کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید

صنعت خودروسازی از زمانی که نخستین خودرو خود را بیرون داد همواره تحت تاثیر فوق‌العاده فورد بوده است. این شرکت، در کنار تاریخ غنی اش، در بین قدیمی‌ترین تولید‌کنندگان خودرو جهان نیز قرار دارد. این شرکت نه تنها کمک خود را در زمینه ی تولید وسایل نقلیه ی عمومی انجام داده است بلکه در حوزه تجهیزات نظامی نیز فعالیت داشته است.

حقایق جالب بسیاری درباره ی فورد وجود دارد که احتمالا از آنها اطلاع نداشتید. از این رو با ما همراه باشید تا شما را با ۳۰ نکته حیرت انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید، اما احتمالا دوست خواهید داشت بدانید، آشنا کنیم.

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید

۱. تاسیس

شرکت فورد موتور در سال ۱۹۰۲ توسط هنری‌فورد ۳۹ ساله تاسیس شد. امروزه، این شرکت حدودا ۱۱۴ سال قدمت دارد.

۲. دومین کسب و کار بزرگ جهان

فورد دومین کسب و کار بزرگ جهان است که تحت مالکیت خانوادگی است. بعد از بازنشستگی هنری فورد، این اقوام بوده اند، که شرکت را اداره کرده‌اند. نوه ی پسری هنری فورد، ویلیام کلی فوردجونیور اکنون سمت مدیر اجرایی را بر عهده دارد.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره تویوتا که احتمالا نمی‌دانستید

۳. خط مونتاژ

مفهوم خط مونتاژ توسط هنری فورد برای ساخت خودروها به وجود آمد. در کمال تعجب، یک سلاخ خانه بود که این ایده را به او داد، و خط مونتاژ از آن زمان به مفهومی تبدیل شد که بیشتر خودروسازان جهان استفاده می‌کنند.

۴. زمان تولید

زمان تولید به مقدار زیادی توسط خط مونتاژ کاهش پیدا کرد و زمانی که برای ساخت یک شاسی کامل اتومبیل طول می‌کشید ۹۳ دقیقه بود، بر خلاف سابق که ۷۲۸ دقیقه طول می‌کشید.

۵. نخستین خودرو

نخستین خودرو فورد در سال ۱۹۰۳ ساخته شد. و این دکتر پی فنیگ بود که آن را به قیمت ۸۵۰ دلار خریداری کرد.

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید

۶. دکتر پی فنیگ

خودروی اصلی که دکتر پی فنینگ صاحب آن بود اکنون در اختیار ویلیام کلی فوردجونیور قرار دارد.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت درباره آئودی که بسیار جالب است

۷. تولید انبوه

هنری‌فورد مخترع تولید انبوه بود، که خرید خودرو را برای مردم امریکا مقرون به صرفه کرد. این به خاطر هزینه‌های کمتر مربوط به تولید انبوه بود.

۸. مدل T

تولید انبوه همچنین به ایجاد تکنیکی کمک کرد که به تولید مدل T در فقط ۲۴ ثانیه منجر شد!

۹. توماس ادیسون

هنری فورد از دوستان بزرگ و نزدیک توماس ادیسون بود و این رفاقت تا سال‌های آخر عمر ادامه پیدا کرد.

۱۰. آدولف هیتلر

آدولف هیتلر زمانی در جمع اعلام کرده بود که فورد، و حتی شرح زندگی اش، منبع الهام خوبی برای مردم است.

۱۱. صنعت هواپیمایی

شرکت هواپیمایی فورد توسط هنری فورد در طول جنگ جهانی اول آغاز به کار کرد. اما، به خاطر فروش ضعیف، این شرکت در ۱۹۳۳ تعطیل شد. با وجود این، در سال ۲۰۰۲، کمیسیون پرواز ایالات متحده‌فورد را به عنوان پیشتاز عرصه ی صنعت هواپیمایی یاد کرد.

۱۲. جیپ

در طول جنگ جهانی دوم، بیش از یک ۲۵۰ هزار جیپ توسط فورد ساخته شد.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت شگفت انگیز درباره مرسدس بنز که نمی‌دانستید

۱۳. مفهوم ۵ دلار در روز

هنری فورد مفهوم «۵ دلار در روز» را معرفی کرد زمانی که از کارگران خود درخواست کرد برای داشتن یک زندگی خوب کارشان را خوب انجام دهند.

۱۴. فراری

هنری فورد قصد داشت فراری را خریداری کند، اما این معامله هرگز اتفاق نیفتاد چون در آخرین دقایق بود که انزو فراری خودش را کنار کشید.

۱۵. آلفا رومئو

شرکت دیگری که فورد قصد خرید آن را داشت آلفا رومئو بود. این خودرو ایتالیایی چیزی بود که بسیار توسط هنری فورد تحسین می‌شد و او علاقه ی فراوانی به مالکیت آن داشت. با وجود این، به خاطر دخالت دولت ایتالیا، این معامله به نفع او نشد و این شرکت فیات بود که آلفا رومئو را خریداری کرد.

۱۶. پر شترمرغ

تمام خودروهای جدیدی که در کارخانه تولید می‌شدند قبل از خروج از کارخانه با پر شترمرغ به لحاظ ضربت گیر بودن مورد آزمایش قرار می‌گرفتند.

۱۷. اسب وحشی

در سال ۱۹۶۴، استفاده از اسب‌های وحشی نمادین آغاز شد و سال بعد در هنگام کریسمیس، ۹۴.۰۰۰ اسب وحشی اسباب بازی که دارای پدال‌های گاز برای حرکت بودند برای کودکان خریداری شدند.

۱۸. جیم موریسون

خواننده ی افسانه‌ای جیم موریسون یک خودرو شلبی GT ۵۰۰ ۱۹۶۷ داشت. و این تنها خودرویی بود که او داشت.

۱۹. محیط زیست

فورد همواره به فکر محیط زیست بوده است. و حتی قبل از سال ۱۹۳۹، کارخانه‌های شرکت توسط کودهای حیوانی و انسانی تامین انرژی می‌شدند.

۲۰. ۱۶۱ حق ثبت اختراع

فورد صاحب ۱۶۱ حق ثبت اختراع منحصر به فرد است. مفهوم تولید مشتقات پلاستیکی از دانه‌های سویا که در ۲۰۱۳ پیشنهاد شد همچنان در محافل علمی شرکت فورد مطرح است.

۲۱. بتمن

باتوموبیل که در مجموعه‌های تلویزیونی بتمن مشاهده کرده اید، کپی دقیقی از لینکولن فیوتورا بود که در سال ۱۹۵۵ توسط طراحان ارشد و پیشتاز فورد بیل اشمیت و جان ناجار فرزلی طراحی شده بود.

۲۲. فوردلند

فوردلند یا (سرزمین فورد) مفهومی توسط هنری فورد بود برای یک شهر خود ساخته که هر چیزی را در داخل خود می‌ساخت. او این شهر را در آمازون ساخت و بنا کرد اما موفق از آب در نیامد.

۲۳. سنای ایالات متحده

هنری فورد در سنای ایالات متحده به رقابت پرداخت. او حتی یک ریال خرج نکرد اما انتخابات را فقط با اختلاف ۴۵۰۰ رای از دست داد.

۲۴. انیمیشن بادام زمینی‌ها

انیمیشن بادام زمینی‌ها یا پیناتز که همه ی ما با آن آشنا هستیم در یک تبلیغات بازرگانی تلویزیونی معرفی شد. و این تبلیغات بازرگانی مربوط به شرکت فورد بود.

۲۵. کامیون‌های سوپردیوتی

در ۲۰۱۲، در نمایشگاه ایالتی تگزاس شورولت نخستین کامیون خود را عرضه کرد. این کامیون با استفاده از فناوری کامیون‌های سوپردیوتی‌فورد ساخته شده بود.

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید

۲۶. آستون مارتین

سازنده ی خودروهای ورزشی بریتانیایی آستون مارتین در سال ۱۹۸۹ توسط فورد خریداری شد. هرچند شرکت آن را در ۲۰۰۷ فروخت، اما همچنان یک سهم ۸ درصدی از آن را در اختیار دارد.

۲۷. تاتا موتورز

در ۲۰۰۸، فورد شرکت‌های لند روور و جگوار را که مقر آنها در بریتانیا واقع شده است به شرکت هندی، تاتا موتورز، فروخت.

۲۸. خودروهای ورزشی

شرکت‌فورد از سال ۱۹۶۴ در عرصه ی مسابقات خودروهای ورزشی مشغول فعالیت بوده است و در طول دهه ی ۱۹۶۰، GT ۴۰ چهار بار برنده ی مسابقات ۲۴ ساعت در لومانس شد.

۲۹. تالار مشاهیر موتورهای ورزشی

در سال ۱۹۶۶، فورد به تالار مشاهیر موتورهای ورزشی امریکا راه پیدا کرد.

۳۰. استارت آپ هوش مصنوعی

در این سال، شرکت مالکیت عمده استارت آپ هوش مصنوعی، یعنی آگرو آل، را به‌دست آورد.

تاریخ غنی و اعتباری که هنری فورد پشت سر خود دارد از محبوبیتی که شرکت تا به امروز به‌دست آورده است مشخص است. البته این شرکت فراز و نشیب‌های خود را هم داشته است، اما همچنان موفقیت خود را حفظ کرده است.

موارد فوق تنها بعضی از موارد ناشناخته اما جالب درباره ی این شرکت، یعنی شرکت فورد موتور، و موسس آن، هنری فورد، هستند. هنری فوردی که چیزی از یک مخترع و شخص الهام بخش کم نداشت، و چیزهای زیادی را به آیندگان خود آموخت.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره فورد که نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی