کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷۷ حقیقت عجیب و جالب درباره مغز انسان

مغز انسان که مهمترین، حساسترین و پیچیده ترین عضو بدن است به عنوان سلطان بی رقیب و فرمانده بدن عمل میکند . خوب است بدانید رازهای بسیار شگفت آوری درباره مغز انسان وجود دارد که شاید باورتان نشود! در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۷۷ حقیقت عجیب و جالب درباره مغز انسان را بدانید.

۷۷ حقیقت عجیب و جالب درباره مغز انسان

۱. برخی از دانشمندان بر این باورند که در فرآیند آشنا پنداری یا دژاوو یک قطع شدگی نورولوژیکی تجربه‌ای را به‌وجود می‌آورد که آن تجربه قبل از رسیدن به آگاهی انسان در حافظه ثبت می‌شود. با این وجود، آشنا پنداری یا دژاوو هرگز بطور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

۲. اگرچه وزن مغز انیشتن برابر بود با ۱۲۳۰ گرم که در محدوده وزن معمولی مغز انسان بود اما مغز او فاقد درپوش آهیانه‌ای (parietal operculum) در هر دو نیمکره بود و شیار سیلوین مغز (Sylvan fissure) آن هم بزرگ شده بود. برخی از بخش‌های مغز او نیز نسبت به نورون‌ها دارای یاخته‌های گلیال بیشتری بودند.

۳. بیماری مادر می‌تواند سلول‌های مغز جنین را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات نشان می‌دهند که آنفولانزا یا سوءتغذیه در هنگام بارداری می‌توانند با پیشروی اسکیزوفرنی در ارتباط باشند. همچنین سیگار کشیدن و نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی توسط مادر باردار، قرار گرفتن مادر در برابر مواد شیمیایی یا گرمای زیاد می‌تواند سلول‌های در حال رشد را در معرض خطر قرار دهد.

۴. شکل گیری مغز بیشتر از هر اندام دیگری طول می‌کشد و تغییرات بیشتری را نسبت به سایر اندام‌ها پشت سر خواهد گذاشت.

مطلب مرتبط :‌۱۰ خوراکی که به مغز شما آسیب می‌رسانند

۵. مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد نشان داد که هم قفقازی‌ها ( سفید پوستان) و هم افریقایی- امریکایی‌ها به هنگام مشاهده عکس‌های افریقایی- امریکایی‌ها فعالیت مغزی مشابهی را نشان می‌دهند. فعالیت آمیگدال (بادامه، قسمتی از مغز که در برابر هشدار حساس است) در هر دو نژاد به هنگام نشان دادن تصاویری بی‌احساس از افریقایی امریکایی‌ها بیشتر از زمانی بود که به آنها تصاویری مشابه از قفقازی‌ها نشان داده شد.

۶. وزن تقریبی مغز انسان برابر است با ۳.۰ پوند. وزن پوست ( مجموع سه لایه) تقریبا برابر است با ۲۰ پوند، روده‌ها ۷.۵ پوند ( روده بزرگ برابر با ۴ و روده کوچک ۳.۵ پوند)، ریه‌ها ۵ پوند ( هر کدام ۲.۵ پوند)، کبد ۳.۲ پوند و قلب ۰.۶ پوند.

۷. هنگامی که ضربه‌ای به سر می‌خورد، آنچیزی که به شکل جرقه‌های تصادفی نور به نظر می‌رسد در واقع توسط تکانی به سلول‌های مغزی که مسئول دید و بینایی ما هستند به‌وجود می‌آید. قشر بینایی در قسمت پشتی سر انسان قرار دارد و ستاره‌ها معمولا وقتی دیده می‌شوند که پشت سر ما تکان می‌خورد.

۸. مردمک‌های چشم نمود فیزیکی مستقیم مغز ما هستند.

۹. مغز انسان در حالت بیداری می‌تواند انرژی کافی معادل انرژی لازم برای روشن کردن یک لامپ مهتابی را تولید کند ( چیزی بین ۱۰ تا ۲۳ وات).

مطلب مرتبط :‌۱۸ خوراکی عالی برای سلامت و تقویت مغز

۱۰. افراد بزرگسال دارای ۱۲۵ تا ۱۵۰ میلی لیتر مایع مغزی- نخاعی هستند در حالیکه ۵۰ میلی لیتر از این مایع در مغز نوزادان وجود دارد. حجم کلی مایع مغزی- نخاعی هر روز ۳ تا ۴ بار با سرعت تولید ۳۵ میلی لیتر در دقیقه یا ۵۰۰ میلی لیتر در روز جایگزین می‌شود.

۱۱. در مغز چین یا شکافی به نام سولکوس ( معادل لاتین واژه اخم) وجود دارد. محدوده نرم بین این شیارها شکنج مغز ( یا همان دایره) نامیده می‌شود.

۱۲. مغز یک مرد جوان ۲۰ ساله تقریبا دارای ۱۰۹،۰۰۰ مایل (۱۷۶،۰۰۰ کیلومتر) آکسونهای میلینه است که اندازه آن چهار و نیم برابر خط استوا در کره زمین است. مغز یک زن جوان ۲۰ ساله معمولا کوچک تر از مغز یک مرد جوان ۲۰ ساله است و در نتیجه به سیم کشی‌های کمتری نیاز دارد. طول تقریبی آکسون‌های میلینه در مغز یک خانم ۲۰ ساله برابر است با ۹۲،۶۰۰ مایل یا ۱۴۹،۰۰۰ کیلومتر.

۱۳. مغز انسان بزرگترین و قدرتمندترین اندام جنسی او است.

۱۴. نئوکورتکس جدیدترین بخش قشر مغز از نظر تکامل است و دانشمندان معتقد هستند که نئوکورتکس مسئولیت رشد هوش انسان را نیز بر عهده دارد.

مطلب مرتبط: تکامل زیستی انسان :۵ ایده بزرگ در مورد این که ما که هستیم؟

۱۵. بلوغ و تکامل در مغز انسان تا اواخر دهه چهارم زندگی متوقف نمی‌شود. کورتکس قدامی- بخشی از مغز که ما را به انسان تبدیل می‌کند و در کودکی رشد می‌کند- در اواخر بزرگسالی مجددا تنظیم می‌شود و رشد آن در دهه‌های بعدی نیز ادامه می‌یابد.

۱۶. اندازه بخش سطحی و رویی مغز انسان برابر است با ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سانتیمتر مربع. متوسط طول نخاع نیز برابر است با ۴۵ سانتیمتر.

۱۷. در قدیم مردم تصور می‌کردند که اهمیت دیگر اندام‌های بدن مثل معده و قلب بیشتر از مغز است. به عنوان مثال، مصریان باستان در فرآیند مومیایی کردن اجزاء مغز را با استفاده از قلاب آهنین از راه بینی خارج می‌کردند و آنها را دور می‌ریختند و معده، کبد، روده‌ها و قلب را نگه می‌داشتند.

۱۸. نخستین تشریح از آناتومی مغز متعلق است به پاپیروس جراحی ادوین اسمیت در سال ۱۷۰۰ قبل از میلاد مسیح که دربردارنده اطلاعاتی بسیار قدیمی تر است که شاید پیشینه آنها به هزار سال قبل از آن تاریخ برمی گردد. در این سند دیده می‌شود که پزشکان مصری به توصیف ۲۶ جراحت در سر و درمان آن ها، چین و چروک‌ها و مایع‌های مغزی، پوشش بیرونی مغز و حتی مایع درون مغز پرداخته‌اند.

۱۹. دانشمندان امریکای جنوبی موفق به ساختن سوراخ‌های ظریفی در جمجمه شده‌اند که برای درمان سردردهای شدید و عذاب دهنده، بیماری‌های مغزی یا برای بیرون راندن ارواح خبیث از سر انسان شناخته شده‌اند. فرآیند ایجاد این سوراخ‌ها که ” مته کاری” نامیده می‌شود شدیدا دردناک وغیرقابل تحمل بود. کشف استخوان‌های جمجه‌های سوراخ شده بسیار زیادی از آن زمان نشان دهنده این است که این شیوه جراحی مغز در آن زمان رایج و متداول بوده است.

مطلب مرتبط: ۱۰ ابر انسان با ظاهر عادی ولی قدرت خارق العاده‌

۲۰. ارسطو ( سال‌های ۳۸۴- ۳۲۲ قبل از میلاد مسیح) معتقد بود که قلب مرکز فکر است و وظیفه مغز صرفا آرام کردن قلب است.

۲۱. یکی از نخستین پزشکان یونانی به نام آلکمایون ( در قرن ۶ پیش از میلاد مسیح) نخستین فردی بود که ادعا کرد مغز اندام مرکزی و اصلی برای تولید افکار و احساسات است نه قلب. وی همچنین بر این باور بود که چشم‌ها خود در بردارنده نور هستند و عصب‌های بینایی مسیرهایی حامل نور به مغز هستند.

۲۲. مغز انسان از ۷۵% آب تشکیل شده است و نرمی و استحکام آن شبیه به ژلاتین یا توفو است.

۲۳. رنه دکارت ( ۱۶۵۰- ۱۵۹۶) معتقد بود که مغز رفتاری شبیه به ماشین دارد با این تفاوت که ماشین از برخی توانایی‌های ذهنی انسان مثل عقل و احساس بی‌بهره است. دکارت از سیستمی دوگانه سخن می‌گوید که در آن مغز از ذهن غیر مادی جدا است.

۲۴. در سال ۱۸۶۲ پل بروکا مرکز گفتار در مغز را شناسایی کرد. وی مغز مردی که تنها قادر به گفتن ” تن! تن! ” بود را شکافت و دریافت که بیماری سمت چپ مغز او را کاملا از بین برده است. به احترام تحقیقات بروکا بخشی از مغز که مسئول گفتار در انسان است بروکا نامیده شد.

۲۵. ادوارد هیتیگ (۱۸۳۹-۱۹۰۷) و گوستاو فریچ (۱۸۳۸-۱۹۲۷) کشف کردند که سمت چپ بدن توسط سمت راست مغز کنترل می‌شود و بالعکس.

مطلب مرتبط: ۹ خطرناک ترین عوارض بی خوابی برای مغز

۲۶. رزماری – خواهر رییس‌جمهوری جان اف کندی – به دلیل مبتلا بودن به عقب ماندگی خفیف تحت عمل جراحی لوبوتومی قرار گرفت. فرانسیس فارمر- هنرپیشه معروف امریکایی- اگرچه مبتلا به عقب ماندگی ذهنی نبود اما برای آسان تر کردن کار خود تحت عمل لوبوتومی قرار گرفت. هوارد دللی در اواخر زندگی خود دریافت که در سال ۱۹۶۰ و در سن ۱۲ سالگی توسط والتر فریمن مورد عمل لوبوتومی قرار گرفته است تنها به این دلیل که نامادریش او را دوست نداشته و توانسه فریمن را متقاعد کند که این پسر بچه دارای مشکلی ذهنی است.

۲۷. پژوهشگران دانشگاه بیلر دریافته‌اند که مغز کودکانی که از تماس بدنی، بازی کردن و تعامل با دیگران محروم مانده‌اند ۲۰ تا ۳۰ درصد کوچکتر از اندازه نرمال مغز در سنین آنها است. کودک آزاری مانع از رشد مغز در کودکی می‌شود و همواره تاثیراتی منفی بر رشد مغز خواهد داشت.

۲۸. دانشمندان معتقدند که مغز انسان پیچیده‌ترین و اسرارآمیزترین چیز در دنیا است بطوریکه دانش و اطلاعات آنها در خصوص ستاره هایی که میلیاردها سال نوری را منفجر می‌کنند بیشتر از اطلاعات آنها در مورد مغز انسان است.

۲۹. در طول نخستین هفته‌های زندگی انسان، کودک شیرین زبان تقریبا هر صدای موجود در تمامی زبان‌های شناخته شده در دنیا را ادا می‌کند. پس از آن توانایی تولید برخی از صداها در نتیجه ساده‌سازی عصبی از بین می‌رود.

۳۰. هر ثانیه در مغز انسان بیش از ۱۰۰،۰۰۰ واکنش شیمیایی در حال انجام است.

مطلب مرتبط: ۸ عادت خطرناک برای مغز که حتما باید از آنها دوری کنید

۳۱. اگرچه دایره لغات عمومی و دانش انسان در مورد جهان اغلب تا سن ۷۰ سالگی همچنان بیدار و هشیارانه باقی می‌ماند اما حافظه اسامی از سن ۳۵ سالگی کاهش می‌یابد. توانایی تشخیص چهره‌ها و پیدا کردن ماشین افراد نیز از سن ۲۰ سالگی رو به کاهش می‌رود. با این وجود، تحقیقات نشان می‌دهند که تحریک مغز نه تنها روند کوچک شدن وانقباض سلول‌ها را متوقف می‌کند بلکه همچنین می‌تواند انشعاب شاخه‌های متعدد سلول‌های عصبی و سلول‌های مغزی را افزایش دهد.

۳۲. ۷۰% از افراد مبتلا به ایدز از مشکلات نورولوژیکی رنج می‌برند. در کالبدشکافی‌ها دیده شده است که ۹۰%- ۸۰ از افراد مبتلا به ایدز دارای ناهنجاری‌های عصبی هستند.

۳۳. آنانسفالی (بی‌مٌخ‌ زایی) عبارت است از نداشتن مغز، قسمت بالایی جمجمه و نخاع. بیشتر نوزادان مبتلا به این بیماری مرده متولد می‌شوند یا چند ساعت پس از تولد می‌میرند. این بیماری در ۵ حاملگی از هر ۱۰۰۰ حاملگی دیده می‌شود.

۳۴. مغز فاقد هرگونه گیرنده درد است و درنتیجه نمی‌تواند درد را احساس کند.

۳۵. پوشیدن کلاه ایمنی می‌تواند خطر ضربه مغزی را تا ۸۰% کاهش دهد.

۳۶. در قرون وسطی تشریح انسان و مطالعه آناتومی انسان توسط کلیسای کاتولیک ممنوع اعلام شد و در پی آن مطالعات مغزی نیز بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد. با این وجود، آرایشگران محلی برای برداشتن و نابود کردن ” سنگ جنون” جراحی مغز را به مشتریان خود پیشنهاد می‌کردند.

مطلب مرتبط: ۵ خوراکی برای صبحانه که مغز شما را فعال می‌کند

۳۷. طول رگ‌های خونی در مغز انسان تقریبا به ۱۰۰،۰۰۰ مایل می‌رسد.

۳۸. مغز انسان از ۶۰% چربی تشکیل شده است و یکی از چرب‌ترین اندام‌های بدن به شمار می‌رود.

۳۹. در اوایل دوران بارداری، هر دقیقه حدود ۲۵۰،۰۰۰ نورون ( سلول عصبی) تشکیل می‌شود. پس از تولد، اندازه مغز نوزاد تازه متولد شده تقریبا ۳ برابر اندازه مغز در سال اول زندگی است.

۴۰. تقریبا ۲۰% از مجموع اکسیژن موجود در بدن انسان توسط مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین مغز ۲۰% از مجموع خون بدن را مورد استفاده قرار می‌دهد.

۴۱. مغز انسان می‌تواند با سرعت ۲۶۸ مایل در ساعت اطلاعات را پردازش کند. نورون‌ها به شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند و به همین دلیل اطلاعات با سرعت‌های متفاوتی به مغز می‌رسند.

۴۲. تعداد سلول‌های مغزی انسان در سن ۲ سالگی بیشتر از هر سن دیگری در طول عمر انسان است.

۴۳. نخستین نوشته کتبی درخصوص مغز انسان در حدود سال ۴۰۰۰ قبل از میلاد مسیح به زبان سومری باستان نوشته شده است. نویسنده ناشناس این اثر به توصیف احساس سرخوشی بی‌نظیر ناشی از خوردن خشخاش و تغییرات ذهنی حاصل از آن می‌پردازد.

۴۴. مغز همه انسان‌ها در ابتدا به شکل مغز مونث است. مغز مذکر ۸ هفته پس از بارداری بوسیله هورمون تستوسترون از حالت مونث بودن تغییر جنسیت می‌دهد.

مطلب مرتبط: تقویت مغز: ۱۸ خوراکی عالی برای سلامت و تقویت مغز

۴۵. مغز انسان تقریبا از ۱۰۰ میلیارد نورون تشکیل شده است ( که این تعداد به اندازه تعداد ستاره‌های موجود در کهکشان راه شیری است). هر نورون دارای ۱۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ سیناپس – برابر با ۱ کوادریلیون سیناپس است. اگر همه نورون‌های موجود در مغز انسان در یک صف قرار بگیرند، طول این صف به ۶۰۰ مایل می‌رسد. در مقایسه با مغز انسان، هشت پا دارای ۳۰۰،۰۰۰ نورون و زنبور عسل دارای ۹۵۰،۰۰۰ نورون هستند و عروس دریایی بطور کلی مغز ندارد.

۴۶. تحقیقات نشان می‌دهند که ساختار و سیم کشی مغز زنان و مردان با یکدگیر متفاوت است. به عنوان مثال، لوب پیشانی که مسئولیت حل مسئله و تصمیم گیری را بر عهده دارد و همچنین قشر لیمبیک که مسئولیت تنظیم احساسات را بر عهده دارند در زنان بزرگتر از مردان هستند. همچنین ماده سفید موجود در مغز زنان ۱۰ برابر بیشتر از مغز مردان است.

۴۷. مغز یک زن در دوران بارداری کوچک می‌شود و ۶ ماه طول می‌کشد تا به اندازه کامل و قبل خود باز گردد.

۴۸. محققان بر این باور هستند که اگر سلول‌های مغز هم مثل سلول‌های پوست یا کبد جایگزین می‌شد، انسان احتمالا حافظه خود را از دست می‌داد.

۴۹. وزن مغز یک انسان بزرگسال برابر است با ۳.۵ پوند- چیزی کمتر از یک بسته آرد بزرگ. نهنگ عنبر در بین همه حیوانات بزرگترین مغز را دارد که وزن آن به ۲۰ پوند می‌رسد. وزن مغز فیل برابر است با ۱۱ پوند در حالیکه موش دارای مغزی به اندازه تنها چند اونس است.

۵۰. هنگامی که فردی روزه می‌گیرد یا خود را از غذا خوردن منع می‌کند، نورون‌های مغزی که گرسنگی را تحریک می‌کنند شروع به خوردن خودشان می‌کنند. این آدم‌خواری یا کانیبالیسم هشدار گرسنگی را ارسال می‌کند تا فرد را تحریک به غذا خوردن کند.

مطلب مرتبط: فعالیت مغز: می‌دانستید مغز در کدام ماه از سال فعال‌تر است؟

۵۱. لوبوتومی یکی از مشهورترین عمل‌های جراحی مغزی است که تا کنون اختراع شده است. والتر فریمن – عصب شناس و پزشک معروف که جراح هم نبود- از شیوه ساده تری برای انجام این عمل استفاده می‌کرد. او بجای فرو بردن یخ شکن در سوراخ هایی که در جمجه ایجاد می‌کنند، آن را از طریق کاسه چشم وارد مغز می‌کرد. او از یخ شکن استفاده می‌کرد زیرا ابزارهای جراحی رایج در آن زمان که در این عمل مورد استفاده قرار می‌گرفتند در سر بیماران میشکست.

۵۲. در بدن انسان، سمت چپ مغز وظیفه کنترل گفتار را بر عهده دارد. در پرندگان، سمت چپ مغز آواز خواندن آنها را کنترل می‌کند. و حداقل در این مورد می‌توان گفت انسان‌ها موجوداتی ” مغز گنجشکی” هستند.

۵۳. محققان سوئیسی دریافتند که برخی ضایعات مغزی موجب می‌شوند که افرادی که خوراک متوسط و معمولی دارند به فکر کردن به غذاهای لذیذ و تنقلات معتاد شوند و بیشتر غذا بخورند.

۵۴. دانشمندان خاطر نشان می‌کنند که وزن مغز کودکان مبتلا به اوتیسم در هنگام تولد نرمال است اما در برهه‌ای از زمان- معمولا در پایان سال اول زندگی- بخشی از مغز به نام آمیگدال ۱۳% بزرگتر از آمیگدال کودکان غیر اوتیسم می‌شود.

۵۵. تحقیقات نشان می‌دهند سطوح سروتونین و نوراپی نفرین در مغز افرادی که مبتلا به افسردگی بالینی هستند یا سابقه خودکشی دارند غیرطبیعی است. جریانات سطح سروتونین در مغز با خشم وخشونت و اقدام به خودکشی به شکلی وحشیانه در ارتباط است.

۵۶. رشد انسان در شب بیشتر از روز است زیرا بخش کوچکی از مغز به نام هیپوفیز هورمونی به نام هورمون رشد را در شب و در زمان خواب انسان آزاد می‌کند.

مطلب مرتبط :عوامل مسموم کننده مغز: ۵ چیز که مغز شما را به شدت مسموم می‌کند

۵۷. وایلدر پنفیلد (۱۸۹۱-۱۹۷۶) تصویری به نام هومونکلوس کشید که نشان می‌دهد اگر اندام‌های بدن ما به اندازه فضایی بود که توسط مغز ما اشغال شده است، شکل و شمایل ما انسان‌ها چگونه می‌بود. هومونکلوس دارای چشم ها، لب ها، دست‌ها و پاهای بسیار بزرگ و سینه‌ای کوچک، کشاله هایی کوچک و شانه هایی کوچک است.

۵۸. احساس بویایی با بخشی از مغز در ارتباط است که کنترل احساسات و خاطرات ما را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل است که اغلب بوها و رایحه‌ها خاطراتی پررنگ را در ما بیدار می‌کنند.

۵۹. اگر کورتکس انسان ( لایه بیرونی مُخ) درهم پیچیده نبود هرگز قادر نبود فضایی به اندازه یک روبالشی را بپوشاند.

۶۰. در زمان کتاب مقدس این باور وجود داشت که عدس از نیروی بهبود مغز برخوردار است. در طول قرون وسطی، غذاهای معروف و مغذی برای مغز عبارت بودند از دل عقاب و مارمولک له شده. در دوره لویی یازدهم مردم امیدوار بودند که برگ طلا می‌تواند قوای مغزی آنها را بهبود ببخشد.

۶۱. در قدیم از بافت مغزی جنین‌های سقط شده برای پیوند به بافت مغزی آسیب دیده و اصلاح آنها استفاده می‌شد.

۶۲. سنگین‌ترین مغز انسان طبیعی شناخته شده در دنیا متعلق است به نویسنده روسی به نام ایوان تورگنیف که در سال ۱۸۸۳ از دنیا رفت. وزن مغز او برابر بود با ۴.۴۳ پوند که بیش از ۱ پوند سنگین تر از مغز یک انسان مذکر معمولی است.

مطلب مرتبط: ۱۰ تفاوت بین مغز زنان و مردان را بدانید

۶۳. مغز آلبرت انیشتن توسط پاتولوژیستی در پرینستون به نام توماس استولتز هاروی ۷ ساعت پس از مرگ او از سرش خارج شد. هاروی مغز انیشتن را به ۲۴۰ تکه تقسیم کرد و چشم‌ها را از آن خارج کرد و آنها را دور ریخت. او برخی از تکه‌های مغز انیشتن را برای خودش نگه داشت و تعدادی دیگر از آنها را به پاتولوژیست‌های معروف دیگری داد. وی به دلیل امتناع از برگرداندن مغز انیشتن از بیمارستان پرینستون اخراج شد. دیگر افرادی که مغزهای آنها از سرهایشان خارج و نگهداری شد عبارتند از کارل فریدریش گاوس (ریاضی دان آلمانی)، ولادمیر لنین و ایشی بومی امریکایی.

۶۴. سیگنال‌های الکتریکی به‌صورت مداوم – حتی در هنگام خواب- به مغز تابیده می‌شوند. می‌توان این سیگنال‌ها را با استفاده از آنسفالوگراف شناسایی و اندازه گیری کرد. بافت‌های بدن هادی خوبی برای الکتریسیته هستند و به همین دلیل سنسورهای فلزی چسبیده به پوست سر می‌توانند سیگنال هایی که از مغز عبور می‌کند و به ماهیچه‌ها و پوست می‌رسد را شناسایی کنند.

۶۵. کوچکترین مغز شناخته شده در دنیا متعلق است به زنی که در سال ۱۹۷۷ از دنیا رفت. وزن مغز او برابر بود با ۲.۴۱ پوند.

۶۶. دانشمندان متخصص در حوزه مغز دریافته‌اند مخچه بخشی از مغز است که مانع از غلغلک دادن ما توسط خودمان می‌شود و این موضوع به ما در درک تفاوت بین احساسات قابل پیش‌بینی و غیرقابل پیش‌بینی کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: مغز چاق ها ۱۰ سال پیرتر از لاغرها است

۶۷. طبق برآوردهای کارشناسان، مغز انسان در طول عمر او می‌تواند ۱ کوآدریلیون (بیلیارد) بیت اطلاعات جداگانه را در خود نگه دارد.

۶۸. برخلاف این باور رایج که انسان تنها از ۱۰% از ظرفیت مغز خود استفاده می‌کند باید بدانید که انسان‌ها درواقع عملا از تمامی بخش‌های مغز خود استفاده می‌کنند و بیشتر مغز انسان همواره فعال است. درصورتی که ۹۰% از مغز انسان برداشته شود و تنها ۱۰% از آن باقی بماند، وزن ۱۰% باقی مانده برابر با ۱۴۰ گرم از بافت مغزی خواهد بود که این مقدار برابر است با اندازه مغز یک گوسفند.

۶۹. تماس شدید با استرس موجب تولید بیش از اندازه هورمون هایی قدرتمند در مغز می‌شود که مسئول کارهایی کوتاه مدت در شرایط بحرانی هستند. تماس طولانی مدت با استرس تاثیری فزاینده دارد و سلول‌های مغزی را از بین می‌برد.

۷۰. عدم وجود اکسیژن به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه منجر به آسیب برگشت ناپذیر مغزی می‌شود.

۷۱. sphenopalatine ganglioneuralgia نام علمی انجماد مغزی است.

۷۲. محققان ویروسی به نام ” ویروس حماقت ” را کشف کرده‌اند که مراکز یادگیری، حافظه و فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار داده و آنها را مختل می‌کند.

۷۳. زبان تنها مرکز قرار گرفتن گیرنده‌های چشایی نیست. این گیرنده‌ها در مغز انسان نیز یافت می‌شوند.

۷۴. بخش مربوط به عمل جنسی در مغز مردان ۲.۵ برابر بزرگتر از همین بخش در مغز زنان است.

۷۵. انسان در حالت مستی کامل و ناهوشیاری آنچه که اتفاق افتاده است را فراموش نمی‌کند بلکه مغز بطور موقتی توانایی ایجاد خاطرات جدید را از دست می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی که قدرت مغز شما را به شدت افزایش می‌دهد

۷۶. احساس اطمینان لزوما به حقایق و دلایل وابسته نیست بلکه به سیستم لیمبیک ابتدایی در مغز بستگی دارد. به عبارت دیگر، احساسی غریزی می‌تواند بجای منتهی شدن به فکری دقیق به محرک الکتریکی دقیقی منجر شود.

۷۷. اگر مغز انسان عملکردی شبیه به ضبط‌کننده ویدیویی دیجیتالی در تلویزیون داشت، قادر بود ۳ میلیون ساعت برنامه تلویزیونی را در خود ضبط کند که این مقدار معادل است با نمایش بی‌وقفه تلویزیون به مدت بیش از ۳۰۰ سال مداوم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: factretriever

۷۷ حقیقت عجیب و جالب درباره مغز انسان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی