کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ توصیه برای تغذیه سالم در کودکان همه سنین

از هر پدر و مادری درباره‌ی بزرگترین چالش‌های بزرگ کردن بچه‌ها سوال کنید، تغذیه سالم در کودکان احتمالا در صد فهرست قرار می‌گیرد. والدین بیشماری بچه‌هایی دارند که دلشان می‌خواهد ناگت مرغ، یا پاستا یا ماکارونی و پنیر بخورند – یا حتی همه‌ی آن‌ها را – و قطعنا بدون هیچ سبزیجاتی.

تغذیه سالم در کودکان

این مشکل در تمام طول سال هست، اما زمان شروع مدرسه‌ها، شاید کمی استرس‌آورتر می‌شود، چون والدین به دنبال آن هستند تا به فرزندان‌شان وعده‌ی غذایی بدهند که از مواد سالم تشکیل شده باشد و جایگزین اسنک‌های شیرین به درد نخور باشد.

پس والدین باید چه کنند؟ اولا، استرس نگیرید – ما سراغ والدین در جای جای کشور رفته‌ایم، من جمله سراغ چند متخصص تغذیه‌ی سالم کودکان، و آن‌ها هزاران توصیه‌ی عالی داشتند. ما دیدگاه‌ها و نقطه نظرات آن‌ها را در ۱۱ توصیه‌ی عالی تغذیه سالم در کودکان خلاصه کرده‌ایم و مطمئن هستیم می‌توانند از پیچیدگی و دشواری سالم غذا خوردن در منزل شما اندکی بکاهند، با آنچه نباید انجام داد شروع می‌کنیم:

تغذیه سالم در کودکان

۱. نبایدها؟ زیادند!

آگاتا آچیندو – مادر سه بچه که در سال ۲۰۰۶ یک برند غذای کودک ارگانیک خوشمزه ایجاد کرد – می‌گوید؛ نگذارید بچه‌های‌تان به قند (شکر) وابسته شوند. امروزه تقریبا در تمام غذاهای بسته بندی شده قند وجود دارد، به هر شکلی. خوردن نوشابه یا هر نوشیدنی قنددار دیگری را در خانه ممنوع کنید، برچسب مواد غذایی را بخوانید و آن‌هایی که قند افزودنی دارند نخرید.

ممکن است نتوانید هر چیزی را که کودک‌تان می‌خورد کنترل کنید، به ویژه وقتی بچه‌های‌تان در خانه نیستند، اما می‌توانید یک پایه و اساس سالم و خوب برای‌شان تعیین کنید. او پیشنهاد می‌کند مصرف هله هوله‌ها را از بیرون به داخل خانه بیاورید: «اگر آنجا نباشد، طبعا نخواهند خورد.» برای آنکه فرزندتان سالم غذا بخورد به او التماس یا او را تهدید نکنید یا رشوه ندهید چون این تاکتیک‌ها بی اثر هستند. و سلیقه و ذائقه‌ی کودک تان را بر اساس ذائقه‌ی خودتان قضاوت نکنید. «ممکن است شما بروکلی دوست نداشته باشید، اما بچه‌ی شما با شما متفاوت است. او ممکن است عاشق خوراکی‌هایی باشد که برای شما بی اهمیت هستند.»

۲. خوراکی‌ها را جذاب و جالب کنید

لوری دی، یک روانشناس و مشاور تحصیل کرده، می‌گوید مادرش همیشه به او می‌گفته است که غذا خوردنش افتضاح بوده است و اگر دختر او هم نمی‌تواند خوب غذا بخورد این کار خدا و طبیعت است. اما این چیزی نیست که به واقع اتفاق افتاده باشد. وقتی دختر او که الان بزرگ شده است جوان بود، دی فکر می‌کرد که اگر غذاهای جالبی پیدا کند، احتمال آنکه به خوردن و امتحان کردنشان متمایل شود بیشتر است. در نتیجه دی به دخترش اجازه می‌داد نخود فرنگی‌ها را پوست بگیرد، آن‌ها را بشمارد، بر اساس اندازه مرتب‌شان کند و پیش از آنکه درون ظرف بریزدشان با آن‌ها بازی کند. دی می‌گوید که خوردن آن را چه به صورت خام یا پخته دوست می‌داشته است.

۳. بچه‌ها را هم درگیر کنید

چند مورد از والدین درباره‌ی این صحبت کردند که بچه‌های‌شان را با خود به بازار تره‌بار می‌برند یا به بقالی و اجازه می‌دهند موقع آشپزی کمک‌شان کنند و این کار می‌تواند آن‌ها را به هیجان بیاورد و به آن چیزی که می‌خورند علاقمند کند.

مونیکا ساکالا، مادر دو بچه که خودش اداره کننده‌ی راهبردهای کسب و کار مشاوره‌ی رسانه‌ی اجتماعی است می‌گوید؛ از قدرتی که پرورش سبزی مصرفی‌ توسط خودشان در تشویق به سالم خوری در کودکانش داشته است شگفت زده است. این سومین سالی است که باغچه‌ی سبزیجات‌شان را به راه انداخته اند.

«از این که به حیاط پشتی می‌روند، کثیف کاری می‌کنند و سبزی می‌چینند کیف می‌کنند. من تماشا می‌کنم که همانجوری خام سبزی‌ها را می‌خورند. به نظر از چیزی که کاشته‌اند لذت می‌برند و هیچ وقت هم بین‌شان دعوایی نمی‌شود.»

مطلب مرتبط: شیر دادن به نوزاد: ۲۶ فایده تغذیه با شیر مادر برای مادر و کودک

۴. به بچه‌ها حق انتخاب بدهید

آوا پارناس، روان‌درمانگر اطفال-کودکان و نویسنده‌ می‌گوید که از سنین پایین، والدین باید به بچه‌های‌شان اجازه بدهند خوراکی‌ها، میوه‌ها، سبزیجات و اسنک‌هایی‌را که دوست دارند انتخاب کنند.

«هرچه بزرگتر می‌شوند به آن‌ها حق انتخاب بیشتری بدهید. و هرگز با بچه‌های‌تان درباره‌ی خوردن، غذا، یا حتی خوراکی‌های سالم وارد جنگ قدرت نشوید. هرگز بیش از حد کنترل‌گر نباشید بیش از حد در صدد آموزش دادن یا موعظه کردن به آن‌ها نباشید وگرنه در حوزه‌ی خوراک و غذا دست به شورش خواهند زد.»

۵. خلاق شوید

راشل ماتوس، استراتژیست بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، می‌گوید پسر نوجوانش اگر به او اجازه بدهد فقط شب و روز دوست دارد بال مرغ و پاپ تارت بخورد. او همیشه درباره‌ی خوردن سبزیجات سختگیری‌های خودش را دارد اما عاشق آبمیوه است. به جای اینکه هر شب سر شام بحث و جدل کنیم، یک آبمیوه گیری خریدم و شروع کردن به درست کردن آبمیوه‌های طبیعی و اسموتی اما کم کم به آن کالی، اسفناج و سبزیجات اضافه کرد.

او متوجه تغییر رنگ شد اما همچنان به لذت بردن از مزه‌ی آن ادامه داد، و سبزیجات بیشتر و بیشتری را اضافه کرد. حالا او می‌تواند بدون هیچ مشکلی آب کالی و اسفناج بنوشد. آب میوه‌ها به او کمک کردند مزه‌ی سبزیجات را بهتر کند. همچنین متوجه شد وقتی مدام آن‌ها را می‌نوشد چقدر حس بسیار بهتری پیدا می‌کند.

۶. سالم خوری را برایش الگوسازی کنید

بچه‌ها به هر کاری که ما می‌کنیم نگاه می‌کنند، پس تعجبی ندارد که اگر می‌خواهیم کاری را از ما یاد بگیرند باید برای‌شان الگو باشیم تا به ما نگاه کنند و همان کار را به از ما تقلید کنند. پام مور به بچه‌هایش که ۳ و ۵ ساله هستند می‌گوید؛ همیشه به او و شوهرش نگاه کنند که چطور غذای سالم می‌خورند. «من و شوهرم هر دو و به خصوص من به تخم مرغ صبحانه سبزیجات (اسفناج، کالی، و …) اضافه می‌کنیم. من همیشه به اسموتی‌هایم سبزی می‌زنم. اغلب سبزیجات شسته شده را خرد می‌کنم و برای مصرف به صورت اسنک آماده می‌کنم.»

پارناس – مولف و روان‌درمانگر – می‌گوید «بچه‌های ما زمان که می‌گذرد هی درخواست لقمه و اسنک می‌کنند، و دوست دارند کاری که ما می‌کنیم را تکرار کنند، نه آنچه می‌گوییم!»

مطلب مرتبط: تغذیه در بارداری: ۲۵ ابر خوراکی برای زنان باردار

۷. اینکه بچه‌ها بشقاب‌شان را تا ته تمام کنند فراموش کنید

هالری لبون، وکیل – استراتژیست و مادر دو بچه می‌گوید که موقع بچگی همیشه نفر آخر دور میز می‌نشسته است، و خودش هم دوست ندارد بچه‌ها را مجبور کند تا زمانی که غذای‌شان تمام می‌شود دور میز بنشینند. «اگر دلشان نمی‌خواهد سبزیجات یا غذا را تمام کنند، باید کاری نداشته باشیم تا میز را ترک کنند، نه اینکه مجبورشان کنیم تا آخر غذا پشت میز بنشینند.»

۸. کلمات تاثیر گذار و مهم هستند

جان فوریانیک، پدر یک بچه، می‌گوید دخترش از نظر کوچکی در کلاس مدرسه‌ی ابتدایی دومین نفر است – او دارد کلاس پنجم را شروع می‌کند – و به خوبی از تفاوت اندازه‌ی خودش با همکلاسی‌هایش آگاه است. اخیرا، با تکرار کردن یکی از مانتراهای پدرش که «پروتئین عضله می‌سازد» او را شگفت‌زده کرد.

«وقتی آن جمله را می‌گویم عضلاتم را انعطاف می‌دهم، و او چشم‌هایش را می‌چرخاند، اما ظاهرا به من گوش می‌داده است. برایم خیلی شادی آور است که از من می‌خواهد برایش مرغ، استیک و تخم مرغ درست کنم.»

۹. رنگارنگ باشید

کتی بیمر، می‌گوید کدرش وقتی در حال رشد بوده به او یاد داده باید رنگ‌های مختلفی از خوراکی‌ها توی بشقابش باشد، در نتیجه او هم این توصیه را به بچه‌های خودش انتقال داده است. «ما درباره‌ی رنگ غذاها صحبت می‌کنیم و اینکه اگر وعده‌های غذایی رنگارنگ باشند – کمی قرمز، کمی سبز، کمی نارنجی، یه ذره زرد – چقدر سالم خواهند بود. اگر همه‌ چیز درون بشقاب یک رنگ باشد، آن وقت بچه‌ها می‌دانند که وعده‌ی سالمی نیست و لازم است که رنگ‌های روشن‌تری به بشقاب‌شان اضافه کنند.

۱۰. به «ناهارهای تمیز» فکر کنید

جولی کول، مادر ۶ بچه و یکی از پایه گذاران شرکت برچسب گذاری شخصی «مابل برچسب» می‌گوید که از قبل بسته کردن «ناهارهای تر و تمیز» (بدون چیزهای اضافی به درد نخور) به معنی آن است که برای فرزندتان اسنک‌های از قبل آماده که پر از نمک و قند است تهیه نمی‌کنید. این کار شما را تشویق می‌کند میوه و سبزیجات تازه‌ بیشتری را در بسته‌ی غذایی کودکتان قرار دهید. اسنک‌های سالم برای محیط زیست بهتر نیستند به نظر شما؟

۱۱. تجربه کنید

جنیفر بوسی، مادر دو پسر ۴ و ۶ ساله، چند سال پیش رژیم غذایی خانواده را تحلیل کرد و متوجه شد چند «ترفند روشن و واضح» وجود دارد که می‌توانند انجام دهند تا از داشتن تغذیه‌ای سالم مطمئن شوند. او دریافت که در هر وعده‌ی غذایی نان زیادی مصرف می‌کنند، و پاستا در برنامه‌ی هفتگی ناهار و به صورت چرخشی در شام‌ها حضور دارد. او کمی تحقیق و شروع به استفاده از چیزهای جدید کرد.

به جای نودل پاستا برای اسپاگتی، از کدو اسپاگتی (اسپاگتی سبزیجاتی) استفاده کرد. وقتی چیزهای پختنی مانند کلوچه درست می‌کند، از آردهای جایگزینی مانند نارگیل و بادام بهره می‌برد. به جای روغن او از پوره‌ی سیب شیرین نشده استفاده می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: edition.cnn

۱۱ توصیه برای تغذیه سالم در کودکان همه سنین


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی