کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جلوگیری از سکته قلبی :۵۰ راه آسان جلوگیری از سکته قلبی را بدانید

جلوگیری از سکته قلبی و شناختن راه های پیشگیری از سکته قلبی و بیماری های قلبی عروقی تبدیل به یک ضرورت در زندگی امروزه شده است. با ما همراه باشید تا در این مقاله بسیار کامل و جامع ۵۰ راه آسان جلوگیری از سکته قلبی را بدانید.

۵۰ راه آسان جلوگیری از سکته قلبی را بدانید

جلوگیری از سکته قلبی با تغییر سبک زندگی

 ۱.سیگار را ترک کنید

سیگار یک خط قرمز مهم برای سلامتی است و این شامل سلامتی قلب نیز می‌شود.

سیگار کشیدن علاوه بر آسیبی که ممکن است به واسطه‌ی بیماری مزمن انسدادی ریه و سرطان ریه به شما وارد کند، روی سلامت قلب نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

برای محافظت از قلب‌تان سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر نمی‌توانید یک‌باره ترک کنید، استفاده از درمان‌های طبیعی را در نظر داشته‌باشید تا به شما در مسیر رسیدن به سلامتی کمک کند.

۲.عامل چربی شکم را شناسایی و از خودتان دور کنید

هر دو پژوهشی که قبلا به آنها اشاره شد نشان داده‌است “چاقی شکمی” – که با عنوان چربی شکم نیز شناخته می‌شود – تاثیر چشمگیری بر ریسک حمله‌ی قلبی دارد.

افراد دارای چربی احشایی (چربی اطراف اندام‌های داخلی) اغلب در ناحیه‌ی شکم دارای چربی هستند که ظاهری شبیه به “شکم بشکه‌ای” دارد. ممکن است این چربی شکمی، که برای سلامت قلب بسیار خطرناک است، هنگام لمس سفت یا نرم باشد، اما به هر حال می‌تواند واقعا کُشنده باشد.

بنابراین، اندازه‌ی مناسب دور کمر چیست؟ بر اساس یک پژوهش اخیر، دور کمر کم‌تر از ۹۵ سانتی‌متر ایده‌آل است.

به هر حال نکته‌ی کلیدی، چربی در اندام‌های داخلی، یا چربی احشایی است. برای اطمینان از طول عمر قلب‌تان سعی کنید چربی احشایی (یا چربی شکم) را کاهش دهید.

مطلب مرتبط: ۳۰ راه پیشگیری از سکته قلبی که همه باید بدانند

جلوگیری از سکته قلبی ۳.فعالیت فیزیکی داشته‌باشید

فعالیت فیزیکی را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید.

در واقع هر دو پژوهش حاکی از آن است که ورزش مرتب برای حفظ سلامت قلب ضروری است.

این‌که دائم پای تلویزیون باشید برایتان بد است، و می‌تواند در مشکلات سلامتی– به‌ویژه مشکلات قلبی – نقش داشته‌باشد.

بدن شما برای استفاده شدن طراحی شده‌است، و در پژوهش اخیر، درباره‌ی بیش از ۴۰ دقیقه پیاده‌روی/ دوچرخه‌سواری در روز و بیش از یک ساعت ورزش در هفته صحبت شده‌است. این می‌تواند در سلامت قلب (و سایر بخش‌های بدن نیز) تفاوت شگرفی ایجاد کند.

بر اساس گزارش موسسه‌ی ملی قلب، خون، و ریه هر فرد باید حداقل ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته در تمرینات ایروبیک با شدت متوسط، یا به مدت ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه در هفته در تمرین ایروبیک شدید شرکت کند. تمرینات ایروبیک از قبیل پیاده‌روی سریع، به هرگونه تمرینی اطلاق می‌شود که طی آن قلب‌تان تندتر بزند و نسبت به همیشه اکسیژن بیش‌تری مصرف کنید. هرچه فعال‌تر باشید نفع بیش‌تری برایتان دارد.

جلوگیری از سکته قلبی ۴.استرس را تحت کنترل درآورید

استرس مزمن (طولانی مدت) و حاد و آنی (کوتاه مدت اما شدید) هم روی سلامت اثرات مضری دارد و هم روی جسم تاثیر منفی می‌گذارد.

استرس عاملی است که انجمن قلب امریکا نیز به آن اشاره کرده‌است. این انجمن اظهار کرده‌است چند پژوهش وجود رابطه بین استرس و افزایش خطر بیماری قلبی و سکته را کشف کرده‌اند.

مشخص شده‌است برخی روش‌های آدم‌ها برای کنار آمدن با استرس به واسطه‌ی عادات بد، مانند نوشیدن، سیگار کشیدن، یا پرخوری است.

هم‌چنین مشخص شده‌است استرس بسیار زیاد یا رویدادهای غم‌انگیز نیز محرک حمله‌ی قلبی است.

یاد بگیرید چگونه استرس را مهار، و ذهن‌تان را آرام کنید. شما می‌توانید فعالیت‌هایی، مانند مراقبه، تمرینات یوگا، پرداختن به سرگرمی‌های مورد علاقه، یا صحبت با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست حامی را امتحان کنید که استرس را کاهش می‌دهد. هم‌چنین می‌توانید از برخی عصاره‌ها برای کاهش استرس و اضطراب استفاده کنید.

مطلب مرتبط:۸ نشانه حمله‌ی قلبی که به شما هشدار می‌دهند

۵.دیابت و فشار خون بالا را مهار کنید

هم‌چنین انجمن قلب امریکا اشاره کرده‌است که حداقل ۶۰ درصد افراد زیر ۶۵ سال که به دیابت مبتلا هستند در اثر نوعی بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

عوامل پرخطر دیگر مانند فشار خون و کلسترول بالا، سیگار کشیدن، چاقی مفرط، و عدم فعالیت فیزیکی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد دیابتی به شدت افزایش دهد.

اگر از دیابت رنج می‌برید، می‌توانید با مصرف برخی خوراکی‌ها، ادویه‌ها و داروهای گیاهی و نیز مصرف سرکه‌ی سیب و آب بامیه قند خون‌تان را کنترل کنید.

به یاد داشته‌باشید که انتخاب‌های سبک زندگی‌تان بهترین دفاع در برابر بیماری قلبی و حمله‌ی قلبی است، این انتخاب‌ها به عهده‌ی خودتان است.

۶. بیست دقیقه در روز دوچرخه‌سواری کنید.

شما می‌توانید از عهده‌ی این کار بربیایید، نمی‌توانید؟ گروهی محققان آلمانی از ۱۰۰ مرد که آنژین یا درد خفیفی در قفسه‌ی سینه داشتند، خواستند که ۲۰ دقیقه در روز دوچرخه‌سواری کنند ( روی دوچرخه ثابت) یا تحت یک روش پاکسازی عروق به نام آنژیوپلاستی قرار بگیرند. آنها یک سال پس از آنژیوپلاستی دریافتند که ۲۱ مرد دچار حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی، یا مشکل دیگری شدند در مقایسه با تنها ۶ نفر از دوچرخه سواران که دچار این مشکلات شدند. فقط به یاد داشته باشید که اگر درحال‌حاضر آنژین دارید، برنامه‌ی ورزشی را فقط باید تحت نظارت‌های پزشکی آغاز کنید.

۷. صدای خودتان را در هنگام خواب ضبط کنید.

اگر متوجه شدید که خروپف می‌کنید، یک وقت ملاقات از دکتر خود بگیرید. ممکن است آپنه‌ی خواب (توقف تنفس) داشته باشید، اختلالی که در آن تنفس‌تان صدها بار در طول شب متوقف می‌شود. این اختلال می‌تواند به فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامتی منجر شود، و حتی خطر حمله‌ی قلبی و سکته را افزایش دهد.

۸. امشب را یک ساعت زودتر به رخت‌خواب بروید.

مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد روی ۷۰، ۰۰۰ زن انجام شد، نشان داد کسانی که کم‌تر از هفت ساعت می‌خوابند، کمی بیش‌تر در معرض خطر بیماری قلبی هستند. محققان بر این باورند که کمبود خواب هورمون‌های استرس را افزایش می‌دهد، فشار خون را بالا می‌برد، و روی سطح قند خون تاثیر می‌گذارد. هر چند نباید اجازه بدهید که زمان خواب‌تان به بیش‌تر از نه ساعت نیز برسد. همین مطالعه نشان داد زنانی که نه ساعت یا بیش‌تر می‌خوابند در معرض خطر افزایش بیماری‌های قلبی هستند. خواب بیش از حد طولانی می‌تواند اثرات منفی دیگری نیز روی سلامتی داشته باشد.

مطلب مرتبط: کدام کشورها بیشترین مرگ ناشی از بیماریهای قلبی را دارند ؟

جلوگیری از سکته قلبی ۹. امشب حتما رابطه جنسی داشته باشید.

رابطه جنسی شامل فعالیت بدنی هم هست که البته، برای قلب شما فایده دارد. و ممکن است به همین دلیل باشد که محققان دانشگاه بریستول دریافتند مردانی که در هفته دست کم دو بار رابطه‌ی جنسی دارند احتمالا کم‌تر به سکته‌ی مغزی یا دیگر مشکلات قلبی و عروقی دچار می‌شوند در مقایسه با مردانی که کم‌تر رابطه جنسی دارند. بنا به گفته‌ی محققان: “مردان میان‌سال باید با دانستن این‌که مقاربت جنسی مکرر به طور قابل‌توجهی خطر ابتلا به سکته را افزایش نمی‌دهد، دلگرم شوند! و تازه کمی حفاظت از فرد در مقابل رویدادهای کرونری منجر به مرگ، ممکن است مزیت دیگر رابطه‌ی جنسی باشد.” رابطه‌ی جنسی احتمالا برای قلب و عروق زنان نیز خوب است.

۱۰. به دستشویی بروید هر زمانی که احساس کردید باید به دستشویی بروید!

پژوهشی که در دانشگاه تایوان صورت گرفت، نشان داد که پر بودن مثانه باعث می‌شود که ضربان قلب شما سریع‌تر شود و فشار زیادی روی عروق کرونر وارد می‌آورد، و باعث منقبض شدن آنها می‌شود، و به این ترتیب ممکن است به حمله‌ی قلبی در افرادی که آسیب‌پذیر هستند، منجر شود.

۱۱. شنبه و چهارشنبه‌ی آینده را مرخصی بگیرید.

محققان در دانشگاه پیتزبورگ داده‌هایی را روی بیش از ۱۲۰۰۰ مرد میان‌سال از مطالعه‌ی قلب فرامینگهام تجزیه و تحلیل کردند و پی بردند کسانی که به طور منظم به تعطیلات می‌روند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا یک سوم در خود کاهش می‌دهند. و البته اگر با خودتان تلفن همراه، لپ تاپ، و یک کیف پر از برگه به تعطیلات ببرید، به اثرات ضد استرس آن ابدا دست نخواهید یافت و ریسک بیماری‌های قلبی در شما هیچ گونه کاهشی نخواهد داشت.

۱۲. در هنگام رانندگی شیشه‌های ماشین را بالا بکشید و از سیستم تهویه‌ی مطبوع استفاده کنید.

این کار موجب کاهش قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های موجود در هوا می‌شود. یک مطالعه در دانشگاه هاروارد نشان داد که این ذرات آلاینده “تغییرپذیری ضربان قلب” یا همان توانایی قلب را برای واکنش در برابر فعالیت‌ها و تنش‌های مختلف کاهش می‌دهد. کاهش تغییرپذیری ضربان قلب، که HRV نیز نامیده می‌شود، با افزایش مرگ و میر در میان نجات‌یافتگانِ حمله‌ی قلبی و همچنین افراد عادی مرتبط است.

جلوگیری از سکته قلبی ۱۳. به نکات پایه‌ای توجه داشته باشید.

دو مطالعه‌ی بزرگ که در تابستان سال ۲۰۰۳ منتشر شد، نشان داد که تقریبا همه‌ی کسانی که در اثر بیماری‌های قلبی از جمله حملات قلبی قلبی می‌میرند، دست کم یک عامل خطر یا عوامل خطر بیش‌تری داشته‌اند، مانند سیگار کشیدن، دیابت، فشار خون بالا، یا کلسترول بالا.

۱۴. همراه با ورزش هر روز، یک مکمل دارویی مصرف کنید.

اطمینان حاصل کنید که مکمل حاوی آمینو اسیدِ ال-آرژینین و ویتامین‌های آنتی اکسیدانی C و E است. یک مطالعه که در مجله‌ی پی‌نس (PNAS) منتشر شد، نشان داده‌است که هرچند ورزش با شدت متوسط به تنهایی توسعه‌ی آترواسکلروزیس یا تصلب شرائین را کاهش داد، اما اضافه کردن ال- آرژنین و ویتامین‌ها، تاثیر ورزش را به شدت افزایش می‌دهد. ورزش و مکمل‌ها در کنار هم یک اثر هم‌افزایی در افزایش تولید اکسید نیتریک دارند. اکسید نیتریک از شما در برابر انواعی از مشکلات مربوط به قلب محافظت می‌کند.

۱۵. با یکی از دوستان‌تان تماس بگیرید و ترتیب بیک برنامه‌ی شام را بدهید.

مطالعه‌ای که در مجله‌ی قلب در آوریل ۲۰۰۴ منتشر شد، نشان داد که داشتن یک رابطه‌ی بسیار نزدیک با شخص دیگری، خواه یک دوست باشد، یا فردی که به شما علاقه دارد یا یکی از بستگان‌تان، می‌تواند ریسک حمله‌ی قلبی را در کسانی که سابقه‌ی حمله‌ی قلبی داشته‌اند، کاهش بدهد.

۱۶میزان فشارخون و کلسترول‌تان را کنترل کنید

ایده‌ی خوبی است که ارقام کلیدی را در مشت خودتان داشته باشید، و سپس با دکترتان درباره‌ی دامنه‌ی سلامت آنها برای سن‌ و نوع خون‌تان صحبت کنید. بدین ترتیب شما حمایت او را خواهید داشت و می‌توانید برنامه‌ای عملی را برای آن تهیه و اجرا کنید. یک ماه آن را پی‌گیری کنید و دوباره سه ماه دیگر پی‌گیری کنید، تا همه چیز دوباره کنترل شود. در پایان سال، شما متوجه خواهید شد که میزان همه‌ی آنها بهتر شده‌اند و شما احساس سلامتی بیش‌تری دارید.

۱۷. از دود دست دوم اجتناب کنید که عامل بسیاری از بیماری‌های قلبی است

مطالعات نشان می‌دهند که دود سیگار دست دوم می‌تواند تقریباً به همان میزان فرد سیگاری به قلب شما آسیب برساند. پس حالا که می‌دانید باید ترکش کنید. اگر شریک زندگی شما سیگار می‌کشد، یک برنامه با هم درست کنید که زمان و مکان سیگار کشیدن او را، به طوری که شما را در معرض دود قرار ندهد، مشخص کنید. به علاوه سعی کنید خودرو را شریکی با کسی که سیگار می‌کشد استفاده نکنید. بهتر است وقتی با یک سیگاری با خودرو سفر می‌کنید از قبل یک برنامه داشته باشید تا در بین راه برای سیگار کشیدن توقف کنید. و اگر فرزندانی دارید، هر کاری از دست‌تان برمی‌آید بکنید تا اطمینان یابید هرگز در معرض دود دست دوم نباشند. دود دست دوم می‌تواند سبب آسم و امراض کبدی شود و نیز با مشکلات رفتاری بچه‌ها نیز مرتبط است.

۱۸.قند خون‌تان را تحت کنترل داشته باشید

اگر دیابت نوع ۲ دارید، یا به خاطر قندخون بالا در معرض ابتلای به دیابت هستید، با دکترتان صحبت کنید. رهنمودهای خاصی را درباره‌ی چگونگی مدیریت و کاهش قند خون با رژیم غذایی، و تغییرات سبک زندگی از او دریافت کنید. فقط به این دلیل که خانواده‌تان مبتلا به دیابت نوع ۲ است به این معنی نیست که شما باید آن را ناچارا بپذیرید. خوردن سالم، کم کردن وزن، و محدود کردن مصرف شکر می‌تواند حتی سطوح قند خونتان را درحد حیرت‌انگیزی تنظیم کند و این کار، به نوبه‌ی خود به قلب و سیستم گردش خون برای سوختن مقادیر زیاد قند خون مازاد کمک می‌کند.

۱۹.شاید باروتان نشود اما برای جلوگیری از بیماری قلبی قلب‌تان را بخوابانید

استراحت مهم‌ترین فعالیت در حفظ یک قلب سالم است. مطمئن شوید دست‌کم ۸ ساعت در روز می‌خوابید و اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که به خواب بیش‌تری نیاز دارید، مطمئن شوید ساعات اضافی را می‌خوابید و اصلا از بابت آن متاسف نباشید و عذر نخواهید! چند مطالعه که همین اواخر انجام شده‌اند نشان می‌دهند که فقط داشتن خواب کافی تا ۳۳ درصد مشکلات سلامتی مرتبط با قلب را پایین‌تر می‌اورد.

مطلب مرتبط:موهای‌تان حمله قلبی را هشدار می‌دهند

جلوگیری از سکته قلبی ۲۰.به مادرتان تلفن کنید

یا به دختر، یا پدر، برادر، خواهر، یا پسرتان. یا به همه‌ی آن‌ها! پژوهش‌های دانشگاهی زیادی در ۱۰ سال گذشته ثابت کرده‌اند که روابط پراکنده و جداگانه بین روابط ثابت و تجدیدپذیر با آنها که دوست‌شان دارید می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد. پس با آنها در تماس باشید، که قلب شما و احتمالا خانواده‌تان را سالم‌تر می‌سازد.

۲۱..یک کم دعا کنید و از نظر قلبی و روحی و بدنی به آرامش برسید

یک روش دیگر برای جلوگیری از بیماری قلبی این است که فراموش نکنید روح‌تان را مثل بدن و ذهن‌تان تغذیه کنید. به مسجد، کلیسا یا معبد بروید اگر روح شما را آرام می‌کند. یک کتاب قران یا انجیل یا کتاب دعا یا هر مطلب خواندنی مقدس و روحانی را بردارید و هر روز، حتی مختصر، دعا کنید. مطالعات علمی نشان داده‌اند آدم‌هایی که دعا یا مراقبه می‌کنند می‌توانند فشار خون‌شان را برای دقایقی پایین‌تر بیاورند. در نظر داشته باشید آن عاداتی را انجام دهید که در کودکی داشته‌اید، مثلا اگر دعاهای‌تان را قبل از خواب انجام دهید بدن‌تان و نیز روح‌تان را آرام و ساکت خواهد کرد.

۲۲.یک دفتر روزانه‌ی غذایی درست کنید و از شر بیماری‌های قلبی خلاص شوید

دفتر روزانه غذاها را به عنوان یک روش پیشگیری از بیماری قلبی از قلم نیندازید. یکی از چیزهایی است که گفته می‌شود برای کنترل پروتئین و کالری مصرفی مهم است، ولی نظر دیگری هم هست که می‌گوید این دفتر روزانه دقیقا مشخص می‌کند در طول یک روز چه چیز را چه وقت میل کرده‌اید. یک دفتر روزانه‌ی غذایی تهیه کنید تا ببینید به چه نوع غذایی علاقه دارید، چه مقدار از آن میل می‌کنید، و چه وقت‌هایی میل می‌کنید. آنچه را قبلا آموخته‌اید قضاوت نکنید، ولی در عوض از داده‌های آن برای اخذ تصمیمات بهتر در آینده استفاده کنید. اگر شما اشتیاق دارید در موقع تماشای تلویزیون شیرینی میل کنید، سعی کنید یک عادت سالم‌تر را ایجاد کنید، مثل درست کردن یک قوری چای به جای آن. نوش جان.

جلوگیری از سکته قلبی با مصرف بهترین خوراکی ها

۲۳. آجیل بدون نمک مصرف کنید

آجیل یک میان‌وعده‌ی فوق العاده است که میزان فراوانی فیبر و ویتامین E دارد. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که آجیل می‌خورند در مقایسه با کسانی که آجیل نمی‌خورند، وزن متناسب‌تری دارند. داشتن وزن مناسب باعث کاهش فشار روی سیستم گردش خون‌تان می‌شود.

۲۴. چند بار در هفته یک تکه شکلات تلخ بخورید.

باور کنید یا نه، چندین مطالعه‌ی کوچک نشان می‌دهند که شکلات تلخ می‌تواند برای قلب خوب باشد! اثرات سودمند این ماده‌ی خوراکی به احتمال زیاد ناشی از مواد شیمیایی موجود در شکلات به نام فلاونوئیدها (زردینه‌ها) است، که به شریان‌ها کمک می‌کنند انعطاف پذیر باقی بمانند. خواص دیگری که شکلات‌ها دارند این است که به نظر می‌رسد باعث می‌شوند احتمال لخته شدن خون در شریان‌ها کم‌تر شود و از اکسید شدن کلسترول “بد”، LDL، جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب احتمال تشکیل پلاک را کاهش می‌دهند. شکلات تلخ سرشار از منیزیم و فیبر است. اما شکلات شیری میزان زیادی چربی شیر دارد و در نتیجه احتمالا کلسترول را افزایش می‌دهد.

۲۵.  روزی یک بار ماءالشعیر بنوشید.

مطالعه‌ای که در مجله‌ی شیمی کشاورزی و مواد غذایی منتشر شد، نشان داد که مردانی که یک ماء‌الشعیر در روز به مدت یک ماه نوشیدند، سطوح کلسترول‌شان کاهش یافت، سطح آنتی‌اکسیدان‌هایی که برای سلامت قلب مفید هستند در خون‌شان افزایش یافت، و سطح فیبرینوژن‌شان (نوعی پروتئین است که منجر به لخته شدن خون می‌شود) پایین آمد.

مطلب مرتبط: معجون سیر و لیمو برای کاهش کلسترول و پاکسازی‌عروق

۲۶. یک ویتامین B کمپلکس هر روز صبح بخورید.

محققان سوئیسی از بیش از ۲۰۰ مرد و زن پس از عمل جراحی برای باز کردن شریان‌های‌شان خواستند که یا ترکیبی از سه ویتامین B (اسید فولیک، ویتامین B۶ و ویتامین B۱۲) یا دارونما مصرف کنند. آنها دریافتند که سطح هموسیستئین، یک ماده‌ی مربوط به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، ۴۰ درصد در کسانی که ویتامین خورده بودند، کم‌تر شده بود. در گروه دارونما، هیچ تغییری رخ نداده بود. به علاوه، عروق خونی گروه ویتامین نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، بیش‌تر باز شده بود.

جلوگیری از سکته قلبی ۲۷. انواع توت‌ها را میل کنید

توت‌ها منبعی از مواد مغذی هستند. آنها ارزش غذایی بسیار زیادی دارند، و بسیار خوشمزه و در عین حال کم‌کالری هستند. آنتوسیانین و فلاونوئیدهای (زردینه‌ها) موجود در انواع توت‌ها به کاهش فشار خون و گشاد شدن عروق خونی کمک می‌کند. در واقع، یک مطالعه نشان داد خطر حمله‌ی ‌قلبی در زنانی که در هفته بیش از سه وعده از انواع توت‌ها خوردند، تا ۳۲٪ کاهش یافت. حالا یک راه خوشمزه برای سالم نگه داشتن قلب‌تان دارید!

۲۸. میوه‌های خانواده‌ی مرکبات عالی هستند

نوشیدن آب پرتقال به دلیل ویتامین C و پتاسیمی که دارد اغلب به همه توصیه می‌شود، اما بسیاری از آب میوه‌ها حاوی قند افزوده هستند. آنها همچنین می‌توانند قند خون را بیشاز اندازه بالا ببرند چرا که فاقد فیبر هستند. در عوض، بهتر این است که مرکبات را به صورت تازه مصرف کنیم. فقط یک لیمو حاوی نیمی از نیاز روزانه‌ی شما به ویتامین C است و پرتقال به میزان فراوانی پتاسیم دارد. در مورد گریپ فروت احتیاط کنید اگر در حال مصرف استاتین کاهش کلسترول هستید، زیرا این میوه می‌تواند با اثربخشی دارو تداخل داشته باشد.

جلوگیری از سکته قلبی ۲۹. دست کم یک بار در هفته ماهی بخورید.

فرقی نمی‌کند که آن را به صورت کبابی بخورید یا سرخ کرده یا به هر شکل دیگری! مهم این است که ماهی بخورید. مطالعه‌ای که در مجله‌ی انجمن پزشکی امریکا در آوریل ۲۰۰۲ منتشر شد، نشان داد زنانی که در هفته دست کم یک بار ماهی می‌خوردند به احتمال زیاد یک سوم کم‌تر از کسانی که فقط یک بار در ماه ماه ماهی می‌خورند، به حمله‌ی قلبی دچار می‌شوند یا در اثر بیماری‌های قلبی می‌میرند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که همین فواید در مورد مردان نیز صدق می‌کند. مطالعه‌ی مهم دیگری نشان داد که مصرف ماهی به طور منظم خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی یعنی ضربان تند و نامنظم قلب (یکی از علل عمده‌ی مرگ ناگهانی) را کاهش می‌دهد.

۳۰. زردچوبه را همیشه به برنامه غذاییتان اضافه کنید

زردچوبه کم‌کم تبدیل به پای ثابت برنامه‌ی غذایی کسانی می‌شود که به دنبال حفظ سلامتی از طریق مواد غذایی هستند. عضو فعال این ماده‌ی خوراکی یعنی کورکومین، به کاهش التهاب بافت، کاهش ذخیره‌ی چربی و حتی مبارزه با سرطان کمک می‌کند. بهترین فایده‌ی زردچوبه، این است که مانع تجمع پلاکت می‌شود و در نتیجه از توسعه‌ی بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می‌کند. یک راه معمول برای مصرف زردچوبه، ترکیب آن با آب ریشه‌های تازه مثل هویج و سبزیجات برگ سبز است. مخلوط کردن آن با آب میوه‌ها و سبزیجات بهترین راه برای جذب زردچوبه در خالص‌ترین شکل آن است. اما اگر آبمیوه‌گیری در دسترس‌تان ندارید، می‌توانید پودر زردچوبه را به برنامه‌ی غذایی خود اضافه کنید.

جلوگیری از سکته قلبی ۳۱. از هندوانه غافل نشوید

هندوانه حاوی آرژنین است. آرژنین، اکسید نیتریک تولید می‌کند، ماده‌ای که بدن شما نیاز دارد تا فشار خون را متعادل و سیستم گردش خون را انعطاف‌پذیر و سالم نگه دارد. هندوانه فشار خون را هم کاهش می‌دهد، زیرا بیش‌تر از هر ماده‌ی غذایی دیگری سیترولین دارد. سیترولین به بدن کمک می‌کند تا مواد زائد را از بین ببرد و به این ترتیب باعث کاهش فشار خون می‌شود.

جلوگیری از سکته قلبی ۳۲. آووکادو را فراموش نکنید

آوکادو سرشار است از نوع خوبی از چربی‌هایی که باید هر روز و به میزان زیاد بخورید. چربی تک اشباع نشده‌ی موجود در این میوه می‌تواند کلسترول LDL را کاهش دهد و در عین حال سطح کلسترول HDL را افزایش دهد.

۳۳. هر روز کمی تخم کتان پودر شده روی غلات صبحانه‌تان یا ماستی که می‌خورید بپاشید.

به این ترتیب شما تقریبا ۲ گرم اسید چرب امگا ۳ دریافت می‌کنید، چربی‌های سالمی که مطالعات متعدد نشان داده‌اند به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند و خطر مرگ ناگهانی ناشی از اختلالات ضربان قلب را کاهش می‌دهد.

۳۴. با استفاده از یک قاشق غذاخوری روغن تخم کتان سس سالاد تازه‌ای تهیه کنید.

این روغن حاوی ۷ گرم اسید چرب امگا ۳ است و چنان‌چه قبلا ذکر کردیم، یک راه عالی برای بهبود سلامت کلی قلب‌تان است.

جلوگیری از سکته قلبی ۳۵.  دست کم دو فنجان چای در روز بنوشید.

چای سیاه یا سبز، به نظر نمی‌رسد که چندان مهم باشد. حداقل، این نتیجه‌ی یک مطالعه هلندی است که نشان می‌دهد تنها ۲.۴ درصد از ۵۰۰۰ ساکن روتردام که روزانه دو یا چند فنجان چای نوشیدند ظرف شش سال دچار حمله‌ی قلبی شدند، در مقایسه با ۴.۱ درصد از کسانی که هرگز چای نمی‌نوشیدند. تجزیه و تحلیل ۱۷ مطالعه‌ی دیگر روی مصرف‌کنندگان چای نشان داد که سه فنجان چای در روز می‌تواند خطر حمله‌ی قلبی را ۱۱ درصد کاهش بدهد.

۳۶. یک مشت فندق به سبزیجات یا مرغی که به روش تفت روغن داغ طبخ می‌کنید، اضافه کنید.

مصرف فقط ۴۰ گرم از این مغز سالم در روز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد. یکی ایده‌ی دیگر برای مصرف فندق این است که آن را له کنید و لایه‌ای از آن روی ماهی یا مرغ بمالید، و سپس بپزید.

۳۷. لوبیا یا نخود فرنگی را در چهار وعده از غذاهای هفتگی‌تان بگنجانید.

محققان در دانشگاه تولین دریافتند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در کسانی که این توصیه را دنبال کردند، تا ۲۲ درصد در مقایسه با کسانی که کم‌تر حبوبات می‌خوردند کاهش یافت.

جلوگیری از سکته قلبی ۳۸. روزی یک قرص آسپرین بچه بخورید.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی پی برده‌اند که این قرص کوچک خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حدود یک سوم در افرادی که هرگز دچار حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی نشده‌ بودند، اما در معرض خطر بودند، (به این دلیل که سیگاری یا دارای اضافه وزن بوده‌اند، فشار خون بالا یا برخی عوامل خطر دیگر داشتند) کاهش داد. فقط حتما از قبل با پزشک‌تان مشورت کنید که مشکلی برای مصرف آسپرین بچه نداشته باشید.

جلوگیری از سکته قلبی ۳۹.  ۱۵ گیلاس در روز بخورید.

مطالعات نشان داده‌اند که آنتوسیانین (مواد شیمیایی گیاهی) که به گیلاس رنگ قرمز می‌دهد، سطح اسید اوریک (یک نشانه‌ی حملات قلبی و سکته‌ی مغزی) را نیز در خون کاهش می‌دهد. فصل گیلاس تمام شده‌است؟ می‌توانید گیلاس خشک روی سالادتان بریزید یا به جای آب پرتقال صبح‌تان یک فنجان آب گیلاس بنوشید.

جلوگیری از سکته قلبی ۴۰. یک فنجان لوبیا در روز میل کنید.

این کار را انجام بدهید و به این ترتیب دست کم ۳۰۰ میکروگرم فولات به بدن‌تان برسانید. یک مطالعه از دانشگاه تولین در نیواورلئان نشان داد افرادی که حداقل این میزان فولات (ویتامین B۹) را مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی را ۲۰ درصد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۱۳ درصد بیش‌تر از کسانی که کم‌تر از ۱۳۶ میکروگرم در روز ویتامین ب مصرف می‌کنند، در خود کاهش می‌دهند. علاقه‌ای به حبوبات ندارید؟ به جای آن یک پرتقال (۵۵ میکروگرم)، اسفناج (۵۸ میکروگرم در ۱ فنجان اسفناج خام) کاهو (۶۲ میکروگرم در ۱ فنجان)، یا گوجه‌فرنگی (۲۷ میکروگرم در ۱ فنجان) را امتحان کنند.

جلوگیری از سکته قلبی ۴۱.  روزی یک پرتقال بخورید.

یا یک لیوان آب پرتقال بنوشید. همان‌طور که می‌دانید، پرتقال یک منبع عالی از ویتامین C است. مطابق با مطالعات، رژیم‌های غذایی سرشار از این ویتامین می‌تواند خطر سکته‌ی مغزی را کاهش دهد، به خصوص اگر شما سیگاری هستید. از پرتقال خوردن خسته شده‌اید؟ به جای آن یک کاسه توت‌فرنگی، یک وعده کلم بروکسل یا کلم بروکلی، یا یک فلفل دلمه‌ای قرمز خرد شده بخورید. همه‌ی این خوراکی‌ها منبع بسیار خوبی از ویتامین C هستند.

۴۲. بی‌خیال نوشابه‌های گازدار شوید و در عوض آب پرتقال بنوشید.

دلیل این توصیه مرتبط با التهاب است، واکنش بدن در برابر آسیب یا جراحت. التهاب مزمن، که مرتبط با بیماری‌های قلبی است، به طور قابل‌توجهی با آن‌چه که می‌خورید ارتباط دارد. به عنوان مثال، محققان در دانشگاه ایالتی نیویورک کشف کردند که آب آشامیدنی که با گلوکز شیرین شود باعث بروز یک واکنش التهابی در داوطلبان می‌شود، اما نوشیدن همان میزان کالری در یک لیوان آب پرتقال هیچ التهابی ایجاد نمی‌کند. آنها معتقدند که اثرات ضد التهابی ویتامین C و فلاونوئیدهای مختلف در آب پرتقال می‌تواند از بدن حفاظت کند. آب پرتقال ۱۰۰ درصد طبیعی را به جای نوشیدنی‌هایی که عمدتا آب نوشیدنی طعم‌دار و شیرین‌شده هستند، مصرف کنید. مطالعات دیگر درباره‌ی آب پرتقال نشان داده‌اند که این نوشیدنی می‌تواند سطح فولات را که از سلامت قلب حمایت می‌کند، تقریبا ۴۵ درصد در خون افزایش دهد و سطح هموسیستئین را که به قلب آسیب می‌رساند، تا ۱۱ درصد کاهش دهد.

۴۳.  در هر دو ساعت به میزان ۲۴۰ میلی‌لیتر آب بنوشید.

مطالعه‌ای از دانشگاه لوما لیندا در کالیفرنیا نشان داد که احتمال مرگ در اثر حمله‌ی قلبی در زنانی که بیش از پنج لیوان آب در روز می‌نوشند نصفِ کسانی است که کم‌تر از دو لیوان آب می‌نوشند. این پیامد به احتمال زیاد به دلیل این واقعیت است که هیدراته بودن بدن، جریان خون را خوب نگه می‌دارد؛ کم شدن آب بدن می‌تواند جریان خون را کند کنَد و به این ترتیب خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. زمانی که پای بهبود جریان خون در میان باشد، آب بهترین تاثیر را دارد. نوشابه در این رابطه بی‌ارزش است.

جلوگیری از سکته قلبی ۴۴. ساردین حتما مصرف کنید

ماهی‌هایی که سرشار از امگا ۳ و ویتامین D هستند می‌توانند به کاهش تری‌گلیسیرید و کلسترول کمک کنند. آنها همچنین منبعی عالی هستند از ویتامین B۱۲ که با کاهش سطوح هموسیستئین از سلامت قلب محافظت می‌کند.

جلوگیری از سکته قلبی ۴۵. روغن زیتون فرابکر عالی است

دلیلی وجود دارد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای به سالم بودن معروف است. مصرف چهار قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر به طور روزانه می‌تواند خطر حمله‌ی قلبی و سکته مغزی را تا ۳۰٪ کاهش دهد. چربی‌های تک‌اشباع نشده در روغن زیتون هم کلسترول و هم قند خون را کاهش می‌دهند.

* به روغن زیتون بکر که اسیدیته‌ی آن کم‌تر از ۰٫۸ درصد باشد، روغن زیتون فرابکر گفته می‌شود.

۴۶. انگور را به برنامه میوه‌های عصرگاهی اضافه کنید

انگور، به خصوص انگور دانه سیاه، میزان فراوانی رسوراترول دارد، ترکیبی که در حفاظت از بدن‌تان در برابر آسیبی که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را بالا ببرد، مانند آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و منجر به پاکسازی عروق می‌شود.

۴۷. محصولات لبنی پرچرب را با کم‌چرب و بی‌چربی جایگزین کنید

این اولی روش پیشگیری از بیماری قلبی است. وقتی پای مراقبت بهتر از قلب‌تان در میان باشد، هرقدر که میزان چربی اشباع شده مصرفی، ولو اندک، کاهش یابد، مفید است و به سلامت شما کمک می‌کند. یکی از آسان‌ترین روش‌ها تهاتر بین شیر پرچرب با کم‌چرب یا بی‌چربی است. طعم این‌ها تقریبا یکسان است، ولی چون چربی کاهش می‌یابد، شیر بدون چربی حاوی کلسیم و پروتئین بیش‌تر از پرچرب است. اگر برای قهوه‌تان از شیر یا خامه استفاده می‌کنید، کم‌ وکم‌ترش کنید تا نهایتا آن را به شیر عادی تغییر دهید. بی‌تردید هنوز هم طعم شیر را دارد و خوشمزه است. پس اگر بتوانید این تعویض را انجام دهید و از شیر بی‌چربی در قهوه‌تان استفاده کنید، همه چیز روبه راه می‌شود. پاداش شما: در کنار کاهش چربی مصرفی، به طرز وحشتناکی کلسترول مصرفی را نیز کاهش خواهید داد.

۴۸. استفاده از گوشت بوقلمون در همبرگر به جای گوشت قرمز را تجربه کنید

این یکی از ابرتعویض‌های ساده است. گوشت قرمز حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده و کلسترول است، پس به مرور مصرف آن را قطع کنید، یا دست کم آن را کم کنید. بوقلمون نیمه چرب – نیمه؟- در مقایسه با گوشت قرمز بدون چربی است، و می‌توان از آن در هر دستور پختی استفاده کرد که از گوشت قرمز استفاده می‌شود. گوشت بوقلمون می‌تواند ترکیب یا چرخ شود، بنابراین مطمئن باشید چاشنی‌تان و شاید سس دلخواه‌تان را به آن می‌افزایید یا کمی سس گوجه‌فرنگی برای آب‌دار کردن به آن اضافه کنید. شما و خانواده‌تان هرگز تفاوت را متوجه نخواهید شد، ولی قلبتان و میزان کلسترول‌تان از شما سپاسگزار خواهند بود چون تفاوت را متوجه می‌شوند.

۴۹. هله هوله یا اسنک سالم سر کار ببرید و از “سندروم بشقاب آب‌نبات” اجتناب کنید

مطمئن باشید چیز خوبی است که رفیق فابریکتان شکلات‌های ریز و درشت در بشقاب‌اش دارد و به هرکسی که از کنار میزش رد می‌شود تعارف می‌کند. ولی چند تا اسنک مجانی روی هم می‌تواند مقدار زیادی اسنک، فراتر از تصور شما، باشد، و به تبع آن مقدار زیادی خوردن غیرسالم برای قلبتان است. برای اجتناب از افتادن در تله‌ی هله هوله خوری اداره، اسنک‌های سالم خود را به سرکار ببرید و وقتی احساس کردید شکر خون‌تان پایین آمده است یک مشت از آن را میل کنید. سعی کنید پروتئین را با میوه‌ها یا سبزیجات تازه ترکیب کنید. دوستی دارم که یک شیشه کره بادام زمینی ارگانیک روی میزش دارد، که آن را روی هویج یا کرفس یا برش‌های سیب می‌مالد و یک اسنک بعدازظهر خوشمزه و سالم را میل می‌کند. شما هم مثل این را امتحان کنید.

۵۰. رژیم غذایی‌تان را دوباره به سفیده‌ی تخم‌مرغ یا املت‌های تخم‌مرغ تغییر دهید

زرده‌ی تخم‌مرغ وسوسه‌انگیز و خوشمزه است، ولی سرشار از کلسترول و چربی مازاد است. ولی سفیده‌ی تخم‌مرغ تقریبا پروتئین خالص و ذاتا بدون چربی است. بسیاری از دستور پخت‌هایی که با تخم‌مرغ کامل تهیه می‌شوند می‌توانند فقط با سفیده یا جایگزین‌های تخم‌مرغ نیز تهیه شوند. زرده‌ی تخم‌مرغ را برای تهیه‌ی غذاها یا افزودن به املت سایر اعضای خانواده، که می‌توانند آن را بخورند، نگه دارید.

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر پوریانسب و سارا فیضی

منبع: healthyandnaturalworld و پازیتیو مد

جلوگیری از سکته قلبی :۵۰ راه آسان جلوگیری از سکته قلبی را بدانید

جلوگیری از سکته قلبی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی