کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

توتال فرانسه سرمایه‌گذاری میلیاردی در ایران را آغاز می‌کند

شرکت توتال فرانسه می‌گوید توسعه میدان گازی پارس جنوبی را با سرمایه‌گذاری اولیه یک میلیارد دلار طی تابستان امسال آغاز می‌کند. این اولین سرمایه‌گذاری عمده شرکت‌های انرژی غربی در ایران پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پاتریک پویانه، مدیر عامل شرکت توتال گفته است: “با توجه به بازار بزرگ ایران، یک میلیارد دلار ارزش خطر کردن را دارد. ما از بعضی خطرهای احتمالی آگاهی کامل داریم.”

مدیر عامل توتال همچنین گفته است این شرکت در عین حال قصد دارد یک پروژه پتروشیمی را هم در ایران راه‌اندازی کند.

آقای پویانه منابع مالی مورد نیاز برای این پروژه را بانک‌های آسیایی اعلام کرده هر چند به گفته او این طرح هنوز در مراحل پیشرفته قرار ندارد.

علی کاردار، معاون وزیر نفت هم از آماده شدن متن نهایی قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی خبر داده و گفته است: “احتمالا یک تا ۲ هفته آینده قرارداد توسعه این فاز امضا می‌شود.” کاردار علت تاخیر در امضای این قرارداد را “هماهنگ کردن زمان حضور همه مدیران شرکت‌های حاضر در این قرارداد” اعلام کرده است.

دولت آمریکا چندی پیش معافیت تحریم‌های ایران را بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی تمدید کرد. با وجود این دونالد ترامپ هشدار داده اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند ممکن است این معافیت را لغو کند.

سرمایه‌گذاری در ایران

شرکت توتال ۵ ماه پیش گفته بود که نهایی کردن تصمیم این شرکت برای سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی، به تصمیم آمریکا درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران بستگی دارد.

مدیر عامل توتال گفته است: “حالا معافیت تحریم‌های ایران (توسط آمریکا) تمدید شده که این معافیت هر شش تا هشت ماه یک بار تمدید می‌شوند. باید به عدم قطعیت زندگی کنیم.”

با توجه به پابرجا بودن تحریم های دلاری آمریکا، توتال گفته این پروژه را از منابع مالی خود به یورو تامین خواهد کرد.

فعالیت توتال در ایران بدون حاشیه نبوده و از جمله در سال ۲۰۱۳، این شرکت با مقامات قضایی آمریکا به توافق رسید تا در برابر پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار جریمه، پیگرد قضایی این شرکت در آمریکا متوقف شود.

پرونده کیفری علیه توتال این شرکت را متهم کرده بود برای کسب قراردادهای پرسود نفت و گاز با ایران، بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۴ ده‌ها میلیون دلار به مقامات جمهوری اسلامی ایران رشوه داده است.

سهم این شرکت فرانسوی از توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی بیش از ۵۰ درصد است.

حدود هشت ماه پیش شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس، موافقتنامه اصولی برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضا کردند.

ارزش این موافقتنامه ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

میدان گازی پارس جنوبی با کشور قطر مشترک است و به دلیل تحریم هایی که ایران در گذشته با آن رو به رو بود، تاکنون نتوانسته میزان تولید گاز خود را با قطر برابر کند.

توسعه کامل پارس جنوبی و رساندن سطح تولید به قطر یکی از اهداف شرکت ملی نفت ایران است.

شرکت نفتی توتال از دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش نفت و گاز با ایران همکاری داشته و به خصوص در اکتشاف و توسعه میدان نفتی سیری و ذخایر گازی پارس جنوبی فعال بوده است.

در پی تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، شرکت توتال فعالیت نفتی خود در ایران را متوقف کرد هرچند دفتر این شرکت در ایران بسته نشد.

سرمایه‌گذاری در ایران

امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی ایران و ایتالیا

همزمان با اعلام شرکت توتال، خبرگزاری شانا، وابسته به شرکت نفت ایران از امضای یک تفاهم‌نامه مطالعاتی با شرکت “انی” ایتالیا خبر داده است.

بر اساس سندی که دو طرف امضا کرده‌اند، این شرکت ایتالیایی مسئولیت مطالعه میدان‎ گازی کیش و فاز سوم میدان نفتی دارخوین را به عهده خواهد گرفت.

شرکت انی ایتالیا ۶ ماه فرصت دارد نتایج مطالعات خود را روی این میدان‌هابه شرکت ملی نفت ایران ارائه دهد.

سابقه فعالیت شرکت نفتی انی در ایران به سال ۱۹۵۷ میلادی باز می‌گردد.

اما این شرکت بزرگ نفتی هفت سال پیش به دلیل “خطر تحریم‌های آمریکا” از فعالیت در میدان نفتی دارخوین اعلام انصراف کرد.

مسئولان “انی” در توضیح گفته بودند فعالیت‌های آنها در ایران می‌تواند منجر به وضع تحریم‌هایی از سوی دولت آمریکا علیه این شرکت شود.

دو سال بعد هم (۲۰۱۲) ادیسون اینترنشنال، یک شرکت دیگر ایتالیایی از اکتشاف در میدان گازی “دَیِر” ایران انصراف داد و گفت در مبادلاتی که مشمول تحریم های بین‌المللی علیه این کشور می شود شرکت نخواهد کرد.

پس از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق ایتالیا به همراه یک هیئت بزرگ تجاری در فروردین ماه پارسال (۱۳۹۵) به تهران سفر کرد و دو کشور اسناد تجاری به ارزش چندین میلیارد یورو امضا کردند.

یکی از اسناد یادداشت تفاهم همكاری بین شركت انی و شركت ملی صادرات گاز ایران بود.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

توتال فرانسه سرمایه‌گذاری میلیاردی در ایران را آغاز می‌کند


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی