کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند

مک دونالد ، یکی از بزرگترین رستوران های زنجیره‌ای جهان، که در ۱۹۴۰ تاسیس شد، به خاطر همبرگرها، چیزبرگرها، غذاهای مرغی، سیب زمینی سرخ کرده، اقلام صبحانه، نوشابه، میلک شیک، نوع بسته‌بندی و دسرهایش شناخته شده است. در اینجا ۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد آمده است که احتمالا نمی‌دانستید.

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند

۱. افتتاح مک دونالد

مک دونالد، دومین کارفرمای خصوصی بزرگ جهان نخستین فروشگاهش را در مارس ۱۹۵۳ در فینیکس آریزونا افتتاح کرد. برادران ریچارد و موریس مک دونالد، ابتدا در ۱۹۴۰ با یک رستوران کبابی (باربیکیو) در سن برناردینو کالیفرنیا کار خود را آغاز کردند.

۲. ابداع مفهوم فست فود

آنها در ۱۹۴۸ بعد از ابداع مفهوم فست فود (غذای آماده) توسط رستوران وایت کاسل، “سیستم خدمات پر سرعت” را معرفی کردند.

مطلب مرتبط: ۲۵ چالش هیجان انگیز و باحال که حتما با دوستان‌تان امتحان کنید

۳. حق امتیازها

رستوران مک دونالد توسط یک فرانشیزپذیر، یک وابسته، یا خود شرکت اداره می‌شود. درآمد شرکت از اجاره، حق امتیازها، و حق‌الزحمه‌ی فرانشیزپذیر و همچنین فروش فروشگاه‌های مک‌دونالد به‌دست می‌آید.

۴. تاریخ افتتاح

تاریخ بنیان‌گذاری شرکت کنونی به افتتاح یک رستوران فرانشیزی توسط ری کروک تاجر در ۱۵ آوریل ۱۹۵۵ در دس‌پلینز ایلینوی بر می‌شود.

۵. ری کوک و مک دونالد

در ۱۹۶۱، ری کروک شرکت را در ازای ۲.۷ میلیون دلار خرید، که بعد از کسر مالیات برای پرداخت ۱ میلیون دلار به هر یک از برادران کافی بود. ادعا می‌شود به عنوان بخشی از این خرید، کروک متعهد شد که به پرداخت حق‌الامتیاز ۰.۵٪ سالانه ادامه بدهد.

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند

۶. مدل فرانشیز مک دونالد

مدل فرانشیز بر مبنای فرانشیزهای تک فروشگاهی است، که تنها در نواحی حومه‌ای با ظرفیت استاندارد شده تاسیس می‌شوند و تمام مدت مطابق اصول بهداشتی اداره می‌شوند. آن زمان ترجیحا از زنان استفاده نمی‌شد چون احتمال طنازی کردن مشتریان با آنها بود و مردان هم باید اصول پوششی خاصی را دنبال می‌کردند که از جمله شرایط آن نداشتن ریش بود.

۷. توصیف اضافی روی علامت تجاری

در ۴ می‌۱۹۶۱ برای نخستین بار مک دونالد برای ثبت یک علامت تجاری امریکایی بر روی نام مک دونالد با یک توصیف اضافی “خدمات هنگام رانندگی تا داخل رستوران”‌ (رستوران‌هایی که مشتریان بدون پیاده شدن از خودرو کار خود را انجام می‌دهند) اقدام کرد.

۸. نماد خوش شانسی

در طول سال‌ها، شگون‌نمای(نماد خوش‌شانسی) مک دونالد تغییر کرده است. ابتدا با مردی شروع شد که کلاه سر آشپز را روی سر همبرگر مانند خود گذاشته بود و اسمش “تر و فرز” بود. در ۱۹۶۲ کمان‌های طلایی (نماد مک دونالد) جایگزین آن شد، بعد یک شگون‌نمای جدید در ۱۹۶۵ به وجود آمد که دلقکی بود با لباس پف دار به نام رونالد مک دونالد. نمونه‌ی کنونی که به شکل یک حرف M است در ۱۸ نوامبر ۱۹۶۸ شکل گرفت.

۹. تعداد رستورانهای مک دونالد در جهان

رستوران‌های مک دونالد درحال‌حاضر در ۱۲۰ کشور موجود هستند که هر روز از طریق ۳۶.۸۹۹ رستوران به ۶۸ میلیون مشتری خدمات ارائه می‌دهند. در کل ۵.۶۹۹ فروشگاه تحت مالکیت شرکت به علاوه‌ی ۳۱.۲۳۰ مکان فرانشیزی وجود دارد که ۳۷۵.۰۰۰ نفر را از سراسر جهان به استخدام خود درآورده‌اند.

مطلب مرتبط۲۵ عجیب ترین رکوردهای جهان: هرگز تصمیم به شکستن این رکوردها نگیرید!

۱۰. دانشگاه همبرگر

مک دونالد در دانشگاه همبرگر در اوک بروک ایلینوی به فرانشیز پذیران و مدیریت خود آموزش می‌دهد. کارمندان تشویق می‌شوند که با همخوانی به همراه آهنگ‌های مورد علاقه‌شان، شرکت در کلیسا، و دوبار در سال رفتن به تعطیلات در حفظ سلامتی خود بکوشند.

۱۱. انتخاب نوع گوشت با توجه به نوع فرهنگ

طبق گفته‌ی “اتحادیه‌ی فست فود”، مک دونالد بزرگترین مجری خصوصی زمین‌های بازی در ایالات متحده، و تنها فراهم کننده‌ی بزرگ گوشت گاو، … سیب زمینی و سیب است. انتخاب نوع گوشت‌ها بر اساس فرهنگ کشورهای میزبان صورت می‌پذیرد.

۱۲. افزودن غذاهای گیاهخواری به منو

این رستوران به خاطر همبرگرها و انواع مرغ‌ها، ساندویچ‌های مرغ، سیب‌زمینی سرخ کرده و نوشابه‌هایش معروف است. آنها اخیرا اقلام گیاهخواری را نیز با کمی فاصله گرفتن از منوی استاندارد و اعمال سلیقه‌ی محلی‌ها اضافه کرده‌اند تا به این طریق تابوهای خوراکی منطقه‌ای را رعایت کرده باشند.

۱۳.طعم مورد علاقه‌ی خودت را بساز

مفهوم رستوران‌های “طعم مورد علاقه‌ی خودت را بساز” که در ۲۰۱۵ به راه افتاد، و به مشتریان حق انتخاب مواد تشکیل دهند‌ه‌ی غذای‌شان را می‌دهد، در نوامبر ۲۰۱۶ به خاطر کارآمدی و بهره‌وری هزینه با یک برنامه‌ی “دستور آشپزی خود ساخته” جایگزین شد.

۱۴.متصدیان الکترونیک مک دونالد

تلاش مک دونالد برای اتوماسیون جهت جایگزینی کارکنان با باجه‌های الکترونیک با راه‌اندازی “متصدیان الکترونیک” در حومه‌ی شیکاگو و ویومینگ در ۱۹۹۹ آغاز شد، تا در هزینه‌ی پرداختی به کارکنان صرفه‌جویی شود و میزان خرید بیشتری از متوسط کارکنان جذب کنند.

۱۵.مک دونالدی شدن

این شرکت به یک نوع نماد جهانی شدن تبدیل شده است که به آن “مک دونالدی شدن” جامعه می‌گویند. روزنامه‌ی اکونومیست از مقایسه‌ی هزینه‌ی مک دونالد در کشورهای مختلف با ارزهای مختلف استفاده می‌کند که معیاری برای برابری قدرت خرید است. سوییس گران‌ترین و هند ارزانترین قیمت را دارد.

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند

۱۶. تهیه گوشت مطابق با استاندارد رفاه حیوانات

در ۲۰۱۲ مک دونالد متعهد شده بود که به‌تدریج تامین گوشت.. از تشکیلاتی که برای نگهداری حیوانات از محفظه‌های مخصوص حیوانات باردار استفاده می‌کنند را متوقف کند و در ۲۰۱۵، آنها متعهد شدند که استفاده از تخم‌مرغ‌های به‌دست آمده از قفس‌های تجهیز شده را تا سال ۲۰۲۵، مطابق با استاندارد رفاه حیوانات متوقف کنند.

۱۷.سپانسر بازی تمام امریکایی‌ مک دونالدز

مک دونالدز اسپانسر نامدار بازی تمام امریکایی‌ مک دونالدز است: یک بازی بسکتبال تمام ستاره که هر ساله برای پسران و دختران فارغ‌التحصیل دبیرستان‌های امریکا و کانادا برگزار می‌شود.

۱۸.روز مک‌هپی

“روز مک‌هپی” یک رویداد در مک دونالد است که طبق آن درصدی از فروش روز به خیریه تعلق می‌گیرد. این رویدادی جهت جذب سرمایه برای خیریه‌ خانه‌ی رونالد مک دونالد است.

۱۹. اعتراض مک دونلد به مک جاب

در ۲۰۰۳، چاپ یازدهم واژه‌نامه‌ی مریم وبستر یک واژه‌ی جدید به نام «McJob» را اضافه کرد: به معنی یک شغل کم درآمد با مهارت اندک که پیشرفت‌های کمی به بار می‌آورد. این امر مورد اعتراض مک دونالد قرار گرفت.

۲۰.من را ابر سایز کن

دفتر اتحادیه‌ی فست فود، مکدونالد را به استفاده از نفوذ سیاسی برای افزایش سودش به بهای تهدید سلامتی مردم متهم می‌کند. در ۲۰۰۴، به دنبال ادعای فیلم مستند “من را ابر سایز کن” مبنی بر این که غذاهای مک دونالد به چاقی منجر می‌شود، گزینه‌ی “ابر سایز” با “غذای شاد” (هپی میل) جایگزین شد.

۲۱. محاکمه زیست محیطی

در آوریل ۲۰۰۸، ۱۱ رستوران مک دونالد در شفیلد انگلستان درگیر یک محاکمه‌ی زیست توده‌ای در مورد ضایعات رستوران‌ها شدند و ضایعات و تاثیرات کربن را تا نصف کاهش دادند.

۲۲.رونده‌ی معروف استلا لای‌بک

مک دونالدها در چندین پرونده‌ی حقوقی در سرتاسر جهان درگیر بودند. پرونده‌ی معروف ۱۹۹۴ به استلا لای‌بک مربوط می‌شد، که بعد از ریختن یک فنجان قهوه‌ی داغ مکدونالد روی پوستش دچار سوختگی درجه سه شده بود، و نهایتا به عنوان غرامت چندین میلیون دلار پول دریافت کرد.

۲۳.تلاش برای حفظ محیط زیست

آژانس حمایت از محیط زیست امریکا تلاش‌های پیوسته‌ی مک دونالد را در استفاده از مواد بازیافتی و مدیریت آب و برق در رستوران‌ها ارج نهاده است.

۲۴.بازی مکدونالد

در ۲۰۰۶، یک بازی ویدیوئی به نام “بازی مک دونالد” به صورت آنلاین منتشر شد، که اجازه می‌دهد شخص بازی‌کننده روستاها را نابود کند، افکار عمومی را فریب بدهد و به ماموران بهداشت و سیاستمداران رشوه بدهد. مک دونالد با صدور بیانیه‌ای خودش را از هر گونه ارتباط با این بازی مستثنا کرد.

۲۵. مردم فقیر در هنگ کنگ، چین، و ژاپن از رستوران ۲۴ ساعته‌ی مک دونالد به عنوان یک مسافرخانه‌ی موقت استفاده می‌کنند که به آن “پناهندگان مک” می‌گویند.

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند

۲۶. جدایی سایر زنجیره های رستورانی از مک دونالد

شرکت شروع کرد به خلاص شدن از سایر زنجیره‌های رستورانی که در دهه‌ی ۱۹۹۰ به‌دست آورده بود. مک دونالد راه خودش را از کباب مکزیکی چیپولت، دونات پیتزا، آروما کافه و بوستون مارکت جدا و بر برند اصلی خود تمرکز کرد.

۲۷. قراردادهای صفر ساعت

در آگوست ۲۰۱۳، گاردین فاش کرد که ۹۰ درصد از نیروی کار بریتانیایی مک دونالد قراردادهای صفر ساعت دارند، که احتمالا آن را به بزرگترین کارفرمای بخش خصوصی تبدیل می‌کند.

۲۸. ممنوعیت استعمال سیگار در رستوران های مک دونالد

در ۲۳ فوریه ۱۹۹۴ شرکت مکدونالد شروع به ممنوع کردن استعمال سیگار در تمام ۱.۴۰۰ رستوران تحت تملکش کرد و از لایحه‌ای که به سیگار کشیدن در تمام رستوران‌ها و ساختمان‌های مورد استفاده‌ی عمومی پایان می‌داد حمایت کرد.

۲۹.تا ابد جوان

در ۲۰۰۶، مک دونالد برند “تا ابد جوان” خود را با طراحی مجدد تمام رستوران‌هایش از دهه‌ی ۱۹۷۰، معرفی کرد. این شرکت میزهای چوبی، صندلی‌های چرم مصنوعی، و رنگ‌های خاموش را معرفی کرد. این رستوران از پلاستیک کمتر و آجر و چوب بیشتری استفاده می‌کرد.

۳۰. مراکز کاری مک دونالد منتقل می شوند

در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶ تایید شد که مراکز کاری مکدونالد به یک مکان ۱۸۵.۳۱۸ متر مربعی منتقل خواهند شد که تا اوایل ۲۰۱۸ در محل قبلی تولیدی هارپو در شیکاگو ایلینوی ساخته خواهد شد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت جالب درباره مک دونالد که هر کسی باید بداند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی