کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ حقیقت جالب درباره ارمنستان که باید بدانید

ارمنستان کشوری در جنوب قفقاز به پایتختی ایروان است که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک بوده که بعدها در زمان تسلط ایران بر آن، هایستان نامیده شد. ارمنستان تنها کشور باقیمانده از نقشه ۳ هزارساله آناتولیا و نیز اولین کشوری است که مسیحیت را در ۱۷۰۰ سال قبل و در سال ۳۰۱ بعد از میلاد پذیرفت. در ادامه ۱۰ حقیقت جالب درباره ارمنستان را برای شما آورده ایم با ما همراه باشید.

حقیقت جالب درباره ارمنستان

پیشینه استقلال ارمنستان

در دوران صفویه، ارمنستان که جزئی از خاک ایران بود، چندین بار توسط قوای عثمانی فتح شد تا اینکه شهرهایی چون ارزروم، سیواس و وان از آن جدا شده و تحت حاکمیت عثمانی‌ها و سپس ترکیه درآمد. بعدها در اثر پیمان‌هایی چون گلستان و ترکمنچای به طور کلی از ایران جدا شده و ضمیمه خاک روسیه شد و از سال ۱۹۲۰ تحت عنوان جمهوری سوسیالیستی ارمنستان به عنوان یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی شناخته شد. ارمنستان فعلی در سال ۱۹۹۰ و پس از فروپاشی شوروی، استقلال یافت.

در ادامه حقایق بسیار جالبی درباره ارمنستان آمده است.

۱. بیشتر اهالی ارمنستان خارج از ارمنستان زندگی می‌کنند

یک حقیقت جالب درباره ارمنستان این است که جمعیت ارمنستان حدود ۳ میلیون نفر است اما میلیون‌ها ارمنی در خارج از این کشور زندگی می‌کنند. بیشتر مهاجران درامریکا، روسیه و فرانسه پراکنده هستند. بسیاری از ارمنی‌ها به دلیل هم‌جواری و نزدیکی و هم‌چنین آشنایی به زبان روسی به روسیه مهاجرت می‌کنند.

۲. کوه آرارات نماد ملی ارمنستان است

حقیقت جالب درباره ارمنستان

کوه آرارات که به طور تاریخی متعلق به ارمنستان بوده، امروزه در خاک ترکیه واقع است ولی از ارمنستان و همینطور ایران قابل مشاهده است. این کوه سمبل کشور ارمنستان محسوب می‌شود و این یک حقیقت جالب درباره ارمنستان است.

کوه آرارات برف‌پوش (۵۱۳۷ متر ارتفاع) در افق ایروان، پایتخت ارمنستان خود‌نمایی می‌کند. این طور در روایات مذهبی نقل شده است که این کوه محلی است که کشتی نوح بعد از سیل و طوفان به خشکی رسید.

۳. روزهای کلیسا ارمنی به سه بخش خیلی مهم تقسیم می شود

آیین‌های کلیسای رسولی ارمنی و «پاتاراک» (پاتاراک در ارمنی یعنی هدیه و عطا. مراسمی است در کلیسای ارمنی که در آن نان و شراب قرمز را به یادگار جسم و خون مسیح، برای تبرک و پیوند با مسیح به دینداران داده می‌شود) مقدسی که به مناسبت‌های ویژه و در روزهای یکشنبه برگزار می‌شود، مختص جشن‌ها یادبودها و مناسبت‌های گوناگون است. از این دیدگاه، کلیسا روزهای خود را به سه گروه بخش می‌کند:(روزهای جشن، روزهای مقدس و روزهای پرهیز)

جشن‌ها نیز به نوبه خود دارای بخش‌های زیر هستند:(جشن‌های مسیحایی که ویژه رویدادهای زندگی عیسی مسیح است، جشن‌های مریم خدازای مقدس، جشن‌های کلیسایی و جشن‌های ملی و دینی).

۴. ارمنستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های مسیحی است

حقیقت جالب درباره ارمنستان

ارمنستان اولین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن کاملاُ خود‌مختار و متفاوت با کلیسا‌های دیگر در دنیاست.

۵. یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین جهان در ارمنستان قرار دارد

دریاچه سوان بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است که در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده‌است. این دریاچه از نظر جغرافیایی در مرکز ارمنستان در استان گغارکونیک در ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌است. مساحت کل آبریز آن ۵۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد و از ۲۸ رودخانه و نهر تغذیه می‌شود. ۹۰٪ ماهی‌ها و ۸۰٪ خرچنگ‌های ارمنستان از دریاچه سوان تأمین می‌شوند. سوان از دو کلمه [sev] به معنی سیاه و [vank] به معنی صومعه گرفته شده‌است.

۶. آموختن شطرنج اجباری است

حقیقت جالب درباره ارمنستان

یک حقیقت جالب درباره ارمنستان این است که از سال ۲۰۱۱، همه بچه‌های بین شش تا هشت سال به طور اجباری کلاس‌های شطرنج را می‌گذرانند.

این کشور قهرمانان شطرنج بسیاری پرورش داده است و اکنون بیش از ۳۰۰۰ معلم آموز‌ش‌دیده و ماهر شطرنج در مدارس آن مشغول به کارند.

۷. رنگهای لباس های ارمنی متمایز و دارای معنی است

در پوشاک ارمنی چند رنگ متمایز می‌باشد؛ که طبق نظر فیلسوف ارمنی سده چهاردهم گریگور تاتواتسی، این رنگ‌ها دارای معانی خاصی بوده و اوضاع سیاسی و اجتماعی ارمنستان را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، رنگ مشکی بیانگر اوضاع سیاسی کشور، رنگ سفید بیانگر آب و پاکی، رنگ زرد بیانگر خاک، رنگ نارنجی بیانگر فروتنی، رنگ قرمز بیانگر رشادت و خون، رنگ آبی بیانگر عدالت می‌باشد. رنگ‌های بکار رفته در لباس‌های سنتی ارمنی تا به امروز نیز در مناطق مختلف ارمنستان مشاهده می‌شود. اما هر بخش و روستا در ارمنستان داری لباس سنتی و رنگ‌های مختص به خود می‌باشد.

۸. زبان ارمنی تنها زبان رسمی این کشور است

ارمنی تنها زبان رسمی این کشور است و جزء زبان های هندواروپایی محسوب می‌شود. قدمت این زبان به سال ۴۰۵ بعد از میلاد می‌رسد و شامل ۳۹ حرف است. البته تقریباً همه مردم این کشور می توانند به زبان روسی صحبت کنند چراکه زمانی این کشور بخشی از شوروی سابق بود.
امروزه زبان انگلیسی نیز در حال رشد سریعی است مخصوصا در ایروان بسیاری از مردم توانایی صحبت به این زبان را دارند.

۹. افراد مشهور بسیاری ریشه و تبارشان به ارمنستان می‌رسد

از میان این افراد می‌توان شارل آزناوور آهنگساز و خواننده فرانسوی، گری کاسپاروف شطرنج‌بازمعروف، شر(شرلين سركيسيان) خواننده آمریکایی و کیم کارداشیان اشاره کرد که این آخری در توییتی حمایت خود را از معترضان ارمنستان اعلام کرد. او در توییت خود نوشت: “برای من بسیار الهام‌بخش است که می‌بینم مردمان ارمنستان در تظاهراتی آرام و صلح‌آمیز خواهان تغییر هستند. امروز روزی تاریخی برای ارمنستان است. این عکس خودم را در ارمنستان اینجا آوردم چون این زن مرا بسیار تحت‌تأثیر قرار داد. او نشان و نمادی از قلب‌های توانا و قدرتمند همه مردمان ارمنستان است!”

۱۰.عشق و عاشقی در ادبیات ارمنی جایگاه فوق العاده ای دارد

«عاشق» به زبان ارمنی، گوسان خوانده می‌شود. شعر عاشقی ارمنی یکی از عرصه‌های پربار و غنی آفرینش هنری فولکلوریک و ادبی است. شعر عاشقی در ادبیات ارمنی دارای اهمیت فراوانی است و بخش نسبتاً بزرگی از ادبیات شفاهی و مکتوب این ملت را به خود اختصاص می‌دهد. عاشق‌ها مقبول‌ترین و محبوب‌ترین نغمه پردازان و سرایندگان مردم هستند و هنر آن‌ها با توده‌های وسیع مردم نزدیکی و ارتباط معنوی دیرسال و استوار دارد. در سده‌های چهارم و پنجم میلادی ناحیه موسوم به گُقتان از مراکز عمده تجمع گوسان‌های ارمنی بوده‌است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۱۰ حقیقت جالب درباره ارمنستان که باید بدانید


پیشنهاد سردبیر

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی