کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

حسادت زنانه: ۱۲ راهکار برای مدیریت حسادت عاشقانه در رابطه

هرچقدر سعی کنید که خودتان را دوست دختر یا نامزد یا همسر خونسردی نشان بدهید اما باز هم این احتمال وجود دارد که حداقل برای یک بار هم که شده در شرایطی قرار می‌گیرید که حسادت زنانه شما نسبت به دوست پسر یا نامزد یا شوهرتان حسابی بالا می‌زند. در این نوشتار ۱۲ راهکار برای مدیریت حسادت عاشقانه در رابطه آمده است.

حسادت زنانه

چرا حسادت زنانه اوج میگیرد

مثلا اگر بطور اتفاقی عکسی مربوط به چند سال قبل از نامزد یا دوست پسرتان در کنار دختر دیگری ببینید، ممکن است از کوره در بروید و در نهایت او را مجبور کنید که آن عکس را از بین ببرد. مسلما اوضاع و احوالتان به هم می‌ریزد و کل روزتان خراب می‌شود.

اما وقتی چند روزی از این ماجرا می‌گذرد و شما نگاهی به ماجرایی که برایتان رخ داده است می‌اندازید، می‌فهمید که تمام کارهای شما به دلیل احساس ناامنی بوده است. درست است که هرگز با خودتان فکر نمی‌کنید که دوست پسر شما هر روز یواشکی نگاهی به آن عکس قدیمی می‌اندازد و دوست دارد که به آن روزها برگردد و با آن دختر ۱۰ سال پیش دوباره قرار بگذارد. اما به هرحال بسیار حساس و زودرنج می‌شوید و احساس ناامنی شما است که رفتار و حرکات شما را در اختیار خودش می‌گیرد.

پس بهتر است کمی بیشتر تعمق کنید و ریشه حسادت زنانه در رابطه را بشناسید. بهتر است یاد بگیرید که چطور می‌توانید احساس حسادت زنانه در رابطه را مدیریت کنید. با ما همراه باشید تا این را به شما آموزش بدهیم.

۱.بدانید که حسادت زنانه ریشه در احساس ناامنی دارد

حسادت هم مثل بسیاری از مشکلات دیگری که در روابط وجود دارد، از یک احساس ناامنی قدیمی و ریشه دار نشأت می‌گیرد. ممکن است شما احساس ناخوشایندی در مورد خودتان یا رابطه تان داشته باشید یا حتی ترس از دست دادن نامزد یا دوست پسرتان باشد که شما را آزار می‌دهد.

نخستین قدم این است که بفهمیم این ناامنی از کجا می‌آید و ریشه در کجا دارد. شاید درحال‌حاضر شما احساس خوبی نسبت به اندام خودتان ندارید. شاید احساس افسردگی و دلسردی می‌کنید و می‌ترسید و این گفت‌وگوی ذهنی در شما تکرار می‌شود که حتما نامزدم الان با زن یا دختر دیگری خوش و بش می‌کند چون من به اندازه کافی خوب نیستم.

بعلاوه این مسئله می‌تواند از این نگرانی ناشی شود که او آنطور که شما در رابطه هستید در رابطه تان رفتار نمی‌کند. شاید عدم نمایش محبت او در ملأ عام شما را نگران می‌کند و وقتی ببینید که به دختر دیگری توجه نشان می‌دهد، می‌ترسید که مبادا نامزدتان به شما علاقه‌ای نداشته باشد.

اگر ببینید که نامزد شما درست روبه‌روی شما دست خودش را پشت دختر دیگری قرار می‌دهد، حسودی می‌کنید چون ناگهان احساس ترس از دست دادن چیزی را درون خودتان تجربه می‌کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ گام برای غلبه بر حسادت

۲. خشم و ناامیدی خود را از عامل تحریک‌کننده حسادت تان جدا کنید

شما متوجه می‌شوید که یکی از دوستان مونث نامزدتان به او پیامی گرم و صمیمانه داده است، شما این پیام را دیده‌اید و از کوره در رفته اید. در این شرایط خشم و ناامیدی شما کاملا طبیعی است اما اقدام آنی و لحظه‌ای شما بر اساس اینگونه احساسات هیچ چیز را حل نمی‌کند.

خشم و ناامیدی می‌توانند نخستین احساسات مخالفی باشند که فردی که خودش را در پایان راه می‌بیند آنها را تجربه می‌کند. وقتی کسی نسبت به شما خشمگین می‌شود یا با شما با عصبانیت بدرفتاری می‌کند، نخستین کاری که فرد انجام می‌دهد این است که در لاک دفاعی فرو برود یا عقب نشینی کند. و این تنها کاری است که آتش خشم را شعله ورتر می‌سازد.

قبل از اینکه متوجه بشوید این مسئله به یک دعوای بسیار بزرگ و آتشین تبدیل می‌شود و هیچ یک از طرفین جان سالم از آن به در نخواهد برد. بدون شک احساسات هر دو طرف این دعوا آسیب خواهد دید.

پس راه‌حل بهتر این است که در چنین شرایطی یک نفس عمیق بکشید و علت احساس ناامنی درونی که بعد از دریافت پیام تجربه کرده‌اید یا هرچیزی که این احساس را در شما تحریک کرده است را شناسایی کنید. البته که گفتن این کار بسیار راحت تر از انجام دادن آن است اما اگر بتوانید خود را از غرق شدن در خشم و ناامیدی دور نگه دارید، در نهایت قادر خواهید بود به جای جار و جنجال بر سر این موضوع و دعوا راه انداختن گفت‌وگویی سازنده در مورد رابطه تان ترتیب بدهید.

۳. اگر احتیاج دارید بهتر است قبل از گفت‌وگو کردن در این مورد به پیاده روی بروید یا کار دیگری انجام بدهید

حتی اگر مچ نامزدتان را در جایی با کسی بگیرید، خشم و عصبانیت عاقلانه‌ترین راه ممکن برای برخورد با این وضعیت نخواهد بود. در عوض، با یکی از دوستانتان صحبت کنید یا کمی با خودتان خلوت کنید و تنها باشید تا بتوانید احساس واقعی خود در مورد این وضعیت را رصد و آن را ارزیابی کنید.

عکس العمل خشم و ناامیدی آنی در مغز شما در رأس تمام پاسخ‌های ممکن به این وضعیت قرار دارد و شما در واقع بر اساس یک احساس کاملا اولیه واکنش نشان می‌دهید. در نتیجه ممکن است در نهایت کاری را انجام دهید که دودش در چشم خودتان می‌رود و نتیجه این اقدام ناآگاهانه شما را به دردسر خواهد انداخت.

برای مثال، اگر واقعا خشمگین و برآشفته شده اید، ممکن است حرف‌های بسیار زشتی در مورد هر دختری که حسادت زنانه شما را تحریک کرده است بزنید. این کار تنها حال شما را در طولانی مدت بدتر می‌کند و حتی ممکن است ماجرا دوباره تکرار شود و درد حاصل از آن برای شما آزاردهنده تر از قبل باشد.

این رفتار را از خودتان نشان ندهید. هر چقدر هم که اوضاع سخت و دشوار به نظر می‌رسد اما بهتر است با ذهنی باز این وضعیت را بررسی کنید.

مطلب مرتبط: حسادت در رابطه: دلیل واقعی حسادت در رابطه و کاری که می‌توانید در رابطه با آن انجام دهید

۴. بدانید که حتی اگر شما بتوانید پاسخ بالغانه‌ای به این وضعیت نشان بدهید، نامزد شما قادر به این کار نخواهد بود

به عبارت دیگر این موضوع جدیدی برای هیچ کس نخواهد بود. اما بسیاری از مردها وقتی احساس می‌کنند که مورد حمله قرار گرفته‌اند می‌توانند سکوت کنند و هیچ حرفی نزنند. اما این احتمال هم وجود دارد که حتی اگر شما آرام باشید اما نامزدتان با خشم و عصبانیت در برابر شما واکنش نشان بدهد.

با در نظر گرفتن این حالت، مطمئن شوید که اکنون یا هر زمانی که انتخاب کرده‌اید تا در مورد این وضعیت با نامزد خود گفت‌وگو کنید زمان مناسبی برای این کار باشد. اگر شما احساس می‌کنید که کاملا آماده هستید تا گفت‌وگویی صادقانه در مورد رابطه تان داشته باشید و نامزد شما تازه همین الان به خانه آمده است و اتفاقا بدترین روز کاری عمرش را پشت سر گذاشته است، شاید بهتر است قبل از صحبت کردن با او در مورد چیزی که روز قبل در مورد ظاهر دوست شما گفته بود، کمی صبر کنید.

۵. به موقعیت‌های مشابهی در گذشته فکر کنید

شاید ماه قبل هم دیده بودید که نامزدتان با یکی از دوستان مونث خود گرم گرفته بود و دوتایی با هم بعد از ساعت کاری برای نوشیدن یک نوشیدنی به جایی رفته بودند و شما هم به این موضوع اهمیتی نداده بودید و آن را به روی خودتان نیاورده بودید. اما این ماه او دوباره این کار را تکرار کرده است و باعث دلخوری و ناراحتی شما شده است.

فرق این دو وضعیت در چیست؟ شاید در این ماه شما به هر دلیلی در مورد رابطه خود احساس امنیت نمی‌کنید. شاید روز بسیار بدی را پشت سر گذاشته‌اید و بیش از اندازه حساس شده اید. شاید او کاری کرده است که چیزی را در مورد دوست پسر خائن قبلی تان برایتان تداعی کرده است.

یا شاید هم اصلا او کار درستی انجام نداده و از حد و مرزهایی که برای رابطه تان تعیین کرده‌اید عبور کرده است. در هر صورت، هر قدر که قبل از گفت‌وگو در این مورد بیشتر در روح خودتان کند و کاو کنید و درون خودتان را بیشتر رصد کنید، گفت‌وگوی سازنده تر و موثرتری را در پیش خواهید داشت.

صحبت کردن در مورد حد و مرزها دقیقا همان چیزی است که در مورد بعدی به آن خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل که چرا زنها حسودتر هستند

۶. در طول زمان حد و مرزهای رابطه تان را تعیین کنید

اگر شما از اینکه نامزدتان با دخترها یکی بعد از دیگری معاشرت می‌کند خوشحال نیستید اما او هم عادت به معاشرت با زنان و دختران دارد، او هیچ چاره‌ای ندارد مگر آنکه نظر شما را در مورد این وضعیت بداند. شما دو نفر باید با یکدیگر به تفاهم برسید که آیا ادامه دادن این روند با وجود آنکه شما با آن مشکل دارید به صلاح رابطه تان هست یا نه.

به همین ترتیب، اگر شما هم دوستان مذکری دارید که پست‌های اینستاگرامی شما را می‌پسندند یا نظرات خود را زیر مطالب اینستاگرامی شما می‌نویسند اما نامزدتان هرگز هیچ گونه تعاملی را با زن‌ها یا دخترها در محیط اجتماعی نداشته است، شاید بخواهد که با شما در مورد این وضعیت و نگرانی‌های خودش در این رابطه گفت‌وگو کند.

اگر شما و نامزدتان می‌توانید مشخص کنید که در رابطه تان چه چیزهایی قابل قبول هست و چه چیزهایی قابل قبول نیست، قاعدتا شناسایی احساسات تان در مراحل بعدی وقتی که احساس حسادت زنانه بالا می‌زند کار راحت تری خواهد بود.

برای مثال، شاید به نامزدتان گفته‌اید که دوست ندارید او به دخترهای دیگر پیام بدهد و او این را پذیرفته است و به شما گفته است که دیگر به هیچ دختری پیام نمی‌دهد. اگر بعد از این ماجرا ببینید که وقتی با هم هستید او به دختر دیگری پیام می‌دهد، واضح است که او حد و مرزهای رابطه را زیر پا گذاشته است. در این صورت دیگر بحث حسادت زنانه شما مطرح نمی‌شود. بلکه موضوعی که مهم است تخطی و تجاوز او از قانونی است که شما دو نفر هر دو پیش از این بر سر آن به توافق رسیده بودید.

مشخصا رسیدگی به این وضعیت ساده تر از زمانی است که شما از کوره در می‌روید و دعوا راه می‌اندازید.

۷. احساسات خود را دقیق و مشخص توضیح دهید

پس از آنکه زمان مناسبی را برای گفت‌وگو مشخص کردید و خودتان هم در فضای ذهنی مناسبی قرار گرفتید تا در مورد آنچه که شما را آزار می‌دهد گفت‌وگو کنید، باید تا جایی که ممکن است در مورد احساسات خود و اینکه اصلا چرا شما چنین احساسی را تجربه می‌کنید دقیق و شفاف صحبت کنید.

نگویید ” تو باعث می‌شوی من حسادت کنم”. بگویید: “من تو را دیدم که با دیگری گرم گرفته بودی و این کار احساس خوبی به من نمی‌دهد”.

به یاد داشته باشید که بویژه وقتی با یک جنس مذکر حرف می‌زنید، درک چنین جملاتی ساده است و اگر دقیقا همین عبارت‌ها را به کار ببرید مردها واکنشی تدافعی نشان نمی‌دهند. مقصود این نیست که شما خودتان را به دلیل احساس حسادت درونی تان سرزنش کنید بلکه تلاش کنید درک کنید که این احساس از کجا سرچشمه می‌گیرد.

 ۸. آماده باشید تا حقایق پشت این احساس را رو کنید

در گفت‌وگوهایی که در مورد حسادت با نامزد خودتان ترتیب می‌دهید، پاسخ بیشتر مردها برای فرار کردن از موضوع این است که تو دیوانه ای. این پاسخ دمار از روزگارتان در می‌آورد، شاید عادلانه هم به نظر نرسد و حتی معمولا ریشه در نگرش جنسی مردها دارد( حتی اگر نظر ما این باشد که مردها دیوانه تر از زن‌ها هستند). اما به هر حال این اتفاقی است که در واقعیت رخ می‌دهد.

وقتی مردی به شما اتهام دیوانه بودن میزند، بهترین روش برای اینکه مانع از فرار او شوید و او را دوبار وارد باغ کنید این است که از مستندات خود استفاده کنید. حقایقی که در پس این احساس شما وجود دارد را برایش توضیح دهید. اگر رفتاری عجیب و غریب نشان می‌دهد یا اگر با دختر دیگری وقت زیادی می‌گذراند یا اگر مثل سابق عاشق و شیدای شما نیست و به شما محبت نمی‌کند، قرار نیست شما برای اینکه می‌خواهید بدانید چه اتفاقی دارد می‌افتد متهم به دیوانگی شوید.

مهم تر از همه این‌ها باید بدانید که شما دیوانه نیستید. بلکه اوست که بچه شده است و می‌خواهد سرزنش هایی که به او وارد است را انکار کند. بهترین راه برای روبه‌رو شدن با چنین وضعیتی داشتن مدرک و حقایقی منطقی است.

۹. اگر او می‌گوید که همه چیز عالی است و شما نمی‌توانید از شر این احساس راحت شوید، بیشتر درونکاوی کنید

همانطور که در مورد اول اشاره شد، حسادت زنانه معمولا ریشه در نوعی احساس ناامنی دارد.

بسیاری از خانم‌ها احساس ناامنی نسبت به بدن خود را تجربه می‌کنند یا در زندگی خود خوشحال و شاد نیستند و به شیوه دیگری عمل می‌کنند. آنها احساس می‌کنند که زیبا یا جذاب نیستند یا از رابطه عاشقانه خود راضی و خوشحال نیستند و با این مسئله به شکل دیگری روبه‌رو می‌شوند.

به همین دلیل، بهتر است از خودتان بپرسید: من چه احساسی نسبت به این رابطه دارم؟ من چه احساسی در مورد خودم دارم؟ من چه احساسی در مورد رابطه ام دارم؟ آیا در این رابطه احساس امنیت و حمایت می‌کنم؟

اگر شما از خودتان راضی نباشید یا از آنچه که هستید خوشحال نباشید یا از رابطه خود راضی و خوشحال نباشید، مسئله همین است نه حسادت شما یا یک پیام ساده از سمت دختر دیگر.

۱۰. مراقب توصیه‌ها و مشاوره هایی که دیگران می‌دهند باشید

خواندن چنین مطلبی آن هم درست در مقاله‌ای که به شما یاد می‌دهد چطور بر حسادت زنانه خود غلبه کنید کمی متناقض به نظر می‌رسد.

اما حقیقت این است که هیچ یک از دوستان شما نمی‌داند که چه جریاناتی در رابطه شما رخ می‌دهد و مخصوصا آنها درونی‌ترین ناامنی‌های شما را نمی‌شناسند.

دوستان تان شما را بهتر از هر کسی میشناسند پس می‌توانید نظرات آنها را مورد توجه قرار بدهید اما وقتی نوبت به ارزیابی رابطه تان می‌رسد، به شهود و بینش خودتان اعتماد کنید. هر کسی محدودیت‌ها و قوانین خودش را در برابر چیزهایی که برایش قابل قبول هستند دارد. به محدودیت‌ها و قوانین خودتان اعتماد کنید نه محدودیت‌های دیگری.

۱۱. اگر همچنان نمی‌توانید بر این احساس حسادت درونی غلبه کنید، شاید بهتر است الان آن را رها کنید

اگر پس از عمیق شدن در خودتان و حرف زدن با نامزدتان هنوز هم نمی‌توانید واقعا احساس حسادت زنانه را در خود خاموش کنید، شاید واقعا اشتباهی رخ داده باشد و یک جای کار شما بلنگد.

شاید روابط او با دخترهای دیگر واقعا ناشایست است و او هم از تغییر رفتار خود سر باز می‌زند. یا شاید هم شما در ذهن خود اطمینان دارید که او کار اشتباهی نمی‌کند اما هر وقت می‌بینید که دختری به او نگاه می‌کند، حسادت زنانه تان بالا می‌زند.

اگر شما در خانه نشسته‌اید و به رابطه او با همکارش حسادت می‌کنید، باید بدانید که تنها اوضاع بدتر و بدتر و بدتر می‌شود.

قبل از اینکه به شکل دیگری واکنش نشان دهید، کاری انجام بدهید. مثلا جلوی او با مردی گرم بگیرید یا به او چشمک بزنید.

یا اگر این اتفاق همچنان تکرار می‌شود، دریابید که آیا می‌خواهید این وضعیت را بپذیرید یا خیر.

اگر هیچ انگیزه‌ای برای حل این موضوع ندارید و نمی‌توانید احساس حسادت خود را مدیریت کنید، باید از خودتان بپرسید پس چرا هنوز در این رابطه مانده اید؟

۱۲. بدانید که حسادت شما مانع از خیانت نامزدتان به شما نخواهد شد

اعتماد کردن به دیگری در یک رابطه کار بسیار سختی است. اما یک مطلب مهم دیگر هم وجود دارد: حسادت شما هرگز مانع از خیانت نامزد یا دوست پسرتان به شما نخواهد شد. اگر او بخواهد که به شما خیانت کند، این کار را می‌کند و خشم و عصبانیت و حسادت شما- هرچقدر هم که زیاد باشد- مانع از خیانت او نخواهد شد.

یواشکی کنترل کردن پیام هایی که نامزدتان دریافت کرده است و خواندن همه آن پیام‌ها منجر به پاک شدن اسم همه دخترها از فهرست مخاطبان او نخواهد شد. سوال کردن از او در مورد همکارانش باعث نمی‌شود که آنها کمتر با او گرم بگیرند یا رفتار صمیمانه‌ای با او نداشته باشند. وسواس داشتن روی دوستان مونث او مانع از این نمی‌شود که آنها به هم احساسی نداشته باشند.

در پایان روز، یک مرد خائن و بی‌وفا باز هم بی‌وفا خواهد بود و یک مرد صالح و شایسته هم مردی صالح می‌ماند. حسادت شما هرگز مانع از خیانت نامزدتان به شما نمی‌شود. وسواس داشتن در مورد اینکه آیا او به شما وفادار است یا خیر فقط شما را به بیراهه می‌برد و در مسیر غلطی قرار میدهد. پس اگر با وجود تمام این حرف‌ها هنوز نمی‌توانید بر حسادت زنانه خود غلبه کنید و نمی‌توانید این فکر که یک جای کار نامزدتان می‌لنگد را کنار بگذارید، پس بهتر است از این رابطه بیرون بیایید و مردی را پیدا کنید که می‌توانید به او اعتماد کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- فاطمه یحیی

منبع:galoremag

حسادت زنانه: ۱۲ راهکار برای مدیریت حسادت عاشقانه در رابطه


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی