کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تنش میان آمریکا و ترکیه بعد از قطع صدور ویزا بالا گرفت

تنش میان آمریکا و ترکیه بعد از قطع صدور ویزا تشدید یافت. اردوغان دستور داد صدور روادید به آمریکایی‌ها متوقف شود. یک کارمند دیگر کنسولگری آمریکا هم به دادگاه احضار شد. لحن مقامات ترکیه علیه آمریکا تندتر می شود.

تنش میان آمریکا و ترکیه بعد از قطع صدور ویزا بالا گرفت

سرخط روزنامه‌های ترکیه به قطع صدور ویزا بین آمریکا و ترکیه و “واکنش تند اردوغان به قطع روادید از طرف آمریکا” اختصاص یافت.

روز سه شنبه (۱۸ مهر/۱۰ اکتبر) روزنامه حریت ترکیه با عنوان “اردوغان: من دستور دادم صدور روادید متوقف شود!” منتشر شد. روزنامه “صباح” با سرتیتر “اردوغان: پاسخ متقابل به آمریکا دادیم” انتشار یافت. روزنامه “ملیت” هم در صفحه اول خود از اردوغان نقل می‌کند که گفته است “ترکیه قبیله‌ای نیست یک کشور قانونمند است”.

اردوغان: ما یک دولت قبیله‌ای نیستیم

اردوغان روز دوشنبه (۱۷ مهر/۹ اکتبر) در سفر رسمی خود به اوکراین بلافاصله  در رابطه با قطع ویزا بین ترکیه و آمریکا موضع‌گیری کرد و گفت که اتخاذ و اجرای چنین تصمیمی از سوی سفارت آمریکا در آنکارا تاسف‌بار است.

اردوغان ضمن انتقاد از تصمیم آمریکا تاکید کرد: «ترکیه یک دولت مبتنی بر حقوق است. پیش از هر چیز ما یک قبیله ‌و یا یک دولت قبیله‌ای نیستیم. در مقابل بیانیه‌ صادر شده از سوی سفیر آمریکا در آنکارا، سفیر ما در آمریکا نیز براساس اصل اقدام متقابل بیانیه‌ای صادر کرد. روند کنونی بدین شکل است.»

اما برخی از مقام‌های ترکیه واکنش شدیدتری به قطع روادید از طرف آمریکا نشان دادند. حمزه داغ، معاون دبیر اول حزب حاکم “عدالت و توسعه” در یک توییت جنجالی خطاب به جان باس، سفیر آمریکا می‌نویسد: «بزن به چاک، پسر!»

احضار دومین کارمند کنسولگری آمریکا

هفته گذشته در واکنش به بازداشت متین توپوز کارمند محلی سرکنسولگری آمریکا در استانبول،‌ سفارت آمریکا صدور ویزا برای شهروندان ترکیه را به حالت تعلیق درآورد. ترکیه نیز اقدامی مشابه انجام داد.توپوز به اتهام همکاری با جنبش فتح الله گولن بازداشت شد.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن واعظ ترک مقیم پنسیلوانیای آمریکا را به دست داشتن در کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه  متهم می‌کند. گولن این اتهام را رد کرده است. در این کودتا بیش از ۲۴۹ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده است دادستانی کل استانبول یک کارمند دیگر کنسولگری آمریکا را هم برای بازجویی احضار کرده است. آناتولی می‌نویسد که دومین کارمند محلی سرکنسولگری مصونیت دیپلماتیک ندارد.

سفیر آمریکا در آنکارا درباره توقف صدور ویزای غیر مهاجرتی کشورش می‌گوید: «این اقدام به منزله عدم صدور ویزا برای شهروندان ترک نیست، بلکه بررسی درخواست‌های صدور ویزای جدید تعلیق شده است.»

سفیر آمریکا خبر داده است که شهروندان ترک می‌توانند از کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های آمریکا در خارج از ترکیه تقاضای ویزا کنند.

جان باس خاطرنشان می‌کند: «این تصمیم (قطع صدور ویزا) را برخلاف میل باطنی گرفتیم. امیدواریم این روند زیاد طول نکشد اما نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه زمانی این مشکل حل خواهد شد.»


وبگردی سایت کسب و کار بازده

تنش میان آمریکا و ترکیه بعد از قطع صدور ویزا بالا گرفت


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی