کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جهان کسب و کار در هفته گذشته

نشریه ی بازده در نظر دارد از این پس ستونی را تحت عنوان “جهان کسب و کار در هفته‌ی گذشته” به ترجمه‌ی مقاله‌ای از اکونومیست اختصاص دهد که تمامی اخبار مهم اقتصادی جهان را در طول هفته‌ی گذشته پوشش می‌دهد.

business.jpg

به‌دنبال اعتراف فولکس واگن مبنی بر نصب نرم‌افزاری برای دور زدن آزمون‌های میزان آلایندگی در برخی خودروهای دیزلی‌اش در امریکا، بحرانی در این شرکت پدید آمد. آژانس حفاظت از محیط‌زیست از این خودروساز آلمانی خواسته تا ۵۰۰ هزار دستگاه از خودروهای خود را از بازارهای امریکا جمع‌آوری کند، و البته احتمال می‌رود که حدود ۱۱ میلیون دستگاه از خودروهای این شرکت در سرتاسر جهان نیز به همین سرنوشت دچار شوند. در ایالات متحده بررسی در سطح فدرال پیرامون این موضوع صورت خواهد گرفت و پرونده‌های قانونی متعددی نیز پیرامون آن در سطح ایالت‌ها به دادگاه ارائه‌خواهند شد. افزون بر این، دولت‌های فرانسه، آلمان و کشورهای دیگر نیز به پرسش و پاسخ از فولکس واگن پیرامون این موضوع خواهند پرداخت. گفتنی است این شرکت تا به اینجا باید جریمه‌ای ۱۸ میلیون دلاری به آژانس حفاظت از محیط‌زیست بپردازد؛ دست‌کم روی کاغذ که این گونه به‌نظر می‌رسد. با کاهش قیمت سهام در صنعت خودروسازی و آینده‌ی نامعلوم خودروهای دیزلی، مارتین واترکورن نیز از مقام خود به‌عنوان رییس فولکس واگن کناره‌گیری کرده‌است.

در کنار این مسائل، ۱۲ تن از کارکنان سابق فولکس واگن در برزیل که در زمان حکم‌رانی دیکتاتوری نظامی بر این کشور در این شرکت کار می‌کردند نیز پرونده‌ای حقوقی علیه آن تنظیم کرده‌اند. در این پرونده ادعا شده‌است که این شرکت به نیروهای امنیتی، اجازه‌ی شکنجه و بازداشت غیرقانونی این افراد را داده‌است.

همچنان نامساعد

برخی مقامات رسمی بانک مرکزی امریکا اظهارکرده‌اند که تصمیم اتخاذ شده توسط این سازمان در ۱۷ سپتامبر (۲۷ مهر) مبنی بر عدم افزایش نرخ بهره به‌واقع چاره‌گشا بوده‌است. با توجه به نابسامانی بازارها، عدم تغییر نرخ بهره در زمان کنونی با تعداد ۹ رای در مقابل ۱ رای در بانک مرکزی امریکا به تصویب رسید. در همین حال، اندرو هالدین، اقتصاددان ارشد بانک انگلستان، نیز پیشنهاد داده‌است که این بانک می‌تواند نرخ مرجع خود را تا کمتر از ۰.۵ درصد پایین بیاورد؛ یعنی تا همان سطحی که در ۲۰۰۹ وجود داشته‌است.

تصمیم بانک مرکزی امریکا، بازارهای بورس را که فی‌الواقع به‌دلیل رکود بازار چین و سایر بازارهای نوظهور دچار نگرانی شده‌بودند، بار دیگر ملتهب کرد. به‌دنبال کاهش قیمت کالاها، سهام شرکت‌های بزرگ صنعت معدن و تجارت کالا نیز مشخصا با افت ارزش قابل‌توجهی همراه بود. همچنین قیمت سهام شرکت گلنکور با اندکی کاهش به رقم پایین یک پوند (۱.۵۳ دلار) رسید، آن هم تنها یک هفته پس از افزایش سرمایه‌ی این شرکت به‌دنبال فروش سهام‌های خود با قیمت ۱.۲۵ پوند.

در همین حال، بانک توسعه‌ی اقتصادی آسیا پیش‌بینی خود از میزان رشد چین در جاری را به رقم ۶.۸ درصد کاهش داد. هدف دولت چین دستیابی به نرح رشد ۷ درصدی است. با توجه به نظرسنجی ماهانه که نشان داده‌است صنعت تولید چین برای هفتمین ماه متوالی با سقوط همراه‌بوده‌است، می‌توان گفت که بیش از شش است که این کشور با چنین سرعتی شاهد کاهش رشد اقتصادی‌اش نبوده‌است.

 یکی‌شدن

به‌دنبال موافقت سهام‌دارهای بانک امریکا با ادغام مقام‌های شغلی مدیرعامل و رییس هیات مدیره، که درحال‌حاضر هر دوی آنها به برایان موینیهان تعلق دارند، پیروی بزرگی عاید اعضای هیات رییسه‌ی این بانک شد که تصمیم مذکور را اتخاذ کرده‌بودند. اعتراضات رهبری‌شده توسط سرمایه‌گذاران فعال و صندوق بازنشستگی پیش‌تر جدایی این مقام‌ها از یکدیگر را خواستار شده‌بودند. رای اعتماد به موینیهان در حالی به‌دست‌آمده‌است که چالش‌های تازه‌ای دست به گریبان بانک شده‌اند؛ چالش‌هایی نظیر ارا‌ئه‌ی مجدد «آزمون استرس مالی» خود به بانک مرکزی امریکا به‌دلیل کمبودهای این بانک در برنامه‌ریزی خود و نیز چند و چون پیش‌بینی این بانک در رابطه با سود و زیان خود در آینده.

لوید بلنکفین، مدیرعامل شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس، اعلام کرد که مبتلا به سرطان است و به همین دلیل دوره‌ی شیمی‌درمانی را خواهد گذراند. بلنکفین از ۲۰۰۶ رهبری گلدمن ساکس را بر عهده داشته‌است و این بانک را در بحران‌های مالی و پی‌آمدهای ناگوار آنها رهبری کرده‌است. در عین حال وی گفته‌است که گمان می‌کند از شر این بیماری خلاصی خواهد یافت و کارش را به شکل عادی از سر خواهد گرفت.

پرتغال با افزودن هزینه‌ی کمک مالی بانک اسپریتو سانتو به حساب‌های ملی‌اش، کسری بودجه ۲۰۱۴ خود را از ۴.۵ درصد تولید ناخالص ملی به ۷.۲ درصد اصلاح کرد. دولت این کشور امیدوار بود که بتواند در محاسبات خود از این موضوع چشم‌پوشی کند، اما سقوط فروش طرح نجات‌بخش «بانک خوب» بانکو اسپریتو سانتو، دولت پرتغال را بر آن داشت تا در حساب‌وکتاب‌های خود تجدید نظر کند. در جاری نیز این کشور با کسری بودجه‌ی ۲.۷ درصدی روبه‌رو خواهد بود.

در هفته‌ی گذشته همچنین به‌دنبال افزایش قیمت داراپریم، درمان‌گر عفونتی انگلی، توسط شرکت داروسازی تورینگ از ۱۳.۵۰ دلار به ۷۵۰ دلار برای هر قرص، جنجالی بر سر قیمت داروها پدید آمد. این شرکت که توسط یکی از مدیران پیشین صندق حفظ ارزش تاسیس‌شده‌است و رهبری می‌شود، به‌تازگی حق انحصار داروی داراپریم که از ۱۹۵۳ استفاده می‌شده را خریداری کرده‌است. هیلاری کلینتون، اصلی‌ترین نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، در پاسخ به این افزایش ۵۰۰۰ درصدی قیمت اعلام کرده‌است که به این «گران‌فروشی» پایان‌خواهد داد و بودجه‌ای را برای داروهای مورد نیاز افراد بسیار بیمار اختصاص خواهد داد. به‌دنبال کاهش قابل‌توجه قیمت سهام شرکت‌های صنعت بیوتک، شرکت تورینگ اعلام کرده‌است که قیمت این دارو را «قابل‌پرداخت‌تر» خواهد کرد؛ گرچه، این مهم را به‌صراحت بیان نکرده‌است.

گروپُن نیز که از شرکت‌های صنعت تجارت الکترونیکی است و تخفیف‌های قابل‌توجه به کاربرانش ارائه می‌دهد، خبر از تغییر ساختار این شرکت داده که به‌دنبال آن ۱۱۰۰ نفر از کارکنان این شرکت از کار خود برکنار خواهند شد؛ چیزی در حدود یک‌دهم نیروی کاری این شرکت. قیمت سهام گروپن از زمان عرضه‌ی اولیه‌ی سهام خود در ۲۰۱۱ کاهشی ۹۰ درصدی داشته‌است. شایان ذکر است این بزرگترین عرضه‌ی سهام یک شرکت امریکایی در عرصه‌ی فناوری از زمان عرصه‌ی اولیه‌ی سهام گوگل در ۲۰۰۴ بوده‌است.

این را توییت کنید

اینستاگرام اعلام کرده‌است درحال‌حاضر هر ماه ۴۰۰ میلیون کاربر از این سرویس استفاده می‌کنند. این وب‌سرویس به‌اشتراک‌گذاری تصاویر در همین نه ماه گذشته ۱۰۰ میلیون کاربر جدید داشته‌است. بنابر آمار ای‌مارکتر که به جمع‌آوری آمار و ارقام پیرامون چنین مسائلی می‌پردازد، پیش‌بینی می‌شود اینستاگرام – که به فیسبوک (که در ماه اوت/شهریور توانست شاهد حضور یک میلیارد کاربر در وب‌سایت خود باشد) تعلق دارد – در جاری درآمدی ۶۰۰ میلیون دلاری و در آینده درآمدی ۱.۵ میلیارد دلاری از طریق تبلیغات داشته‌باشد.

 

 

سایت کسب و کار بازده

 

منبع: اکونومیست

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی