کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته عجیب درباره جذابیت جنسی ژنتیکی که باید بدانید

جذابیت جنسی ژنتیکی اصطلاحی برای توصیف بزرگسالانی است که برای اولین بار با هم ملاقات می‌کنند و جذب یکدیگر می‌شوند اما به لحاظ خونی به یکدیگر مرتبط هستند. به عنوان مثال، یک پدر که هرگز دخترش را ندیده، ممکن است به لحاظ جسمی جذب او به عنوان یک فرد بزرگسال شود. این اصطلاح برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار گرفت تا جاذبه‌ای را که ممکن است میان کسانی که قبلا به فرزندی پذیرفته شده‌اند و بستگان تازه کشف شده‌ی آن‌ها وجود داشته باشد، توصیف کند. بنابراین این اصطلاح هنوز هم نسبتا جدید است.

جذابیت جنسی ژنتیکی

۱. درک جذابیت ژنتیکی

برای درک جذابیت جنسی ژنتیکی در وهله‌ی اول مهم است درک کنیم که جذابیت جنسی چه تاثیری روی انسان دارد. احساس جذابیت جنسی و ایده‌آل بودن یک آدم برای شما، به نوعی عشق و عاشقی است، اما مردم عموما به لحاظ جنسی جذب کسانی می‌شوند که هم از نظر ظاهری و هم از نظر ذهنی شبیه به آن‌ها هستند.

بدیهی است که منظور ما این نیست که همه‌ی کسانی که یک روز توسط خانواده‌ای به فرزندی پذیرفته شده‌اند، روزی که با والدین بیولوژیک خود یا خواهر و برادرشان مواجه می‌شوند، قطعا نسبت به آن‌ها نوعی جذابیت جنسی ژنتیکی را تجربه خواهند کرد. در واقع، چنین رویدادی بسیار نادر است. با این حال، به لطف وجود اینترنت، امروزه بیش‌تر آدم‌ها می‌توانند با اعضای خانواده‌شان که مدت‌هاست گم‌شان کرده‌اند، دوباره ارتباط برقرار کنند و به این ترتیب موارد جذابیت جنسی ژنتیکی نیز افزایش می‌یابد.

اگر دو نفر از بستگان بعد از این‌که برای اولین بار یکدیگر را ملاقات کردند تصمیم بگیرند که رابطه‌ی جنسی با هم برقرار کنند، این رابطه به عنوان زنای با محرم شناخته می‌شود. در مقابل، جذابیت جنسی میان بستگانی که با هم بزرگ می‌شوند، کمابیش نادر است. این امر می‌تواند به دلیل اثر وسترمارک باشد، که جنبه‌ای از تکامل انسان است که روی سطح ناخودآگاه ذهن انسان کار می‌کند و مانع رخ دادن جذابیت جنسی بین انسان‌هایی می‌شود که با هم بزرگ شده‌اند. اثر وسترمارک در حال حاضر یک فرضیه‌ی اثبات‌نشده است.

۲. آیا جذابیت جنسی ژنتیکی واقعی است؟

جذابیت جنسی ژنتیکی توسط برخی از کارشناسانی که کوشیده‌اند از آن پرده‌گشایی کنند، کاذب در نظر گرفته می‌شود. چنین کارشناسانی بر این باور هستند که “شما بیش‌تر به افرادی که ژن‌های مشترکی با شما دارند جذب می‌شوید”.

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده‌است، خواه به این دلیل که موضوع برای کسانی که آن را مطالعه می‌کنند، بیش از حد آزاردهنده است و خواه به این دلیل که آن‌ها جذابیت جنسی ژنتیکی را به عنوان یک مفهوم مهمل و چرند در جا رد می‌کنند. بنابراین، شواهد کمی وجود دارد تا ثابت شود که جذابیت جنسی ژنتیکی یک واقعیت علمی است.

داستان های اینترنتی

با این حال، یک کاربر ناشناس وبگاه ردیت داستان خود را در سال ۲۰۱۶ برای این سایت تعریف کرد، داستانی که قابل قبول و منطقی به نظر می‌رسید. هرچند ممکن است داستان فقط از سوی شحصی در اینترنت سر هم بندی شده باشد، اما به هر حال او در مورد به اشتراک گذاشتن داستان خود در یک حوزه‌ی عمومی ابراز نگرانی کرده‌است، و ادامه داده‌است که می‌خواهد آگاهی نسبت به این موضوع را افزایش دهد تا افراد دیگری که در شرایط مشابه قرار می‌گیرند، احساس نکنند که تنها هستند.

با توجه به گفته‌های این زن، او در بزرگسالی پس از تلاش برای ردیابی والدین بیولوژیکی خود، عاشق پدرش شد. پس از ملاقات با پدرش، او به این واقعیت پی برد که آن‌ دو دارای علائق مشابه و ویژگی‌های شبیه به هم هستند، مثلا این‌که هر دو شوخ‌طبعی زیادی دارند. هر روز شباهت‌های بیش‌تری بین خودشان می‌دیدند و کار به جایی رسید که با هم وارد رابطه شدند!

اساسا، او در “زندگی پدرش” تبدیل به “زن دوم” شده بود، به این ترتیب که با همسر پدرش به نوعی در رقابت بود و دوست پسرش هم عصبی بود از این‌که چرا این‌قدر با پدرش زمان می‌گذراند. او سرانجام به پدرش نزدیک‌تر شد و تازه به این نتیجه رسید که اطرفیان‌شان می‌دانستند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، زیرا آن‌ها مثل یک پدر و دختر معمولی رفتار نمی‌کردند.

در زمانی که او سرگذشت‌اش را می‌نوشت، پدرش همسرش را طلاق داده بود و او پیش پدرش رفته و هنوز هم به عنوان دوست دختر او زندگی می‌کرد. او می‌گفت که اغلب فراموش می‌کند که آن‌ها پدر و دختر هستند، تعهد خود را نسبت به یکدیگر ابراز کرده‌اند و هیچ کدام حتی نمی‌توانستند تصور کنند که با شخص دیگری وارد رابطه شوند. او همچنین گفت که آن‌ها قصد بچه‌دار شدن هم ندارند، و اگر هم به طور تصادفی باردار شود، حتما جنین را سقط خواهد کرد.

به هر حال این داستان هم به راحتی می‌تواند مانند یکی دیگر از داستان‌های شهوانی دیگر باشد که توسط نویسنده‌ای که می‌خواهد بداند چند نفر آن را باور خواهند کرد. با این حال، یک زن دیگر هم در مورد تجربیات جنسی خود با پدرش برای وبسایت جزبل در سال ۲۰۱۵ نوشته بود و نام واقعی خود را نیز در داستان قید کرده بود، و به این ترتیب به آن‌چه نوشته بود به نوعی اعتبار داده بود.

بنا به گفته‌ی ناتاشا رز چنییر (که در حال کار روی یک کتاب در مورد جذابیت جنسی ژنتیکی بوده‌است)، پدرش به او گفته بود که از همان لحظه که او را در پانزده سالگی ملاقات کرده دوست داشته با او رابطه‌ی جنسی داشته باشد. این دو پس از آن‌که ناتاشا مدتی را به جستجوی پدرش صرف کرده بود یکدیگر را ملاقات کردند. مادرش در یک رابطه خشونت‌آمیز گیر افتاده بود و وقتی نهایتا رابطه‌اش به پایان رسید، ناتاشا تصمیم گرفت پدرش را پیدا کند، به این امید که در نهایت فرصتی را برای تجربه‌ی عشق و محبت بی قید و شرط یکی از والدینش داشته باشد.

ناتاشا هم مانند کاربر ناشناس وبسایت ردیت بسیار هیجان‌زده و خوشحال بود از این‌که اشتراکات بسیار زیادی با پدرش دارد. او از خانواده‌ای بود که در آن موضوعاتی که برای هر کس دیگری تابو بود، برای مادرش که اهل روابط جنسی بود عادی دیده می‌شد، بنابراین ناتاشا همیشه احساس می‌کرد مرزهایی که خانواده‌های دیگر به آن عادت داشتند، برای خودش وجود نداشت. برای همین هم زمانی که در نوزده سالگی پدرش می‌خواست با او رابطه‌ی جنسی داشته باشد چندان برای‌اش عجیب و غریب به نظر نرسید.

داستان ناتاشا به طور واقع‌گرایانه‌تری از داستان کاربر ناشناس ردیت به پایان رسید. ناتاشا متوجه شد که این کار پدرش به نوعی سو استفاده‌ی جنسی از او است. او معتقد بود که پدر و مادر هر کسی مسئول ایجاد یک سری مرزبندی‌ها هستند و اگر این کار را نکنند، خود در نقش آدم‌هایی سودجو و سو‌استفاده‌گر قرار می‌گیرند. او بر این باور است که جذابیت جنسی ژنتیکی هم واقعی است و هم برای کسانی که بعد از مدت‌ها خانواده‌شان را ملاقات می‌کنند، طبیعی به نظر می‌رسد. هرچند او همچنین درک می‌کند که جذابیت پدرش برای او به هیچ وجه تقصیر او نبود.

۳. جذابیت جنسی ژنتیکی چه احساسی در فرد ایجاد می‌کند؟

شاید پس از خواندن این مقاله، نگران شوید که یک بار نسبت به یکی از اعضای خانواده‌تان یک جاذبه‌ی جنسی ژنتیکی احساس کرده‌اید. اما چگونه می‌توانید مطمئن باشید که احساس شما جذابیت جنسی بوده‌است؟ اگر علائم آن را ندانید چه؟

اولا این‌که جذابیت جنسی همیشه آن‌طوری نیست که در فیلم‌ها و تلویزیون نشان داده می‌شود. قرار نیست که بلافاصله پس از لحظه‌ای که شخصی را از نظرتان جذاب دیدید، لباس‌های‌تان را دربیاورید و آماده‌ی رابطه شوید.

در این‌جا چیز جالبی وجود دارد: هنگامی که شما نزدیک کسی هستید که برای‌تان جذابیت دارد، شروع به تقلید کردن او خواهید کرد. بیان صورت، زبان بدن، حالت منحصر به فرد خندیدن او – همه چیز را تقلید خواهید کرد. این کار، روش ناخودآگاه ما در تلاش برای پیوند با آن شخص است.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید بگوئید که از نظر جنسی جذب کسی شده‌اید، این است که احساس خجالت و دستپاچگی در حضور آن فرد دارید. تپش قلب‌تان سریع‌تر می‌شود و دوپامین شما افزایش می‌یابد، روندی که به شما آن حالت گیجی را می‌دهد که در بعضی موارد ممکن است به وسواس فکری تبدیل شود.

روش دیگر برای این‌که بتوانید بگویید که از نظر جنسی به یک نفر جذب شده‌اید، این است که ممکن است نتوانید در برابر تمایل به لمس آن فرد مقاومت کنید، مثلا لمس بازو یا شانه‌ی او. یا، اگر از آن‌ آدم‌هایی که دیگران را لمس می‌کنند نیستید، ممکن است مدام یاد جزئیات چیزهایی که آن‌ها به شما گفته‌اند بیفتید، مانند برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌ی آن‌ها یا نحوه‌ی قهوه خوردن‌شان! این روند در واقع شیوه‌ی ذهن شما برای تلاش برای برقراری ارتباط با فردی است که شما شناخت زیادی از او ندارید.

البته این‌ها همیشه علائم جاذبه‌ی جنسی نیستند. شاید شما دوست دارید در مورد شخصیت کسی بیش‌تر بدانید، به ویژه افرادی که با شما ارتباط‌هایی دارند و شما برای اولین بار با آن‌ها ملاقات کرده‌اید. یا شاید شما تمایل به لمس کسانی که برای‌تان مهم هستند دارید، مانند یک دوست خوب یا حتی اقوام و بستگان دیگر. اگر متوجه شدید با یکی از اعضای خانواده‌تان که به تازگی دیده‌اید، چنین رفتارهایی دارید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

جاذبه ممکن است دقیقا همانطور که به نظر می‌رسد احساس شود – مثلا این‌که شما به کسی جذب می‌شوید انگار که یک آهنربای بزرگ وجود دارد که شما را به مدار آن‌ها می‌کشد. یک نکته که باید در ذهن داشته باشید این است که برای برخی افراد، جاذبه‌ی جنسی بلافاصله اتفاق نمی‌افتد. اگر همان بار اول که کسی را دیدید نسبت به او جاذبه‌ی جنسی در خودتان احساس نکردید، هنوز هم ممکن است در برهه‌ای از زمان نسبت به آن فرد جاذبه‌ای را در خودتان حس کنید.

۴. سایر انواع جذابیت‌های جنسی نادر

علاوه بر جذابیت جنسی ژنتیکی، انواع نادر و غیر متعارفی از جذابیت جنسی وجود دارد. به عنوان مثال، دندروفیلیا اصطلاحی است که برای اشاره به جذابیت جنسی گیاهان یا به طور خاص درختان در بعضی افراد استفاده می‌شود. در واقع، “دندروفیلیا” به طور تحت‌اللفظی به معنی “عشق به درختان” است.

افرادی که دندروفیلیا دارند، به لحاظ جنسی از طریق درختان تحریک می‌شوند. آن‌ها ممکن است سعی کنند به گونه‌ای با درختان تماس جنسی داشته باشند یا ممکن است برای درختان به عنوان سمبلی از اندام جنسی مردانه، احترام زیادی قائل باشند.

اگر کسی جذب هوش و تفکرات فرد دیگری شود، گفته می‌شود که او یک سایپوسکشوال است. یکی دیگر از اصطلاحات کاملا جدید، سایپوسکشوال است به این معنا که فرد به جای ویژگی‌های ظاهری، جذب شیوه‌ی تفکر و هوش شخص دیگری می‌شود. شاید یک مفر ظاهر خوب و فیزیک زیبایی داشته باشد، اما یک سایپوسکشوال تنها زمانی جذب او می‌شود که دهان‌اش را باز می‌کند و افکارش را به زبان می‌آورد.

هرچند گاهی  ممکن است که غذا را تحسین کنید، اما احتمالا هرگز جذابیت جنسی نسبت به غذا را تجربه نکرده‌اید. اگر هم چنین تجربه‌ای دارید، پس یک سیتوفیلیا خواهید بود. البته منظور ما این نیست که شما مواد غذایی را جذاب می‌بینید، هر چند چنین چیزی هم ممکن است. سیتوفیلیا در واقع وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن فرد با استفاده از غذا در موقعیت‌های جنسی تحریک می‌شود.

تحریک شدن به لحاظ جنسی توسط چیزهایی که عادی نیستند  مانند درختان یا غذا به عنوان یک پارافیلیا توصیف می‌شود. بسیاری از فتیش‌های غیر معمول جنسی پارافلیا یا انحراف جنسی محسوب می‌شوند. فهرست پارافیلیاها طولانی است، از جمله جاذبه‌ی جنسی نسبت به همه چیز از جمله مو و آتش تا شعر و تیراندازی با کمان.

آیا فکر می‌کنید ممکن است دچار جذابیت جنسی ژنتیکی شده باشید؟ یا شاید با نوع دیگری از پارافیلیا مبارزه می‌کنید؟ در این صورت بهتر است به یک مشاور مجاز مراجعه کنید. او به درستی شما را راهنمایی خواهد کرد تا از عهده‌ی مشکل‌تان بربیایید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: بتر هلپ

۴ نکته عجیب درباره جذابیت جنسی ژنتیکی که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی