کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ حقیقت جالب درباره خواب دیدن که تا به حال نشنیده‌اید

همه‌ی ما ممکن است خواب‌های حیرت‌انگیز، مهیج، ترسناک، عجیب و غریب یا خواب‌هایی معمولی ببینیم. محققان درباره‌ی اینکه اصلا چرا خواب می‌بینیم هنوز به اتفاق نظر نرسیده‌اند. با وجود این، آنها به حقایقی دست یافته و دریافته‌اند وقتی خواب می‌بینیم در واقع چه چیزی رخ می‌دهد. در این مقاله ۱۰ حقیقت جالب درباره خواب دیدن را با شما در میان می‌گذاریم.

حقیقت جالب درباره خواب دیدن

۱۰ حقیقت جالب درباره خواب دیدن

۱.همه خواب می‌بینند

بزرگ‌ و کوچک ندارد؛ هر انسانی تقریبا هر شب ۲ ساعت خواب می‌بیند. حتی آن‌هایی هم که ادعا می‌کنند خواب نمی‌بینند، دو ساعت از زمان خواب‌شان در حال خواب دیدن هستند. دانشمندان دریافته‌اند که انسان هر شب خواب‌های مختلفی می‌بیند که هر کدام از آنها معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

هر انسانی در طول عمر خود به طور متوسط ۶ سال مشغول خواب دیدن است.

۲. ما بیشتر خواب‌هایی که می‌بینیم را فراموش می‌کنیم

تقریبا ۹۵ درصد همه‌ی خواب‌هایی که می‌بینیم بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار می‌شویم، از یادمان می‌روند. نظریه‌ای درباره‌‌ی اینکه چرا به یاد آوردن خواب‌ها سخت و دشوار است مطرح شده است. بر طبق این نظریه، تغییراتی در مغز به هنگام خواب رخ می‌دهد که مطابق با فرآیند پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات نیست؛ فرآیندی که منجر به تشکیل حافظه در مغز انسان می‌شود.

اسکن مغزی افرادی که در خواب بودند نشان داده است که لوب‌های قدامی مغز- قسمتی از مغز که نقشی اساسی در شکل‌گیری حافظه دارد- در مرحله‌ی حرکت سریع چشم غیرفعال هستند؛ همان مرحله‌ای که در آن خواب می‌بینیم.

مطلب مرتبط: ۷ بهترین چای برای خوابیدن بهتر و آرامش داشتن

۳. همه‌ی خواب‌هایی که می‌بینیم رنگی نیستند

اگرچه بیشتر افراد معتقدند که خواب‌هایشان رنگی است، اما درصد کمی هم هستند که ادعا می‌کنند فقط خواب‌های سیاه و سفید می‌بینند. تحقیقی در این باره انجام شد. عده‌ای از افراد که در مرحله‌ی خواب دیدن بودند را از خواب بیدار می‌کردند، جدولی را جلوی آنها می‌گذاشتند و از آنها می‌خواستند تا نزدیک‌ترین رنگی که در خواب‌شان دیده بودند را از بین رنگ‌های جدول انتخاب کنند. رنگ‌های پاستلی ملایم بیشترین رنگ‌های انتخاب شده بودند.

۴. خواب دیدن مردها با زن‌ها فرق می‌کند

دانشمندان به تفاوت‌هایی درباره‌ی محتوا و موضوعاتی که مردها و زن‌ها در خواب می‌بینند پی برده‌اند. در چندین مطالعه‌ی مرتبط با این موضوع دیده شد که اسلحه در خواب مردها بیشتر از زن‌ها دیده می‌شود و لباس در خواب زن‌ها بیشتر از خواب مردها.

تحقیق دیگری هم انجام شد و نشان داد فعالیت بدنی و محتوای خشونت‌آمیز موضوع خواب‌های مردان است درحالیکه خواب زن‌ها بر طردشدگی، محرومیت و مکالمه متمرکز است.

خواب زن‌ها معمولا طولانی‌تر است و شخصیت‌های بیشتری در خواب زن‌ها وجود دارد. در مورد شخصیت‌هایی هم که معمولا در خواب دیده می‌شود، مردها معمولا شخصیت‌های مردانه را دو برابر بیشتر از شخصیت‌های زنانه در خواب می‌بینند درحالیکه زن‌ها و مردها به نسبتی برابر در خواب زن‌ها دیده می‌شوند.

۵. احتمالا حیوان‌ها هم خواب می‌بینند

خیلی‌ها گمان می‌کنند وقتی سگی که خواب است دمش یا پاهایش را تکان می‌دهد، دارد خواب می‌بیند. اگرچه با اطمینان نمی‌شود گفت که چنین چیزی درست است اما طبق گفته‌‌های دانشمندان، احتمالا چنین حالتی به این معناست که حیوان در حال خواب دیدن است.

چرخه‌ی خواب و مراحل خواب در حیوانات هم مشابه مراحل خواب انسان‌ها است.

۶. ما قادر هستیم خواب‌هایمان را کنترل کنیم

خواب واضح و شفاف خوابی است که در آن می‌دانید خوابید و در حال خواب دیدن هستید. گفته می‌شود خواب واضح ترکیبی از حالت‌های هوشیاری و حرکت سریع چشم است. در طول این حالت‌ها، خواب‌بیننده می‌تواند محتوای خوابش را هدایت یا کنترل کند.

نزدیک به نیمی از انسان‌ها می‌توانند حداقل یک لحظه خواب واضح را تجربه کنند و آن را به یاد بیاورند. بعضی از افراد هم قادرند معمولا خواب‌های واضح و شفافی ببینند.

مطلب مرتبط: جدا خوابیدن زن و شوهر: ۵ نشانه که طلاق خواب برای شما خوب است

۷. احساسات ناخوشایند در خواب رایج‌ترند

پژوهشگری به نام کالوین اس. هال در طول ۴۰ سال پژوهش‌ها و مطالعات خود به بررسی بیش از ۵۰ هزار خواب در بین دانشجویانش پرداخت. بر طبق نتایج به‌دست آمده، انسان‌ها احساسات بسیار زیادی را در خواب‌های خود تجربه می‌کنند.

اضطراب و احساسات ناخوشایند رایج‌ترین احساساتی است که در خواب تجربه می‌شود. بطور کلی تجربه‌ی احساسات ناخوشایند در خواب رایج‌تر از احساسات خوشایند است.

۸. افراد نابینا هم در خواب‌های خودشان تصویرهایی می‌بینند

مطالعه‌ای روی گروهی از افراد نابینای مادرزاد انجام شد. دانشمندان دریافتند این گروه از افراد هم تصاویری واضح در خواب‌های خودشان می‌بینند. حرکات چشمی این افراد در هنگام خواب با یادآوری رویایی بصری در ارتباط است.

اگرچه تعداد حرکات چشمی افراد نابینای مادرزاد در مرحله‌ی حرکت سریع چشم کمتر از تعداد این حرکات در میان افراد سالم و بینا است اما دریافت‌ها و تاثیراتی که افراد نابینا از رویاها و خواب‌های خود گزارش کردند( مثلا محتوای بصری خواب) مشابه با شرکت‌کننده‌های سالم بود.

۹. انسان در هنگام خواب دیدن فلج می‌شود

در مرحله‌ی حرکت سریع چشم در خواب، ماهیچه‌ها به طور ارادی فلج می‌شوند. این حالت ضعف( آتونی) حرکت سریع چشم در خواب نامیده می‌شود. در این حالت وقتی خواب هستید و خواب می‌بینید، نورون‌های محرک شما تحریک نمی‌شوند و به این ترتیب، بدن شما تکان نمی‌خورد.

در برخی موارد، این نوع فلج به مدت ۱۰ دقیقه بعد از بیدار شدن هم در فرد باقی می‌ماند. این حالت، فلج خواب نامیده می‌شود.

ممکن است این وضعیت موجب ترس یا نگرانی‌تان بشود اما کارشناسان می‌گویند چنین حالتی کاملا طبیعی است و چند دقیقه‌ای زمان می‌برد تا کنترل ماهیچه‌ها به حالت عادی برگردد.

۱۰. بسیاری از خواب‌ها همگانی هستند

معمولا خواب‌های ما به شدت تحت تاثیر تجربه‌های فردی‌مان هستند. با وجود این، دانشمندان دریافته‌اند برخی از موضوعات خواب‌ها در فرهنگ‌های گوناگون بسیار رایج هستند. مثلا انسان‌های سرتاسر دنیا معمولا در خواب می‌بینند که کسی یا چیزی دنبال‌شان کرده، به آنها حمله کرده یا در حال سقوط هستند. یا مثلا در خواب می‌بینیم یخ زده‌ایم و نمی‌توانیم تکان بخوریم. یا حتی خواب دیده‌ایم دیر به جایی رسیده‌ایم، در حال پرواز هستیم یا لخت و عریان در انظار عمومی ظاهر شده‌ایم.


ترجمه: تحریریه سایت کسبو کار بازده – فاطمه یحیی

منبع:verywellmind

۱۰ حقیقت جالب درباره خواب دیدن که تا به حال نشنیده‌اید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی