کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ جمله که باید به یک فرد افسرده بگویید

دانستن اینکه به یک فرد افسرده ‌چه بگوییم همیشه آسان نیست. در حالی که ممکن است در ابتدا احساس خجالت و عدم اطمینان داشته باشید، بدانید که لازم نیست آنچه می‌گویید عمیق یا شاعرانه باشد. گفته‌های‌تان باید از روی دلسوزی و همین‌طور پذیرش آن شخص باشد

جمله که باید به یک فرد افسرده بگویید

سعی کنید با نگرانی از گفتن حرف “اشتباه” منصرف نشوید. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی احساس تنهایی می‌کنند – حالتی که فقط وضعیت آنها را بدتر می‌کند. اگر نمی‌دانید چه باید بگویید، فقط به دوست‌تان بگویید که همیشه در کنارشان هستید.

اغلب اوقات ساده‌ترین راه برای شروع مکالمه صاف و صادبق بودن است – از دوست‌تان بپرسید آیا افسرده‌است.

دوست‌تان را مقصر ندانید و سعی نکنید احساس او را توصیف کنید. به او بگویید که شما آنجا هستید تا در مورد این موضوع صحبت کنید.

تحقیقات نشان داده‌است که افراد هنگام افسردگی تمایل به دوری از سایرین دارند، بنابراین اولین قدم مهم، تماس گرفتن با یک دوست نیازمند به توجه است. اگر دوست شما آماده گفتگو نیست، با گذراندن وقت با او به پشتیبانی خود ادامه دهید و سعی کنید به طور منظم، چه حضوری، چه تلفنی و چه از طریق پیام با او صحبت کنید.

وقتی می‌خواهید چیزهای بیشتری بگویید، اما در بیان آنچه احساس می‌کنید مشکل دارید، بکوشید به گفته‌های زیر مراجعه کنید. احتمالا کسی که افسرده‌است دوست دارد این حرف‌ها را بشوند.

۱. به او بگویید که مراقبش هستید

این جمله ساده – “برای من مهم هستی” – برای شخصی که ممکن است احساس کند کل دنیا علیه او شده‌است بسیار معنی دارد. حتی در آغوش گرفتن یا لمس آرام دست می‌تواند همین پیام را منتقل کند. نکته مهم این است که دست خود را به سمت دوست‌تان دراز کرده و به او اطلاع دهید که برای‌تان مهم است.

۲. به او یادآوری کنید که همیشه برای کمک آماده‌اید

افسردگی می‌تواند این احساس را ایجاد کند که گویی هیچ کس احساس شما را نمی فهمد یا حتی تلاشی برای فهمیدن آن نمی‌کند، حسی که می‌تواند فرد را به سمت گوشه‌گیری و تنها بیشتر سوق دهد.

وقتی با یک دوست تماس می‌گیرید، به او بگویید که همیشه در کنارش خواهید بود و برای هر کمکی آماده هستید. به این ترتیب به او اطمینان خواهید داد.

در ابتدا ممکن است کاملاً ندانید که این حالت چگونه خواهد بود، اما بدانید همین که به دوست‌تان یادآوری کنید که شما کسی هستید که می‌تواند به او تکیه کند، برایش به معنای دنیا خواهد بود.

مطلب مرتبط: ۱۵ مهمترین علائم افسردگی در مردان را بشناسیم

۳. از او بپرسید که چگونه می‌توانید کمکش کنید

افسردگی، بار سنگینی بر دوش شخصی که از نظر جسمی و روحی آن را تجربه می‌کند، ایجاد می‌کند،‌ بنابراین احتمالاً کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای بهبودی دوست‌تان انجام بدهید.

دوست شما ممکن است از ترس اینکه بار سنگینی بر دوش شما باشد، تمایلی به پذیرفتن پیشنهاد شما نداشته باشد، بنابراین به صراحت بگویید که بدتان نمی‌آید و می‌خواهید او را کمک کنید، همان کاری که او هم اگر به جای شما بود حتما انجام می‌داد.

همچنین ممکن است افسردگی دوست شما را آنقدر خسته و فرسوده کند که حتی نداند چه نوع کمکی را درخواست کند. با چند پیشنهاد خاص آماده شوید، پیشنهاداتی همچون موارد زیر:

– آیا در کارهای خانه یا خرید مواد غذایی کمک می‌خواهد؟

– آیا دوست دارد مدتی او را همراهی کنید؟

– آیا زمانی که وقت دکتر دارد، دوست دارد که شما او را به پزشکش برسانید؟

ذکر کردن یک زمان و فعالیت خاص می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال، به جای گفتن اینکه “آیا می‌توانم کاری برایت انجام دهم؟” شاید بهتر باشد بپرسید، ” صبح شنبه بیایم و کارهای حیاط را برایت انجام بدهم؟”

این را نیز به یاد داشته باشید که شاید کمکی که شما فکر می‌کنید دوست‌تان ممکن است نیاز داشته باشد،‌ با آنچه واقعاً از نظر او مفید است یکسان نباشد. پیشنهاد کنید – و بعد حرف خودش را هم گوش دهید.

مطلب مرتبط: ۶ نکته درباره تشخیص، علت و علائم افسردگی کودکان

۴. از او بخواهید با یک پزشک صحبت کنند

درمان‌های افسردگی قسمت بسیار مهمی در بهبودی افسردگی است، اما مردم اغلب از این اختلال خود احساس شرم می‌کنند یا نسبت به اینکه آیا درمان واقعاً کمک می‌کند یا نه بدبین هستند.

اگر دوست شما هنوز به پزشک مراجعه نکرده‌است، او را تشویق کنید که کمک بگیرد و به او اطمینان بدهید که درخواست کمک هیچ مشکلی ندارد. افسردگی یک بیماری واقعی و قابل درمان است.

اگر دوست شما قبلاً به پزشک مراجعه کرده‌است، به او پیشنهاد بدهید که می‌توانید برای خرید و تحویل گرفتن داروها و به موقع رفتن برای قرار ملاقات با پزشک کمکش کنید.

۵. از او بپرسید که آیا می‌خواهد صحبت کنند

گاهی اوقات مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای یک دوست افسرده انجام دهید این است که وقتی او در مورد آنچه باعث ناراحتی‌اش شده صحبت می‌کند فقط با دلسوزی حرف‌هایش را گوش بدهید و به او اجازه بدهید فشار احساسات فرو خورده خود را برطرف کنند.

گوش دادن می‌تواند باعث شود درد ذهنی و عاطفی آنها در حین گذراندن دوره درمانی تجویزشده توسط پزشک یا درمانگر، تحمل‌پذیرتر شود.

مطمئن شوید که بدون قطع کردن حرفش به او گوش می‌دهید. همه ما آرزو داریم مشکلات را برای کسانی که به آنها اهمیت می‌دهیم برطرف کنیم و اغلب برای رفع احساس ناتوانی خود راه‌حل‌های سریع ارائه می‌دهیم. بعضی اوقات فرد افسرده فقط نیاز به صحبت دارد بدون اینکه مکالمه مملو از توصیه‌های خیرخواهانه باشد.

۶. به او یادآوری کنید که اهمیت دارد

یک احساس مشترک در بین افراد افسرده این است که زندگی آنها مهم نیست و حتی اگر باشند هیچ کس اهمیتی نخواهد داد . اگر می‌توانید صادقانه به دوست‌تان بگویید که چقدر برای‌تان اهمیت دارد، این حرف‌تان به آنها کمک می‌کند تا درک کنند که ارزش و اهمیت دارند.

۷. به او بگویید که درکش می‌کنید (اگر واقعاً درکش می‌کنید)

قبل از اینکه به کسی بگویید ” می‌فهمم” ، باید مطمئن باشید که واقعاً او را درک می‌کنید یا نه. آیا تا به حال افسردگی جدی را تجربه کرده‌اید؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته باشید، ممکن است برای دوست‌تان هم مفید باشد که بداند شما آنچه او احساس می‌کند را قبلا تجربه کرده‌اید و امکان درمان و بهبودی وجود دارد.

به یاد داشته باشید که انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد، و حتی اگر افسردگی بالینی را تجربه کرده باشید، ممکن است تجربه‌تان بسیار متفاوت از آنچه دوست شما تجربه می‌کند باشد.

از طرف دیگر، اگر آنچه را که شما پشت سر گذاشته‌اید فقط کمی نگرانی بوده، دوست شما ممکن است احساس کند شما با مقایسه او و تجربه خودتان، تجربه او را بی‌اهمیت و کوچک جلوه می‌دهید.

در این حالت، بهترین کار این است که به راحتی اعتراف کنید که دقیقاً نمی‌فهمید آنها در حال سپری کردن چه شرایطی هستند، اما به آنها اهمیت می‌دهید و می‌خواهید کمک‌شان کنید. اغلب، بهترین کلماتی که می‌توانید بر زبان بیاورید عبارتند از: “من نمی‌فهمم، اما واقعاً دوست دارم تو را درک کنم و بفهمم”.

مطلب مرتبط: با پرسیدن این ۵ سوال از خودتان بهبود افسردگی تان را بسنجید

۸. به آنها یادآوری کنید که چنین احساسی طبیعی است

حتی اگر مشکلات دوست‌تان از نظر شما جزئی به نظر می‌رسد، در برابر میل به قضاوت یا ارائه راه‌حل‌های ساده مقاومت کنید. عدم تعادل بیوشیمیایی مرتبط با افسردگی همان چیزی است که باعث می‌شود دوست شما نسبت به شرایط خاص احساس بدی داشته باشد- نه خود شرایط.

درعوض، به او بگویید از این که احساس خیلی بدی دارد متاسف هستید و بگویید که طبیعی است که در اثر افسردگی چنین حسی داشته باشند. اگر دوست شما به تازگی شروع به مصرف دارو یا حضور در جلسات مشاوره کرده‌است، ممکن است بهبودی او کمی زمان ببرد.

همانطور که مدتی طول می‌کشد تا یک آنتی بیوتیک برای گلودرد اثر کند، داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است مدتی طول بکشد تا مواد شیمیایی مغز را تغییر دهند (گاهی اوقات از هشت هفته به بالا یا بیشتر) .

در این مدت، آنچه دوست شما بیشتر از همه به آن نیاز دارد، رجوع به راه‌حل‌های سریع و آسان نیست، بلکه آگاهی از این است که شما در روند درمان در کنارش خواهید بود.

۹. به او اطمینان دهید که ضعیف و نقصی ندارد

کسانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند احساس ضعف دارند یا فکر می‌کنند که مشکلی در آنها وجود دارد. هرچند افسردگی یک بیماری است، اما کسانی که با آن زندگی می‌کنند ممکن است احساس کنند که دچار یک نقص شخصیتی هستند.

به دوست خود اطمینان دهید که افسردگی در واقع نوعی بیماری است که در اثر عدم تعادل بیوشیمیایی مغز ایجاد می‌شود، و این به معنای ضعیف بودن او نیست. در حقیقت، برای مقابله با افسردگی قدرت زیادی لازم است، بنابراین آنها احتمالاً بسیار قویتر از آنچه تصور می‌کنند، هستند.

۱۰. تأکید کنید که امید وجود دارد

در حالی که به دوست خود اطمینان می‌دهید که او یک بیماری واقعی دارد، می‌توانید برایش توضیح بدهید که امید وجود دارد، زیرا افسردگی هم مانند هر بیماری دیگری قابل درمان است. به احتمال زیاد از طریق استفاده از داروها و درمان، دوست شما دوباره به حالت عادی برمی‌گردد.

۱۱. وقتی نیت‌های خوب اشتباه می‌شود

این امکان وجود دارد که شما بتوانید تمام موارد “درست” را بگویید و دوست شما همچنان از شما ناراحت شود. هر فرد افکار و احساسات منحصر به فرد خود را دارد و عصبانیت و ناراحتی ماهیت افسردگی است.

گاهی اوقات مردم با کسانی که سعی می‌کنند به آنها کمک کنند با شدت برخورد می‌کنند زیرا آنها آسیب دیده‌اند و واقعا نمی‌دانند این احساسات بد را به کجا هدایت کنند. بنابراین هرکسی که در نزدیکی آنها باشد به هدف مناسبی تبدیل می‌شود.

اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید به دل نگیرید. آرام باشید و به آنچه که برای حمایت از دوست‌تان و عشق دادن به او لازم است، انجام بدهید.

در نهایت، یادتان باشد خطر خودکشی در مبتلایان به افسردگی زیاد است. مهم نیست که چه می‌گویید یا برای کمک به دوست‌تان چه کاری انجام می‌دهید، به هر حال او ممکن است هنوز افکار و میل به خودکشی را تجربه کند. حتماً مراقب علائم هشداردهنده خودکشی باشید و بدانید چه موقع باید کمک بگیرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verwellmind

۱۱ جمله که باید به یک فرد افسرده بگویید


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی