کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ توصیه مهم برای حفظ و بهبود سلامت روح و روان

خود مراقبتی (خودپایی) سلامت روح و روان بسیار مهم است و راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. بعضی آدم‌ها دوست دارند برای انجام آن بیشتر اوقات تعطیلات و فراغتی ترتیب بدهند، اما راه‌های دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد ساده و عبارتند از؛ درخواست کمک کردن در محل کار، آخر هفته‌ها را در خانه ماندن، و ساماندهی مجدد امور مالی چراکه این کارها باعث طیب و آرامش خاطر می‌شوند.

حفظ و بهبود سلامت روح و روان

اینکه از خودمان خوب مراقبت کنیم برای سلامت روح و روان مهم و مفید است. وقتی به لحاظ ذهنی سالم باشیم، بهتر می‌توانیم قدر زندگی را بدانیم و آمادگی دست و پنجه نرم کردن با چالش‌هایی که پیش روی‌مان قرار می‌گیرند را خواهیم داشت. از طرف دیگر، سلامت ذهنی ضعیف می‌تواند باعث تصمیم گیری‌های غیرعاقلانه‌ای شود که بر جنبه‌های مختلف زندگی‌مان تاثیر می‌گذارند مثلا معاشرت با دوستان و همچنین مدیریت امور مالی‌مان.

در اینجا توصیه‌ها و پیشنهادهایی برای مراقبت از سلامت روح و روان به شما معرفی می‌شود.

۱. حد و مرز تعیین کنید

تعیین حد و مرز مهم است چون این کار بین آنچه برای شما پذیرفتنی است و آنچه ناپذیرفتنی خط تمایزی می‌کشد. این کار راهی برای اهمیت دادن به افکار و احساسات‌ خودتان است و در عین حال اجازه می‌دهید آدم‌ها بفهمند دقیقا چه انتظاراتی دارید.

مطلب مرتبط: ۱۱ عادت که نشانه مشکلات روحی روانی در شماست

۲. به اندازه‌ی کافی بخوابید

خواب و سلامت ذهنی با هم ارتباط مستقیم دارند. کمبود خواب می‌تواند به احساس خستگی منجر شود که ممکن است بر نحوه‌ی برخورد شما با کارهای روزانه تاثیر منفی بگذارد، و موجب نگرانی یا استرس شما بشود که شاید خود همین امر به بی‌خوابی بیشتری دامن بزند. این چرخه‌ای شوم است. در ضمن، داشتن خواب کافی رابطه‌ی مستقیمی با کارآمدی ( و پوست بهتر!) دارد که به طور طبیعی باعث تقویت روحیه و خلق و خو می‌شود.

۳. با آدم‌های سمی قطع رابطه کنید

این راهکار را می‌توان تا نقطه‌ی حذف آدم‌های منفی از زندگی پیش برد چون واقعا به چنین اقدامی نیاز مبرم داریم. به خودتان مدیون هستید افرادی را که احساس بدی به شما می‌دهند نادیده بگیرید، یا با آن‌ها قطع ارتباط کنید. اما اگر آن شخص کسی است که مجبور هستید با او ارتباط داشته باشید (مثل همخانه یا همکاری که با هم رابطه‌ی نزدیکی دارید)، تعیین حدود و مرز می‌تواند کارساز باشد.

۴. از خریدهای وسوسه‌ای و جنون آمیز اجتناب کنید

می‌دانیم که بعضی‌ها خودمراقبتی را به احساس مداوم خوب بودن ربط می‌دهند، در نتیجه خرده‌درمان‌های بسیاری انجام می‌دهند. با این حال بدانید که «افراط» با «خودمراقبتی» تفاوت دارد. اولی می‌تواند نتیجه‌ی خریدهای نابخردانه‌ی بسیاری باشد که ممکن است یک عالمه صورتحساب و وام پرداخت نشده روی دست‌تان بگذارد.

به پول به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف‌تان و حفظ آرامش در زندگی نگاه کنید. پول و خود مراقبتی عملا دست در دست هم حرکت می‌کنند، به ویژه اینکه امور مالی خوب کنترل شده می‌تواند به شما آرامش ذهنی و استطاعت به دست آوردن نیازهای‌تان را بدهد در عین حال که از بازپرداخت شدن تمام صورتحساب‌های‌تان مطمئن خواهید بود.

مطلب مرتبط: ماساژ پا: ۱۸ مهمترین فواید ماساژ پا برای سلامتی بدن و روان

۵. تمرین خود-دلسوزی کنید

کریستین نف، استاد روانشناسی دانشگاه تگزاس، از حامیان خوددلسوزی است. به گفته‌ی او، «این کار یعنی درمان خویشتن با همان نوع مهربانی، مراقبت، محبتی که در قبال آدم‌های مهم زندگی‌تان انجام می‌دهید – یعنی دوستان خوب و عزیزان‌تان.» این کار یعنی وقتی اشتباهی انجام می‌دهید همان درکی را که از دیگران موقع انجام خطا به عمل می‌آورید، از خودتان نشان بدهید.

۶. بپذیرید که گاهی احساس ناراحتی و گرفته‌ بودن عادی و طبیعی است

ما مدام احساس می‌کنیم مجبوریم همه چیز را تحت کنترل داشته باشیم، اما گاهی، کار درستی که می‌توان انجام داد این است که کوتاه بیاییم و فقط احساسات واقعی‌مان را بروز بدهیم. زمان‌هایی در زندگی وجود دارند که ابراز ناراحتی و احساس درونی واقعی کار درستی است تا اینکه آدم‌ها بدانند به کمک نیاز دارید. از اینکه درباره‌ی وضعیت‌تان با دیگران صحبت کنید واهمه نداشته باشید. آنچه ممکن است شما خجالت آور قلمداد کنید می‌تواند برای سایرین داستانی انگیزشی باشد.

در هر مرحله‌ای از زندگی برخورداری از سلامت ذهن و روان حائز اهمیت است و راه‌ های فراوانی برای پرداختن به این کار مهم وجود دارد. اما از همه مهم تر و حیاتی تر حضور آدم‌های حامی و دلسوز در کنارتان است. باید سعی کنیم بچه های‌مان را به گونه‌ای بار بیاوریم که اشاعه دهنده‌ی انسانیت و فرهنگ نوع دوستی و مشتاق کمک بی قید و شرط و داوطلبانه به یکدیگر باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: sunlife

۶ توصیه مهم برای حفظ و بهبود سلامت روح و روان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی