کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ بهترین راه‌ برای تقویت مهارت های تفکر منطقی

تفکر منطقی به معنی تحلیل یک وضعیت و رسیدن به یک راه‌حل معقول است. تفکر منطقی، درست مانند تفکر انتقادی، مستلزم استفاده از مهارت‌های استدلالی است که بتوان مشکلات را به صورت هدفمند مورد مطالعه قرار داد؛ این کار به شما امکان می‌دهد درباره‌ی چگونگی پیشبرد اهداف‌تان به نتیجه‌گیری‌های عقلانی دست یابید. به عنوان مثال، شما هنگام استفاده از حقایق موجود جهت مقابله با مشکلاتی که ممکن است در انجام یک کار با آن‌ها مواجه شوید، از مهارت‌های استدلالی منطقی استفاده خواهید کرد.

تقویت مهارت های تفکر منطقی

در این مقاله، به توضیح دلایلی می‌پردازیم که چرا تفکر منطقی می‌تواند کمک‌تان کند به یک فرد حرفه‌ای قدرتمندتری تبدیل شوید؛ به علاوه، در این مقاله، به نکاتی اشاره می‌کنید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مهارت‌های تفکر منطقی‌تان را بهبود ببخشید.

دلیل اهمیت مهارت های تفکر منطقی

مهارت‌های تفکر منطقی از این جهت دارای اهمیت هستند که می‌توانند در استدلال برای اتخاذ تصمیم‌های مهم، حل مشکلات، خلق ایده‌های خلاقانه، و هدف گذاری‌ها – که همگی برای پیشرفت شغلی‌تان ضروری هستند – کمک‌تان کنند. خواه به تازگی وارد یک محیط کار شده باشید یا می‌خواهید شغل‌تان را پیشرفت دهید، در طول روز به چالش‌هایی بر خواهید خورد که عبور از آن‌ها نیازمند داشتن مهارت‌های استدلالی منطقی است. هر چه مهارت‌های تفکر منطقی‌تان قدرتمندتر باشند، به طرز آسان‌تری قادر خواهید بود به راه‌حل‌ها و طرح‌هایی دست یابید که برای خود و محیط کارتان مفید هستند.

راه‌های تقویت مهارت های تفکر منطقی

راه‌های بسیاری برای تقویت تفکر منطقی در کارهای روزانه‌تان وجود دارند. در ادامه به چند روش اشاره می‌کنیم که برای پیشرفت‌های مهارت‌های تفکر منطقی می‌توانید مد نظر قرار دهید:

۱. صرف وقت برای سرگرمی‌های خلاقانه

کارهای خلاقانه نظیر نقاشی، رنگ‌آمیزی، نویسندگی، و نوازندگی می‌توانند مغز را تحریک و به بهبود تفکر منطقی کمک کنند. تفکر خلاقانه به طور طبیعی قابلیت‌های حل مشکل را افزایش می‌دهد؛ این مسئله می‌تواند به بهبود عملکردتان در محیط کار کمک کند.

برای مثال، یادگیری یک ساز جدید نیازمند تفکر و تمرکز عمیق است. مهارت‌های تفکر منطقی که از این طریق به دست می‌آورید می‌توانند کمک‌تان کنند با اشتیاق و دقت بیش‌تری به کارهای‌تان بپردازید و توانایی‌های‌تان را جهت حل مشکلات بیش‌تر، با انعطاف‌پذیری و سهولت بیش‌تر، افزایش دهید.

به علاوه، سرگرمی‌های خلاقانه به کاهش استرس نیز کمک می‌کنند. وقتی بتوانید سطوح استرس‌تان را کنترل کنید، احتمالا آسان‌تر می‌توانید تمرکز کنید و تصمیم‌های منطقی‌ بگیرید. از راه‌های مختلف بسیاری می‌توانید استرس‌تان را کنترل کنید؛ ولی بهبود خلاقیت ذهنی به شکل قابل ملاحظه‌ای اثربخش خواهد بود و می‌تواند به ارتقاء سطح زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان کمک کند.

۲. تمرین پرسشگری

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت مهارت‌های تفکر منطقی پرسیدن سوال‌هایی درباره‌ی چیزهایی است که معمولا آن را به عنوان یک حقیقت می‌پذیرید. طرح مکرر سوال کمک‌تان می‌کند وضعیت‌های مختلف را با دید کامل‌تری مشاهده کنید؛ این مسئله به شما امکان می‌دهد منطقی‌تر و خلاقانه‌تر به حل مشکلاتی بپردازید که در کار با آن‌ها مواجه می‌شوید.

هم‌چنین، پرسیدن سوال معمولا به دستیابی به اکتشافاتی منجر خواهد شد که پیش‌تر به آن‌ها فکر نکرده‌اید؛ همین مسئله ممکن است شما را به انجام کاوش‌های بیش‌تری ترغیب کند. از این روش می‌توانید در همه جا استفاده کنید؛ ‌به خصوص در محیط کار. بخشی از محیط کارتان را در نظر بگیرید که آشنایی چندانی به آن ندارید؛ سپس، فهرستی از سوال‌هایی را تهیه کنید که به درک اهداف آن بخش کمک می‌کنند. برای مثال، اگر در بخش فروش کار می‌کنید و می‌خواهید چیزهای بیشتری درباره‌ی بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) بدانید، طی یک مصاحبه‌ی اطلاعاتی کوتاه، سوال‌هایی را از یکی از افراد شاغل در آن بخش بپرسید تا اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی پروژه‌های جاری و فرایند کاری آن به دست بیاورید. این کار کمک‌تان می‌کند درباره‌ی نقش‌تان در کار و ارتباط‌تان با گروه نقادانه‌تر فکر کنید.

۳. معاشرت با دیگران

ایجاد ارتباط با دیگران می‌تواند چشم‌اندازتان را گسترده‌تر کند، و فرصت‌های بیش‌تری برای بهبود مهارت‌های تفکر منطقی برای‌تان فراهم کند. وقتی آدم‌های دیگر را بهتر می‌شناسیم و با نقطه نظرات‌شان آشنا می‌شوید، می‌توانید مشکلات‌تان را در محیط کار با شیوه‌های جدید و متفاوتی حل کنید.

از راه‌های بسیاری می‌توانید وقت‌تان را صرف ایجاد رابطه با دیگران کنید؛ از شرکت در یک فعالیت مورد علاقه‌ی مشترک گرفته تا ناهار را قهوه خوردن با دیگران در فواصل زمانی مشخص. هرچه بتوانید مشکلات‌تان را در منطقی‌تر مدیریت کنید، آسان‌تر قادر خواهید بود در حرفه‌تان پیشرفت کنید.

۴. یادگیری یک مهارت جدید

هم‌چنین، یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند به بهبود مهارت‌های منطقی‌تان کمک کند. وقتی تا حد ممکن از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید، قادر خواهید بود همین سطح از تفکر را در شغل‌تان نیز اعمال کنید.

برای مثال، تصمیم می‌گیرید یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید را شروع کنید؛ فرایندی که نیازمند تفکر و برنامه‌ریزی دقیق است. نه تنها تمرین روزانه می‌تواند در وضعیتی قرارتان دهد که مشکلات محیط کارتان را متفکرانه‌تر حل کنید، بلکه باعث می‌شود مهارت جدیدی بیاموزید که در پیشرفت حرفه‌تان کمک‌تان خواهد کرد.

۵. تلاش برای پیش‌بینی پیامدهای تصمیم‌های‌تان

هنگام تلاش برای تقویت مهارت‌های تفکر منطقی، بهتر است تاثیرها و عواقب تصمیم‌های‌تان را در آینده نیز مد نظر قرار دهید. هر چه توجه‌ دقیق‌تری به نتایج تصمیم‌های‌تان داشته باشید، فرایند کار برای‌تان آسان‌تر خواهد شد.

وقتی برای یکی از مشکلات محیط کارتان راه‌حلی به دست می‌آورید، بهتر است به پیامدهای آن نیز فکر کنید. در نهایت، فکر کردن به نتایج فوری و بلند مدت نتایج تصمیم‌های‌تان برای‌تان به کار آسانی تبدیل خواهد شد؛ این کار به عنوان یکی از جنبه‌های مهم در تفکر منطقی شناخته می‌شود.

مهارت‌های منطقی را می‌توان به آسانی از طریق تمرین روزانه تقویت کرد. وقتی این تمرین‌ها را به طور منظم در کار و زندگی‌تان اعمال کنید، به طور طبیعی می‌توانید تصمیم‌های روزانه‌تان را با چشم‌انداز منطقی‌تری اتخاذ کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:indeed

۵ بهترین راه‌ برای تقویت مهارت های تفکر منطقی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی