۱ به قیمت ۲۵.۰۰۰ دلار خریداری کرده بود.

۲۶. استیو بالمر

رشد مایکروسافت فقط گیتس را میلیاردر نکرده است، بلکه دو شخص دیگر من جمله مدیر عامل سابق استیو بالمر را نیز ثروتمند کرده است. طبق آمارها و تحلیل‌ها، مایکروسافت مسیر رسیدن به موفقیت را برای ۱۲.۰۰۰ میلیونر فراهم کرده است.

۲۷.مصاحبه‌های شغلی‌

این شرکت به پرسیدن سوال‌های بی‌ربط، و پرت و پلا در مصاحبه‌های شغلی‌اش معروف است. یکی از بی ربط ترین سوال‌های معروف که در مصاحبه ها مطرح شده این بوده است: «چرا درب چاه‌های فاضلاب گرد است؟»

۲۸.ثبت دامنه به روئه

مایکروسافت در مطالبه‌ی حقوق دامنه‌ی سایت mikerowesoft.com  از مایک روئه‌ی دبیرستانی به خاطر نقض حق کپی رایت شکایت کرده بود. طبق گزارش شرکت ۱۰ دلار بابت بازخرید هزینه‌ی ثبت دامنه به روئه پیشنهاد داده بود، اما گفته می‌شد که روئه این مبلغ را خرج چیزهای دیگری کرده بود.

حقیقت درباره مایکروسافت ۲۹: اسم‌ رمز‌

مایکروسافت به خاطر اسم‌ رمز‌هایش، از همان زمان اولین سیستم عامل، مشهور است. اسم‌ رمزهای قدیمی شامل «لانگ‌بورن»، «لانگ‌استار» و «ویه‌نا» می‌شدند.

۳۰.اولین اپلیکیشن مایکروسافت

اولین اپلیکیشن مایکروسافت مایکروسافت اکسل بود، که گفته می‌شود قهرمانان بلامنازع آن روزگار در حوزه‌ی صفحات گسترده را کنار زده و جای آن‌ها را گرفته بود. مایکروسافت آفیس برای کامپیوترهای مک‌بوک ابتدا در ۱۹۸۹ معرفی شد که درست یک سال قبل از راه‌اندازی آفیس برای ویندوز بود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت درباره مایکروسافت که احتمالا نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی