کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴۴ حقیقت درباره احساسات انسان که بسیار جالب هستند

معمولا تعریفی که برای احساس ارائه می‌شود عبارت است از” پاسخ به یک محرک”. احساس دربردارنده تغییرات فیزیولوژیکی( افزایش سرعت نبض، افزایش دمای بدن، فعالیت غده‌های مشخص، افزایش یا کاهش سرعت تنفس) است که این تغییرات به فرد انگیزه برای عمل می‌دهند. به بیان ساده، احساسات همان حواس ذهن هستند. احساسات مترادف هستند با تجربه‌های احساسی فیزیکی در بدن ما. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۴۴ حقیقت درباره احساسات انسان که بسیار جالب است را بدانید.

۴۴ حقیقت درباره احساسات انسان که بسیار جالب هستند

۱. چهل و یک نوع احساس  با زبان بدن بیان می شوند

آدم ها احساسات مختلف خود را با زبان بدن نشان می دهند. مطالعات نشان داده است که ۴۱ نوع زبان بدن احساسات وجود دارد  .با این‌که این تعداد ظاهرا زیاد به نظر می‌رسد، ولی این فهرستزبان بدن احساسات خیلی هم جامع نیست اما برای شروع کافی به نظر می‌رسد. چنان‌چه می‌خواهید موارد بیش‌تری از این فهرست زبان بدن احساسات به دست بیاورید، حرکات و رفتارهای آدم‌های مختلف را زیر نظر بگیرید (البته نه به شکلی که گستاخانه و بی ادبی به نظر برسد)، و هر آن‌چه را هنگام بیان احساسات مختلف از جانب آنان به نظرتان می‌رسد، یادداشت کنید.

مطلب مرتبط: زبان بدن‌احساسات: ۴۱ نوع احساس که با زبان بدن بیان می شوند 

۲. پزشکان باستانی معتقد بودند که اندام‌های مختلف حالات احساسی مختلف را کنترل می‌کنند.

به عنوان مثال، احساس شادی و خوشبختی در قلب تجربه می‌شود، احساس خشم از کبد بیرون می‌آید و احساس ترس در کلیه‌ها شکل می‌گیرد.

۳.برقراری ارتباط احساسی با مخاطب شیوه قوی تبلیغاتی است.

مطالعات نشان می‌دهند که برقراری ارتباط احساسی بین یک برند و مصرف‌کننده یکی از قدرتمندترین شیوه‌های تبلیغاتی است.

به عنوان مثال، شعار همگانی و جهانی برند نایک با موضوع” موفقیت در ورزش” بر یک محرک احساسی تمرکز می‌کند و این محرک احساسی قادر به جذب حامیان مالی، تبلیغات و امپراتوری‌های قدرتمندی در عرصه کسب و کار شده است.

مطلب مرتبط: ۷ ترفند روانشناسی زبان بدن برای موفقیت در محل کار

۴. در قرن ۱۷،  رنه دکارت اندام‌های احساسی بدن را هیدرولیک هایی مهم و بزرگ می‌دانست.

او معتقد بود که وقتی فردی خشمگین یا ناراحت است به این دلیل است که دریچه‌های مشخصی در داخل بدن او باز شده‌اند و چنین جریان هایی را به شکل صفرا و بلغم آزاد می‌کنند.

۴۴ حقیقت درباره احساسات انسان که بسیار جالب است

۵. پاسخ مصرف کنندگان به تبلیغات

مطالعه‌ای در ژورنال ” تحقیقات مصرف کنندگان” منتشر و در آن به این نکته اشاره شد که افرادی که انتزاعی تر از دیگران فکر می‌کنند- در مقایسه با افرادی که واقعی تر فکر می‌کنند- به تبلیغاتی که احساساتی ترکیبی را به تصویر می‌کشند بهتر پاسخ می‌دهند.

۶. یزخی بیماری های جسم انسان حاصل احساسات و عواطف شدید است

در اساطیر یونان، بسیاری از بیماری هایی که انسان به آنها گرفتار می‌شود ناشی از احساسات و عواطفی مثل انتقام، کینه و بدخواهی و حسادت بوده‌اند. گفته می‌شود که پاندورا– الهه تمام نعمت‌ها در اساطیر یونان- درب جعبه حاوی تمامی بلاها و شوربختی‌ها را باز می‌کند و این احساسات در زمین پراکنده می‌شوند و تلاش می‌کنند تا دنیا را در شکنجه و عذاب قرار دهند.

۷. ریشه کلمه emotion به معنی احساسات

کلمه emotion در زبان انگلیسی به معنای عاطفه و احساس ریشه در واژه emovere در زبان لاتین به معنای ” حرکت کردن به سمت بیرون، زدودن و برطرف کردن و تحریک کردن و پریشان کردن دارد.

۸. معنی واژه ” instinct” به معنای غریزه و شهود

واژه ” instinct” به معنای غریزه و شهود از واژه لاتین instinctus به معنای ” تحریک و فتنه” گرفته شده است و با پیشوند  steig-در زبان پوروا هندواروپایی به معنای ” تحریک کردن، چسباندن یا سوراخ کردن” در ارتباط است.

مطلب مرتبط: زبان بدن پاها: ۱۴ زبان بدن پا که بسیار جالب هستند

۹. نقش شبکه های اجتماعی در پیوند و جدایی احساسات و عواطف

برخی از پژوهشگران معتقد هستند که فناوری- به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی- انسان‌ها را به هم مرتبط و متصل نمی‌کند بلکه جدایی عاطفی و احساسی بین آنها به‌وجود می‌آورد.

۱۰.وجه اشتراک سوءاستفاده عاطفی و شستشوی مغزی

وجه اشتراک سوءاستفاده عاطفی و شستشوی مغزی این است که هردو در تلاش هستند تا بطور سیستماتیک اعتماد به نفس، خود ارزشی و خودپنداره( (self-concept) را در فرد از بین ببرند. شکل‌های مختلف سوءاستفاده عاطفی عبارت است از استفاده از قدرت اقتصادی برای کنترل، تهدید به ترک دیگری و تنها گذاشتن او، تحقیر کردن، کم ارزش کردن دیگری، نقد مداوم، اسم گذاشتن روی دیگری یا فریاد زدن بر سر دیگری.

۱۱. بخش های مختلف احساسات

هر احساس از ۳ بخش تشکیل می‌شود: ۱) تغییرات فیزیولوژیکی( مثل افزایش ضربان قلب)؛ ۲) پاسخ رفتاری مثل تمایل به فرار کردن از شرایط تحریک‌کننده یا در تماس بودن با هرچیزی که موجب به‌وجود آمدن آن احساس شده است و ۳) تجربه ذهنی مثل تجربه احساس خشم، شادی یا ناراحتی.

۱۲. اختلاف نظر روانشناسان در مورد احساسات

در طول تاریخ روانشناسان در چند مورد با یکدیگر اختلاف نظر داشته اند: آیا احساسات قبل از عمل بیدار می‌شوند؟ آیا احساسات در همان زمان عمل تجربه می‌شوند؟ آیا احساسات پاسخی هستند به فرآیند فیزیولوژیکی اتوماتیک؟

۱۳. در زبان انگلیسی بیش از ۴۰۰ واژه برای تعریف احساسات و عواطف وجود دارد.

۱۴. تفاوت بین واژه های  انگلیسی “emotion” و “feeling”

بیشتر دانشمندان علوم اعصاب تفاوتی را بین دو واژه انگلیسی “emotion” و “feeling” به معنای عاطفه و احساس قائل می‌شوند. آنها از واژه “emotion” برای توصیف پاسخ اتوماتیک و برنامه‌ریزی شده مغز در برابر محرکی مشخص استفاده می‌کنند و واژه “feeling” را برای توصیف تاثیرات آگاهانه آن پاسخ بر ما بکار می‌برند.

مطلب مرتبطروانشناسی زبان بدن: ۳۱ تاکتیک علمی برای روانشناسی زبان بدن دیگران

۱۵. چارلز داروین معتقد بود که احساسات در تکامل ما موثر هستند زیرا احساسات فرصت‌های بقاء را بهبود می‌دهند.

برای مثال، مغز از احساس استفاده می‌کند تا ما را از یک حیوان خطرناک دور نگه دارد( ترس)، تا ما را از خوردن غذای فاسد و هرچیزی شبیه به آن دور نگه دارد( نفرت و بی‌میلی)، تا منابع ما را کنترل کند( خشم) یا میل به خورد غذای خوب یا داشتن رابطه‌ای خوب را در ما دنبال می‌کند( لذت و هوس).

۱۶. پاسخ های هیجانی

برخی از محرک‌ها که انسان بطور تکاملی آمادگی ترسیدن از آنها را دارد- مثل مارهای محبوس در قفس- پاسخی هیجانی را در ما تحریک می‌کنند.

حتی اگر انسان بداند که این محرک‌ها در سطح شناختی نسبتا بی‌خطر هستند. با این وجود، احتمال کمتری وجود دارد که انسان در برابر ریسک‌های خطرناکی که سیر تکامل او را برای آنها آماده نکرده است، پاسخی همراه با ترس ارائه دهد. به عنوان مثال حتی اگر بیشتر افراد قادر به تشخیص خطر در سطح شناختی باشند اما انسان در پاسخ دادن به ریسک‌های خطرناکی مثل خوردن همبرگر، مصرف دخانیات یا روابط جنسی ناامن ترس کمتری را تجربه می‌کند.

۱۷.بیان و تجربه احساسات منفی در قسمت های عمیق مغز

تحقیقات نشان داده‌اند که بیان و تجربه احساسات منفی( مثل افسردگی و اضطراب) نشان دهنده فعالیت بیشتری در کورتکس جلویی سمت راست و همچنین ساختارهای عمیق تر مغز – مثل آمیگدال– هستند درحالیکه احساسات منفی با فعالیت بیشتر کورتکس جلویی سمت چپ همراه هستند.

۱۸.  یک همبستگی قوی بین پوشیدن لباس‌های مشخص و حالات احساسی ما وجود دارد.

برای مثال، این تحقیق نشان داد که زنانی که افسرده یا ناراحت هستند بیشتر تمایل به پوشیدن گرمکن، شلوار لی یا بلوزهای گشاد دارند. از ظرف دیگر، زنانی که از احساسات مثبت تری برخوردار بودند بیشتر به پوشیدن یک پیراهن زنانه دلخواه خود یا جواهرات علاقه داشتند و معمولا ظاهر آراسته تر و بهتری داشتند.

۱۹.شناسایی  ۸ احساس درونی اصلی انسان

مطالعه‌ای در سال ۱۹۸۰ توسط رابرت پلچیکک انجام شد و در آن ۸ احساس درونی اصلی شناسایی و معرفی شد: شادی، پذیرش، ترس، شگفتی، ناراحتی، نفرت، خشم و انتظار( توقع). پلچیکک بر این باور است که احساسات پیچیده‌ای مثل گناه و عشق از ترکیب چند احساس اصلی به‌وجود می‌آیند.

مطلب مرتبط: زبان بدن دروغگو : ۲۰ نشانه که یک نفر به شما دروغ می‌گوید

۲۰.  احساسات پایه‌ای احساساتی درونی هستند و فراگرفته نمی‌شوند

برای مثال، افرادی که نابینا متولد می‌شوند و صورت‌های دیگران را هرگز ندیده‌اند همچنان حالت‌های چهره معمولی مرتبط با احساسات پایه را در چهره خود نمایش می‌دهند.

۲۱. رنگ‌ها می‌توانند تاثیری عمیق بر پاسخ‌های احساسی داشته باشند.

اگرچه تجربه‌های هر فرد در پاسخ به یک رنگ خاص با تجربه فرد دیگر مشابه نیست اما رنگ‌های قرمز و نارنجی برای بسیاری از افراد تحریک‌کننده و رنگ‌های آبی و بنفش آرامش بخش هستند. در مقابل، طوسی، قهوه ای، مشکی یا سفید از نظر احساسی رنگ هایی خسته‌کننده هستند. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهند که کودکانی که در یک اتاق نارنجی بازی می‌کردند- در مقایسه با کودکانی که در اتاق‌های سفید، قهوه‌ای و سیاه بازی می‌کردند- صمیمی تر، آگاه و خلاق بودند و تحریک‌پذیری و زودرنجی کمتری در آنها دیده می‌شد.

۲۲. انسان‌های تنها موجوداتی هستند که احساس حیرت و شگفتی را با دهانی باز نشان می‌دهند.

بااین وجود، به نظر می‌رسد که شباهت‌های موجود بین حیوانات – به‌ویژه نخستی‌سانان– و انسان‌ها در ابراز احساسات پایه و اصلی مثل خشم، ترس، شادی و ناراحتی بیشتر از تفاوت‌های آنها باشد. در حقیقت، از آنجایی که احساسات ابراز شده در بین انسان‌ها و حیوانات مشابه است، از این روی چارلز داروین معتقد بود که تفاوت‌های احساسی بین حیوانات و انسان‌ها عمدتا از جنس پیچیدگی احساسات است نه نوع آن ها.

۲۳. پنهان کردن احساسات قوی

محققان خاطر نشان می‌کنند هنگامی که فرد یک احساس قوی را پنهان می‌کنند، نوعی کم-ابرازی– حالتی مختصر وغیرارادی در چهره فرد در شرایط تجربه احساسی خاص- یا تراوشی ناگهانی و ناخواسته از آن احساس را به شکلی بسیار مختصر و جزئی- در فاصله زمانی بسیار کوتاه در حدود ۲۴م از یک ثانیه- درخود نشان می‌دهند.

۲۴. شیوه ابراز احساسات مادران

مطالعات نشان می‌دهند که صبوری و بردباری مادرها دربرابر گریه فرزندان پسر خود کمتر از فرزندان دخترشان است و این نشان می‌دهد که شیوه ابراز کردن احساسات در افراد بزرگسال توسط مادران آنها در دوران کودکی فرد به او القاء شده است.

۲۵.تنظیم حالات چهره انسان ها

مطالعات نشان می‌دهند که اگر افراد حالت چهره خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا یک احساس خاص را در چهره خود نشان دهند، درواقع طولی نمی‌کشد که آن احساس را در درون خود تجربه می‌کنند.

۲۶.زن‌ها تمایل بیشتری به نشان دادن احساسات خود دارند

مطالعات نشان می‌دهند که میزان تجربه احساسات در مردان و زنان یکسان است با این تفاوت که زن‌ها تمایل بیشتری به نشان دادن احساسات خود دارند.

۲۷. تحریک احساسات مشتریان با عکس غذاهای رنگارنگ

تصاویر جذاب غذاهای ناسالم در فهرست غذاهای موجود در رستوران‌ها به گونه‌ای ماهرانه و زیرکانه احساسات مشتری را تحریک می‌کند.

دانشمندان می‌گویند درصورتیکه افراد درک بهتری از این احساسات در این شرایط داشته باشند، انتخاب هایی آگاهانه تر و هوشمندانه تر به هنگام انتخاب غذا از میان چنین فهرست هایی خواهند داشت.

۲۸. بسیاری از روانشناسان غریزه و احساس را مشابه می‌دانند زیرا هردو به‌صورت اتوماتیک تجربه می‌شوند.

برای مثال، ترس هم یک احساس است و هم یک غریزه. با این وجود، اگرچه غرایز آنی، غیر منطقی و ذاتی هستند اما احساسات این ظرفیت را دارند که منطقی تر باشند و بخشی از یک سیستم بازخوردی پیچیده تری باشند که با زیست شناسی، رفتار و شناخت در ارتباط است.

۲۹. نشان دادن احساسات در چهره در بین اقوام تقریبا مشترک است

اگرچه محققان هیچ فرهنگی را پیدا نکرده‌اند که در آن مردم وقتی احساس نفرت را تجربه می‌کنند، ناخودآگاه لبخند بزنند یا وقتی که خوشحال هستند ناخودآگاه اخم کنند اما با موارد عجیب و غریب دیگری روبه‌رو شده‌اند. برای مثال، ژاپنی‌ها سخت تر می‌توانند احساس خشم را در چهره یکدیگر تشخیص دهند و معمولا به هنگام تجربه احساسات ناخوشایند – در مقایسه با امریکایی ها- حالت‌های چهره خود را بیشتر پنهان می‌کنند.

۳۰. احساس علاقه با احساس ترس ارتباط بیشتری دارد

محققان می‌گویند علاقه احساسی است که بیشترین ارتباط را با احساس ترس دارد تا آنجا که برخی از آنها بر این باور هستند که ترس دربردارنده ۲ وجه نامحسوس وغیرقابل مشاهده است: ۱) آرزوی فرار و ۲) آرزوی مشاهده و کشف کردن.

۳۱. احساس و منطق از نظر افلاطون

افلاطون احساس و منطق را به دو اسبی تشبیه می‌کند که ما را در دو مسیر مخالف یکدیگر حرکت می‌دهند. از طرف دیگر، آنتونیو داماسیو– یکی از متخصصان مغز و اعصاب دنیای مدرن- معتقد است که منطق به احساس وابسته است و مخالف با آن نیست.

۳۲. احساسات مسری و واگیردار هستند.

ویژگی مسری بودن احساسات منفی یا ناخوشایند بیشتر از احساسات خنثی یا مثبت است.

۳۳. زبان بدن معمولا نشان دهنده احساسات است.

برای مثال، فردی که در حالت دست‌های قرار گرفته بر پهلوها و آرنج‌ها به سمت بیرون ایستاده است نمونه‌ای است از نمایش احساس امنیت و قدرت(territorial display). هنگامی که فردی دست هایش را در هم گره کرده و شست‌های دست‌های او به سمت بالا قرار دارند نشان دهنده این است که او چیز مثبتی برای گفتن دارد. یکی از ماموران سابق پلیس فدرال امریکا( اف بی‌آی) و متخصص در حوزه ارتباطات غیرکلامی می‌گوید: ” پاها قوی‌ترین سیگنال‌های زبان بدن را نشان می‌دهند”.

۳۴. حالات مختلف احساسات در انسان

یک انسان قادر است بیش از ۱۰،۰۰۰ حالت مختلف را برای نشان دادن دقیق‌ترین احساسات خود در چهره‌اش به‌وجود آورد.

۳۵. تشخیص حالات احساسی در افرا هم نژاد راحت تر است

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد سریع تر می‌توانند حالات احساسی را در چهره افراد هم نژاد خود تشخیص داده و آنها را تفسیر کنند.

۳۶.موسیقی یک محرک بزرگ تحریک پاسخ‌های احساسی است

از فیلم‌های صامت گرفته تا کارتون‌ها مثل تام و جری و فیلم‌های مختلف مثل ” روانی” و ” آرواره ها“، موسیقی به عنوان یک محرک بسیار گسترده برای تحریک کردن پاسخ‌های احساسی گوناگون به کار می‌رود. بطور کلی، موسیقی نقشی کلیدی در شادی دارد درحالیکه نقش آن در ناراحتی و احساس اندوه کمترین است. صداهای گفتاری نیز این تونالیته را منعکس می‌کنند. جالب است بدانید که آهنگ های(یا تُن های) احساسی مشخصی در موسیقی وجود دارد که از ویژگی میان- فرهنگی بودن برخوردار هستند.

۳۷. احساسات همراه با یک خاطره ماندگارترند

مطالعه‌ای روی افراد مبتلا به اختلال فراموشی  انجام شد و نشان داد که احساساتی که با یک خاطره گره خورده‌اند موجب می‌شوند خاطرات به‌وجود آورده‌اند آنها ماندگارتر شوند. محققان بر تاثیر مهم این یافته در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تاکید می‌کنند.

۳۸. احساس در همه حال در بدن ما جاری است

داشمندان متعددی بر این باور هستند که همیشه و در همه حال احساسی در بدن ما در جریان است اما این احساس آنقدر جزئی است که ما به آن توجه نمی‌کنیم یا شاید بر آنچه که ما انجام می‌دهیم تاثیری ندارد.

۳۹. لبخند می‌تواند گمراه‌کننده‌ترین حالت در میان تمامی حالت‌های چهره باشد.

تقریبا حدود ۱۸ نوع متفاوت لبخند وجود دارد: مودبانه، ظالمانه، دروغین، غیرمحسوس و غیره. اما تنها یک نوع لبخند است که شادی اصیل و واقعی را نشان می‌دهد و به عنوان لبخند دوشن نامیده شده است. دوشن متخصص مغز و اعصاب فرانسوی بود که موفق به کشف این پدیده شد و لبخند نشان دهنده شادی واقعی به احترام او لبخند دوشن نام گرفت.

۴۰.افراد پیرتر معمولا شادتر هستند

دانشگاه استنفورد با استفاده از وبسایت خود به آدرس WeFeelFine. org به تحلیل تقریبا ۱۳ میلیون احساسی پرداخت که از سال ۲۰۰۵ در این وبسایت ثبت شده بودند. آنها دریافتند که افراد پیرتر معمولا شادتر هستند اما دلایل متفاوتی برای شادی خود دارند. افراد جوان تر نیز هنگامی شاد هستند که هیجان را تجربه می‌کنند در حالیکه افراد پیرتر هنگامی شاد هستند که در آرامش و صلح قرار دارند. علاوه بر این، زن‌ها بیشتر از مردان تمایل دارند که مورد عشق ورزی قرار بگیرند و دوست داشته شوند اما در عین حال، تجربه احساس گناه در زنان بیشتر از مردان است. از طرف دیگر، مردان اغلب احساس شادتر اما تنهاتر بودن را تجربه می‌کنند. این تحقیقات همچنین نشان داد که شادترین زمان روز هنگام صرف نهار است.

۴۱. بوتاکس جذابیت را کمتر میکند

تزریق بوتاکس اگرچه علائم پیری را کاهش می‌دهد اما روح و طراوت و توانایی حرکت عضلات صورت را کم می‌کند و صورت را بی‌احساس تر می‌کند. بگونه‌ای متناقض، افرادی که توانایی حرکت در عضلات صورت آنها کم تر است از جذابیت کمتری برخوردار هستند.

۴۲. یک فرد “لبخند به لب و تودار” کسی است که درد یا ناراحتی را پشت لبخند خود پنهان می‌کند.

۴۳. ” دلقک‌هراسی ” یعنی ترس از دلقک ها.

کلمه انگلیسی clown به معنای دلقک احتمالا از کلمه یونانی kolon به معنای ” عصای زیر بغل” یا ” فردی که با عصا راه می‌رود” گرفته شده است.

۴۴. یک فرد جیغ جیغو کسی است که احساساتی مثل فریاد زدن و نعره کشیدن را درون خود تجربه می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: factretriever

۴۴ حقیقت درباره احساسات انسان که بسیار جالب هستند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی