کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

توسعه خلاقیت فردی: ۱۷ شیوه که خلاق تر شویم

خلاقیت فقط و فقط به معنای پیدا کردن راه‌های جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به موقعیت‌ها است. این ویژگی یک مهارت محدود به هنرمندان، نوازندگان یا نویسندگان نیست. بلکه در واقع مهارتی مفید برای همه‌ی آدم‌ها است در هر جایگاه و موقعیتی که قرار دارند. اگر همیشه دوست داشته‌اید خلاقیت‌تان را تقویت کنید، نکات قید شده در این نوشتار می‌توانند برای توسعه خلاقیت فردی به شما کمک کنند.

توسعه خلاقیت فردی

توسعه خلاقیت فردی

۱. نسبت به توسعه خلاقیت فردی متعهد بمانید

اولین گام این است که خود را به طور کامل وقفِ توسعه‌ی توانایی‌های خلاقانه‌تان کنید. نباید مدام موضوع را پشت گوش بیندازید یا در به کار بستن تلاش‌های‌تان تعلل کنید.

اهدافی را تعیین کنید، از دیگران کمک بگیرید و هر روز زمان مشخصی را برای توسعه‌ی مهارت‌های‌تان اختصاص بدهید.

۲. به یک کارشناس تبدیل شوید

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد خلاقیت، متخصص بودن در زمینه‌ی مورد نظرتان است.

با درک عالی از یک موضوع می‌توانید به فکر راه‌حل‌های جدید یا ابتکاری برای مشکلات باشید.

مطلب مرتبط: خلاقیت کودکان: ۹ روش برای پرورش و افزایش خلاقیت کودک تان

۳. کنجکاوی یک نعمت است

یکی از موانع شایع در مسیر توسعه‌ی خلاقیت، این حس است که کنجکاوی نوعی زیاده‌روی محسوب می‌شود. به جای توبیخ کردن خودتان، هنگام کنجکاوی در مورد چیزی پاداشی برای خودتان در نظر بگیرید. به خودتان فرصتی بدهید برای این‌که موضوعات جدید را کشف کنید.

هرچند پاداش دادن به خودتان مهم است، اما ایجاد انگیزه‌ی درونی نیز اهمیت دارد. بعضی اوقات، پاداش واقعی خلاقیت، خود فرآیند است، نه محصول.

۴. آماده‌ی پذیرش خطرات باشید

هنگامی که صحبت از توسعه‌ی مهارت‌های خلاقانه به میان می‌آید، باید آماده باشید تا برای پیشبرد توانایی‌های‌تان ریسک‌هایی را بپذیرید و خطراتی را پشت سر بگذارید.

در حالی که تلاش‌های شما ممکن همیشه منجر به موفقیت نشود، اما به هر حال در حال تقویت استعدادهای خلاقانه و مهارت‌های خود هستید که در آینده به دردتان خواهند خورد.

۵. اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید

عدم اعتماد به توانایی‌های‌تان می‌تواند خلاقیت را در شما سرکوب کند، به همین دلیل ایجاد اعتماد به نفس اهمیت بسیار زیادی دارد. به پیشرفت‌های‌تان توجه داشته باشید، از تلاش‌های‌تان تقدیر کنید و همیشه در جستجوی راه‌هایی برای پاداش دادن به خودتان برای خلاقیت‌هایی که داشته‌اید، باشید.

مطلب مرتبط: راز خلاقیت :۴ توصیه برای خلاقیت از زبان طراح سوپر ماریو

۶. برای خلاقیت‌تان زمان بگذارید

اگر وقت کافی برای خلاقیت‌تان اختصاص ندهید، نمی‌توانید استعدادهای خلاقانه‌تان را پرورش دهید. هر هفته مدتی را برای تمرکز روی نوعی پروژه‌ی خلاقانه برنامه‌ریزی کنید.

۷. بر نگرش‌های منفی که جلوی خلاقیت را می‌گیرند، غلبه کنید

روی حذف افکار منفی یا کنار گذاشتن انتقاد از خود تمرکز کنید چرا که این دو می‌توانند توانایی شما را در پیشبرد مهارت‌های خلاقانه‌ی قوی مختل کنند.

۸. با ترس از شکست مبارزه کنید

ترس از این‌که اشتباه کنید یا در تلاش‌های‌تان شکست بخورید می‌تواند پیشرفت شما را به کل متنفی کند. هر وقت خود را درگیر چنین احساساتی پیدا کردید، به خودتان یادآوری کنید که اشتباهات فقط بخشی از هر کاری هستند و ممکن است پیش بیایند.

در حالی که ممکن است گاه گاهی در مسیر خلاقیت اشتباه کنید و افتان و خیزان به راه‌تان ادامه بدهید، اما در نهایت به اهداف‌تان خواهید رسید.

۹. برای کشف ایده‌های جدید، طوفان فکری داشته باشید

طوفان فکری یک تکنیک رایج هم در زمینه علمی و هم در حیطه‌ی حرفه‌ای است اما می‌تواند ابزاری قدرتمند برای پیشرفت خلاقیت نیز باشد.

با حذف قضاوت و انتقاد از خود کارتان را شروع کنید، سپس به نوشتن ایده‌های مرتبط و راه‌حل‌های ممکن بپردازید. هدف تولید هرچه بیش‌تر ایده در مدت زمان نسبتاً کوتاه است. در مرحله‌ی بعدی، برای رسیدن به بهترین انتخاب ممکن، روی شفاف‌سازی و اصلاح ایده‌های‌تان تمرکز کنید.

۱۰. درک کنید که بیش‌تر مشکلات دارای چندین راه‌حل هستند

دفعه بعد که به یک مشکل برخوردید، سعی کنید راه‌حل‌های متنوعی را جستجو کنید. به جای اینکه خیلی ساده بکوشید با اولین ایده‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد مشکل را حل کنید، وقت بگذارید تا به روش‌های ممکن دیگر برای نزدیک شدن به آن موقعیت فکر کنید.

این فعالیت ساده راهی عالی برای ایجاد مهارت‌های حل مسئله و تفکر خلاقانه است.

مطلب مرتبط: ۷ حقیقت علمی درباره خلاقیت که شگفت انگیز هستند

۱۱. یک دفتر روزنگار خلاقیت داشته باشید

برای دنبال کردن فرآیند خلاقیت‌تان و پیگیری ایده‌هایی که تولید می‌کنید، نوشتن در یک دفتر روزنگار را شروع کنید. نوشتن راهی عالی برای پیگیری موفقیت‌ها و آنچه تا کنون به دست آورده‌اید و دنبال کردن دیگر راه‌حل‌های ممکن است. از این دفتر می‌توان برای نگهداری ایده‌هایی استفاده کنید که بعدها می‌توانند برای‌تان الهام‌بخش باشند.

۱۲. یک نقشه‌ی ذهنی و نمودار گردشی ایجاد کنید

نقشه‌ی ذهنی یک روش عالی برای اتصال ایده ها و جستجوی پاسخ‌های خلاقانه به سوالات است. با نوشتن یک موضوع یا کلمه‌ی اصلی، یک نقشه ذهنی ایجاد کنید. در مرحله‌ی بعد، اصطلاحات یا ایده‌های مرتبط را به کلمه اصلی پیوند بدهید. هرچند این تکنیک شبیه به طوفان فکری است، اما امکان شاخه‌سازی ایده‌ها را فراهم می‌کند و شیوه‌ای بسیار بصری را برای دیدن چگونگی پیوند این ایده‌ها ارائه می‌دهد.

وقتی توسعه‌ی یک پروژه جدید را شروع می‌کنید، یک نمودار گردشی ایجاد کنید تا روند پروژه از ابتدا تا انتها دنبال شود. به دنبال مسیرها یا دنباله‌های متنوعی از اتفاقاتی باشید که ممکن است رخ بدهند. نمودار گردشی می‌تواند به شما در تجسم محصول نهایی، رفع مشکلات احتمالی و ایجاد راه‌حل‌های منحصر به فرد کمک کند.

۱۳. خودتان را به چالش بکشید و فرصت‌هایی برای خلاقیت ایجاد کنید

هنگامی که مهارت‌های خلاقانه ابتدایی را در خودتان توسعه دادید، مهم است که به طور مداوم خود را به چالش بکشید تا بتوانید توانایی‌های‌تان را بیش‌تر کنید. به دنبال روش‌های دشوارتر باشید، موارد جدید را امتحان کنید و همان راه‌حل‌هایی را که در گذشته استفاده کرده‌اید، به کار نبرید.

علاوه بر این‌که خودتان را به چالش می‌کشید، باید فرصت‌هایی را نیز برای خلاقیت‌ ایجاد کنید. این فرصت‌ها می‌توانند سر و کله زدن با یک پروژه جدید یا یافتن ابزارهای جدید برای استفاده در پروژه‌های فعلی شما را شامل شوند.

۱۴. تکنیک “شش کلاه” را امتحان کنید

تکنیک “شش کلاه” عبارت است از بررسی یک مشکل از شش دیدگاه مختلف. با این کار، می‌توانید ایده‌های بیش‌تری را نسبت به زمانی که فقط از یک یا دو دیدگاه به موقعیت نگاه کرده‌اید، توسعه بدهید.

* کلاه قرمز: به لحاظ عاطفی به موقعیت نگاه کنید. احساسات‌تان چه چیزهایی به شما می‌گویند؟

* کلاه سفید: موقعیت را به لحاظ عینی نگاه کنید. حقایق چه هستند؟

* کلاه زرد: از یک دیدگاه مثبت استفاده کنید. کدام المان‌های این راه‌حل موثر واقع خواهند شد؟

* کلاه سیاه: از یک دیدگاه منفی استفاده کنید. کدام المان‌های این راه‌حل تاثیر مثبتی نخواهند داشت؟

* کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. ایده‌های جایگزین کدام‌ها هستند؟

* کلاه آبی: به طور گسترده فکر کنید. بهترین راه‌حل به طور کلی چیست؟

۱۵. برای توسعه خلاقیت فردی به دنبال منابع الهام باشید

هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت خود به خود اتفاق بیفتد. به دنبال منابع جدیدی از الهام باشید که به شما ایده‌های تازه می‌دهند و شما را در توسعه‌ی پاسخ‌های منحصر به فرد برای سؤالات پر از انگیزه می‌کنند.

کتاب بخوانید، از یک موزه دیدن کنید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید یا با یک دوست در یک بحث و گفتگوی جدی شرکت کنید. از هر استراتژی یا تکنیکی که برای خودتان بهتر است استفاده کنید.

۱۶. سناریوهای جایگزین را در نظر بگیرید

هنگام بررسی کردن یک مشکل، از سوالات “چه می‌شد اگر …” استفاده کنید تا هر سناریوی ممکنی را در نظر بگیرید. اگر یک رویکرد خاص و بدون انعطاف‌پذیری اتخاذ کنید، نتیجه چه خواهد شد؟

با نگاهی به گزینه‌های موجود می‌توانید راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات‌تان پیدا کنید.

۱۷. روش توپ برفی را امتحان کنید

آیا تاکنون متوجه شده‌اید که چگونه یک ایده‌ی عالی به طور مستقیم به ایده‌ی دیگر منتهی می‌شود؟ هنگامی که ایده‌هایی را برای پروژه‌تان ایجاد می‌کنید می‌توانید از “روش گلوله برفی” استفاده کنید.

اگر این ایده برای کارهای فعلی شما مناسب نیست، آن را کنار بگذارید تا بعداً روی آن کار کنید یا آن را در پروژه‌ی دیگری در آینده عملی کنید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:verywellmind

توسعه خلاقیت فردی: ۱۷ شیوه که خلاق تر شویم


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی