کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

حقوق بدون شغل: فنلاند به شهروندانش حقوق ماهانه می‌دهد

فنلاند به دنبال اعطای حقوق بدون شغل ماهانه برای شهروندانش است. چه می‌شد اگر به جای یک سری کاغذبازی پیچیده و چک کشیدن‌های بی‌مورد، صدور کوپن‌های غذا و اعتبارات مالیاتی، مزایای اجتماعی بدون در نظر گرفتن در آمد یا موقعیت کارمندی به همه اعطا می‌شد؟

حقوق

این دقیقا همان چیزی است که دولت فنلاند به آن می‌اندیشد. دولت فنلاندی در حال بررسی این قضیه است تا ببیند آیا به لحاظ مالی امکان پرداخت حقوق ۸۰۰ یورویی معاف از مالیات(حدودا ۸۷۱.۸۶ دلار امریکا) به تمام بزرگسالان کشور وجود دارد؛ حقوقی سوای درآمد، موقعیت شغلی یا حائز شرایط برخورداری از مزایای دیگر بودن. با این طرح، آن مزایای دیگر تا حدود زیادی حذف خواهند شد.

این طرح هنوز با به مرحله‌ی اجرا درآمدن فاصله‌ی زیادی دارد: فعلا فقط یک مطالعه‌ی اولیه است. این مطالعه را کِلا، سازمان بیمه‌ی اجتماعی فنلاند، که تحت نظارت مجلس فنلاند فعالیت می‌کند، هدایت و رهبری می‌کند.

این مطالعه در اکتبر و به درخواست دولت فنلاند آغاز شد و تلاشی مشترک است بین دپارتمان پژوهش‌های کِلا؛ دانشگاه هلسینکی؛ دانشگاه تورکو؛ تالار بودجه‌ی ابتکاری سیترا(یک تالار فکر فنلاندی)؛ و موسسه‌ی وی.ای.تی.تی پژوهش‌های اقتصادی. این پروژه را پرفسور اولی کانگاس، مدیر پژوهش‌های کِلا، رهبری می‌کند.

هدف این مطالعه آن است که روش‌های جدیدی برای بهبود نظام جاری بیابد؛ از جمله کارآمدتر کردن آن. این مطالعه، که از آن با عنوان «آزمایش درآمد پایه‌ی جهانی» یاد می‌شود، یک هدف اصلی دارد، انگیزه‌بخشی برای بازگشت به کار؛ بعضی از اعضای دولت فعلی معتقدند نظام جاری برای کارجویان مثل یک عامل بازدارنده عمل می‌کند. نرخ بیکاری فنلاند عددی بزرگ و ۹.۵ ٪ است، تقریبا دو برابر نرخ بیکاری در ایالات متحده(که جدیدا به ۵٪ رسیده است)

نکته‌ی قابل ملاحظه‌ی دیگر تاثیر پرداخت حقوق ماهیانه به تمام بزرگسالان بر اقتصاد کل است. از منظر مخارج، دولت فعلی معتقد است این کار از طریق کاهش انواع مزیت‌های پیشنهادی به شهروندان و جایگزینی آن با یک مقدار ثابت ممکن است به صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ی پول بینجامد. کاغذبازی‌های جاری به دلیل تمام بخش‌های نیازمند تردد، پرهزینه و گران است.

مطلب مرتبط : ۷ نکته طلایی برای مذاکره درباره حقوق

اگر هر بزرگسالی از این مزیت برخوردار شود، این برنامه هر سال بیش از ۴۴ میلیارد دلار هزینه بر خواهد داشت(۸۷۱.۲۶ دلار/ ماهانه برای جمعیت بزرگسال حدود ۴.۲ میلیون نفر). شایان ذکر است که مبلغ پرداخت مقرر نشده است: ۸۰۰ یورو مثالی است از آن‌چه ممکن است جواب بدهد. مبلغ کل پس از تحلیل این مطالعه تعیین می‌شود.

این برنامه‌ نیز همان‌طور بودجه‌بندی می‌شود که مزایای رفاهی درحال‌حاضر بودجه‌بندی می‌شوند: از طریق عایدات دولت که تا حدود زیادی از مالیات‌های تحت ساختار مالیاتی موجود به‌دست می‌آیند. پرداخت‌های ماهیانه معاف از مالیت خواهند بود و شبیه آن چیزی است که ما به عنوان رفاه و خوشبختی می‌شناسیم: ولی تفاوت‌اش با یک سیستم رفاهی مرسوم و سنتی آن است که همه‌ی مردم از این مزیت برخوردار خواهند شد.

اگر این آزمایش در فنلاند خوب پیش برود، در ۲۰۱۷ به اجرا در خواهد آمد.

فنلاند تنها کشوری نیست که چنین طرحی را مد نظر دارد. سوییس هم شدیدا به فکر یک تغییر در مبلغ پایه‌ی حقوق است. دولت سوییس طرفدار این طرح نیست، ولی با وجود این، طرح حاضر رای خواهد آورد: بنیاد مردمی حقوق پایه‌ی بی‌قیدوشرط قرار است از ۲۰۱۶ فعالیت‌اش را آغاز کند. یک نظرسنجی زودهنگام نشان می‌دهد که سوییسی‌ها بیش‌تر موافق این طرح هستند تا مخالف آن. به‌علاوه، در هلند، چهار شهرداری(اوترخت، تیلبرگ، گرونیگن و واخنینگن) به نسخه‌ی آزمایشی پرداخت حقوق پایه ابراز علاقمندی کرده‌اند؛ اوترخت می‌تواند از اوایل ژانویه‌ی ۲۰۱۶ نسخه‌ی تغییریافته‌ای از این آزمایش را به کار بگیرد.

این یک ایده‌ی کاملا بکر نیست: آزمایش مشابهی نیز در مانیتوبای کانادا بین ۱۹۷۴ و ۱۹۷۹ انجام شد. کمبود داده‌های حقیقی تلاش‌های صورت گرفته برای انجام تحلیلی اصولی درباره‌ی موفقیت آن آزمایش را بی‌اثر گذاشت. یک بررسی زودهنگام نشان داد که به‌کارگیری گسترده‌ی چنین سیاستی «ممکن است سلامت و پیامدهای اجتماعی را در سطح جامعه بهبود ببخشد.»


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده:کلی فیلیپس اِرب

منبع: فوربس

حقوق بدون شغل: فنلاند به شهروندانش حقوق ماهانه می‌دهد

حقوق بدون شغل در فنلاند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی