کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت درباره زارا که حیرت انگیز هستند

زارا، خرده فروش البسه و لوازم تزئینی اسپانیایی، در بین دوست داشتنی‌ترین برندها قرار دارد. زارا، بزرگترین خرده‌فروش پوشاک جهان، همچنین مکانی است که به خاطر لباس‌های بسیار شیک و منحصر‌به‌فردش هرگز از ریخت و پاش در آن پشیمان نمی‌شویم. پس اگر شما هم عاشق اینبرند هستید با ما همراه باشید تا چند حقیقت درباره زارا بدانید.

حقیقت درباره زارا

اما، سوای مجموعه‌ی پوشاک و همچنین لوازم تزئینی بی‌نظیرش، چیزهای جالب بسیاری وجود دارد که طرفداران زارا باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. در نتیجه، در اینجا ۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز را درباره‌ی زارا که نمی‌دانستید به شما معرفی می‌کنیم.

مطلب مرتبط: ۲۰ جالب ترین حقیقت درباره ژیلت که نمی‌دانستید

۱.برند مدرن

زارا یک برند مدرن به حساب می‌آید چون جمعیت مد شناس روی اسم آن قسم می‌خورند و آن را به عنوان یکی از ضروریات هر کمد لباسی محسوب می‌کنند. اما، منشاء آن به ۱۹۷۴ بر می‌گردد و در ۱۹۷۵ بود که نخستین فروشگاه آن در لاکرونیا، شهری ساحلی در شمال غربی اسپانیا ، برپا شد.

حقیقت درباره زارا ۲:فروشگاه ها

زارا از طریق ۲۰۰۰ فروشگاه خود در ۸۸ کشور حضور دارد. اما تا به امروز، نیمی از محصولات آن در اسپانیا، یعنی مکان اصلی این شرکت، ساخته می‌شوند.

۳. آمانسیو اورتگا

بنیانگذار زارا، آمانسیو اورتگا ، ترک تحصیل کرد تا امرار معاش کند و در دو فروشگاه مشغول به کار شد، جایی که در آن درباره‌ی خیاطی آموخت و یاد گرفت مدل کسب و کاری که این صنعت از آن پیروی می‌کرد مبتنی بر این است که مشتریان چیزی را بپوشند که مد به آن‌ها دیکته می‌کند.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت درباره فیسبوک که غافلگیر می‌شوید

۴.دگرگونی مدل کسب و کاری

اورتگا تصمیم گرفت مدل کسب و کاری را دگرگون کند و چیزهایی بسازد که مشتریان می‌خواستند، با کیفیتی که نسبتا خوب است و به قیمتی که بسیار بیشتر مقرون به صرفه است.

حقیقت درباره زارا ۵: لباس حمام

محصولی که اورتگا تولید کرد لباس حمام بود. این همچنین نسخه‌ی ارزان‌تری از لباس‌هایی بود که در یکی از فروشگاه‌هایی که در آن کار می‌کرد فروخته می‌شدند. او همچنین از یکی از فروشندگان زن این فروشگاه که بعدها همسرش شد و خواهر ناتنی‌اش کمک گرفت.

۶.وام ۳۰ یورویی

برای راه‌اندازی شرکتش، اورتگا یک وام ۳۰ یورویی از بانک گرفت و لباس‌های حمامش زیربنا و پایه‌ی کسب و کار او را شکل دادند.

۷.عقبه‌ی عاشقانه نام برند

نام برند زارا یک عقبه‌ی عاشقانه دارد چون اورتگا به تبعیت از زادار، نام بندری در کرواسی و همچنین مکانی که او و همسرش، روزالینا مرا، ماه عسل‌شان را در آن گذراندند “زارا” را انتخاب کرد.

حقیقت درباره زارا ۸:یک کافه محلی

با وجود این، قبل از آنکه این برند صاحب نام زارا بشود، اورتگا نام زوربا را انتخاب کرده بود. اما، از آنجایی که یک کافه‌ی محلی این نام را روی خود گذاشته بود، او مجبور شد نام شرکت را عوض کند و همین موقع بود که نام آن را “زارا” گذاشت.

۹.ثروتمندترین مرد جهان

هرچند برای مدت زمانی بسیار کوتاه، اما آمانسیو اورتگا، بنیانگذار زارا، ثروتمندترین مرد جهان نامیده می‌شد، یعنی حتی از بیل گیتس عبور کرده بود! ثروت خالص او در آن زمان ۷۹ میلیارد دلار بود.

مطلب مرتبط۳۰ حقیقت حیرت انگیز درباره کوکاکولا که احتمالا نمی‌‌دانستید

۱۰  .   ۱۲۰۰۰ طرح جدید

هر ساله، زارا تعداد حیرت انگیز ۱۲۰۰۰ طرح جدید را ارائه می‌کند! چه کسی هست که دوست نداشته باشد صاحب همه‌ی آن‌ها باشد!

حقیقت درباره زارا ۱۱:صفر تا صد تولید محصول

زارا به این شهرت دارد که یک محصول را از صفر تا صد خودش تولید می‌کند، یعنی از طراحی تا توزیع ظرف ۱۵ روز! در واقع با توجه به این واقعیت که برای سایرین در صنعت مد ایجاد یک محصول جدید ۴۰ هفته طول می‌کشد، این زمان بسیار کوتاه است.

۱۲.  ۳۸ دقیقه طلایی

آیا مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک کارخانه‌ی زارا در تونس، در شمال آفریقا، یک پیراهن زنانه را بدوزد می‌دانید؟ خب، این مدت زمان ۳۸ دقیقه است!

حقیقت درباره زارا ۱۳:ایندیتکس

ایندیتکس، که شرکت والد زارا است، بزرگترین شرکت پوشاک جهان است.

مطلب مرتبط: ۳۱ واقعیت جالب درباره نایک که نمی‌دانستید

۱۴.یک میلیارد واحد لباس

هر ساله، ایندیتکس یک میلیارد واحد لباس تولید می‌کند! و زارا پنج میلیون از این تعداد را، هر هفته به فروشگاه‌های زارا، که در سرتاسر جهان گسترده شده‌اند، می‌فرستد.

۱۵.طراحان با دوربین‌های‌شان

زارا از هر جایی الهام می‌گیرد! در نتیجه، طراحان با دوربین‌های‌شان مسافرت می‌کنند، و همچنین با قلم و کاغذ تا بررسی کنند که مردم چگونه لباس می‌پوشند و از آدم‌های واقعی الهام بگیرند.

حقیقت درباره زارا ۱۶:اجناس “تمام شده”

برای خرده‌فروشان، اجناس “تمام شده” دوست‌داشتنی‌ترین موارد هستند چون این چیزهای به فروش رفته هستند که مشتریان را تشویق می‌کنند به فروشگاه برگردند و پیگیر شوند که آیا بار جدید رسیده‌ است یا نه.

مطلب مرتبط: ۳۰ جالبترین حقیقت درباره سامسونگ که شاید نشنیده باشید

۱۷.مصاحبه هرگز

در کمال تعجب، بنیانگذار زارا، آرمانسیو اورتگا، هرگز مصاحبه نکرده است!

حقیقت درباره زارا ۱۸:انبار زارا

انبار زارا تقریبا ۱.۵۲۴.۰۰۰ متر مربع است، و این به اندازه‌ی ۹ برابر اندازه‌ی انبار آمازون است!

۱۹.تیم متشکل از طراحان

زارا توجه خاصی به بازخورد مشتریان دارد. این برند یک تیم متشکل از طراحان دارد که بر اساس بازخوردهای دریافتی طرح‌ها را تغییر می‌دهند و آن‌ها را اصلاح می‌کنند.

۲۰. سران مد

زارا نامی است که تمام سران مد آن را می‌شناسند. اما، در کمال تعجب، این شرکت مبلغ بسیار کمی را به تبلیغات اختصاص داده است.

۲۱.افتتاح فروشگاه‌های جدید

زارا، به جای تبلیغات، به افتتاح فروشگاه‌های جدید در سرتاسر جهان اعتقاد دارد، که گرانترین فروشگاه‌ها هستند، تا تقاضای همیشه در حال افزایش برای البسه و لوازم تزئینی زارا را برآورده کند.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

۲۲.فروشگاه‌های گران‌قیمت

تمرکز زارا بر فروشگاه‌های گران‌قیمت به این منجر شد که یک مبلغ حیرت‌انگیز ۳۲۴ میلیون دلاری برای خرید مکانی در پلاک ۶۶۶ خیابان پنجم نیویورک هزینه شود!

حقیقت درباره زارا ۲۳:خانه‌ی زارا

در سال ۲۰۰۳ بود که زارا “خانه‌ی زارا” را راه‌اندازی کرد که از این طریق مقوله‌ی محصولات خانگی را نیز به موجودی‌های خود افزود.

۲۴.کیت میدلتون

زارا نامی است که نه تنها عامه‌ی مردم بلکه اعیان و اشراف هم آن را دوست دارند! این یکی از برندهایی است که همسر شاهزاده ویلیام، کیت میدلتون، عاشق آن است.

۲۵.استرادیواریوس برند خواهر زارا

استرادیواریوس برند خواهر زارا به حساب می‌آید، که بسیار ارزان‌تر از محصولات گران‌قیمت فروخته شده تحت نام زارا است. اما، متاسفانه هیچ فروشگاه استرادیواریوسی در ایالات متحده وجود ندارد.

۲۶.معاهده‌ی تخلیه‌ی کامل مواد شیمایی خطرناک

زارا معاهده‌ی تخلیه‌ی کامل مواد شیمایی خطرناک را امضاء کرده است تا کمک خود را در قبال حفظ محیط زیست انجام داده باشد. این شرکت متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۰ مواد شیمیایی خطرناک را به طور کامل حذف کند.

حقیقت درباره زارا ۲۷:تعداد فروشگاه‌های زارا

وقتی صحبت از تعداد فروشگاه‌های زارا می‌شود، اسپانیا ۴۵۱ دهنه مغازه دارد، که بسیار بیشتر از تعداد ۶۲ مغازه‌ی موجود در ایالات متحده است.

۲۸.کیف دستی با نماد صلیب شکسته‌ی آلمان نازی

بعد از آن‌که یک کیف دستی با نماد صلیب شکسته‌ی آلمان نازی پیدا شد، زارا در بطن یک جنجال بزرگ قرار گرفت. این برند بلافاصله کیف‌ها را از قفسه‌های فروشگاه‌ها جمع کرد.

۲۹.ردوگاه کار اجباری یهودیان

علاوه بر این کیف دستی، خط تولید تی‌شرت برای کودکان نوپا نیز مورد انتقاد قرار گرفت، چون شبیه یونیفرم‌هایی بود که توسط زندانیان در اردوگاه کار اجباری یهودیان پوشیده می‌شد.

۳۰. ترجیحات و علاقمندی‌های مشتریان

زارا با ترجیحات و علاقمندی‌های مشتریان هماهنگ است و در نتیجه، اگر طرحی در هفت روز اول از زمانی که به قفسه‌های فروشگاه می‌رسد به فروش نرسد، مجموعه جمع‌آوری و به طور کامل از بین برده می‌شود. این برند بر طرح‌های جدیدتر تمرکز می‌کند.

این‌ها بعضی از حقایق جالب درباره‌ی زارا هستند که احتمالا نمی‌دانستید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت درباره زارا که حیرت انگیز هستند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی