کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تیپ شخصیتی شما چیست ؟ شخصیت A یا شخصیت B

تیپ شخصیتی شما چیست ؟ تیپ شخصیتی A یا تیپ شخصیتی B

تیپ شخصیتی شما چیست ؟ تیپ شخصیتی A یا تیپ شخصیتی B ؟ این دو تیپ شخصیتی چه چیزهایی از شما می گویند؟ آیا می توانند حالات جسمی یا روحی و روانی تان را بازگو کنند؟

تیپ شخصیتی شما چیست

آیا شما جاه‌طلب، پرتحرک، و ناشکیبا هستید، یا در زندگی آرامش بیش‌تری دارید؟ بر اساس نظریه‌ای که ۲ متخصص قلب به نام مایر فریدمن و ری روزنمن در دهه‌ی۱۹۵۰کشف کردند، خلق و خو و ویژگی‌های شخصیتی‌تان می‌تواند نشان دهد تیپ شخصیتی شما A است یا B. آن‌ها معتقد هستند افرادی که تیپ شخصیتی شان A است، بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرخرگ‌های قلب قرار دارند، هرچند بسیاری از دانشمندان با وجود رابطه بین این دو مخالف هستند، اما این کشف بعدها در زمینه‌ی روان‌شناسی سلامت نقش مهمی ایفا کرد.

هرچند درمورد پیامدهای داشتن تیپ شخصیتی A یا تیپ شخصیتی B پژوهش بیش‌تری نیاز است، اما ویژگی‌های هر یک از این تیپ‌ها متمایز است، و این کمک‌تان می‌کند پی‌ببرید کدام تیپ را دارید. در ادامه درباره‌ی هر یک از آن‌ها بیش‌تر بخوانید.

تیپ شخصیتی شما چیست ؟ A است یا B؟

تیپ شخصیتی  A

همان‌طور که احتمالا از رابطه‌ی تیپ شخصیتی A و خطر بیماری قلبی حدس زده‌اید، آدم‌هایی که این تیپ شخصیتی را دارند، انگیزه‌ی رقابت‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند، و از شکست غمگین می‌شوند. آن‌ها برای برنده‌شدن بازی می‌کنند، و وقتی به نتایج مطلوب‌شان نمی‌رسند، خودشان را از نظر ذهنی برای آن سرزنش می‌کنند.

مطلب مرتبط: توقف ناپذیری کارآفرینان دارای تیپ شخصیتی الف

آدم‌های تیپ A برای هر روزشان برنامه‌ای دقیق طرح‌ریزی می‌کنند، و وقتی اتفاق غیرمنتظره‌ای می‌افتد، معمولا به آن واکنشی نامعقول نشان می‌دهند. آن‌ها بی‌نهایت منظم و وظیفه‌شناس هستند، و از روال‌های همیشگی و ساختارمندی لذت می‌برند، اگر روزشان مطابق برنامه پیش نرود آشفته می‌شوند. هم‌چنین، تیپ‌های شخصیتی A به خاطر ذهنیت خشک و سخت و انتظارات بالایی که از خودشان و دیگران دارند، مستعدد ابتلا به اختلال‌های اضطراب هستند.

آدم‌های تیپ A خلق و خویی جدی دارند، و به همین خاطر رهبرها و سیاست‌مدارهای فوق‌العاده‌ای می‌شوند. آن‌ها با این‌که برای دیگران تعیین تکلیف کنند مشکلی ندارند و برای رسیدن به اهداف‌شان هر کاری لازم باشد می‌کنند.

شخصیت‌های تیپ A بیش‌تر وقت‌شان را به کار سپری می‌کنند، چون تعیین هدف و تحقق آن هدف بیش‌ترین خوشحالی را برای‌شان به ارمغان می آورد. آن‌ها عزت نفس‌شان را تا حد زیادی از موفقیت‌های‌شان به دست می‌آورند، بنابراین در هر چیزی که با برنده شدن سر و کار داشته‌باشد غرق می شوند.

شخصیت‌های تیپ A معمولا به قدری کار به عهده می‌گیرند که نمی‌توانند به‌طور منطقی آن‌ها را مدیریت کنند، و این باعث می‌شود در معرض بیماری‌های ناشی از اضطراب و خستگی مفرط قرار بگیرند.

هم‌چنین، آدم‌های تیپ A اجازه می‌دهند خشم بر آن‌ها مسلط شود، و این خصیصه، به همراه ناشکیبایی بیش از حد و اعتیاد به موفقیت، می‌تواند برای این آدم‌ها فاجعه به بار بیاورد.

اگر معتقد هستید تیپ شخصیتی شما A است، سعی کنید هر روز زمانی را به خودتان اختصاص دهید، و به یاد بیاورید عزت نفس شما فقط از موفقیت‌ها، وجهه‌ی اجتماعی، یا حساب بانکی‌تان نمی‌آید. به خودتان اجازه بدهید گاهی خوش بگذرانید و از زندگی در لحظه لذت ببرید، نه از جایزه‌هایی که برنده می‌شوید یا موفقیت‌هایی که به دست می‌آورید.

تیپ شخصیتی B

همان‌طور که می‌توانید نجسم کنید، آدم‌های تیپ B در انتهای دیگر این طیف قرار می‌گیرند. آن‌ها خلق و خویی آرام‌تر و بی‌خیال‌تر دارند، و اگر ببرند یا ببازند می‌توانند نسبت به آن بی‌اهمیت باشند. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند، برای این‌که از زندگی‌شان احساس رضایت داشته‌باشند همیشه نیاز ندارند به موفقیت مهمی دست پیدا کنند.

چون تیپ‌های شخصیتی B هدف‌گرا و موفقیت‌‌محور نیستند، از حرفه‌هایی لذت می‌برند که مستلزم خلاقیت هستند، و می‌توان آن‌ها را با سرعت کندتری انجام داد. بسیاری از آدم‌ها که تیپ شخصیتی B دارند حرفه‌هایی مانند نویسندگی، هنر، موسیقی، درمان‌شناسی، یا بازیگری را انتخاب می‌کنند.

آن‌ها بیش‌تر از تیپ‌های شخصیتی آ تمایل دارند در درون‌شان تفکر و تعمق کنند و ذهنی انتزاعی دارند. آن‌ها نگاهی سیاه و سفید ندارند، بلکه به همه‌ی جوانب زندگی، که در محدوده‌ی خاکستری قرار می‌گیرند، توجه می‌کنند. به خاطر قابلیت‌شان در پایین آوردن سرعت و توجه به جزییات، معمولا از هرچیزی که با فشار یا استرس زیاد همراه باشد دوری می‌کنند.

تیپ‌های شخصیتی B ترجیح می‌دهند فقط در جهت جریان آب حرکت کنند، و بدون این‌که خودشان درگیر فهمیدن همه‌ی جواب‌ها بکنند، ببینند زندگی آن‌ها را به کجا می‌برد.

بیش‌تر آدم‌ها شخصیتی بین تیپ A و تیپ B دارند؛ بیش‌تر آدم‌ها در زندگی‌شان از دست یافتن به اهداف‌شان و موفقیت لذت می‌برند. اما همه اجازه نمی‌دهند امیال و آرزوهاشان کاملا آن را تسخیر کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ اختلال شخصیتی را بشناسیم


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بناد کودکی

منبع: پاور آو پازتیویتی

تیپ شخصیتی شما چیست


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی