کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جنبش ۱۹۶۸: ۱۰ رویداد مهم جنبش حقوق مدنی ۱۹۶۸ در جهان

۵۰ سال از ظهور جنبش ۱۹۶۸ یا جنش حقوق مدنی در جهان می‌گذرد. جنبش ۱۹۶۸ جنبشی جهانی است چون در این سال تمام خشم جوامع به یکباره فوران کرد و اتفاقات مهمی در جهان رخ داد. این اتفاقات منشاء بسیار از تحوالات سیاسی آینده و حتی جنبش های مدنی آینده شد. در ادامه ۱۰ تصویر و توضیح از رویدادهای مهم این جنبش را می‌خوانیم.

۱. تصویر عشق بر پرده سینما

اوسوالد کوله در سال ۱۹۶۸ نخستین بخش فیلم روشنگرش “معجزه عشق” را در سینماها به نمایش گذاشت. صحنه‌های رابطه جنسی فیلم به مثابه انقلابی کوچک بودند. یک دادستان کوله را حتی تهدید به دستگیری کرد. این درحالی است که گفته می‌شد فیلم مخصوصا سیاه سفید تولید و موسیقی متن آن آرام انتخاب شده، چون این نگرانی وجود داشته که شمار زیادی از تماشاچیان مرد هنگام تماشای فیلم خودارضایی کنند.

جنبش ۱۹۶۸:

۲. جنگ ویتنام و مخالفان آن

جنبش ۱۹۶۸

رییس پلیس سایگون یک عضو احتمالی ویت‌کنگ را به ضرب گلوله می‌کشد. بی‌رحمی ابرقدرت‌ها و متحدانشان در جنگ ویتنام موجب بسیج فعالان جنبش صلح در سراسر دنیا می‌شود. چنین تصاویری به جو ضدجنگ دامن می‌زنند. در ماه مارس ۱۹۶۸ لیندون جانسون از شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری کشورش چشم می‌پوشد. او به بمباران‌های ارتش امریکا خاتمه می‌دهد و راه را برای انجام مذاکرات می‌گشاید.

۳. خشونت چپ‌گرایان

جنبش ۱۹۶۸

اما جنگ ویتنام به نبرد ایدئولوژیک دامن می‌زند. در اعتراض علیه “قوم‌کشی در ویتنام” گروهی از فعالان چپ به رهبری آندرئاس بادر و گودرون انسلین دو فروشگاه بزرگ در فرانکفورت را به آتش می‌کشند. این نقطه شروع فعالیت فراکسیون ارتش سرخ در آلمان است. پس از چند حمله دیگر‌، بادر و انسلین در سال ۱۹۷۲ دستگیر می‌شوند، اما گروه‌هایی مشابه در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی شکل می‌گیرند.

جنبش ۱۹۶۸:

۴. قیام دانشجویان

جنبش ۱۹۶۸

رودی دوچکه در آلمان دانشجویان را علیه جنگ ویتنام به خیابان‌ها می‌کشاند. رسانه‌های آلمان به طور فزاینده‌ای با او که به عنوان مغز متفکر “اپوزیسیون خارج از پارلمان” شناخته شده، با تنفر برخورد می‌کنند. او در آوریل ۱۹۶۸ بر اثر یک سوءقصد مهلک به سختی مجروح می‌شود. دانشجویان انتشاراتی اشپرینگر را متهم می‌کنند به اینکه با شیوه گزارش‌دهی خود افراد را به اعمال خشونت علیه دوچکه تحریک کرده است.

۵. علیه فراموشی

جنبش ۱۹۶۸

برای جنبش دانشجویی آلمان فراموش نکردن تاریخ و بحث درباره میراث رایش سوم هم بس مهم بود. بئاته کلارسفلد، روزنامه‌نگاری که افشای نازی‌ها را وظیفه خود می‌دانست، در دوم آوریل ۱۹۶۸ از جایگاه تماشاچیان در مجلس آلمان کیزینگر، صدراعظم وقت را که زمانی عضو حزب نازی بود “نازی” و “جنایتکار” خواند. چند ماه بعد از آن حتی به او سیلی زد. مرد در تصویر بالا یک خدمتکار مجلس است.

جنبش ۱۹۶۸:

۶. مرگ یک واعظ

جنبش ۱۹۶۸

روز ۴ آوریل ۱۹۶۸ مارتین لوتر کینگ در ممفیس به ضرب گلوله کشته شد. قتل کینگ برای بسیاری از طرفداران جنبش حقوق مدنی، بیانگر نژادپرستی عمیقا ریشه‌دار در جامعه امریکاست. آنها دولت را شریک جرم می‌دانند. در بیش از ۱۰۰ شهر امریکا پس از قتل کینگ آشوب برپا می‌شود و بسیاری کشته یا زخمی می‌شوند. تصویر بالا مارتین لوتر کینگ را در مارس ۱۹۶۸ در تظاهراتی در ممفیس نشان می‌دهد.

۷. بهار بدون تابستان

جنبش ۱۹۶۸

هدف برقراری “سوسیالیسم با چهره انسانی” بود. الکساندر دوبچک تصمیم به انجام اصلاحات در چکسلواکی گرفته بود. او خواستار کمتر شدن قدرت دولت مرکزی و آزادی بیشتر بود. اما در اوت ۱۹۶۸ نیروهای پیمان ورشو وارد پراگ شدند. دوبچک زیر فشار اتحاد جماهیر شوروی مجبور شد به روند اصلاحات پایان دهد. اندک زمانی پس از بزرگترین عملیات نظامی در اروپا از سال ۱۹۴۵ به بعد، دوره معروف به “بهار پراگ” به پایان رسید.

جنبش ۱۹۶۸:

۸. سرودهای انقلاب

جنبش ۱۹۶۸

در آلمان‌ و امریکا و هر نقطه دیگر جهان‌، بیتل‌ها در سال ۱۹۶۸ با ترانه “Hey Jude” موفق‌ترین ترانه سال و پرفروش‌ترین اثر دوره فعالیت هنری‌شان را عرضه کردند. این ترانه نزدیک به ۷ و نیم میلیون بار به فروش رسید. بیتل‌ها خوانندگان نسلی بودند که شعارش “ما می‌خواهیم جهان را تغییر دهیم” بود.

۹. توفانی که پاپ به پا کرد

جنبش ۱۹۶۸

قرص ضدبارداری برای زنان آزادی جنسی را به همراه آورد. تنها محفل‌های هیپی یا کمون‌های دانشجویی نبودند که از آن استقبال کردند. پاپ پل ششم با فرمان موسوم به “حرمت حیات” قرص ضدبارداری را ممنوع و به کاتولیک‌ها تجویز کرد که از روش‌های ضدبارداری طبیعی استفاده کنند. در پی صدور فرمان پاپ موجی از اعتراض شدید به پا خاست. بسیاری او را نماد کلیسایی می‌دانند که با دنیای امروز بیگانه است.

جنبش ۱۹۶۸:

۱۰. شناخت جدید از خود

جنبش ۱۹۶۸

تصویری از سال ۱۹۶۸‌، آن هم رنگی: در کریسمس سال ۱۹۶۸ فضانوردان آپولوی ۸ این تصویر را برمی‌دارند و اسم آن را “طلوع زمین” می‌گذارند. برای نخستین بار انسان امکان می‌یابد دورنمای سیاره آسیب‌پذیر خود را ببیند. تا امروز در این باره بحث در جریان است که این تصویر تا چه حد درک انسان‌ها نسبت به زمین را تحت تاثیر قرار داده است؛ همان‌گونه که هنوز هم درباره تاثیرات رویدادهای سال پرآشوب ۱۹۶۸ بحث می‌شود.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

جنبش ۱۹۶۸: ۱۰ رویداد مهم جنبش حقوق مدنی در جهان


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی