کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴۱ حقیقت جالب در مورد قلب انسان که نمی‌دانستید

قلب انسان یا دل نوعی عضو عضلانی در بدن است که خون را از طریق رگ خونی در دستگاه گردش خون به گردش درمی‌آورد. خون اکسیژن و مواد غذایی لازم را برای بدن مهیا می‌سازد و همچنین به از بین رفتن مواد زائد ناشی از متابولیسم (سوخت و ساز بدن) کمک می‌کند.
 ۴۱ حقیقت جالب در مورد قلب انسان که نمی‌دانستید

قلب انسان به‌طور متوسط حدود ۷۰ بار در دقیقه می‌تپد. قلب انسان بین دو شش در بدن قرار دارد و به گونه‌ای قرار گرفته‌است که رأس آن متمایل به سمت چپ و پایین قرار می‌گیرد. هر ضربان قلب حدود هشت دهم ثانیه زمان می‌خواهد که این زمان شامل ۰/۱ ثانیه انقباض دهلیزها، ۰/۳ ثانیه انقباض بطن‌ها و ۰/۴ ثانیه استراحت قلب می‌باشد. بافت قلب نیز هم‌چون دیگر بافت‌های بدن نیاز به تغذیه دارد که تغذیهٔ قلب برعهدهٔ عروق کرونری (تاجی) می‌باشد. قلب در فضای میانی میان‌سینه در سینه قرار دارد.

۱. قلب یک انسان بزرگسال بالغ در هر دقیقه ۷۲ بار، در هر روز ۱۰۰،۰۰۰ بار، در هر سال ۳،۶۰۰،۰۰۰ بار و در طول عمر او ۲.۵ میلیون بار می‌تپد.

۴۱ حقیقت جالب درمورد قلب انسان

۲. یک قلب سالم بطور متوسط با داشتن وزنی در حدود تنها ۱۱ اونس روزانه حدود ۲۰۰۰ گالون خون را از رگ‌های خونی به طول ۶۰،۰۰۰ مایل عبور می‌دهد.

۳. شیر آب آشپزخانه باید به اندازه حداقل ۴۵ سال کامل باز بماند تا بتواند حجم آبی برابر با مقدار خونی که توسط قلب در طول عمر انسان جریان می‌یابد را آزاد کند.

مطلب مرتبط: ۴۱ درمان خانگی تپش قلب که بسیار موثر است

۴. حجم خونی که توسط قلب انسان جریان می‌یابد می‌تواند از ۵ تا ۳۰ لیتر در هر دقیقه متغیر باشد.

۵. قلب انسان هرروز انرژی کافی معادل انرژی لازم برای حرکت یک کامیون در مسافت ۲۰ مایلی را تولید می‌کند. این میزان انرژی در طول عمر انسان معادل انرژی مورد نیاز برای رفتن به ماه و بازگشت از آن است.

۶. قلب انسان ضربان‌های الکتریکی خودش را دارا است و به همین دلیل می‌تواند حتی در صورت جدا شدن از بدن تا زمانی که منبع اکسیژن کافی داشته باشد به تپیدن ادامه دهد.

قلب انسان

۷. رنه لاینک (پزشک فرانسوی در سال‌های ۱۷۸۱-۱۸۲۶) پس از آنکه دریافت قرار دادن گوشش روی قفسه سینه بزرگ و چاق زنان بیمار کار درستی نیست، استتوسکوپ را اختراع کرد.

۸. سرعت ضربان قلب جنین تقریبا دو برابر سرعت ضربان قلب یک انسان و حدودا ۱۵۰ ضربه در هر دقیقه است. هنگامی که جنین در سن ۱۲ هفتگی قرار دارد، قلب او روزانه ۶۰ پینت خون را به جریان می‌اندازد.

۹. قلب خون را تقریبا به تمامی ۷۵ تریلیون سلول موجود در بدن ارسال می‌کند. فقط قرنیه‌ها هستند که هیچ خونی دریافت نمی‌کنند.

۱۰. در یک طول عمر متوسط، قلب حدودا ۱.۵ میلیون بشکه خون را به گردش در می‌آورد. این مقدار برای پر کردن ۲۰۰ اتومبیل مخزن قطار کافی است.

۱۱. ۵% از خون بدن انسان وارد قلب می‌شود، ۱۵-۲۰% وارد مغز و سیستم عصبی می‌شود و ۲۲% از آن به کلیه‌ها ارسال می‌شود.

۱۲. صدای تپش قلب صدایی است که در نتیجه بسته شدن ۴ دریچه قلب تولید می‌شود.

مطلب مرتبط:۷ کار آسان که ۸۰ درصد احتمال حمله قلبی را کاهش می‌دهد

۱۳. قلب انسان پرکارترین ماهیچه در طول عمر انسان است. توان خروجی قلب چیزی در حدود ۵-۱ وات است. درحالیکه عضلات چهار سر می‌توانند تنها در چند دقیقه ۱۰۰ وات انرژی تولید کنند، ۱ وات در ۸۰ سال برابر است با ۲. ۵ گیگاژول.

۱۴. قلب انسان در هفته چهارم بارداری شروع به تپیدن می‌کند و تا زمان مرگ متوقف نمی‌شود.

۱۵. ” آتریوم” یا همان دهلیز واژه‌ای لاتین به معنای ” راه ورودی” و ” بطن” به معنای ” شکم کوچک” است.

۱۶. در بدن یک نوزاد چیزی در حدود ۱ فنجان خون در جریان است. این میزان خون در بدن یک انسان بالغ برابر است با ۴ تا ۵ کوارتز که وظیفه ارسال این خون به تمام بافت‌ها و ارسال و دریافت آن از ریه‌ها توسط قلب در زمان تقریبا ۱ دقیقه انجام می‌شود. در این مدت تعداد ضربان‌های قلب به ۷۵ مرتبه می‌رسد.

۱۷. قلب خون اکسیژنه را در آئورت (بزرگ‌ترین سرخرگ) در طولی به اندازه ۱ مایل ( ۱.۶ کیلومتر) در هر ساعت به گردش در می‌آورد. تا زمانیکه خون به مویرگ‌ها برسد در هر ساعت ۴۳ اینچ ( ۱۰۹ سانتیمتر) حرکت می‌کند.

قلب انسان

۱۸. مصریان باستان بر این باور بودند که قلب و اندام‌های اصلی بدن به اراده خود درون بدن در حرکت هستند.

مطلب مرتبط: ۳۰ راه پیشگیری از سکته قلبی که همه باید بدانند

۱۹. در مجموعه بقراط از نویسنده‌ای ناشناس نقل شده است که دریچه‌های رگ‌ها ناخالصی‌ها و آلودگی‌ها را از قلب دور نگه می‌دارند. در آن زمان این باور وجود داشته است که عقل و هوشیاری انسان در حفره سمت چپ قرار گرفته است.

۲۰. افلاطون این نظریه را مطرح کرد که عقل و خرد از مغز جریان می‌گیرد اما ریشه احساسات و عواطف در قلب ” آتشین” قرار دارد.

۲۱. عبارت ” از صمیم قلب” ریشه در فلسفه ارسطو دارد. طبق این فلسفه قلب با استفاده از رگ‌های خونی داده‌های حسی را از اندام‌های محیطی دریافت می‌کند. از طریق این مشاهدات و ادراکات است که افکار و احساسات انسان برانگیخته می‌شوند.

۲۲. نداشتن خواب برای مدت زمان طولانی می‌تواند منجر به تپش قلب نامنظم یا همان ” انقباض زودرس بطنی” شود.

۲۳. کوکائین فعالیت الکتریکی قلب را تحت تاثیر قرار داده و منجر به اسپاسم (گرفتگی) عروق می‌شود و در پی آن احتمال بروز حمله قلبی یا سکته حتی در افراد سالم نیز افزایش خواهد یافت.

۲۴. جالینوس ( جراح برجسته مخصوص پهلوانان رومی) همانطور که بقراط ادعا کرده بود، ثابت کرد که آنچه که در شریان‌ها جریان دارد خون است نه هوا. با این وجود، او همچنین معتقد بود که قلب همچون یک دستگاه فر با درجه حرارت پایین عمل می‌کند و خون را گرم نگه می‌دارد. جریان این خون از یک سمت قلب آغاز شده و از طریق دریچه‌ها و سوراخ هایی کوچک در قلب به سمت دیگر آن حرکت می‌کند.

مطلب مرتبط:۸ نشانه حمله‌ی قلبی که به شما هشدار می‌دهند

۲۵. جالینوس ادعای ارسطو را تایید کرد و قلب را منبع گرمای بدن نامید. باین ترتیب، قلب نوعی ” لامپ” است که انرژی خود را از خون موجود در کبد دریافت می‌کند و هوای موجود در ریه‌ها نیز به این انرژی وزیده و موجب گرم تر شدن آن می‌شوند. وظیفه مغز صرفا خنک کردن خون است.

۲۶. در سال ۱۹۲۹ جراح آلمانی به نام ورنر فورسمان کاتتری را به درون رگ بازوی خود وارد کرد، آن را به فاصله ۲۰ اینچ به سمت قلب فرو برد و توانست قلب خود را معاینه کند. به این ترتیب کاتتریزاسیون قلب اختراع شد که امروزه به روشی متداول و رایج تبدیل شده است.

کار کردن قلب انسان

مطلب مرتبط: ۲۱ روش پیشگیری از بیماری قلبی

۲۷. در ۳ دسامبر ۱۹۶۷ کریستیان بارنارد اهل افریقای جنوبی قلب یک انسان را به بدن لوئیس واشانسکی پیوند زد. اگرچه اهداشونده تنها ۱۸ روز پس از پیوند زنده ماند اما این نخستین عمل پیوند قلب موفق در تاریخ دنیا به شمار می‌رود.

۲۸. بطور معمول قلب زنان سریع تر از قلب مردان در حال تپیدن است. قلب یک مرد میانسال تقریبا ۷۰ مرتبه در دقیقه می‌تپد درحالیکه قلب یک زن میانسال ۷۸ مرتبه در دقیقه می‌تپد.

۲۹. خون درواقع یک بافت است. هنگامی که بدن در حالت استراحت به سر می‌برد، رفتن خون از قلب به ریه‌ها و بازگشت آن به قلب تنها ۶ ثانیه زمان می‌برد. همین زمان برای رفتن خون به مغز و بازگشت آن به قلب برابر است با ۸ ثانیه و ۱۶ ثانیه زمان صرف می‌شود تا خون از قلب به انگشتان پا رسیده و پس از آن دوباره به قلب بازگردد.

۳۰. اراسیستراتوس (کالبدشناس و پزشک یونانی در سال‌های ۲۵۰- ۳۰۴ قبل از میلاد مسیح) نخستین فردی بود که دریافت قلب عملکردی شبیه به یک پمپ طبیعی دارد.

۳۱. آندرئاس وزالیوس – پدر کالبدشناسی مدرن- (۱۵۶۴- ۱۵۱۴) در کتاب خود به نام ” ساختار بدن انسان” ( یا همان فابریکا) می‌گوید که خون از راه حفره هایی مرموز از یک بطن وارد بطن دیگر می‌شود.

۳۲. جالینوس بر این باور بود که قلب بطور مداوم در حال تولید خون است. با این وجود، کشف سیستم گردش خون توسط ویلیام هاروی در سال ۱۶۱۶ میلادی نشان داد که میزان خون موجود در بدن محدود است و این خون در یک مسیر مشخص در گردش است.

مطلب مرتبطکدام کشورها بیشترین مرگ ناشی از بیماریهای قلبی را دارند ؟

۳۳. برخی از افرادی که شدیدا خروپف می‌کنند احتمالا مبتلا وضعیتی به نام ” وقفه تنفسی در خواب ( آپنه خواب) ” هستند که تاثیری منفی بر قلب انسان به همراه دارد.

۳۴. دهلیز راست حاوی ۳.۵ قاشق غذاخوری خون است. بطن راست حاوی کمی بیشتر از ۱/۴ فنجان خون است. مقدار خون موجود در دهلیز چپ برابر است با خون موجود در دهلیز راست با این تفاوت که دیواره‌های دهلیز چپ سه برابر ضخیم تر از دیواره‌های دهلیز راست هستند.

قلب انسان

۳۵. یک توپ تنیس را در دست بگیرید وآن را به سختی فشار دهید: قلب نیز به همین سختی باید ضربه بزند تا خون را به جریان درآورد.

مطلب مرتبط:موهای‌تان حمله قلبی را هشدار می‌دهند

۳۶. در سال ۱۹۰۳ میلادی پزشکی به نام ویلم اینتهوون دستگاه الکتروکاردیوگراف (نوار قلب) را اختراع کرد که این دستگاه جریان الکتریکی درون قلب انسان را اندازه گیری می‌کند.

۳۷. اگر مرد و زنی که عاشق یکدیگر هستند سه دقیقه به چشمان هم خیره شوند، ضربان قلب آنها منطبق با یکدیگر خواهد شد.

۳۸. احتمال مرگ ناشی از ایست قلبی در مردان در هنگام انجام رابطه جنسی بیشتر است.

۳۹. گفته می‌شود که استرس و احساسات شدید می‌تواند قلب یک نفر را بشکند. این وضعیت ” کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو” یا ” سندرم قلب شکسته” نامیده می‌شود که عمدتا زنان را در دوران پس از یائسگی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۴۰. فشار تولید شده توسط قلب انسان از چنان قدرتی برخوردار است که می‌تواند خون را به فاصله ۳۰ فوتی در اتاق پرتاب کند.

۴۱. تمام خون موجود در بدن شما هر دقیقه یک بار از قلبتان عبور می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: factretriever

۴۱ حقیقت جالب در مورد قلب انسان که نمی‌دانستید


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی