کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ موثرترین تکنیک های مدیریت زمان برای موفقیت در ۱۳۹۸

مدیریت زمان کار پیچیده‌ای نیست. تنها فرمول آن این است که برای انجام کارهای لازم در طول روز، بدون نظارت هیچ آدم دیگری، انضباط (دیسیپلین) کافی را داشته باشید؛ یعنی در روزهایی هم که آن‌چنان سرحال نیستید، بتوانید سازنده باشید. مدیریت زمان کار چالش‌برانگیزی است، ولی تحت کنترل درآوردن روز، ارزش چنین زحمتی را دارد. اگر شما هم از موثرترین تکنیک های مدیریت زمان استفاده کنید، رسیدن به این هدف برای شما هم ممکن می‌شود. در این مقاله، به موثرترین تکنیک های مدیریت زمان اشاره می‌کنیم که برای به دست آوردن کنترل روزهای‌تان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان برای موفقیت

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

۱. آتش اشتیاق را به سوخت حرکت‌تان تبدیل کنید

آیا از این‌که بعضی از آدم‌ها می‌توانند سال‌های سال، هفته‌ای ۵ یا ۷ بار به باشگاه بروند و ورزش کنند، یا برخی از کارآفرین‌ها قادر هستند برای رسیدن به موفقیت، آخر هفته‌های‌شان را قربانی کنند، شگفت‌زده می‌شوید؟

آن‌ها قادر هستند به دستاوردهای زیادی برسند،‌ زیرا آن‌ها به کارشان متعهد هستند و هیچ چیز در زندگی روزمره نمی‌تواند آن‌ها را از اهداف‌شان منحرف کند.

مثلا، کوبی برایانت ساعت‌ها قبل از شروع تمرین تیم، از خواب بیدار می‌شد و به تمرین شوت زدن می‌پرداخت.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

برخی‌ها آن را ‌”‌شور و اشتیاق‌”‌ می‌نامند، و برخی دیگر به آن “‌معنای زندگی‌” می‌گویند. نیازی نیست بیش از اندازه به این موضوع فکر کنید – فقط کافی است تصور کنید زندگی ایده‌آل‌تان باید چگونه باشد.

چه شغلی دارید و چه کاری انجام می‌دهید؟ سبک زندگی‌تان چگونه است؟ احتمالا میان زندگی فعلی‌تان و آن‌چه دل‌تان می‌خواهد، فاصله وجود دارد.

با استفاده از پاسخ‌ پرسش‌های بالا،‌ اهداف مهمی را برای رسیدن به زندگی ایده‌آل‌تان معین کنید. به این ترتیب، قادر خواهید بود روزهای سخت را پشت سر بگذارید و تمرکزتان را، مانند لیزر، روی مدیریت‌زمان قرار دهید.

برای آن‌که شور و اشتیاق بیش‌تری داشته باشید و انگیزه‌تان برای رسیدن به زندگی ایده‌آل بیش‌تر شود، از ۵ راه ساده برای انگیزه ‌داشتن استفاده کنید.

۲. نحوه‌ی استفاده‌ی‌تان را از زمان پیگیری کنید

اگر ندانید چگونه روزهای‌تان را سپری می‌کنید، در طول این روزها حتما زمان زیادی را هدر می‌دهید.

باورتان نمی‌شود؟

داده‌ها نشان می‌دهند، یک آدم معمولی به طور روزانه، ۳ ساعت را با گوشی همراه‌اش سپری می‌کند. و این فقط زمانی است که با گوشی‌های هوشمند سپری می‌شود، و زمان‌های استراحت و سایر بخش‌های روز در نظر گرفته نشده‌اند. به همین خاطر نیز “پیگیری ‌‌زمان‌” برای درک چگونگی سپری کردن زمان و نحوه‌ی استفاده‌ی بهینه از آن، اهمیتی کلیدی دارد.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

Atracker اپلیکیشن فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند در پیگیری زمان به شما کمک کند. وقتی نخستین بار از این اپلیکیشن برای پیگیری زمان خود استفاده می‌کنید، احساس عجیبی به شما دست می‌دهد. تصور کنید در طول زمان استراحت، بعد از آن، و هنگام مطالعه و تماشای تلویزیون زمان‌تان را در اپلیکیشن وارد می‌کنید.

حقیقت این است که پیگیری زمان اصلا کار جذابی نیست و با این کار احساس می‌کنید به یک ربات تبدیل شده‌اید. این کار حداقل برای من که نزدیک به یک سال به پیگیری زمان مشغول بودم، به همین صورت بود.

به جای پیگیری تمام لحظات روز، فقط بر مهم‌ترین وظایف خود تمرکز کنید. برای مثال، اگر هدف‌تان در طول روز نوشتن ۱۰۰۰ کلمه متن است، زمان آن را پیگیری کنید. پیگیری تمام وظایف‌تان در کل روز می‌تواند باعث خستگی و بی‌حوصلگی‌تان شود. بهترین روش برای این کار اختصاص ۲ الی ۵ ساعت برای انجام کارهای سازنده و خلاقانه در طول هر روز است.

اتمام ۴ کاری که باعث افزایش انگیزه می‌شود، از اتمام ۸ کاری که باعث استرس‌تان می‌شود، بهتر است.

۳. مهارت سازگاری با رویدادهای غیر منتظره را به دست بیاورید

تصور کنید که اهداف‌تان را برای امروز تعیین کرده‌اید:

هر آن‌چه را قرار است انجام دهید، نوشته‌اید و میزان زمانی را که برای تکمیل هر کار نیاز دارید، تخمین زده‌اید. از آن‌جا که امروز شنبه است، می‌دانید که روزتان تا انتها چگونه خواهد گذشت. ولی ناگهان رئیس‌تان از شما کار وقت‌گیر و دردسرسازی می‌خواهد که تا ساعت ۷ بعد از ظهر به طول می‌انجامد. به شدت خسته هستید،‌ ولی کودکان و همسرتان نیز به توجه شما نیاز دارند – بنابراین، با آن‌ها هم وقت می‌گذرانید. تا به خودتان می‌آیید، ساعت ۱۰ شب است و باید به تخت‌خواب بروید.

مسئله‌ی بالا برای هر آدمی به اشکال مختلف اتفاق می‌افتد، و نتیجه‌ی همه‌ی آن‌ها یکسان است – هیچ کاری انجام نمی‌شود.

خیلی وقت‌ها، چنین روزهایی را تجربه کرده‌ام و در آخر، با ناامیدی به تخت‌خواب رفته‌ام. ولی واقعیت این است که باید با رویدادهای غیر منتظره، به شکل فوق‌العاده‌ای، سازگار شوید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

با تامین و حفظ بیش‌ترین زمان ممکن در طول روز؛ یعنی این‌که ۲ الی ۳ ساعت زودتر بیدار شوید تا به مهم‌ترین کارها برسید. هم‌چنین، محیط زندگی‌تان را به خوبی به گونه‌ای بررسی کنید که بتوانید حداکثر استفاده را از آن ببرید.

در مسیر رفت و برگشت‌تان به محل کار،‌ به جای گوش دادن به موزیک، به پادکست‌های آموزشی گوش کنید؛ و همیشه همراه‌تان یک کتاب داشته باشید،‌ تا در زمان‌های بیکاری بتوانید آن را مطالعه کنید.

اکنون،‌ دنبال لحظاتی از روز باشید که هنوز نتوانسته‌اید بهترین استفاده را از آن‌ها ببرید.

۴. برای مدیریت موثر زمان، از کلمه‌ی “‌نه‌”‌ به خوبی استفاده کنید

آلدوس هاکسلی میگوید، “نمی‌توان چیزی را بدون تاوان به دست آورد. برای شادی باید هزینه پرداخت کرد …‌”‌

درک می‌کنم، از گفتن کلمه‌ی “‌نه‌”‌ متنفر هستید. ‌من هم دوست ندارم این کلمه را به زبان بیاورم. ولی واقعیت این است که معمولا بدون این‌که بدانید، از این کلمه استفاده می‌کنید. هر گاه که به چیزی “‌بله‌”‌ گفته‌اید، یعنی به چیز دیگری در جای دیگر “‌نه‌”‌ نیز گفته‌اید.

همان‌طور که آن شاعر بزرگ انگلیسی گفته است، نمی‌توان چیزی را بدون تاوان به دست آورد. وقتی دوستی از شما می‌خواهد بیرون بروید و با یکدیگر نوشیدنی بنوشید، و شما هم به دعوت او “‌بله‌”‌ می‌گویید، به نوشتن ۵۰۰ کلمه متن “‌نه‌”‌ گفته‌اید، یا به سپری کردن همان میزان زمان با خانواده‌تان “‌نه‌”‌ گفته‌اید.

در طول روز، ممکن است دائما با چنین درخواست‌ها و دعوت‌هایی مواجه شوید – از انجام کاری که در حیطه‌ی وظایف‌تان نیست گرفته تا وقت‌گذرانی با دوستان. این بر عهده‌ی شما است که بر مهم‌ترین موارد تمرکز کنید و تصمیم بگیرید زمان‌تان را چگونه بگذرانید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

“‌نه‌”‌ گفتن صرفا یک پاسخ ساده نیست، بلکه اگر زمان مناسب “‌نه‌”‌ گفتن را یاد بگیرید، به خوبی می‌توانید زمان بیش‌تری را در طول روز برای خود به دست بیاورید.

بنابراین، توصیه می‌کنیم حتما ۱۰ موقع برای نه گفتن در زندگی و کار را یاد بگیرید.

۵. کارها و وظایف مهم را به برنامه‌ی زمانی‌تان اضافه کنید

آبراهام لینکلن گفته است، “‌اگر برای خرد کردن یک درخت، شش ساعت به من وقت بدهید، چهار ساعت اول را صرف تیز کردن تبر خواهم کرد.‌”‌

ممکن است ۵ ساعت در هر روز را صرف انجام کارهای سازنده کنید، ولی هم‌چنان باز هم وقت‌تان هدر رفته باشد.

چه‌طور؟

با انجام کارها و وظایف اشتباه.

این همان مسئله‌ای که در گذشته گرفتار آن بوده‌ام، و اگر شما می‌خواهید بهره‌وری‌تان را از زمان به حداکثر برسانید، باید از آن اجتناب کنید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

زمان مناسبی را صرف برنامه‌ریزی برای نحوه‌ی رسیدن به اهداف‌تان کنید. برای مثال، اگر آرزو دارید کسب و کار موفقی راه‌اندازی کنید، به مطالعه‌ درباره‌ی آن‌هایی بپردازید که اکنون در جایگاهی هستند که شما آرزوی‌اش را دارید. سپس، یک یا دو هدفی را برای خود تعیین کنید که باور دارید برای رسیدن به خواسته‌های‌تان می‌توانند کمک‌تان کنند. به این صورت، اهداف‌تان را هوشمندانه تعیین کنید.

اهداف هوشمند همیشه اختصاصی و قابل اجرا هستند. به این ترتیب، می‌توانید آن‌ها را پیگیری کنید و از قابلیت دستیابی به آن‌ها مطمئن باشید. تعیین اهداف هوشمند تضمین می‌کند که همیشه سازنده باشید و روی کارها و وظایف مهم تمرکز کنید.

چند سال پیش، می‌خواستم یک کسب و کار سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) راه بیندازم. مشکل این جا بود که ماه‌ها زمان صرف ایجاد وب‌سایت کردم، زیرا فکر بهتری به ذهن‌ام نمی‌رسید.

نتیجه چه شد؟

بعد از پایان کار وب‌سایت، متوجه شدم آن‌قدر که پیش‌تر فکر می‌کردم، به کار سئو علاقه‌مند نیستم. بنابراین، همه‌ چیز را اول شروع کرده بودم – و ساعت‌ها وقت را برای ایجاد وب‌سایتی صرف کرده بودم که هرگز به کارم نیامد.

اگر هدف‌گذاری هوشمند داشتم، به این سرنوشت دچار نمی‌شدم.

۶. فقط هر آن‌چه را مهم است، تکمیل کنید

تنها هدف از مدیریت زمان، پر کردن تقویم‌تان از وظایف و کارهای سازنده نیست. مدیریت زمان به معنی تکمیل (فقط) مهم‌ترین وظایف و کارها نیز هست. در غیر این صورت، در هر روز، کارهای انجام نشده‌ی زیادی برای‌تان باقی می‌ماند و ممکن است پس‌رفت نیز داشته باشید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

نخست، باید بدانید می‌خواهید چه کاری انجام دهید – آیا به دنبال ترفیع درجه هستید؟ آیا می‌خواهید از طریق نوشتن مطالب آزاد پول در بیاورید؟

وقتی اهداف‌تان را هوشمندانه تعیین می‌کنید، آن‌ها را به اهداف کوچک‌تری تبدیل کنید که به صورت روزانه قابل انجام باشند. ابتدا، روی مهم‌ترین وظایف تمرکز کنید و آن‌ها را انجام دهید. در طول روز، بیش‌تر از ۳ الی ۴ ساعت برای انجام این اهداف وقت نگذارید. فرض کنید که یک کار تمام وقت نیز دارید؛ اگر بیش‌تر از این برای انجام این اهداف وقت بگذارید، به تدریج دچار خستگی و فرسودگی می‌شوید.

بسیاری از کارآفرینان موفق، نظیر گری وینرچاک، زمان زیادی را در طول روز کار می‌کنند. ولی این شرایط برای بیش‌تر آدم‌ها قابل تحمل نیست.

چند وقت پیش، برنامه‌ی زمانی کاری‌ام را با بیش از ۵ ساعت کار روی شغل تمام وقت‌ام پر کرده بودم. وقتی تمرکزم را فقط روی افزایش سازندگی معطوف کردم، روابط‌ام با دیگران تحت تاثیر قرار گرفت. هم‌چنین، در نهایت، به نتایج دلخواه‌ام نیز دست نیافتم.

با وجود این، کمبود وقت وادارم کرد که به دنبال میانبرها بگردم و فقط روی سازنده‌ترین وظایف‌ام تمرکز کنم.

۷. زمان انجام هر کار یا وظیفه را محدود کنید

طبق قانون پارکینسون، انجام هر کار به همان اندازه‌ای به طول می‌انجامد که برای آن وقت تعیین کرده‌اید. بنابراین، اگر برای تکمیل یک کار چهار ساعت وقت تعیین کرده باشید، انجام آن کار به همین اندازه طول خواهد کشید.

به گذشته‌ها برگردید؛ وقتی مدرسه می‌رفتید و مشق می‌نوشتید؛ اگر شما هم مثل بیش‌تر بچه‌ها بوده باشید، تا آخرین لحظات نوشتن مشق را به تعویق می‌انداختید – و معمولا در نهایت، مشق‌تان را ظرف مدت کوتاهی تمام می‌کردید. این مسئله مصداق قانون پارکینسون است.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

به منظور استفاده‌ی موثر از زمان، لازم است برای هر کار یا وظیفه‌ای که در حال انجام‌اش هستید، یک سقف زمانی تعیین کنید. این کار شاید در ابتدا کمی چالش برانگیز باشد، ولی به زودی یاد خواهید گرفت که بهره‌وری را از زمان‌تان به حداکثر برسانید.

برای مثال، اگر مجبور باشید متنی با ۱۵۰۰ کلمه بنویسید، چهار ساعت وقت به خودتان بدهید؛ دو ساعت برای نوشتن ۱۵۰۰ کلمه متن، و دو ساعت نیز برای ویرایش آن. اگر دچار کمبود وقت شدید، دفعه‌ی بعد زمان بیش‌تری برای این کار اختصاص بدهید.

این یک فرایند بی‌پایان است. ولی، هر چه بیش‌تر آن را تمرین کنید، مهارت‌تان را در این کار بیش‌تر و موثرتر خواهد شد.

۸. ذهن‌تان را هر روز شارژ کنید

می‌توانید تمام انگیزه‌های دنیا را در دل داشته باشید؛ ولی بدون ذهن باز، دچار خستگی و فرسودگی خواهید شد.

مراقبه صرفا باعث افزایش انگیزه نمی‌شود، بلکه خودش مستقیما عمل می‌کند. پژوهش‌های علمی تاثیرات مثبت مراقبه را تایید کرده‌اند؛ مراقبه باعث می‌شود اکنون‌تان را درک کنید.

اگر به خانه آمده‌اید – خسته از کار؛ و نمی‌دانید روزتان چه‌طور سپری شده است، مشکل‌تان این است که درکی از لحظه‌ی حال ندارید. تصور کنید تمام طول یک کلاس را به صورت نیمه خواب سپری کرده‌اید. اکنون، تصور کنید با تمام انرژی در کلاس حضور دارید و از استادتان مدام سوال می‌پرسید.

اگر هر دو وضعیت بالا به درستی تصور کرده‌ باشید، متوجه خواهید شد که “‌حضور داشتن‌”‌ یا “‌حاضر در لحظه‌”‌ تا چه میزان می‌تواند بر کیفیت کارتان تاثیر بگذارد. به جای تکمیل نصف و نیمه‌ی کارها و وظایف‌تان، کیفیت کارتان بهبود خواهد یافت.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

فقط اراده کنید. وقتی اولین بار مراقبه را شروع کردم، دقیقا نمی‌دانستم باید چه کار کنم. در نهایت، با کمک دستورالعمل‌های یک اپلیکیشن توانستم از فواید انجام مراقبه بهره‌مند بشوم.

منابع زیادی در فضای اینترنت وجود دارند که درباره‌ی این موضوع و فواید آن برای تغییر مثبت زندگی مطالبی را بیان می‌کنند؛ توصیه می‌کنیم مقاله‌های زیر را حتما مطالعه بفرمایید:‌

الف. فواید مراقبه: ۱۵ تاثیر مدیتیشن در افزایش قدرت مغز، تمرکز و بهبود روحیه
ب. چه‌طور آرامش داشته باشیم:۴۰ راه رسیدن به آرامش در کمتر از ۵ دقیقه

۹. از استراتژی زیر استفاده کنید تا مثل لیزر تمرکز داشته باشید

آیا به خوبی می‌توانید چند کار را هم‌زمان با هم انجام دهید؟

اگر پاسخ‌تان مثبت است، پس به احتمال زیاد بهره‌وری را قربانی می‌کنید.

در این روزها، بیش‌تر آدم‌ها از این‌که می‌توانند چند وظیفه را هم‌زمان انجام دهند، به خودشان افتخار می‌کنند. حتی مدیران شرکت‌های بسیار بزرگ نیز از این‌که می‌توانند در انجام کارها شعبده‌بازی کنند و هم‌زمان از عهده‌ی همه آن‌ها بر بیایند، به خود افتخار می‌کنند.

علی‌رغم فشار شرکت‌ها به کارمندان، جهت انجام کارهای بیش‌تر، باید گفت انجام هم‌زمان چند کار اصلا راه‌حل خوبی نیست.

چرا؟

زیرا تکمیل کارها و وظایف مدت زمان بیش‌تری طول می‌کشد و امکان ایجاد خطا نیز بیش‌تر می‌شود. به هر حال، این یک وضعیت دو سر باخت است.

در عوض، توصیه می‌کنیم با تمرکز بر تکمیل یک کار یا وظیفه، بهره‌وری‌تان را بالا ببرید. این کار کمک‌تان می‌کند دچار خستگی نشوید و خطاهای کم‌تری مرتکب شوید. ولی تمرکز بر یک کار یا وظیفه نیز سخت‌تر آن چیزی است که فکر می‌کنید.

من هم پیش‌تر آدمی بودم که به قابلیت خود در انجام چند کار هم‌زمان افتخار می‌کردم؛ هنگام نوشتن متن، گوشی‌ام را چک می‌کردم، و هنگام مطالعه به تلویزیون نیز نگاه می‌کردم. علی‌رغم آن‌که واقعا می‌خواستم روی کارم متمرکز شوم، این کار یکی از چالش برانگیزترین کارهایی بود که با آن مواجه بودم. امروزه، در جوامع مدرن، در طول روز، هزاران مسئله‌ی مختلف وجود دارد که جلوی تمرکز را می‌گیرند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، یک آدم معمولی روزانه بیش از ۵۰۰۰ عکس نگاه می‌کند. تعهدات کاری، تعهدات خانوادگی و خیلی چیزهای دیگر تمرکز کردن را بسیار دشوار می‌کنند.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

راه‌حلی که برای من کارساز شد، استفاده از مراقبه و تکنیک پومودورو بود. تکنیک پومودورو روشی است که در آن، باید در فواصل ۲۰ الی ۴۵ دقیقه‌ای کار کنید،‌ و بین این فواصل ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت کنید. برای مثال، باید بدون وقفه ۲۵ دقیقه کار کنید، و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید؛ و به همین ترتیب ادامه دهید.

استفاده از تکنیک پومودورو کمک‌تان می‌کند بدون احساس خستگی، بر کارتان نیز تمرکز داشته باشید.

۱۰. دائما به دنبال بهبود اوضاع باشید

مدیریت زمان مهارتی نیست که یک بار آن را فرا بگیرید و برای همیشه آن را در رزومه‌ی کاری‌تان قرار دهید. این مهارت به صرف زمان زیاد و صبر نیاز دارد. صرفا با مطالعه‌ی این مقاله نمی‌توانید متخصص مدیریت زمان شوید.

موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

هم‌چنین، نیاز نیست برای این کار انواع و اقسام استراتژی‌ها را بیاموزید. به احتمال چند تکنیک برای بهبود مدیریت زمان بلد هستید‌، ولی از هیچ یک استفاده نکرده‌اید. بهترین راه‌حل برای شما این است که محیطی سازنده برای خود ایجاد کنید.

از آدم‌های سازنده و خلاق الگوبرداری کنید، و به حرف‌های متخصصانی گوش دهید که اطلاعات‌شان را درباره‌ی سازندگی با دیگران در میان می‌گذارند. به زودی، عادات خوب این آدم‌ها وارد زندگی شما نیز می‌شوند.

نحوه‌ی سپری کردن زمان‌تان را پیگیری کنید و آمار پیشرفت‌تان را نیز در جایی ثبت کنید؛ به این ترتیب، می‌توانید چگونگی مدیریت زمان‌تان و نقاطی را در که آن‌ها دچار کمبود وقت شده‌اید،‌ می‌توانید پیگیری کنید.

هر قدر بهتر شوید، به راحتی می‌توانید پیش‌بینی کنید که تکمیل یک کار یا وظیفه‌ی مشخص چه‌قدر زمان خواهد برد؛ و به این ترتیب، به خوبی می‌توانید وقت‌تان را برنامه‌ریزی کنید.

جمع‌بندی موثرترین تکنیک های مدیریت زمان

تصور کنید که هدفی را برای خود معین کرده‌اید و اعتماد به نفس کافی را برای رسیدن به آن هدف در اختیار دارید.

حتی اگر توانید به آن هدف برسید، می‌دانید حداقل پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اید؛ فقط به این دلیل که بر مدیریت زمان مسلط شده‌اید.

بهبود مدیریت زمان به من امکان دارد بتوانم روزهای‌ام تحت کنترل خودم در بیاورم. این مهارت به من قدرت داد بتوانم “‌نه‌”‌ بگویم و کیفیت کارم را بهبود ببخشم. اگر شما هم اراده کنید و از این روش بهره‌ بگیرید، می‌توانید به چیزهای بزرگی دست پیدا کنید.

اکنون که دیگر از برخی از موثرترین تکنیک‌های مدیریت زمان آگاه هستید، یکی از آن‌ها به کار ببندید. وقتی به انجام یکی از آن‌ها مسلط شدید، به سراغ دیگری بروید.

به زودی به یک ماشین سازنده تبدیل خواهید شد – یعنی تا ساعت ۱۰ صبح به چیزهایی می‌رسید که بیش‌تر آدم‌ها دنیا باید کل روز را برای رسیدن به آن‌ها صرف کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -امیر رضا مصطفایی

منبع:lifehack

۱۰ موثرترین تکنیک های مدیریت زمان برای موفقیت در ۱۳۹۸


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی