کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۳ حقیقت درباره سرطان پستان که همه باید بدانند

سرطان پستان آن چیزی نیست که ۲۰ سال پیش بود. به لطف افزایش آگاهی، تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌هایی که در روش‌های درمانی صورت گرفته، نرخ زنده ماندن پس از ابتلا به این بیماری در حال افزایش است. در میان حدود ۲۵۰،۰۰۰ آمریکایی که هر سال مبتلا به سرطان پستان می‌شوند، دلایل زیادی برای امید به درمان وجود دارد.

۲۳ حقیقت درباره سرطان پستان که همه باید بدانند

۱. علائم سرطان پستان

سرطان پستان اغلب علامت خاصی ندارد، اما ممکن است متوجه چیزی شوید که بخواهید با پزشک در میان بگذارید. موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

– یک توده‌ی بدون درد در پستان

– رخ دادن تغییراتی در اندازه و شکل سینه

– تورم زیر بغل

– بروز تغییراتی در نوک پستان یا خروج ترشح از آن

درد پستان نیز ممکن است نشانه‌ای از سرطان باشد، اما این علامت چندان شایع نیست.

۲. نشانه‌های سرطان پستان التهابی

این نوع نادر از سرطان سینه که رشد سریعی هم دارد به ندرت یک توده‌ی مجزا ایجاد می‌کند. در عوض، پوست سینه ممکن است ضخیم، قرمز و پر از حفره‌های ریز شود، چیزی شبیه به پوست پرتقال. این منطقه همچنین ممکن است گرم یا حساس باشد و برجستگی‌های کوچکی روی آن شکل بگیرند که شبیه به راش هستند.

۳. ماموگرافی

هر چه زودتر این بیماری در شما تشخیص داده شود، درمان آن ساده‌تر خواهد بود. ماموگرافی، اشعه‌ی ایکس از پستان، می‌تواند تومور را نشان دهد آن هم قبل از این‌که به اندازه‌ای که با لمس قابل حس کردن باشد بزرگ شود. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید زنان بین سنین​​ ۴۵-۵۴ ساله باید به طور سالانه ماموگرافی انجام بدهند. با شروع سن ۵۵ سالگی، می‌توان ماموگرافی را هر ۲ سال یک بار انجام داد. تا زمانی که سلامت هستید، باید این کار را ادامه دهید. کارگروه خدمات پیشگیرانه‌ی ایالات متحده می‌گوید تا زمانی که شما ۵۰ سال سن دارید باید با پزشک‌تان در مورد نیاز به چک کردن اوضاع پستان‌تان صحبت کنید.

پس از آن، یعنی از سن ۵۰ تا ۷۴ سالگی ماموگرافی را هر ۲ سال یک بار انجام بدهید. البته ضرورتی ندارد که در ۷۵ سالگی دست از این کار بردارید؛ بهتر است در این باره با پزشک‌تان مشورت کنید و بعد تصمیم بگیرید.

۴. سونوگرافی و MRI

پزشک شما ممکن است تست دیگری را نیز برای گرفتن تصاویری از داخل بدن‌تان تجویز کند. سونوگرافی پستان می‌تواند به پیدا کردن کیست‌ها، کیسه‌های پر از مایع که اغلب سرطانی نیستند، کمک کند. در صورتی که خطر ابتلا به سرطان پستان در شما بالا باشد، ممکن است MRI همراه با ماموگرافی به عنوان بخشی از معاینه‌ی معمول‌تان روی شما صورت بپذیرد.

۵. خودآزمایی پستان

سال‌ها است که پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که پستان‌شان را یک بار در ماه بررسی کنند. اما مطالعات نشان می‌دهند این خودآزمایی‌ها در مقایسه با سایر روش‌های آزمایشی برای تشخیص سرطان، نقش بسیار کمرنگی دارند. تفکر فعلی این است که آن‌چه در واقع اهمیت دارد شناخت کامل شکل و فرم سینه و آگاهی سریع از هر گونه تغییر احتمالی است، نه این‌که آن‌ها را به صورت منظم معاینه کنیم. در صورتی که می‌خواهید خودآزمایی را انجام دهید، مطابق با تکنیکی که پزشک‌تان به شما می‌گوید، این کار را انجام بدهید.

۶ . اگر در سینه‌تان یک توده پیدا کردید، چه کار باید بکنید؟

اول از همه این‌که هول نکنید!‌ هشتاد درصد توده‌های پستان سرطانی نیستند. اغلب آن‌ها کیست‌های بی ضرر یا تغییرات بافت مربوط به چرخه‌ی قاعدگی هستند. اما در صورتی که در پستان‌تان چیزی غیرمعمول پیدا کرید، بلافاصله پزشک‌تان را در جریان بگذارید. اگر این توده سرطانی باشد، هرچه زودتر مشخص شود، بهتر است. و اگر هم سرطانی نباشد، به هر حال معاینه و آزمایش می‌تواند به شما آرامش خاطر بدهد.

۷. بیوپسی پستان

تنها راه مطمئن برای تشخیص سرطان انجام بیوپسی است. بیوپسی به این معنی است که یک نمونه از توده جدا می‌شود و بعد در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است پزشک‌تان این کار را با یک سوزن کوچک انجام دهد. اما این احتمال هم وجود دارد که به جراحی نیاز داشته باشید تا بخشی از توده یا کل آن را برای آزمایش بیرون بیاورید. نتایج آزمایش، سرطانی بودن یا نبودن این توده را نشان خواهند داد و این‌که در صورت سرطانی بودن توده، از چه نوعی است. اشکال مختلفی از سرطان پستان وجود دارد و هر نوع درمان خاص خود را دارد.

۸. سرطان پستان حساس به هورمون

برخی از انواع سرطان پستان توسط هورمون استروژن و پروژسترون تشدید می‌شوند. پزشک‌ شما برای گیرنده‌های هورمون آزمایش تجویز خواهند کرد – پروتئین‌هایی که سیگنال‌هایی را از هورمون دریافت می‌کنند و به سلول‌های سرطانی پیام رشد می‌دهند. بیوپسی می‌تواند نشان دهد که آیا تومور دارای گیرند‌ه‌های استروژن (ER مثبت) و پروژسترون (PR مثبت است)  است یا خیر. حدود ۲ مورد از هر ۳ مورد سرطان پستان حساس به هورمون هستند. داروهای متعددی وجود دارند که مانع از رشد بیش‌تر سرطان توسط هورمون‌ها می‌شوند.

تصویر یک مدل مولکولیِ گیرنده‌ی استروژن را نشان می‌دهد.

۹. سرطان پستان ۲HER-مثبت

در حدود ۲۰٪ از بیماران، سلول‌های سرطانی پستان پروتئینی به نام /neu۲HER را به میزان بیش از حد دارند. این نوع سرطان به عنوان ۲HER مثبت شناخته می‌شود و معمولا سریع‌تر از فرم‌های دیگر گسترش پیدا می‌کند. مهم است بدانیم که آیا یک تومور ۲HER مثبت است یا خیر، چرا که درمان‌های ویژه‌ای برای این نوع سرطان وجود دارد.

سلول ۲HER مثبت در این تصویر نشان داده شده‌است. سیگنا‌ل‌های رشد که عادی نیستند به رنگ سبز دیده می‌شوند.

۱۰. مراحل سرطان پستان

اگر سرطان پستان تشخیص داده شد، گام بعدی این است که کشف کنیم بزرگی تومور چه‌قدر است و تا چه حد بدن شما را تحت تاثیر قرار داده‌است. این فرآیند مرحله‌یابی سرطان نامیده می‌شود. پزشکان از مراحل ۰-۴ استفاده می‌کنند برای توصیف این‌که آیا سرطان تنها در پستان است یا این‌که به گره‌های لنفاوی مجاور منتقل شده و یا به اندام‌های دیگر مانند ریه‌ها نیز گسترش یافته‌است. دانستن مرحله و نوع سرطان پستان به تیم مراقبت‌های بهداشتی شما کمک می‌کند که یک برنامه‌ی درمانی مناسب ایجاد کنند.

۱۱. نرخ زنده ماندن

احتمال شکست دادن سرطان سینه تا حد بسیار زیادی بستگی دارد به این‌که چه زمانی متوجه ابتلا به آن شوید. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید ۱۰۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه‌ی مرحله‌ی ۱، دست کم ۵ سال زندگی می‌کنند و بسیاری از زنان در این گروه برای همیشه عاری از سرطان زندگی می‌کنند. هر چه سرطان پیشرفته‌تر شود، این رقم پایین‌تر می‌آید. در مرحله‌ی ۴ یا IV، میزان بقاء ۵ ساله به ۲۲٪ کاهش می‌یابد. اما این نرخ‌ها به مرور افزایش خواهند یافت زیرا هر روز درمان‌های موثرتری یافت می‌شوند.

۱۲. جراحی سرطان پستان

انواع مختلفی از جراحی سرطان پستان وجود دارد، از خارج کردن ناحیه‌ی اطراف توده (جراحی لومپکتومی یا عمل جراحی حفظ پستان) گرفته تا از حذف کل پستان (ماستکتومی). در مورد جوانب مثبت و منفی هر یک با پزشک‌تان صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

۱۳. پرتو درمانی

این درمان سلول‌های سرطانی را با پرتوهای انرژی بالا می‌کشد. پرتو درمانی ممکن است پس از جراحی سرطان پستان استفاده شود تا کلیه‌ی سلول‌های سرطانی که در نزدیکی محل تومور قرار دارند، پاکسازی شوند. این روش درمانی ممکن است همراه با شیمی درمانی برای درمان سرطانی که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است، انجام شود. عوارض جانبی پرتو درمانی عبارتند از: خستگی و تورم یا احساس آفتاب‌سوختگی در قسمتی که تحت درمان قرار گرفته‌است.

۱۴. شیمی درمانی

این درمان از دارو برای کشتن سلول‌های سرطانی در هر قسمتی از بدن استفاده می‌کند. این داروها اغلب به صورت تزریق وریدی مصرف می‌شوند، اما ممکن است به صورت خوراکی یا آمپول نیز دریافت شوند. شما می‌توانید قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن سایز یک تومور بزرگ یا پس از عمل، برای کم کردن احتمال بازگشت دوباره‌ی سرطان انجام بدهید. در زنان مبتلا به سرطان پیشرفته‌ی پستان، شیمی درمانی می‌تواند به کنترل رشد سرطان کمک کند. عوارض جانبی این روش درمانی عبارتند از ریزش مو، حالت تهوع، خستگی و بالا رفتن ریسک ابتلا به عفونت.

۱۵. هورمون درمانی

این روش درمانی برای زنان مبتلا به سرطان پستان ER مثبت یا PR مثبت است. این سرطان‌ها در پاسخ به هورمون‌های استروژن و پروژسترون سریع‌تر رشد می‌کنند. هورمون درمانی می‌تواند این اثر را متوقف کند. این روش ممکن است پس از عمل جراحی برای کمک به ممانعت از بازگشت سرطان استفاده شود. پزشکان گاهی اوقات این روش درمانی را برای زنانی که عوامل خطر بالایی دارند تجویز می‌کنند تا به این ترتیب شانس ابتلا به سرطان سینه کاهش پیدا کند.

۱۶. درمان‌های هدفمند

این داروهای جدیدتر چیزهای خاصی را درون سلول‌های سرطانی هدف می‌گیرند. به عنوان مثال، مقدار پروتئینی به نام ۲HER در زنان مبتلا به سرطان پستان ۲HER بیش از حد است. درمان‌های هدفمند می‌توانند مانع از رشد سلول‌های سرطانی توسط این پروتئین شوند. این داروها اغلب همراه با شیمی درمانی استفاده می‌شوند زیرا معمولا عوارض جانبی جدی ندارند.

۱۷. زندگی بعد از تشخیص

شکی نیست که سرطان تجربه‌ای است که زندگی هر کسی را دچار تغییرات شگرف می‌کند. درمان‌های این بیماری می‌توانند شما را حسابی خسته و فرسوده کنند. ممکن است برای مدیریت کارهای روزانه، کارتان یا فعالیت‌های اجتماعی مشکلاتی داشته باشید. این روند، باعث می‌شود که احساس کنید تنها و دور از باقی آدم‌ها هستید. در این اوضاع و احوال برخورداری از حمایت دوستان و خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد. آن‌ها ممکن است بتوانند در زمان انجام درمان‌های مختلف با شما همراهی کنند، در انجام کارها کمک‌تان کنند، یا فقط به شما یادآوری کنند که تنها نیستید. بسیاری از مردم به گروه‌های پشتیبانی، خواه نزدیک منزل‌شان و خواه آنلاین می‌پیوندند.

۱۸. بازسازی پستان

بسیاری از زنان که پستان‌شان حذف شده‌است، عمل جراحی بازسازی را انجام می‌دهند. از طریق این عمل، جایگزینی پوست، نوک پستان و بافت پستان است که با عمل جراحی ماستکتومی از دست رفته‌اند، انجام می‌شود. پستان جدید می‌تواند با یک ایمپلنت پستان یا بافتی از قسمت دیگری از بدن‌تان مانند شکم انجام شود. بعضی از زنان پس از جراحی ماستکتومی، این درمان زیبایی را آغاز می‌کنند. اما می‌توانید آن را چند ماه یا چند سال بعد نیز انجام بدهید.

۱۹. پروتز پستان

به جای بازسازی پستان، می‌توانید پروتز پستان را انتخاب کنید. پروتز پستان دقیقا به شکل پستان است و داخل سینه‌بندتان قرار می‌گیرد. استفاده از این پروتزها کمک‌تان می‌کند که بعد از پوشیدن لباس ظاهر متعادلی داشته باشید.

۲۰. سرطان پستان: چرا من؟

واضح‌ترین عامل خطر برای سرطان پستان، زن بودن است. مردان نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند، اما شیوع این بیماری در زنان بیش از ۱۰۰ برابر مردان است. عواملی که احتمال بروز این بیماری را در شما افزایش می‌دهند عبارتند از: داشتن بیش از ۵۵ سال سن یا ابتلای یکی از نزدیکان‌تان به این بیماری. با این حال، یادتان باشد که حدود ۸۰٪ از زنان مبتلا به سرطان سینه اصلا سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به این بیماری را ندارند.

۲۱. ژن سرطان پستان

برخی از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند زیرا در هنگام تولد تغییرات یا جهش در ژن‌های خاصی در آن‌ّها رخ داده‌است. ژن‌هایی که اغلب با سرطان پستان ارتباط دارند، به عنوان ۱BRCA و ۲BRCA شناخته می‌شوند. احتمال بروز سرطان پستان در زنان دارای جهش در این ژن‌ها در مقایسه با کسانی که چنین جهشی را تجربه نکرده‌اند، بالاتر است. سایر ژن‌ها نیز ممکن است با خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط باشند.

۲۲. کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که کودک‌شان را خودشان در حد نرمال (۶ ماه به طور انحصاری و تا ۲ سال یا بیش‌تر) شیر داده‌اند،‌ تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. شما همچنین می‌توانید با حفظ یک BMI پایین و انجام تمرینات ورزشی ریسک بروز این بیماری را در خودتان کاهش بدهید. مورد دیگر این‌که الکل هم نباید مصرف کنید. قرص‌های جلوگیری از بارداری و برخی از انواع هورمون درمانی‌ بعد از یائسگی می‌توانند شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. اما به نظر می‌رسد که پس از متوقف کردن این داروها، خطر ابتلا به حالت طبیعی باز خواهد گشت. انتخاب یک سبک زندگی سالم نیز می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهند که فعالیت بدنی می‌تواند احتمال بازگشت سرطان را در شما کاهش دهد. و تردیدی نیست که ورزش کردن می‌تواند خلق و خوی شما را نیز بهبود دهد.

۲۳. تحقیقات صورت گرفته در زمینه سرطان پستان

پزشکان همچنان به دنبال درمان‌هایی هستند که تاثیر بهتری دارند و انجام‌شان آسان‌تر است. بودجه‌ی این تحقیقات از منابع مختلف تامین می‌شود، از جمله گروه‌های حامی. بسیار عالی خواهد بود اگر افرادی که سرطان سینه در آن‌ها درمان شده و خانواده‌های‌شان در برنامه‌ها و رویدادهای مرتبط با این بیماری شرکت کنند. به این ترتیب همه‌ی کسانی که با سرطان پستان مبارزه می‌کنند،‌ می‌توانند در یک تلاش برای پیشرفت با هم در ارتباط باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: وب مد

۲۳ حقیقت درباره سرطان پستان که همه باید بدانند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی