کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ تکنیک برای افزایش تمرکز و رفع استرس که معجزه می‌کنند

آیا اینطور به نظر می‌رسد که نمی‌توانید حتی ساده‌ترین کارها را هم بدون آنکه حواس‌تان پرت شود به انجام برسانید؟ پیامک، ایمیل، آهنگ هشدار رسانه‌های اجتماعی، همکاران پر سر و صدا، زنگ تلفن … مزاحمتان هستند؟ پژوهشگران دریافته‌اند آدم‌ها تقریبا در نیمی از مواقع به چیزی غیر از آنچه واقعا انجام می‌دهند – یا انتظار می‌رود انجام دهند – فکر می‌کنند. معلوم شده است یک ذهن آشفته که به راحتی منحرف می‌شود در واقع برای مغز هر انسانی حالت پیشفرض به حساب می‌آید. با این توصیف در ادامه با ما همراه باشید تا ۳ تکنیک برای افزایش تمرکز و رفع استرس که معجزه می‌کنند را بشناسید.

تکنیک برای افزایش تمرکز و رفع استرس

با این حال، تسلیم عوامل حواس پرتی شدن آن هم به صورت مکرر، می‌تواند باعث استرس بشود، ناشادمانی را بیشتر کند و حتی به افسردگی منجر شود. پس اگر یکی از آدم‌های بسیاری هستید که می‌خواهند بدانند چگونه با عوامل حواس پرت کن برخورد کنند و می‌خواهید توانایی تمرکزتان را افزایش دهید، پس آسوده‌خاطر باشید که پژوهش‌ها نشان داده‌اند در این زمینه راهی وجود دارد.

در یک کلمه: ذهن‌آگاهی (فرآگاهی)

فرآگاهی یعنی حفظ آگاهی لحظه به لحظه درباره‌ی این که کجا هستید و چه کاری انجام می‌دهید. مثلا، در محل کار، یعنی بر روی پروژه‌ای که پیش رو دارید تمرکز کرده‌اید؛ قدم زدن با یک دوست به شما توانایی تمرکز جدی بر محیط اطراف و گفتگوی‌تان را می‌دهد. دانشمندان نشان داده‌اند که عملا می‌توانید مغزتان را تمرین بدهید تا آگاه‌تر بشود. مانند هر چیز دیگری، این کار هم فقط تمرین می‌خواهد.

آماده هستید که شروع کنید؟ اثبات شده است که این سه تکنیک برای افزایش تمرکز و رفع استرس مفید و کارساز هستند.

۱. کاهش استرس مبتنی بر فرآگاهی (MBSR)‌

تمرین MBSR به راهی شناخته شده برای کمک به آدم‌ها جهت یادگیری اجتناب از حواس‌پرتی و افزایش توجه‌هاش به کاری که در دست انجام دارند تبدیل شده است. این تکنیک می‌تواند به بهبود حافظه، انگیزه و استقلال فردی نیز کمک کند – تمام چیزهایی که احتمالا شما (و ريیس‌تان) را خوشحال‌تر می‌کند. برنامه‌های MBSR عموما شامل تنفس، حرکات کششی، و تمرین هوشیاری می‌شود.

۲. مراقبه

هدف مراقبه افزایش آگاهی شما نسبت به لحظه‌ی حال و کمک به ایجاد وضعیت و نگرشی آرام و پذیرا در قبال خودتان است. نشان داده شده است که تمرین منظم مراقبه واقعا به تغییر ذهن – به شکلی مثبت – کمک می‌کند. یکی از مطالعه‌ها نشان داد قسمتی از مغز که به تنظیم احساسات و عواطف اختصاص دارد در هنگام مراقبه به طرز چشمگیری بزرگتر می‌شود. به عبارت دیگر، در جهانی که پر از عوامل ناخوشایند حواس پرت کن است، مراقبه می‌تواند کمک کند مثبت نگر و متمرکزتر باشید.

۳. جنبش ذهنی

نشانه‌های جنبش ذهنی یا یوگا – تنفس زمانبندی شده، حرکات کنترل شده، تمرکز ذهنی – باعث می‌شوند مانند پادتنی برای استرس و تشویش فکری عمل کند، اما آیا علم هم این نکته را تایید می‌کند؟ بله، بارها و بارها تایید کرده است. در مطالعات بسیاری به این امر پی برده‌اند، که بعد از شروع تمرینات یوگا، افراد استرس کمتر، تمرکز بیشتر و حتی خوش‌بینی بیشتری احساس می‌کنند. در واقع، دریافته‌اند یوگا برای کسانی که به شدت دچار استرس هستند مفیدتر است.

در به اصطلاح «اقتصاد توجه» امروزی، جهان در واقع برای آن طراحی شده است که حواس شما را پرت کند. همه خواهان توجه شما هستند، و آن را همین حالا می‌خواهند. اما شما می‌توانید کنترل تمرکزتان را به دست بگیرید، استرس را از خود برانید، و شادتر از خواب برخیزید تا روز خوبی را سپری کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: mayoclinic

۳ تکنیک برای افزایش تمرکز و رفع استرس که معجزه می‌کنند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی