کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ راز مهم برای حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری

سالمندی نسخه‌ی دومی از کودکی است؛ و بنابراین، برای حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری باید مراقبت‌های خاصی در نظر گرفته شود. در بسیاری از موارد، مشاهده می‌شود بسیاری از سالمندان عمدتا به دلیل عدم آگاهی، از رژیم غذایی نامناسبی پیروی می‌کنند؛ و چنان‌چه این عادات غذایی از همان ابتدا به درستی کنترل نشود، ممکن است عواقب خطرناکی به همراه داشته باشند و می‌توانند زندگی آدم را تهدید کنند. از این رو، برای آسان‌تر شدن زندگی‌تان، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه کنید تا ۱۵ راز مهم برای حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری باخبر شوید که به خوبی به بازیابی سلامتی و قدرت از دست رفته کمک می‌کنند، آگاه شوید.

حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری

مصرف مقدار مناسبی از مواد مغذی برای سالمندان بسیار ضروری است، و علاوه بر آن، موارد دیگری نیز وجود دارند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. صرفا مصرف خوراکی‌های مغذی کافی نیست، زیرا آدم سالمند باید خود را سرگرم و فعال نگه دارد. در ادامه‌ی این مقاله، به مهم‌ترین نکات برای کمک به حفظ تناسب اندام و سلامتی سالمندان اشاره می‌کنیم.

حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری

۱.تعادل میان فعالیت بدنی و مصرف مواد غذایی

لازم است تعادل مناسبی میان فعالیت بدنی و مصرف مواد غذایی برقرار شود. اگر بیش از حد فعالیت دارید، مواد مغذی بیش‌تری مورد نیازتان خواهد بود، و چنان‌چه از لحاظ بدنی فعالیت زیادی ندارید، نباید در مصرف مواد غذایی زیاده‌روی کنید

۲.تمرین‌های ورزشی

انجام تمرین‌های ملایم ورزشی به طور مرتب و روزانه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، برای حفظ تناسب بدنی باید برخی تمرین‌های بدون نیاز به وزنه و دستگاه، و هم‌چنین تمرین‌های پا، تمرین‌های گردن، و برخی تمرین‌های کششی را نیز انجام دهید.

مطلب مرتبط: ۱۱ بهترین مواد غذایی برای سالمندان که سالم و شاد بمانند

۳.مصرف آب به اندازه‌ی کافی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برای حفظ آب رسانی به بدن، مصرف آب به اندازه‌ی کافی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ ولی چند مورد استثنا نیز وجود دارند که زیاده‌روی در مصرف آب می‌تواند آسیب رسان باشد. برای مثال، اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی دچار هستید، و برخی از داروها را مصرف می‌کنید، توصیه می‌شود درباره‌ی میزان مورد نیاز برای مصرف آب در طول روز، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

۴.مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها

مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها برای دستگاه‌های بدن بسیار مفید است. بنابراین، حتما ترکیبی از انواع مختلف و رنگ‌های مختلف میوه‌ها و سبزی‌ها را هر روز مصرف کنید.

۵.کاهش مصرف چربی‌ها

مصرف چربی اشباع شده و چربی ترانس را متوقف کنید، زیرا این چربی‌ها کلسترول بد را در بدن‌تان افزایش می‌دهند، و در نتیجه، سلامت قلب‌تان را تهدید می‌کنند. در عوض، به چربی‌های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده روی بیاورید که با قلب‌تان مهربان هستند. با وجود این، به خاطر بسپارید که به طور کلی از زیاده‌روی در مصرف چربی‌ها خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند به افزایش شدید وزن منجر شود؛ و برای‌تان مشکل‌ساز خواهد بود.

۶. کاهش مصرف نمک

تا آن‌جا که می‌توانید از مصرف نمک پرهیز کنید. حتی هنگام آشپزی از کم‌ترین میزان نمک استفاده کنید. در حقیقت، برای طعم‌دهی به غذاهای‌تان، به جای نمک، می‌توانید از آب لیمو، فلفل، چاشنی‌ها، و سایر ادویه استفاده کنید. لازم به ذکر نیست که باید مراقب میزان نمک مصرفی‌تان باشید، و از مصرف مواد غذایی مملو از نمک خودداری کنید.

تناسب اندام با افزایش سن ۷: کاهش مصرف قند

به علاوه، بهتر است با افزایش سن، مصرف غیر ضروری قند را نیز محدود کنید. این کار در حفظ وزن مناسب، و هم‌چنین حفظ سلامتی و تناسب اندام کمک‌تان می‌کند.

۸.تازه بودن مواد غذایی مصرفی

تازه بودن مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین، به خاطر داشته باشید هر آن‌چه می‌خورید واقعا تازه باشد.

۹.اجتناب از مواد غذایی فراوری شده

گوشت‌های فرآوری شده نظیر ژامبون، بیکن، ماهی دودی، گوشت نمک‌سود شده برای همه‌ی آدم‌ها مضر هستند، ولی آدم‌های سالمند باید از مصرف این قبیل خوراکی‌ها اجتناب کنند. نه تنها گوشت‌های فرآوری شده، بلکه مصرف تمام انواع مواد غذایی فرآوری شده یا کنسروی نیز باید محدود شود.

۱۰. محدود کردن میزان کالری مصرفی

میزان مصرف کالری‌تان را محدود کنید و از مصرف آن دسته مواد غذایی بی‌فایده‌ای که مملو از کالری هستند، از جمله کیک، شیرینی، تنقلات ناسالم، بیسکوییت و غیره اجتناب کنید.

۱۱.اجتناب از سیگار

سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است؛ و آدم‌های سالمند برای داشتن یک زندگی سالم باید از مصرف سیگار خودداری کنند.

۱۲. دوری از الکل

مصرف الکل به سلامتی‌تان آسیب می‌رساند.

۱۳.مصرف مکمل ها

از مصرف مکمل‌ها غفلت نکنید. گاهی اوقات میزان توصیه‌ شده‌ی مواد مغذی را نمی‌توان صرفا از طریق مصرف مواد غذایی برآورده کرد؛ در این شرایط، مواد مغذی مورد نیاز بدن را باید از طریق مصرف مکمل‌ها تامین کنید. هم‌چنین در برخی موارد، بدن سالمندان نمی‌تواند برخی از مواد مغذی را نظیر ویتامین B12 و منیزیوم جذب کند؛ در این صورت، با مصرف مکمل‌های این مواد مغذی می‌توانید نیازهای غذایی بدن‌تان را برآورده کنید. برای آگاهی از نوع و میزان مصرف این مکمل‌ها با پزشک مشورت کنید.

۱۴. کنترل کردن میزان قند و نمک مواد غذایی بسته بندی شده

هر گاه هر گونه ماده‌ی غذایی بسته‌بندی شده‌ای را خریداری کردید، حتما جدول ارزش غذایی آن را بررسی کنید. اقلامی را انتخاب کنید که دارای کم‌ترین میزان قند، نمک، و چربی باشند.

۱۵.تامین کافی تمام مواد مغذی

برای حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری ، رعایت رژیم غذایی متعادل و تامین کافی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، پس از مشورت با پزشک، رژیم غذایی مناسبی را طراحی کنید، و سرسختانه از آن پیروی کنید.

رعایت رژیم غذایی سالم برای تمام دوران زندگی ضروری است، ولی بسته به سن آدم‌ها، نیازهای غذایی‌شان ممکن است متفاوت باشند. دوران پیری زمانی است که بدن ضعیف می‌شود و به آسانی برابر انواع مختلفی از مشکلات سلامتی آسیب پذیر خواهد بود. بنابراین، پا به سن گذاشته‌اید، از همین حالا تصمیم بگیرید و مراقب رژیم غذایی‌تان باشید. به اندازه‌ی کافی ویتامین، پروتئین، آهن، ‌و کلسیم مصرف کنید تا دستگاه ایمنی بدن‌تان تقویت شود.

هنگام پیری، مشکلات بسیاری برای سلامتی انسان ایجاد می‌شوند؛ از جمله ضعف شنوایی، ضعف بینایی، مشکلات مربوط به یبوست، ضعف استخوان و غیره. آدم‌های سالمند با بسیاری از مشکلات مواجه هستند. ولی اگر تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان را به اندازه‌ی کافی تامین کنید، می‌توانید با این مشکلات مبارزه کنید و سلامتی‌تان را حفظ کنید.

نظم در زندگی بسیار مهم است و باید در رژیم غذایی‌تان نیز وجود داشته باشد. فقط باید مواد غذایی تازه، سالم، و مغذی مصرف کنید. تا آن‌جا که می‌توانید، سعی کنید خودتان را از شر تمام انواع مواد غذایی فرآوری شده، کنسروی، سنگین و چرب خلاص کنید. هم‌چنین، مصرف بیش از اندازه‌ی قند و نمک را محدود کنید و هر روز میوه‌ها و سبزی‌های تازه بخورید. انجام تمرین‌های ملایم ورزشی نیز مهم است؛ بنابراین، سعی کنید از لحاظ بدنی فعال باشید و اجازه ندهید پیری به شادی زندگی‌تان خدشه‌ای وارد کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع:bodyandbeans

۱۵ راز مهم برای حفظ تناسب اندام با افزایش سن و پیری


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی