کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ شگفتی از تونل گوتارد طولانی ترین تونل جهان

اروپا به تازگی کار بر روی عمیق‌ترین و طولانی ترین تونل جهان را تمام کرده است. تونل گوتارد بیس، شاهکار حیرت‌انگیز مهندسی است. کارگران حدود ۱۰۰ مایل تونل را در کوه‌های آلپین حفر کردند تا مسیری را بین دو شهر ارستفیلد و بودیو در سوئیس ایجاد کنند. هدف اصلی تونل انتقال آدم‌های بیشتر- و به‌ویژه بار- به سراسر کوه‌های آلپ است تا تعداد تصادف‌های جاده‌ای و خسارات زیست محیطی ناشی از کامیون‌های سنگین در جاده‌های آلپین را کاهش دهد.

در اینجا ۸ شگفتی از تونل گوتارد طولانی ترین تونل جهان آمده است:

gutthard.jpg

۱. طول این تونل ۲۱ برابر پل‌ گلدن گیت است. از دو ریل به طول ۳۵ مایل تشکیل شده است و طول کلی این سیستم تونل جدید شامل مسیرهای معابر، تونل‌های دسترسی، و دیواره ها و بدنه‌هایی است که بیشتر از ۹۴ مایل است. (طبق گزارش سی ان ان.)

۲. به اندازه‌ی ۵ برابر اهرام ثلاثه‌ی گیزا خاک‌برداری شده است.  کارگران تونل از مته‌های خاصی برای حفاری بیش از ۳۱ میلیون تن سنگ استفاده کردند تا این تونل‌ عظیم را حفر کنند.(طبق وب‌گاه سوئیس نیوز (SwissInfo.))

۳. در آن به اندازه ی ۵۲ استخر المپیک، بتن مصرف شده است، یا از حدود ۱۷۱۰۰۰ یارد مکعب بتن ساخته شده است. (طبق گزارش سی ان ان.)

۴. عمیق‌ترین تونل‌ در دنیا نیز است که از عمق زیر ۱.۴ مایل سنگ سخت عبور می‌کند. در مقام مقایسه، تونل‌ سیکان ژاپن- دومین تونل‌ طولانی و عمیق- فقط ۷۹۰ پا عمق دارد.

۵. مقدار کابل مسی استفاده شده در آن به طول مسافتی از مادرید تا مسکو است، برای ساخت تونل‌ تقریبا به۲۰۰۰ مایل کابل مسی نیاز بود. (طبق گزارش سی ان ان.)

۶. در آن جا قطارها می توانند با سرعت بیش از ۱۵۰  مایل بر ساعت حرکت کنند، کاملا امکان‌پذیر است زیرا تونل‌ به جای این‌که دور کوه‌های آلپ بچرخد کاملا مستقیم و بدون پیچ و خم  است.

۷. ارزش کلی پروژه ۱۰۳ میلیارد دلاربود. یا حدود ۹.۸ میلیارد فرانک سوئیس که تامین مالی آن کاملا به عهده‌ی سوئد بود.

۸. از ۱۹۹۹، تقریبا ۲۰۰۰ کارگر شبانه‌روز در تونل‌ کارکرده‌اند. ساخت تونل‌ زیر کوه‌های آلپ سخت است و گاهی اوقات کار خطرناکی است. در مدت ساخت، ۸ نفر کشته شدند.(طبق گزارش دیسکاوری نیوز.)


ترجمه: تحریریه ی سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

۸ شگفتی از تونل گوتارد طولانی ترین تونل جهان

تونل گوتهارد


 

برچسب ها

بازده

  1. س گفت:

    خیلی خوب میشد واحد ها رو تبدیل میکردین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی