کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ فن سخنرانی بی‌نظیر برای میخکوب کردن مخاطبان در هر جمعی

خبر فوق‌العاده‌ای به دست‌تان می‌رسد. برای ارائه‌ی یک سخنرانی مهم در جلسه‌ی اجرایی پیش‌رو انتخاب شده‌اید. یا اینکه به صورت افتخاری به عنوان سخنران در یک کنفرانس در اواخر امسال برگزیده می‌شوید. موضوع هر چه که باشد، می‌دانید زمان آن است که مطمئن شوید توصیه‌ّهای فن سخنرانی در جمع را خوب می‌دانید. هم به خاطر این فرصتی که دست داده است هیجان زده هستید و هم در عین حال عصبی از اینکه قرار است در یک جمع بزرگ ارائه‌ای انجام بدهید. انتخاب شدن خودش افتخار است، حتی اگر شما یکی از سه یا 4 نفری باشید که «ترس از صحبت در جمع» دارند که به آن گلاسوفوبیا هم می‌گویند.

فن سخنرانی

نگران نباشید. در اینجا بعضی از توصیه‌های بسیار قدرتمند فن سخنرانی در جمع را برای‌تان انتخاب کرده‌ایم که باعث میخکوب شدن مخاطب‌ها می‌شوند. با استفاده از آن‌ها نه تنها ارائه و سخنرانی را با موفقیت پشت سر می‌گذارید بلکه تحسین حضار را هم بر خواهید انگیخت. اگر خیلی خوب باشید، خودتان هم خودتان را تحسین خواهید کرد.

فن سخنرانی بی‌نظیر

۱. از ۷ عنصر و مولفه‌ی سخنرانی عمومی استفاده کنید

سخنرانی عمومی یا سخنرانی در جمع می‌تواند کار هراس‌انگیزی باشد و چیزی که برای بسیاری از ما ساده نیست. اگر می‌خواهید مهارت‌های سخنرانی عمومی‌تان را افزایش دهید، به خواندن این مطلب ادامه دهید تا ۷ مولفه‌ی سخنرانی در جمع را بیاموزید. این امر پایه‌ی توصیه‌های سخنرانی در جمع را تشکیل می‌دهد که باعث میخکوب شدن حضار خواهد شد.

الف. حضار و مخاطب‌تان را بشناسید

مهم است نه؟ باید بدانید مخاطب‌تان کیست و به چه دلیل به شما گوش می‌دهد. اگر مخاطب‌تان جمعی از اعضای هیئت مدیره است، احتمالا بهتر باشد لباس رسمی بپوشید و با لحنی رسمی‌تر صحبت کنید و مطمئن شوید که به مهمترین نکات می‌پردازید.

از طرف دیگر، اگر حین پیاده روی برای پول جمع کردن برای مخاطب‌تان سخنرانی می‌کنید، بهتر است غیر رسمی‌تر صحبت کنید اما شاید چند کلمه‌ی برانگیزاننده و الهام بخش هم بگویید بد نباشد تا باعث تحریک همه به کمک کردن بشوید.

ب. گرم کنید

این مورد کاملا ابتدایی و پایه‌ای است اما ارزش گفتن دارد. برای صدای‌تان چند تمرین گرم کردن انجام دهید تا اینکه صدای‌تان شبیه قورباغه به نظر نرسد! حتما پیش از سخنرانی کمی آب بنوشید تا دچار خشکی صدا نشوید. می‌توانید اندک تکان دادن بدن یا حرکات کششی را امتحان کنید تا احساس خوبی به شما دست بدهد و موقعی که روی سن می‌روید انعطاف پذیری داشته باشید.

پ. اضطراب‌تان را مدیریت کنید

بله، به احتمال بسیار زیاد کمی اضطراب خواهید داشت. این مشکلی ندارد، بپذیرید که این اضطراب گریز ناپذیر است و سعی کنید بفهمید بهترین راه مدیریت آن چیست.

وقتی می‌دانم قرار است بابت چیزی عصبی بشوم و اعصابم به هم بریزد، به خودم می‌گویم مشکلی نیست. من قبلا هم عصبی شده‌ام و نهایتا همه چیز خوب از آب درآمده اس.

هر چیزی که برای‌تان کارساز است، سعی کنید بهترین مورد را برای رفع و کنترل اضطراب‌تان انتخاب کنید. ممکن است حتی به خودتان بگویید که اکثر آدم‌ها وقتی در جمع سخنرانی می‌کنند دچار اضطراب می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۷ سخنرانی تد که الهام بخش شما برای گذشتن از لحظات سخت هستند

ت. اعتبار شخصی کسب کنید

مردم اگر دور شما جمع می‌شوند چون دلیلی برای گوش دادن به حرف‌های‌تان دارند. شما برای آنکه نشان‌شان بدهید زمان‌شان را عاقلانه صرف می‌کنند یک فرصت کوتاه در اختیار دارید.

بلافاصله بعد از معرفی و مقدمه، شروع کنید و چیزی را با آن‌ها به اشتراک بگذارید که بتوانند به سرعت درک کنند به آنچه درباره‌اش صحبت می‌کنید علم دارید. دوست داریدآن‌ها این طور احساس کنند که تصمیم عاقلانه‌ای گرفته‌اند وقت‌شان را صرف حضور در جلسه شما و گوش کردن به حرف‌های‌تان صرف کنند. پس این را به آن‌ها نشان بدهید.

ث. از روش‌های مختلف ارائه استفاده کنید

بسته به موقعیت، مجبور هستید تصمیم بگیرید که بهترین چیزی که برای ارائه می‌توانید داشته باشید کدام است.

به همین خاطر و بر اساس نوع موقعیت و چیزهایی که می‌خواهید به مخاطب ارائه بدهید باید روش‌های متفاوت و مختلف ارائه را نیز به کار ببندید.

ج. حسابی تمرین کنید

این گفته را شنیده‌اید که «کار نیکو کردن از پر کردن است». در رابطه با سخنرانی عمومی بسیار صادق است. ختم کلام اینکه تا زمانی که برای ارائه  آن حسابی احساس راحتی کنید باید به تمرین متن سخنرانی‌تان ادامه بدهید.

چ. قصه گویی

همه‌ی ما آدم‌ها ذاتا شنیدن چیزهایی که شبیه قصه‌ی خوب باشند را دوست داریم.. حتما سعی کنید چند مورد از این ماجراها را در چنته داشته باشید که با مخاطبان‌تان در میان بگذارید.

قصه‌های شخصی که در آن موقعیت سخنرانی خوب متناسب و چشمگیر باشند بهترین انتخاب به شمار می‌روند. اگر قصه‌ّایی از سایر آدم‌ها یا منابع دارید، حتما اجازه دهید مخاطب‌تان بداند آن قصه‌ها از کجا آمده‌اند. در هر رویدادی یک یا دو قصه بگنجانید. مخاطب‌تان دوست خواهد داشت.

مطلب مرتبط: ۱۷ سخن الهام‌بخش از ثروتمندترین آدم های جهان

۲. یک سخنرانی را به روشی جذاب شروع کنید

حیاتی‌ترین بخش یک سخنرانی مقدمه و نتیجه‌ی آن است. مطمئنا، اواسط آن نیز اهمیت دارد اما برای آنکه واقعا سخنرانی قدرتمندی را که می‌خواهید ارائه بدهید باید با یک انفجار شروع کنید. یک راه آن است که همان اول کار مخاطب را میخکوب و نسبت به ادامه مشتاق و هیجان زده کنید. در اینجا چند راه برای داشتن شروعی به یاد ماندنی به شما معرفی می‌کنیم:

– یک عبارت شوکه کننده بگویید

این راهی مطمئن و عالی برای جلب توجه حضار در فرصتی اندک به شمار می‌آید. مثلا گفتن چیزی مثل این: «ظرف دو سال دیگر از هر دو نفر آدمی که توی این اتاق هست ۱ نفر شغل دیگری خواهد داشت!»

– قصه بگویید

این یکی از راه‌های مورد علاقه‌ی من برای شروع سخنرانی است. یک قصه‌ی جذب و درگیر کننده به سرعت مخاطب‌تان را جذب خواهد کرد.

– از مخاطب تشکر کنید

این مورد خیلی ساده است اما قطعا ارزش یادآوری دارد. از حضار تشکر کنید که وقت گذاشته‌اند به حرف‌های شما گوش کنند.

مطلب مرتبط: ۵ سخنرانی تد برای کارآفرینان

– به آن‌ها بگویید چه فایده‌ای برای‌شان دارد

راه عالی دیگر برای آنکه توجه دقیق مخاطب را جلب کنید این است که به آن‌ها بگویید سخنرانی شما چه فایده‌ای برای‌شان دارد. هرچه باشد به خاطر همین دلیل بوده است که اکثر این آدم‌ها آنجا جمع شده‌اند.

– مشکل و مسئله‌ای را حل کنید

بگذارید حضار بدانند قرار است درباره‌ی حل مسئله و مشکلی که به آن‌ها مربوط می‌شود حرف بزنید.

۳. از خود احساسات خالص نشان بدهید

اگر از خودتان احساس و عواطف خالص نشان بدهید مخاطب بیشتر با شما ارتباط برقرار خواهد کرد.

من اخیرا در کنفرانسی شرکت کردم که ۵.۰۰۰ نفر از دوستان نزدیکم در آن بودند. یکی از سخنران‌های اول آنقدر سرشار از اشتیاق و محبت و احساسات خالصانه نسبت به ارائه‌اش به ما بود که ما جذب تک تک کلمات او شده بودیم. در واقع عواطف خالصانه‌ی او کاملا نوک جمع را چیده بود!

۴. به حضار و مخاطبان چیزی را بگویید که نمی‌دانند

به اشتراک گذاشتن چیزی با مخاطب که باعث شود بگویند: «وای! این حقیقت داره؟!» راهی عالی برای جذب کردن مردم به تک تک حرف‌هایی است که می‌زنید.

وقتی چیزی را با آدم‌ها در میان می‌گذارید که اکثرا درباره‌اش فکر نکرده‌اند و آن را طوری در صحبت‌های‌تان می‌گنجانید که سکوی پرتاب خوبی برای گفته‌های بعدی‌تان می‌شود، در واقع در آستانه‌ی تاثیرگذاری شگرفی بر مخاطبان خودتان هستید.

فن سخنرانی ۵: از فایده‌ها برای جمع بگویید

به سخنرانی به چشم راهی برای تبلیغ یک محصول، خدمات یا خودتان فکر نکیند. بلکه در واقع کاری کنید شبیه چیزی به نظر برسد که به مزایای مخاطبان مربوط می‌شود، و آن وقت است که گروه بزرگی از دوستان به دست آورد‌ه‌اید.

آدم‌ها دوست ندارند احساس کنند فروخته می‌شوند. آنچه واقعا دوست دارند آن است که کسی توصیه‌ها و ترفندهایی را با آن‌ها در میان بگذارد تا بتوانند زندگی یا وضعیت‌شان را بهبود ببخشند یا به طریقی بهتر شوند.

مطلب مرتبط: ۱۰ استراتژی آماده شدن برای سخنرانی

۶. از سرعت‌تان کم کنید

بسیاری از سخنوران عمومی معمولا در ادای کلمات‌شان شتاب می‌کنند. آن‌ها مضطرب، عصبی یا بیش از حد هیجان زده می‌شوند و کلمات‌شان سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنند از دهان‌شان خارج می‌شود.

برای ارائه ی یک سخنرانی قدرتمندتر که مخاطبان‌تان را در سطح عمیق‌تری درگیر کند، بهتر است سرعت ادای کلماتی که از دهان‌تان بیرون می‌آید را کمتر کنید. این واقعا کار خوبی است که می‌توان انجام داد آن هم وقتی در حال تمرین سخنرانی هستید.

با کاهش سرعت، مخاطب تان شما را بهتر درک می‌کند و بهتر می‌توانید آن‌ها را جذب خودتان بکنید.

فن سخنرانی ۷: تعامل داشته باشید

گاهی بارها و بارها متوجه این شده‌ام که در سخنرانی‌های عالی و بزرگ چگونه سخنران‌ها با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنند. این به معنی آن نیست که مجبور هستید از همه بخواهید هر چند دقیقه یکبار دست‌شان را بلند کنند. با ذکر این نکته، بهتر است در خواستن از مخاطبان برای برقراری ارتباط گاه به گاه خجالتی نباشید.

۸. اهل مجادله باشید

ما درباره‌ی ادای یک عبارت شوکه کننده موقع شروع سخنرانی صحبت کردیم. این مورد با همان مفهوم اینجا هم کاربرد دارد.

ادای عبارتی شوکه کننده و ناگهانی باعث جذب سریع آدم‌ها به سخنرانی‌تان خواهد شد. شما می‌توانید کمی جملات و عبارات بحث برانگیز نیز در حین صحبت کردن با آدم‌هایی که جذب‌تان شده‌اند به کار ببرید.

۹. کاری کنید بخندند

راه عالی دیگر برای آنکه جمعی را میخکوب خودتان نگهدارید آن است که گاهگاهی بخندانیدشان. خندیدن احساس خوبی ایجاد می‌کند، در نتیجه قطعا باعث موفقیت شما در جذب مخاطب خواهد شد.

شما مجبورید این کار را بلافاصله انجام دهید. خیلی هم جوک و لطیفه نگویید، ممکن است بی مزه بشود یا در بعضی موارد توهین آمیز و آزارنده باشد.

۱۰. از یک یا دو تلنگر استفاده کنید

این یکی از آن چیزهایی است که در عین کوچک بودن تاثیر بزرگی دارد. با ذکر این موضوع، پس قطعا بررسی کردن و افزودن چند تلنگر در مقاطع مناسب حین سخنرانی ارزشش را دارد. از آن‌ها به نحوی استفاده کنید که یک نکته‌ی مهم را برجسته کنند و با اهمیت جلوه دهند.

من ارائه‌ای را تماشا می‌کردم که در آن فردی سیگاری بیرون آورد و جوری اقدام کرد که انگار می‌خواهد آن را روشن کند. البته حضار واکنش نشان دادند. بعد او ادامه داد و به آن‌ها گفت که آدم‌ها سه برابر بیشتر از آنکه از سرطان ریه به خاطر کشیدن سیگار بمیرند از دیابت می‌میرند. سپس او ادامه داد و به همه گفت اگر یک آبنبات از جیبم بیرون می‌آوردم و می‌خوردم هیچ کدام‌تان این طور واکنش نشان نمی دادید. به این می‌گویند یک تلنگر  خوب، در یک موقع خوب!

۱۱. به حضار بگویید که چقدر آدم‌های خوبی هستند

همه کس دوست دارد بشنود در چیزی خوب است یا به طریقی خاص و منحصر به فرد به حساب می‌آید. یکی از راه‌های هیجان برانگیز برای درگیر کردن مخاطبان در سخنرانی‌تان و اینکه باعث شوید به شما گوش بدهند آن است که یک جوری بگویید آدم‌های خوبی هستند. کاری کنید درباره‌ی خودشان احساس خوبی پیدا کنند.

من اخیرا در یک کنفرانس استعداد یابی بودم. یکی از سخنران‌ها کار فوق‌العاده‌ای انجام داد یعنی کاری کرد همه‌ی حاضرین در جمع متوجه شوند که چه اندازه برای ارتباط دادن آدم‌های با استعداد با مشاغل و حرفه‌هایی که می‌توانند در آن ها مفید باشند فوق‌العاده هستند. و این درست است، به هر حال همان حسی است که واقعا دارم. نکته‌ی جالب آنکه به راهی اشاره کردند که بتوانیم کاری کنیم همه‌ی آدم‌های اتاق نسبت به خودشان حس و حالی خوب و عالی داشته باشند.

نتیجه گیری

تا همینجای کار باید احساس نسبتا خوبی داشته باشید از اینکه برای انجام یک سخنرانی خیره‌کننده بار بعد که فرصتی دست می‌دهد چقدر آماده و مسلح هستید.

یادتان باشد، اکثر آدم‌ها موقع انجام سخنرانی در جمع و اماکن عمومی مضطرب و عصبی هستند. از توصیه‌های مربوط به سخنرانی عمومی که در فوق اشاره شد استفاده کنید تا در سخنرانی بعدی‌تان هر مخاطبی را به خود جذب کنید. اعتماد به نفس‌تان به حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و دفعات بعد مخاطب‌ها و حضار دوباره پای صحبت‌های‌تان خواهند نشست.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۱۱ فن سخنرانی بی‌نظیر برای میخکوب کردن مخاطبان در هر جمعی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی