کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ راهکار جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت یکی از طرفین

ا ع ت م ا د – یک واژه‌ی ۶ حرفی ساده.  و در عین حال واژه‌ای که وزن بسیار زیادی دارد. اعتماد روح هر رابطه‌ای است. یک چسب فوق‌العاده قوی که آن را به خوبی منسجم و یکپارچه نگه می‌دارد. اگر از چنین موهبتی برخوردارید، همین دلیل آن است که می‌توانید شب‌ها کنار شریک (عشقی) زندگی‌تان به خواب بروید و احساس آرامش داشته باشید؛ دلیل آنکه صدای پیام گوشی‌تان، یا زنگ تلفن‌ همراه‌تان هرگز متوقف نمی‌شود.؛ دلیل آنکه تا دیروقت کار کردن دلدارتان هرگز باعث حمله‌های اضطراب و نگرانی در شما نمی‌شود. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۲ راهکار جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت یکی از طرفین را بدانید.

راهکار جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت یکی از طرفین

اما، نبود اعتماد، درست اثری متضاد برجا می‌گذارد. باعث پریشانی روانی ابراز نشده می‌شود. شما را به یک جاسوس تبدیل می‌کند که برای اثبات ظن و گمان خود همواره به دنبال سرنخ‌هایی می‌گردید. بی‌اعتمادی شما را در معرض بدترین ناامنی‌ها قرار می‌دهد. باعث می‌شود بیمار و بی‌خواب شوید؛ تا نیمه‌های شب شما را حیرت زده بیدار نگه می‌دارد و مدام از خودتان می‌پرسید: واقعا برای‌اش کافی نبوده‌م؟ تقصیر من بوده؟ آیا هرچیزی بین‌مان بود ساختگی و دروغ بوده؟ مردم چه فکری می‌کنند؟

اگر اعتمادتان از هم پاشیده است، ممکن است احساس درماندگی کنید. اما، خبر خوشی هست هنوز. رابطه‌ای که به خاطر خیانت تیره و کدر شده‌ است را می‌توان نجات داد. همان طور که دکتر جنیس ویلهائور در مقاله‌ی روانشناسی روز می‌نویسد:

«رابطه‌ها بسیار پیچیده هستند، و بسته به شرایط، خیانت لزوما به معنی پایان رابطه نیست!»

مانند یک پرده‌ی منقوش ماهرانه دوخته شده، روابط هم در کل بسیار پیچیده و چند لایه هستند. بفهمید اعتماد از بین رفته است چون چیزی در رابطه از بین رفته. آیا تمایل دارید زمان و تلاش‌تان را صرف آن کنید که آنچه را ساختنش سال ها طول کشیده نجات بدهید؟ آیا می‌خواهید قطعه‌های گمشده‌ای که رابطه‌ان را به هم ریخته است پیدا کنید؟ اگر چنین است پس احتمالا بتوانید آن تکه‌ها را دوباره کنار هم قرار دهید.

راهکار جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت

۱. شفافیت داشته باشید

وقتی خیانتی اتفاق می‌افتد، فاجعه‌آمیز به نظر می‌رسد. عواطف و احساسات شکننده هستند، انگشت‌ها به اشاره بلند می‌شوند، و جنگی گوناگون در می‌گیرد. اما هیچ رویدادی به این بزرگی در خلاء اتفاق نمی‌افتد. هر اتفاقی به دلیلی پیش می‌آید. برای شفافیت داشتن، باید به اعماق نفوذ کنید. آیا در آنجا چیزی وجود دارد که در عوض جدی گرفته شدن مورد غفلت واقع شده است!؟

با شریک زندگی‌تان حرف بزنید. ببینید چه اتفاقی افتاده و به چه علت. بی‌شک عصبانی می‌شوید، اما به دنبال سازش و آشتی هستید و باید گوش بدهید. پاسخ‌ها اغلب زوال تدریجی رابطه‌ را پیش از وقوع آن رویداد نشان خواهد داد. خیانت یک علامت است، و خودش مشکل اصلی نیست!

مطلب مرتبط: چرا اعتماد مهمترین اصل از سه گانه های “شناخت، علاقه و اعتماد” است

۲. انگیزه‌ها را کشف کنید

آدم‌ها کارها را به دلایل مختلف انجام می‌دهند. معمولا، آن دلایل برای شخص انجام دهنده معنی دار و منطقی هستند. ممکن است احساس آسیب دیدگی، تنهایی، و/یا قدر دانسته نشدن بکند.

انگیزه در اینکه آیا می‌توان رابطه‌ای را نجات داد یا نه نقش مهمی ایفا می‌کند. بی‌توجهی، زندگی جنسی نا مطلوب، خشم، عدم تعهد – همه‌ی این‌ها می‌توانند به بی وفایی بینجامند. ممکن است خودتان را به خاطر آنچه اتفاق می‌افتد سرزنش کنید، شاید حتی نقشی هم در آن داشته اید. و شاید نتوانسته‌اید کاری در قبال آن انجام دهید.

۳. به بازسازی مجدد رابطه متعهد شوید

رابطه‌تان چقدر برای‌تان ارزشمند است؟ وقتی گرد و خاک‌های پس از خیانت و بی‌وفایی فرو نشیت، از خودتان ۳ سوال بپرسید:

آیا من می‌خواهم به او – به رغم اتفاقات پیش آمده – وفادار و متعهد بمانم؟ آیا همچنان او را دوست دارم؟ آیا خواهم توانست کاری را که برای گذر از این بحران لازم است انجام بدهم؟

اگر پاسخ‌تان به این سوال‌ها مثبت بود، آن وقت به رغم جاده‌ی بلندی که پیش رو دارید، کاری که انجام می‌دهید قطعا ارزشش را خواهد داشت. اگر به یکدیگر متعهد هستید، و می‌خواهید وضعیت را بررسی کنید، و برای آرامسازی آن تلاش کنید، این امکان وجود دارد شانه به شانه‌ی هم بدهید و آن سر ماجرا سربلند و خوشحال با هم بیرون بیایید.

وقتی متعهد شدید، با تمام قوا پیش بروید. هر گز در انجام آن دو دل نباشید. باید تئوری یا همه یا هیچ باشد. اگر نیمه راه را پیموده‌اید معنی اش آن است که یک نیمه‌ی دیگر مانده است.

۴. به فکر زوج درمانی باشید

در بعضی موارد، بازیابی اعتماد و کار کردن در راستای انجام امری می‌تواند چالش بسیار دشواری باشد. در آن صورت، شاید زوج درمانی به کار بیاید.

با استفاده از یک حرفه‌ای کار آزموده می‌توانید مسائلی را حل کنید که به تنهایی قادر به پرداختن به آن‌ها نبوده‌اید. کمک خارجی ابزاری ارزشمند است. یاد خواهید گرفت چطور در دل سنگلاخ‌ترین مسیرها به راه‌تان ادامه بدهید. و این دقیقا همان چیزی است که در یک پیوند شکننده به آن نیاز دارید مانند پیوندی که اکنون با آن درگیر هستید.

جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت ۵: بخشش کنید

به سختی برای رابطه‌تان مبارزه کرده‌اید؛ خستگی‌ناپذیر کار کرده‌اید تا فراتر از آنچه اتفاق افتاده است را ببینید و بروید. رابطه‌تان هنوز حساس و شکننده است اما دست کم همچنان با هم هستید، و برای حفظ آن تلاش می‌کنید. اما، گاهی هرچند همچنان با هم هستید و فکر می‌کنید آن رابطه را از دل بحران گذر داده‌اید، خشم و کینه همچنان حضور دارد. همه چیز بخشیده نشده‌ است.

قربانی می‌تواند استفاده از مزایای آن‌ها را آغاز کند. طرف آسیب دیده می‌تواند بار خیانت را از گردن شریک خود به دور بیندازد، به او یاد آوری کند که همچنان دونفری عملکرد بهتری خواهند داشت، یا غیره… به خاطر وقوع آن، طرف آسیب دیده محق است و شاید حتی کمی حالت تنبه‌گر هم به خودش بگیرد.

برای فراتر رفتن از حیطه‌ی اتفاق روی داده و کمک به حل مشکلات پیش آمده باید از سوی هر دو طرف بخشش وجود داشته باشد. بخشش، هرچند ساده نیست، اما کلید بقای یک رابطه است.

۶. به آن زمان بدهید

پسرم وقتی ۱۹ ساله بود به عمل جراحی فک نیاز داشت. این کار سخت و دردناکی بود. پس از عمل جراحی که فک او را شکستند و دوباره سر جایش قرار دادند، پسرم به مدت ۶ هفته فک‌هایش بسته و سیم پیچی شده بود تا اینکه آن اتفاق شفادهنده‌ی صحیح اتفاق بیفتد. او فقط می‌توانست خوراکی های نرم را از طریق سرم وارد دهان و معده‌ی خود کند. یک ماه و نیمی طول کشید تا فک او درمان شود.

متاسفانه خیانت مثل عمل جراحی فک نیست. بسیار بدتر است. برای ترمیم یک قلب شکسته به مهارت جراح و زمان فراوان نیاز است. بسته به آنکه مدت با هم بودن‌تان چقدر طولانی بوده‌ است به حدود ۱۸ ماه تا ۳ سال وقت نیاز خواهید داشت.

اگر عهد کرده‌اید رابطه‌تان را نجات بدهید صبر و شکیبایی می‌تواند ثمربخش باشد. قرار است خشم، اندوه، ناباوری، خطر، و شاید حتی کمی شرم را کنترل و مدیریت و برطرف کنید. این یک منوی کامل است!

مطلب مرتبط: ۸ بهترین راه اعتماد‌سازی در محل کار بر اساس علوم اعصاب

۷. شفاف و روشن عمل کنید

… مثل یک شیشه‌ی پنجره که آنطرفش را می‌توان دید! به منظور اعتماد سازی دوباره، طرف مقصر باید کاملا شفاف عمل کند. طرف مورد خیانت نمی‌تواند حتی یک دقیقه فکر کند که رازی وجود داشته باشد. رازداری باعث می‌شود بی‌اعتمادی بیشتری به وجود بیاید.

به عنوان مثال، وقتی تلفن زنگ می‌خورد، نگویید «باید این تلفن رو جواب بدم» و به اتاق دیگر بروید! به عنوان یک اعتماد شکن، کارهای جبرانی و اصلاحی فراوانی می‌توان انجام داد لازم است اعتماد از دست رفته با باز یابید پس بی‌پرده و روشن باشید.

۸. تمام پیوندها را کاملا قطع کنید

اگر این شما هستید که به شریک عشقی‌تان خیانت کرده‌اید، باید تمام پیوندهای‌تان با آن شخص مزاحم رابطه‌تان را قطع کنید. این یعنی بدون تماس، بدون پیامک، بدون ایمیل، بدون قرار قهوه. هیچ قرار آخری برای خداحافظی تعیین نکنید.

هیچ تماسی یعنی هیچ تماسی! اگر همه چیز تمام شده پس بگذارید تمام شده بماند. شریک شما مستحق آن هست. ممکن است برای انجام آن کار دلایل خاص خودتان را داشته باشید، اما برای بازسازی رابطه‌تان قطعا دلایل مهمتری وجود دارد. اگر با شخص دیگری همچنان به رابطه ادامه بدهید نمی‌توانید به این مهم دست پیدا کنید.

اگر شریک‌تان بداند همچنان چشم‌تان دنبال شخص دیگری است و با او صحبت می‌کنید کسی که زندگی مشترک‌تان را نابود کرده است، آن وقت نمی‌تواند هرگز دوباره به شما اعتماد کند.

۹. اینقدر ماجرای پیش آمده را هم نزنید!

وقتی به نقطه‌ای می‌رسید که اکثر به هم ریختگی‌ها را مرتب کرده‌اید، زندگی‌تان را بازسازی کرده‌اید، و احساس می‌کنید که می‌توانید پیش بروید، پس پیش بروید! این یعنی، هی به هم زدن ماجرای پیش آمده ادامه ندهید. این کار فقط نمک روی زخم‌ها پاشیدن است.

اگر حقیقتا دلتان می‌خواهد رابطه‌تان دوباره مستحکم شود، گذشته را رها کنید، و بگذارید همانجا بماند. از آنچه رخ داده است درس بگیرید، اصلاحات لازم را انجام دهید، و سپس به پیش بروید. صحبت کردن درباره‌ی ماجرای بد پیش آمده فقط داغ شما را تازه نگه خواهد داشت.

۱۰. به هرآنچه که می‌گویید انجام می‌دهید عمل کنید!

اگر شما شخص خیانت کننده هستید، آن وقت این مورد خیلی اهمیت دارد: دروغ نگویید! آنچه را واقعا منظور نظرتان است بگویید و منظورتان همان چیزی باشد که می‌گویید! حتی کوچکترین دروغ، دروغ مصلحتی، اگر با اراده باشد، می تواند باعث بروز و رشد شک و سوء ظن بشود، و نتیجه‌ی آن می‌تواند وارد آمدن ضربه‌ی دیگری به پیکره‌ی رابطه‌تان باشد. در این مقطع، یک خسارت جبران ناپذیر ممکن است رخ بدهد. ثابت قدم، قابل اعتماد و صادق باشید.

۱۱. کارهایی را انجام دهید که پیش از «آن رویداد» به شما احساس لذت و راحتی می‌داد

پس از آن رویداد، راحت ممکن است در تبعات آن غرق شوید؛ طوری که بیرون کشیدن‌تان سخت باشد. اما یک خبر انگیزه بخش اینکه: رابطه‌تان به واسطه‌ی آنچیزی که اتفاق می‌افتد تعریف نمی‌شود. پیش از اتفاق افتادن آن خیانت روزگار خوشی با هم داشتید نه؟ حالا زمان آن است که سراغ آن ذخیره و معدن طلایی بروید.

کنار شریک زندگی‌تان بنشینید. درباره‌ی تمام چیزهایی صحبت کنید که وقتی هر دو شاد بودید انجام می‌دادید؛ درباره‌ی تمام جاهایی که با هم می‌رفتید و به شما احساس گرما و دنج بودن می‌داد. اکنون زمان سر زدن دوباره به آن‌ها است. قرار گذاشتن را شروع کنید. این کار به لحاظ روانشناختی شما را به آن روزها خوب گذشته خواهد برد. روی آن‌ها تمرکز و کار کنید. سپس دست به خلق لحظات بیاد ماندنی جدید بزنید.

خیانت همیشه مکافات و دردسر بزرگی ایجاد می‌کند، و به لحاظ عاطفی و احساسی مشکلات بخصوصی به وجود می‌آورد. خیانت پنجه‌های تیزی دارد. التیام دادن و درمان کردن زخم‌های ناشی از آن کار بسیار زیادی می‌برد. اما آن‌ها را هم می‌توان درمان کرد. گاهی باید همه چیز را خراب کرد تا بتوانید آن‌ را از نو بهتر و قوی‌تر بسیازید.

۱۲. عذرخواهی کنید

ندامت خود را ابراز کنید. خالص باشید. این برای شروع ترمیم آسیب‌های به وجود آمده گام بلندی به حساب می‌آید. هر کاری را که باعث می‌شود شریک‌تان احساس کند چقدر عمیقا ناراحت و پشیمان هستید انجام بدهید.

پیشنهادهای فهرست شده در فوق می‌توانند کارساز باشیند. اما باید اراده‌ای برای تلاش کردن وجود داشته باشد، تعهدی برای انجام کارهای لازم تقبل کنید، و تصمیمی که آن رابطه‌ی شما ارزش حفظ کردن را دارد.

اما این تصمیمی است که فقط خود شما می‌توانید بگیرید. خب، تصمیم شما از چه قرار است!؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۱۲ راهکار جلب اعتماد در رابطه بعد از خیانت یکی از طرفین


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی