کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ثبت کارت ملی هوشمند: ثبت نام و دریافت کارت هوشمند ملی در ۴ مرحله ساده

طرح جایگزینی کارت ملی هوشمند به جای کارت ملی های قبلی مدتی است که اجرایی شده است و حالا به روزهای پایانی خودنزدیک می شود. کارت های ملی غیر هوشمند تا پایان ۱۳۹۶ اعتبار داشته اند. با این وجود سازمان ثبت احوال با درج یک اطلاعیه در سامانه ثبت کارت ملی هوشمند مهلت تعویض کارت ملی را تا خرداد ۱۳۹۷ تمدید کرده است . ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز تا پایان ۱۳۹۷ برای تبدیل کارت ملی خود به کارت هوشمند ملی مهلت دارند. در این مقاله با توضیحات کامل مراحل ثبت نام کارت ملی هوشمند و نیز تماس های ضروری و آدرس های مورد نیاز اینترنتی و غیر اینترنتی برای ثبت و دریافت کارت ملی هوشمند آشنا می‌شویم.

ثبت کارت ملی هوشمند

کارت ملی هوشمند نوعی کارت شناسایی دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، و جایگزینی برای کارت ملی های قدیمی تولید شده و در دسترس قرار گرفته است.

با پیاده‌سازی طرح کارت ملی هوشمند این امکان فراهم می‌شود که خدمات بسیاری به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. کارت هوشمند ملی، یک کارت دیجیتالی است که قابلیت ذخیره اطلاعات افراد از جمله اثر انگشت، اطلاعات ازدواج، اطلاعات فرزندان، مشخصات هویتی و دیگر اطلاعات ضروری را دارد. به همین خاطر دریافت هرچه سریعتر کارت ملی هوشمند بسیار ضروری است. اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به‌صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند که خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.

در ادامه مراحل ثبت نام کارت ملی هوشمند  و نیز دریافت کارت ملی هوشمند را با هم می‌خوانیم.

مرحله اول: ثبت نام اینترنتی 

در مرحله اول اطلاعات خود را از طریق سایت www.ncr.ir ثبت می‌کنید، سپس نوبت گیری کرده تا بعدا به صورت حضوری به دفاتر خدمات پیشخوان دولت مراجعه کنید.  نکته مهم در این مرحله این است که شما نمی‌توانید تمام مراحل را به صورت غیر حضوری یا اینترنتی انجام دهید باید پس از ثبت اطلاعات خود و نوبت دهی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.
برای ثبت نام اینترنتی می توانید به شکل زیر عمل کنید

۱. ورود به سامانه کارت ملی هوشمند در آدرس www.ncr.ir

ثبت کارت ملی هوشمند

۲. پس از وارد کردن مشخصات مورد نیاز وارد صفحه زیر می شوید تا پیش ثبت نام کنید

کارت ملی هوشمند

۳. پس از انتخاب دفتر  پرداخت وجه، به صفحه تکمیل ثبت نام وارد می شوید

کارت ملی هوشمند

۴. ورود به قسمت ثبت نام جدید

در این صفحه فرمی به شکل زیر نمایش داده می شود که باید آن را با دقت و بر اساس اطلاعات شخصی خود وارد کنید.

کارت ملی هوشمند

۵. دریافت کد رهگیری

اگر ثبت نام شما برای دریافت کارت هوشمند ملی با موفقیت انجام شود و واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند باشید، پس از ثبت اطلاعات برای شما کد رهگیری فرستاده شده و به صورت خودکار وارد بخش نوبت گیری می شوید و با داشتن کد ملی و کد رهگیری می توانید نوبت گیری کنید.
کارت ملی هوشمند

مرحله دوم: مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت برای ثبت کارت ملی هوشمند

 پس از دریافت کد رهگیری و ثبت نام موفق در سایت و دریافت نوبت باید در تاریخ اعلام شده با در دست داشتن مدارک مورد نیاز که در ادامه اعلام می‌شود به دفتر پیشخوان مورد نظر مراجعه کنید. در صورت عدم مراجعه در زمان مقرر، به مدت ۳ روز مجاز به نوبت گیری مجدد نیستید.

مدارک لازم برای مراجعه حضوری جهت دریافت کارت ملی هوشمند

۱. اصل شناسنامه عکس دار
۲. کد پستی
۳. آدرس محل سکونت
۴. شماره تلفن ثابت و همرا

توجه داشته باشید که در همه دفاتر ثبت نام ، واحد عکس برداری مستقر است؛ پس پیشنهاد می شود با آمادگی برای گرفتن عکس به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

هزینه تکمیل ثبت نام و درخواست کارت حداکثر مبلغ ۹ هزار تومان برای کلانشهرها و برای سایر شهرها نیز با تصویب کارگروه مربوطه است. این مبلغ شامل هزینه عکاسی نیست.

مرحله سوم: صدور کارت ملی هوشمند

صدور و تحویل کارت از زمان تکمیل ثبت نام ۱۵ روز تا یک ماه به طول می انجامد. برای اطلاع از وضعیت کارت ملی با در دسترس داشتن کد ملی و کد رهگیری در منوی مشاهده وضعیت سامانه کارت هوشمند ملی اقدام کنید.

مرحله چهارم: تحویل کارت ملی هوشمند

هزینه تحویل کارت ۲ هزار تومان است که به منظور سهولت برای دریافت کارت هوشمند ملی، امکاناتی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر برای ثبت کارت ملی هوشمند می‌توانید از طریق تماس با شماره های زیر اقدام فرمایید

  • رسیدگی به امور دفاتر پیشخوان دولت ۰۲۱۶۱۹۱۲۲۲۲
  • رسیدگی به امور دفاتر پستی ۰۲۱۸۴۴۷۰۰۰۰
  • رسیدگی به امور ثبت احوال ۰۲۱۶۶۷۱۰۲۷۰ – ۰۲۱۶۶۷۴۲۸۷۶

مطلب پیشنهادی

۳۰ حقیقت حیرت‌انگیز درباره‌ مستر کارت که نمی‌‌دانستید


سایت کسب و کار بازده

منبع: ncr و ثبت احوال

ثبت کارت ملی هوشمند: ثبت نام و دریافت کارت هوشمند ملی در ۴ مرحله ساده


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی