کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

جذب سرمایه جمعی

جذب سرمایه جمعی چیست ؟

جذب سرمایه جمعی یا تامین وجوه مردمی یا crowdfunding یا کراودفاندینگ فرآیند جمع‌آوری پول برای یک کسب و کار، پروژه، یا یک دلیل خیریه از سوی بسیاری از افراد—جمعیت است. امروزه، سامانه‌های برخطی مثل Kickstarter، Indiegogo و Crowdfunder با ارائه‌ی خدمات به عنوان دلال‌های مجازی جذب سرمایه جمعی را آسان‌تر کرده‌اند.

جذب سرمایه جمعی یا crowdfunding چگونه کار می‌کند

در وب‌گاه‌های جذب سرمایه جمعی ، شرکت‌های در جست‌وجوی حمایت مالی- کمپین خود را تبلیغ می‌کنند و به حامیان— آدم‌هایی که متمایل هستند بعضی از سطوح تامین وجوه را تامین کنند—برای سطوح مختلف حمایت پیشنهاد پاداش می‌دهند. کسب و کارهایی که به دنبال تامین وجوه معرفی یک محصول جدید عموما خودِ محصول را به عنوان یک پاداش به اعطاکنندگانی که در سطوح بخصوصی کمک می‌کنند، پیشنهاد می‌دهند. سطوح بالاتر حمایت مالی ممکن است محصولات متعدد، یک نسخه‌ی پایانی بهتر، یا بازشناسی عمومی را خالص کند.

اکثر سامانه‌ها سازمان‌ها را ملزم می‌کنند که یک هدف مالی برای کمپین جذب سرمایه‌ی جمعی‌شان مقرر کنند. عموما بسته به نوع سامانه، به آنها برای رسیدن به آن هدف ۳۰-۹۰ روز فرصت داده می‌شود. بعضی از سامانه‌ها تمام پولِ حاصله در نتیجه‌گیری کمپین را انتقال می‌دهند، چه به آن هدف رسیده باشند چه نرسیده باشند، در صورتی که دیگر سامانه‌ها مثل، Kickstarter از یک مدل همه-یا-هیچ استفاده می‌کنند که وجوه را به افراد اعطا‌کننده بر می‌گردانند اگر که به هدف دست پیدا نکنند.

پایه و اساس آن روش این است که اگر کسب و کار اعلام کند که مثلا، ۲۵۰۰۰ دلار برای راه‌اندازی محصول جدیدش نیاز دارد، آن‌گاه هر چیزی کم‌تر از ۲۵۰۰۰ دلار کافی نخواهد بود. انتشار مبلغ حاصله موفقیت آمیز بودن پروژه را میسر نخواهد کرد، بنابراین پول به اهدا‌کنندگان آن عودت داده می‌شود.

آمار

از تلاش‌های جذب سرمایه‌ی جمعی در سراسر جهان ۵.۱ میلیارد دلار در ۲۰۱۳ حاصل شد که بالاتر از ۲.۷ میلیارد دلار برآوردی سال پیش بود. موفق‌ترین پروژه‌ی جذب سرمایه‌ی جمعی تا کنون Star Citizen بوده است، یک کمپین بازی‌های رایانه‌ای که در دسامبر۲۰۱۴ با هدف ۵۰۰۰۰۰ دلار راه‌اندازی شد. تا اواخر ۲۰۱۵ این پروژه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به‌دست آورده است.

بر اساس Fundable، هدف کمپین میانگین جذب سرمایه‌ی جمعی بسیار کم‌تر از ۵۰۰۰۰۰ دلار است- این میانگین ۷۰۰۰ دلار است. میانگین مدت زمان کمپین ۹ هفته است، هرچند پروژه‌هایی که در هفته‌ی اول به ۳۰% از هدف‌شان دست پیدا می‌کنند بیشترین شانس را برای رسیدن به بودجه‌ی کامل دارند.

ایده‌ی نهفته در پسِ جذب سرمایه‌ی جمعی ایده‌ی جدیدی نیست. ساخت پایه‌ی ستون مجسمه‌ی آزادی توسط افراد سرمایه‌گذار در اواخر دهه‌ی ۱۸۰۰ بنا نهاده شد. آن‌چه درباره‌ی جذب سرمایه‌ی جمعی تازگی دارد فناوری است که آدم‌ها را در سراسر جهان قادر می‌سازد از سرمایه‌گذاری‌های جدید حمایت کنند.

راه‌های تامین وجوه

دو شیوه‌ی عمده برای تامین وجوه سرمایه‌گذاری‌های کسب و کار از طریق جذب سرمایه‌ی جمعی: مبتنی بر اهدا و سرمایه‌گذاری هستند. شکل رایج‌تر شیوه‌ی مبتنی بر اهدا است، که در آن افراد چند دلار برای حمایت از یک محصول یا شرکت جدید در عوضِ نوعی سهم تزریق می‌کنند. جذب سرمایه‌ی جمعی حقوق مالکانه یا غرضه در شرکت را می‌فروشد.

جذب سرمایه جمعی یک ابزار با شهرت فزاینده است برای کسب و کارها تا به تامین مالی که برای رشد یا معرفی محصولات و خدمات جدید نیاز دارند دست پیدا کنند.

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی