کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

توسعه بندر چابهار با قدرت ادامه دارد

توسعه بندر چابهار با قدرت ادامه دارد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد :طرح توسعه بندر چابهار با قدرت ادامه دارد.

بندر چابهار

سیاوش رضوانی  گفت : اقدامات اولیه ساخت مرحله نخست بندر شهید بهشتی در چابهار در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال جاری 85 تا 90 درصد از بندر مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه پیمانکار و سرمایه گذار فاز یک بندر شهید بهشتی، شرکت آریا بنادر ایرانیان است ، گفت : پارسال هندی ها نیز برای سرمایه گذاری و تامین تجهیزات اعلام آمادگی کردند که تفاهم نامه آن بین وزراء دوکشور به امضا رسید .
وی با اشاره به آماده بودن پیش نویس قرارداد با طرف هندی اظهار داشت : پیش نویس این قرارداد تهیه شده اما هنوز نهایی نشده است و پیش بینی می شود در نیمه اول سال 95 این تفاهم نامه به قرارداد منجر شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان درباره اقدامات عملیاتی هندی ها در این بندر اعلام کرد : تا به امروز فعالیت عملیاتی از سوی هندی ها صورت نگرفته است.
رضوانی خاطرنشان کرد : با وجود این تفاهم نامه ما منتظر هندی ها نمی مانیم و به فعالیتهای خود در زمینه توسعه بندر چابهار ادامه می دهیم.
وی اعلام کرد : در حال حاضر پروژه در حال انجام و تجهیزات در حال خریداری است.
رضوانی با بیان اینکه بدون حضور هندی ها هم می توانیم این فاز را راه اندازی کنیم ، افزود: این اصرار هندی ها بود که 85 میلیون دلارتجهیزات در این بندر مستقر کنند، البته بر اساس تفاهم نامه ، بندر می باید 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد تا این تجهیزات مستقر شود ضمن اینکه قرار داد تا به امروز نهایی نشده است با این وجود اقدامات اولیه احداث فاز اول بندر شهید بهشتی در چابهاردر حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال جاری 85 تا 90 درصد از بندر مورد بهره برداری قرار گیرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به تمایل عمانی ها و چینی ها برای سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی بندر چابهار تاکید کرد : با بازدید های متعدد چینی ها و عمانی ها از بندر چابهار، آمادگی سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی از سوی این دو کشور اعلام شد علاوه بر این اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری در فاز دو بندر شهید بهشتی را نیز به آنها پیشنهاد داده است.
رضوانی در پاسخ به اینکه باتوجه به پیشرفت طرح توسعه بندر گوادر پاکستان آیا بندر چابهار اهمیت خود را در منطقه از دست نمی دهد؟ به مزیت های بندر چابهار نسبت به بندر گوادر پاکستان اشاره کرد و گفت: هر بندر توانمندی ها و امکانات خاص خود را دارد و امکانات کشتیرانی، سرمایه گذاری ها و ایجاد امنیت برای بخش خصوصی و…در بندر چابهار در وضع مناسبی است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: هر بندری بنا به مزایای خود فعالیت می کند، بنابراین بنادر دیگر نمی توانند جایگاه بندر چابهار در منطقه را تحت تاثیر قرار دهند. بندر گوادر هم تا کنون پیشرفت قابل توجه ای نداشته است. این بندر 600متر اسکله و تعداد محدودی تجهیزات دارد ، ضمنا اراضی پشتیانی آن نیز کامل نبوده ودارای مشکلاتی است.
وی با اشاره به اینکه بندر گوادر پاکستان برای پهلو گیری کشتی ها عمق مناسبی ندارد،تصریح کرد:گفته می شود چینها در بندر گوادر سرمایه گذاری خواهند کرد اما تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده در حالی که بندر چابهار نسبت به بندر گوادر پاکستان در حوزه ترانزیت موقعیت بهتری دارد و از بعد مسافت دریایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس دسترسی بهتری دارد. بنابراین گوادر حریف چابهار نمی شود.
وی با اشاره به طرح توسعه پسکرانه بندر چابهار تاکید کرد : در حال حاضر پروژه راه آهن چابهار 15 درصد پیشرفت داشته است و پیش بینی می شود پس از گذشت سه سال ازآغاز بهره برداری فاز اول بندر شهیدبهشتی ، خط راه آهن چابهار نیز افتتاح شود . همچنین می توان گفت با احداث جاده جدید و بازسازی جاده قدیم ،برای حمل مقدار تناژ کنونی در زمینه حمل و نقل جاده ای مشکلی نخواهیم داشت .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در پایان گفت: ترمینال مسافربری دریایی در بندر شهید کلانتری چابهار، شهریور امسال به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.


سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

توسعه بندر چابهار

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی