کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

شرکت امازون دات کام (Amazon.com)، که در سراسر جهان با نام آمازون شناخته می‌شود، درحال‌حاضر، در رتبه‌ی چهارم ارزشمندترین شرکت سهامی عام جهان قرار دارد. آمازون از لحاظ درآمد، به عنوان بزرگ‌ترین شرکت اینترنتی دنیا، و هم‌چنین هشتمین کارفرمای بزرگ ایالات متحده به شمار می‌رود. در این مقاله، به برخی حقایق جالب درباره این شرکت امریکاییِ فعال در زمینه‌ی تجارت الکترونیکی و رایانشی ابری اشاره می‌کنیم.

۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

۱. شروع کار در گاراژ خانه

آمازون، محبوب‌ترین غول تجارت الکترونیک، که در ۱۶ جولای ۱۹۹۵ راه‌اندازی شد، ابتدا کارش را در گاراژ خانه‌ی موسس این شرکت، جف بزوس، در ایالت واشنگتن آغاز کرد. آمازون، در پایان نخستین هفته‌ی فعالیت‌اش، مجموعا سفارش‌هایی به ارزش بیش از ۱۲،۰۰۰ دلار دریافت کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت از جف بزوس موسس امازون برای کارآفرینان

۲. ساعتی برای ده هزار سال

گفته می‌شود، جف بزوس، مدیر اجرایی آمازون، درحال‌حاضر درگیر پروژه‌ی ساخت ساعتی است که قرار است ۱۰،۰۰۰ سال کار کند. این ساعت که توسط دنی هیلیس طراحی شده است، قرار است با کم‌ترین نیاز به نگهداری و دخالت انسان برای ده هزاره به کار خود ادامه دهد.

۳.ارزش بالای کاربران آمازون

طبق آمارها، گفته می‌شود ارزش کاربران مخصوص آمازون پنج برابر بیش‌تر از کاربران ای‌بی (eBay) است؛ یک کاربر مخصوص معمولی آمازون حدود ۱۸۹ دلار برای این شرکت درآمدزایی دارد، در حالی که این رقم برای ای‌بی فقط ۳۹ دلار است.

۴. قدم اول، صرفه‌جویی

در تلاش جهت پایین نگه داشتن هزینه‌های سربار در مراحل اولیه‌ی شروع به کار این شرکت، میزهای کار دفتر آمازون از درهای ارزان‌قیمت، به عنوان سطح میز، و الوارهای اره شده‌ی دو در چهار، به عنوان پایه‌ی میز، ساخته شدند. گفته می‌شود این شرکت، تا به امروز هم، به کارمندانی که بتوانند ایده‌های صرفه‌جویانه‌ای را پیاده‌سازی کنند، Door Desk Award یا جایزه‌ی “‌میز دری‌”‌ اهدا می‌کند.

۵. نام عجیب این شرکت، پیش از انتخاب نام آمازون

در ابتدا، نام شرکت آمازون “‌کادابرا، Cadabra‌”‌ بود؛ بخشی از ورد جادوگری معروفِ ‌‌”‌Abracadabra‌”‌ یا همان ‌”‌اجی مجی لا ترجی‌“‌ خودمان. با وجود این، بیشتر آدم‌ها، از جمله وکیل جف بزوس، این نام را با واژه‌ی “‌ Cadaver‌”‌ به معنی جنازه اشتباه می‌گرفتند؛ به همین دلیل آن را تغییر دادند.

مطلب مرتبط: ۲۹ سؤال مصاحبه شغلی امازون

۶. شکایت علیه آمازون به خاطر شعار

در ۱۹۹۷، شرکت بارنز‌اند نوبل علیه آمازون به دادگاه شکایت کرد؛ این شرکت اعتقاد داشت که انتخاب شعار “‌بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی دنیا‌”‌ از سوی شرکت آمازون، ادعایی کذب است. گفته می‌شود، ‌در نهایت هر دو شرکت خارج از دادگاه با یکدیگر مصالحه کردند، و آمازون توانست به استفاده از این شعار ادامه داد.

۷. ترفند آمازون برای فریب توزیع کننده‌ها

در مراحل اولیه‌ی شروع به کار این شرکت، توزیع کننده‌های کتاب، سفارش‌های کم‌تر از ۱۰ کتاب را قبول نمی‌کردند. با این حال، این شرکت که قادر به سفارش ۱۰ کتاب نبود، کتاب مورد نیاز خود را به همراه ۹ جلد کتاب کمیابی درباره‌ی گلسنگ‌ها سفارش می‌داد. توزیع کننده‌ها نیز که هیچ‌وقت این کتاب را در اختیار نداشتند، فقط سفارش کتاب اول را آماده می‌کردند و بابت عدم موجودی سفارش دوم عذرخواهی می‌کردند.

۸. خرید شرکت‌های بزرگ توسط آمازون

شرکت آمازون شرکت‌های بسیاری را از قبیل اودیبل، شاپ‌باپ، گودریدز، دایپرز دات کام، بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (IMDB)، تیچ‌استریت و توییچ، واشینگتن پست، و فروشگاه کفش محبوب آنلاین، زاپوس، خریداری کرده است. این شرکت معامله‌اش را در ازای مبلغ هنگفت ۱.۲ میلیارد دلار با زاپوس بست.

۹. انتخاب نام برای وب‌سایت

در ابتدا، فهرست بزرگی از نام‌ها – MakeItSo.com، Awake.com، Browse.com، Bookmall.com، و Relentless.com برای این وب‌سایت در نظر گرفته شده بود. البته، هنوز Relentless.com به سایت Amazon.com هدایت می‌شود.

۱۰. زنگ‌ها برای که به صدا درمی آیند

در روزهای اول شروع به کار آمازون، در دفتر این شرکت، زنگی را نصب کرده بودند که هر زمان که فردی از آنها خرید می‌کرد، به صدا در می‌آمد. با وجود این، ظرف چند هفته، میزان فروش‌شان آن‌چنان زیاد شد که مجبور شدند زنگ را از کار بیندازند.

۱۱. انتخاب نام برای کتاب‌خوان آمازون

در ۲۰۰۴، جف بزوس از کارمندان‌اش خواست تا بهترین کتاب‌خوان الکترونیکی دنیا (e-reader) را بسازند؛ ابتدا نام آن را از روی شخصیت رمان “‌عصر الماس‌”‌ نوشته‌ی نیل استیونسن، فیونا گذاشتند. بعدها، نام “‌کیندل، Kindle‌“‌ توسط مشاوران برندینگ، مایکل پاتریک کرونان و کارین هیبما، ایجاد شد؛ کیندل به معنی روشن کردن آتش است.

۱۲. تلویزیون آتشین آمازون

این شرکت، در دوم آوریل ۲۰۱۴، از نخستین نسل فایر تی‌وی امازون پرده‌برداری کرد؛ قیمت این دستگاه ۹۹ دلار بود. یک سال بعد، آمازون تولید دومین نسل از فایر تی‌وی را نیز راه‌اندازی کرد؛ سرعت پردازشگر این دستگاه تقویت شده بود و از ۴K UHD پشتیبانی می‌کرد.

۱۳. دلیل نامگذاری آمازون

گفته می‌شود، بزوس به دو دلیل عمده نام “‌آمازون دات کام، Amazon.com‌”‌ را انتخاب کرده است – اول این‌که، این نام نمادی از وسعت و بزرگی است که با شعار این شرکت – “‌بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی دنیا‌” – متناسب است؛ در حالی‌که دلیل دوم این نامگذاری به نحوه‌ی فهرست‌بندی کتاب‌ها در این وب‌سایت بر می‌شود که به ترتیب حروف الفبا است؛ از A تا Z.

۱۴. روش عجیب برگزاری جلسات

گفته می‌شود، این شرکت از برگزاری جلسات سنتی در شرکت پرهیز می‌کند، زیرا انجام هرگونه ارائه‌ی مطلب با پاورپوینت در این شرکت ممنوع است. طبق گزارش‌ها، تمام جلسات این شرکت، با سکوت شروع می‌شوند، و سپس، به مدت ۳۰ دقیقه موضوع جلسه را قرائت می‌کنند؛ این جلسات با تاکید بر تفکر انتقادی بر روی آمارهای ساده شده برگزار می‌شود.

۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

۱۵. وسعت خیره‌کننده‌ی انبارهای آمازون

طبق گزارش‌ها، مجموع مساحت انبارهای این شرکت ۷۰۰ برابر مدیسن اسکوئر گاردن است و می‌تواند بیش‌تر از گنجایش ۱۰،۰۰۰ استخر المپیک، درون خود آب جای دهد.

۱۶. همراهی دوستان و خانواده‌ی کارمندان برای کمک به آمازون در اوج شلوغی

طبق گزارش‌ها، این شرکت در اوج فصل شلوغی در تعطیلات کریسمس ۱۹۹۸، با کمبود کارمند مواجه شد. گفته می‌شود، به منظور برآوردن تقاضای مشتریان در آن سال، تمام کارمندان مجبور شدند نیمه‌های شب را در انبارهای بسته‌بندی بگذرانند، و حتی بسیاری از آن‌ها، دوستان و خانواده‌شان را برای کمک با خود آوردند. اکنون، آمازون جهت اجتناب از تکرار این ماجرا، در فصل تعطیلات به مقدار کافی کارمند جذب می‌کند.

۱۷. کمک یاهو به آمازون

سه روز بعد از راه‌اندازی وب‌سایت آمازون، بزوس ایمیلی (رایانامه‌ای) از طرف جری یانگ، یکی از موسسان یاهو، دریافت کرد که از وی پرسیده بود آیا مایل است آمازون در صفحه‌ی “What’s Cool” یاهو به صورت برجسته نشان داده شود. با موافقت بزوس، سفارش‌های آمازون سر به آسمان کشید.

۱۸. رسیدگی مستقیم جف بزوس به شکایات مردمی

مدیرعامل آمازون، جف بزوس، در ایمیل (رایانامه‌ی) شخصی‌اش – jeff@amazon.com – به پرسش‌های عموم مردم رسیدگی می‌کند. وی در صورت مشاهده‌ی هرگونه اعتراض به جا و واقعی، آن را فقط با افزودن “?” به متن پیام، به کارمندان مربوطه ارجاع می‌دهد.‌

۱۹. امکانات اشتراک آمازون

در ۲۰۰۵، این شرکت راه‌اندازی Amazon Prime (اشتراک آمازون) را اعلام کرد؛ این شرکت برای مشترکین خود، در قبال پرداخت سالانه مبلغ ثابت ۷۹ دلار، بابت تمام خریدهای واجد شرایط و در مجاورت ایالات متحده، سرویس حمل رایگان دو روزه به همراه حمل یک روزه‌ی با تخفیف ارائه می‌دهد. در دسامبر ۲۰۱۴، آمازون به عنوان یک مزیت برای مشترکین، از ایجاد Prime Now خبر داد که طی آن، محصولات فقط ظرف یک ساعت با هزینه‌ی ۷.۹۹ دلار، یا ظرف دو ساعت بدون هزینه‌ی اضافی به آنها تحویل داده می‌شوند.

۲۰. نخستین فروش در گاراژ

نخستین کتابی که آمازون دات کام به فروش رساند، کتاب “‌مفاهیم سیال و قیاس‌های خلاقانه: الگوهای رایانه‌ای سازوکارهای بنیادین اندیشه‌”‌ بود که در گاراژ خانه‌ی جف بزوس، مدیرعامل این شرکت فروخته شد.

۲۱. استفاده از بارنز‌اند نوبل به عنوان پله‌هایی موفقیت

در مراحل اولیه‌ی آغاز به کار آمازون، جف بزوس، همسر وی، مک‌کنزی‌، و نخستین کارمند شرکت آمازون، شل کافان، جلسات خود را در فروشگاه بارنز‌اند نوبل برگزار می‌کردند. در نخستین سال فعالیت، جف بزوس بیلبوردهای متحرکی اجاره می‌کرد و از کنار کتاب‌فروشی‌های بارنز‌اند نوبل می‌گذشت؛ روی این بیلبورد نوشته شده بود، “آیا نتوانستی کتاب مورد نظرت را پیدا کنی؟‌”‌ زیر این جمله نیز آدرس وب‌سایت آمازون را درج کرده بود.

۲۲. خرید هول فودز مارکت

در ژوئن ۲۰۱۷، آمازون اعلام کرد مایل است هول فودز مارکت، سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای گران‌قیمت با بیش از ۴۰۰ شعبه، را به قیمت ۱۳.۴ میلیارد دلار صاحب شود؛ آمازون این کار را در تلاش جهت حضور این شرکت به عنوان یک خرده‌فروشی واقعی – در مقابل فروشگاه مجازی – انجام داد. در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷، سهامداران هول فودز، و هم‌چنین کمیسیون تجارت فدرال این معامله را تایید کردند.

۲۳. مفهوم لوگوی آمازون

لوگوی فعلی آمازون با مفهومی منحصر به فرد، و به منظور به تصویر کشید لبخندی طراحی شده است که به صورت یک فلش از A به Z می‌رود؛ این لوگو نشان می‌دهد این شرکت هر چیزی را به هر کسی، در هر جای جهان تحویل می‌دهد.

۲۴. یک خطای برنامه‌نویسی بزرگ

هنگام راه‌اندازی وب‌سایت آمازون، وقتی که هنوز راه‌اندازی آن واقعا به پایان نرسیده بود، این شرکت با خطای برنامه‌نویسی بزرگی مواجه شد. گفته می‌شود، این خطا به مشتریان سوءاستفاده‌گر امکان می‌داد، با سفارش تعداد منفی کتاب، آمازون را فریب دهند و از حساب آن به کارت بانکی‌شان پول واریز کنند.

۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

۲۵. کمک ربات‌ها با کارمندان آمازون

کارمندان شرکت آمازون، به دلیل وسعت بسیار زیاد برخی از مراکز آن، گاهی اوقات مجبور می‌شوند در طول روز برای دادن و پس گرفتن اقلام، بیش از ۱۶ کیلومتر راه بروند. درحال‌حاضر، شرکت آمازون، در تلاش برای کمک به این کارمندان، از ربات‌های ساخت کیوا سیستم استفاده می‌کند. آمازون، در اوایل ۲۰۱۴، کیوا سیستم را با مجموع ۷۷۵ میلیون دلار در سبد سرمایه‌گذاری خود قرار داد و از آن پس نام آن را آمازون روباتیکس گذاشت.

۲۶. رییس، پشت میز خدمات

تمام کارمندان آمازون دات کام، از جمله شخص مدیرعامل این شرکت، در هر دو سال باید دو روز را پشت میز خدمات مشتریان مشغول به کار باشند؛ دلیل این تصمیم، تلاش برای کمک به کارمندان جهت درک بهتر فرآیند خدمات مشتریان است.

۲۷. ایده‌ی تحویل با پهپاد

خدمات هوایی آمازون با عنوان Amazon Prime Air که در ۲۰۱۶ تاسیس شد، یک خط هوایی باربری است که با ایر ترنسپورت اینترنشنال و اطلس ایر قرارداد بسته است، و هم‌چنین در حال توسعه‌ی ایده‌ی سامانه‌ی تحویل اجناس با استفاده از هواپیماهای کوچک بدون سرنشین است.

۲۸. گنجایش عظیم سرور آمازون

گفته می‌شود، سکوی ابری (cloud platform) آمازون آن‌چنان بزرگ و عظیم است که می‌تواند به ازای هر آدم در دنیا، ۸۰ کتاب را در خود جای دهد.

۲۹. بیش از ۵ میلیون دلار ضرر در عرض ۴۹ دقیقه

وقتی وب‌سایت Amazon.com، در ۲۰۱۳، به مدت ۴۹ دقیقه از کار افتاد، طبق گزارش‌ها، این شرکت در هر دقیقه ۶۶،۲۴۰ دلار و در مجموع ۵.۷ میلیون دلار ضرر کرد.

۳۰. راه دشوار موفقیت

این وب‌سایت در آغاز کار خود فقط کتاب می‌فروخت. این شرکت در آن زمان، به دلیل کمبود جا، فاقد انبار بود؛ از این رو، وقتی سفارشی دریافت می‌کرد، آن را به صورت آنلاین پیدا می‌کرد، سپس کتاب را در دفتر شرکت دوباره بسته‌بندی می‌کرد و برای مشتری می‌فرستاد.


ترجمه: سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع: boomsbeat

۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی