کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ فعالیت عالی برای تقویت طرز فکر رشد و ساخت نگرش فکری

از زمانی که در ۲۰۰۷ کتاب کارول دوئک، «طرز فکر: روانشناسی جدید کامیابی»، منتشر شده است، طرز فکر رشد یک رمزواژه بوده است. و مطالعه‌های فراوانی وجود دارد که به کشف و بررسی طرز فکر رشد پرداخته‌اند. اما موردی که هنوز به آن نپرداخته‌ایم این است: در حالی که می‌تواند باعث پرورش طرز فکر رشد بشود، دوئک نکته‌ی مهمی را خاطر نشان می‌کند: «مسیر طرز فکر رشد یک سفر است، نه یک اعلان».

معنی آن این است که نه تنها باید محیطی ایجاد کنیم، بلکه به شدت به فعالیت‌های طرز فکر رشد نیز بپردازیم. فعالیت‌هایی که می‌توانند کمک‌مان کنند خودمان را بیشتر رشد بدهیم و از این فرایند نیز لذت ببریم.

۷ فعالیت عالی برای تقویت طرز فکر رشد و ساخت نگرش فکری

طرز فکر رشد چیست؟

بدون دانش پیشین خاصی، طرز فکر رشد ، طرز فکری است که توسط کارول دوئک ابداع شد، دوئک درباره‌ی دو طرز فکر صحبت می‌کند: طرز فکر ثابت و طرز فکر رشد.

بر مبنای پژوهشش، دوئک به این شناخت و درک می‌خواست برسد که آیا یک کودک وقتی همه چیز به طرز فکرش مربوط می‌شود نهایتا موفق خواهد شد یا شکست خواهد خورد. او دریافت کسانی که به یادگیری بیشتر تشویق می‌شدند در مقایسه با سایرین درباره‌ی هر چیزی نگرش و رفتار متفاوتی در زندگی داشتند.

به عنوان مثال، یک دانش آموز چالش‌ها را به عنوان فرصت‌هایی برای پیشرفت می‌بیند در حالی که سایرین بعد از شکست در بار اول تسلیم می‌شوند. وی این رفتارها را به طرز فکری که در بالا اشاره شد ربط می‌دهد.

اما با آنکه پژوهش دوئک کودکان را پوشش می‌داد، بزرگسالان هم چندان متفاوت نیستند. بالاخره همه‌ی ما در بعضی موارد نسخه‌ی بالغ‌تری از عادات‌مان به عنوان یک کودک هستیم.

به عنوان مثال، به اهداف‌مان در زندگی نگاه کنیم. آیا شما کسی هستید که بعد از شکست تسلیم می‌شود؟ احتمالا طرز فکر ثابتی دارید که به شما می‌گوید هر کاری که انجام می‌دهید بر اساس مهارت‌های فعلی‌تان است. همچنین – به احتمال فراوان –از یادگیری در زمینه‌ی صنعتی که در آن کار می‌کنید یا رشد مهارت‌های‌تان دست کشیده‌ اید.

مگر آنکه طرز فکر رشد داشته باشید.

مطلب مرتبط: ۱۵ طرز فکر افراد موفق که بسیار بی‌نظیر هستند

۷ فعالیت عالی برای تقویت طرز فکر رشد و ساخت نگرش فکری

پس اگر به دنبال رشد خودتان هستید، توسعه‌ی طرز فکرتان مهم است. یکی از این راه‌ها از طریق فعالیت‌های طرز فکر رشد است. حتی با آنکه بهترین کار یادگیری و استفاده از این‌ها در سنین جوانی است، اما همچنان می‌توانیم راه‌های طرز فکرمان را با افزایش سن تغییر بدهیم. همان طور که این قول معروف می‌گوید:

«بهترین زمان کاشت درخت ۱۰ سال پیش بود. دومین بهترین زمان کاشت یک درخت همین حالا است.»

با به خاطر داشتن این موارد، در ادامه بعضی از فعالیت‌های طرز فکر رشد را که می‌توانید امتحان کنید به شما ارائه می‌کنیم.

۱. خود اکتشافی

اگر هنوز روشن نیست، باید بگویم طرز فکر فعلی ما بر نحوه‌ی شکل دهی پیشروی آینده‌مان تاثیر می‌گذارد. اگر طرز فکری ثابت داشته باشیم، احتمال دارد در همان موقعیتی که الان هستیم گرفتار شویم.

پس کاری که می‌توانیم برای تغییر آن انجام بدهیم عمل کردن به بعضی از فعالیت‌های طرز فکر رشد است که ما را به تغییر تشویق می‌کنند. یکی از این گونه فعالیت‌ها خود اکتشافی است. این یعنی تعمق در طرز فکرتان و شروع به ایجاد تغییرات در آن طرز فکر.

برای کمک به انجام آن پیشنهاد می‌کنم ویدیوی «نسل گمشده» را مشاهده کنید. این یک ویدیوی دو دقیقه‌ای است، اما پیشنهاد می‌شود آن را ببینید، و با دیگران درباره‌ی آنچه از این ویدیو آموخته‌اند بحث کنید.

ایده‌ی بحث برای درک نحوه‌ی تغییراتی در آینده است بر مبنای نگرشی که امروز اتخاذ می‌کنیم. این تجربه را با چنین سوالی به پایان می‌برید: وقتی طرز فکرمان را تغییر می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر نمی‌توانید این کار را گروهی یا با شخص دیگری انجام بدهید، باز هم می‌توانید از سوال کردن درباره‌ی نحوه‌ی احساس‌تان درباره‌ی این ویدیو بهره‌هایی ببرید.

مطلب مرتبط: ۴۰ راه رسیدن به آرامش در کمتر از ۵ دقیقه

۲. نمونه‌های طرز فکر هر روزه را مشخص کنید

یک طرز فکر ثابت و طرز فکر رشد فقط در محیط یادگیری مشخص نمی‌شوند بلکه در زندگی روزمره نیز چنین است. از چند فعالیت طرز فکر رشد، این یکی نگرش‌های ما را آشکار می‌سازد. نحوه‌ی انجام آن‌ هم به واسطه‌ی آن است که ما به رفتارها و ارائه‌ی نمونه‌ها نگاه می‌کنیم.

برای انجام این فعالیت، چند برگه کاغذ در بیاورید و یک سری قلم رنگی آماده کنید. اگر خودتان این کار را به تنهایی انجام می‌دهید، پس می‌توانید آن‌ها را تایپ نیز بکنید.

بعد از آن، نمونه‌هایی را یادداشت کنید که طی آن هر طرز فکر می‌تواند در زندگی روزمره به کار بسته شود. این‌ها می‌توانند عباراتی باشد که هر طرز فکری از آن‌ها استفاده می‌کند، نظرات‌شان درباره‌ی موضوعاتی مانند چالش‌ها، شکست، و موانع، نحوه‌ی برآمدن از پس مشکلات و غیره.

برای انجام درست این فعالیت، به داشتن توصیفی کلی از هر دوی این طرز فکرها نیاز خواهید داشت. همچنین انجام گروهی آن نیز پرثمر خواهد بود چون قرار است آن‌ها را بنویسید و بعد درباره‌ی این بحث کنید که چرا طرز فکرتان چنین است.

۳. عمل کنید

یکی از ساده‌ترین فعالیت‌های طرز فکر رشد که وجود دارد «انجامش بده» است. شروع چیزی جدید، چه یادگیری چیزی باشد یا عادت سازی، سخت‌ترین بخش کار است. اگر طرز فکری ثابت داشته باشید، شانس زیادی وجود دارد که به خارج شدن از آن منطقه‌ی امن و آسایه‌ی خود علاقه‌ای نشان ندهید.

اگر می‌خواهید طرز فکر رشد را پرورش بدهید، لازم است نگرش‌تان را تغییر دهید و شروع به انجام کار بیشتر بکنید. این فقط تمرکز کردن بر چیزی نیست که به آن مشتاق و علاقمندید. بلکه به کشف اشتیاق‌ها و علاقمندی‌های جدید مربوط می‌شود. یعنی امتحان کردن چیزهایی که حتی فکرش را هم نمی‌کردید.

مطلب مرتبط: ۸ کار آدم های موفق که با اعتماد به نفس به نظر برسند

۴. خود اندیشی

خود اندیشی نیز، مانند خود اکتشافی حائز اهمیت است. خود اندیشی یکی از فعالیت‌های طرز فکر رشد است که به جای خویشتن درونی‌تان به خویشتن بیرونی‌تان نگاه می‌کند. بر مهارت‌هایی از شما تمرکز خواهد داشت که به وجود آورده‌اید و همچنین اینکه قادر بوده‌اید آن‌ها را پرورش بدهید.

فارغ از طرز فکری که اکنون دارید، اندیشیدن به این شکل می‌تواند چیزهای زیاد دیگری را بسازد. مثلا این فعالیت کمک می‌کند درک کنیم وقتی برای اولین بار کاری را شروع می‌کنیم، در آن چندان خوب نخواهیم بود. و در گذر زمان به آن عادت می‌کنیم.

یک نمونه ی عالی کاری است که همین امروز در حال انجام آن هستیم. به اولین روز کاری خود فکر کنید. چه شکلی بود؟ آیا نشان می‌دادید می‌توانید یک کار روتین را پیش ببرید و روال کاری ثابتی را برای کل روز در پی بگیرید؟ یا مجبور بودید آنچه را در آن خوب بودید و آنچه را به راهنمایی بیشتر نیاز داشتید تجربه و درک کنید.

وقتی مهارت جدیدی می‌آموزید، حتما بر روی پیشرفت‌تان نیز تامل و تفکر کنید. تغییرات‌تان را ثبت و پیگیری کنید.

۵. درباره‌ی انعطاف پذیری عصبی تحقیق کنید

انعطاف پذیری عصبی (Neuroplasticity) مطالعه‌ی مغزمان و نحوه‌ی تطبیق آن با محیط‌ها، اقدامات و تجربه‌هایی است که در طول زندگی با آن‌ها سر و کار خواهیم داشت. آنچه این تحقیق آشکار ساخت این حقیقت بود که نحوه‌ی تفکر قبلی ما درباره‌ی مغز غلط بوده است.

برای مدت‌های طولانی، فکر می‌کردیم مغز یک ارگان «تجدید ناپذیر» است. ما هرگز فکر نمی‌کردیم مغزمان بتواند نرون‌های دیگری را خودش تشکیل بدهد، سوای اینکه قادر است رشد کند و به هرآن شکلی که می‌خواهیم در بیاید.

آنچه دهه‌ها تحقیقات مشخص کرده است آن است که، فارغ از سن‌مان، می‌توانیم رشد کنیم و چیزهای جدیدی یاد بگیریم. بالاخره، مغز ما مدارها و مسیرهای بسیاری دارد.

معنی‌اش ساده است، این مسیرها به مغزمان اجازه می‌دهند ما را در یک سلسه اقدام پیش براند. هرچه بیشتر به آن اقدامات می‌پردازیم، مغزمان گذرگاه‌ها و مسیرهای بیشتری می‌سازد. نهایتا مداری تشکیل می‌دهد که به ما اجازه می‌دهد آن کار را با مهارت و سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام بدهیم.

آگاهی از انعطاف پذیری عصبی و نحوه‌ی تاثیر آن بر زندگی‌مان کلید رشد ما است.

۶. به فرصت‌های یادگیری نگاهی فعالانه داشته باشید

بهتر است به دنبال فرصت‌های یادگیری در حوزه‌هایی باشید که فکر می‌کنید در آن خوب و کامل نیستید. این امر می‌تواند در حوزه‌ی صنعت و حرفه‌تان باشد یا خارج از آن.

مورد هر کدام که باشد، انتخاب چیزی که در قبال آن تردید دارید می‌تواند شما را بسازد. بزرگترین دلیل برای آن این است که به شما می‌آموزد با ناراحتی‌ها راحت باشید! همچنین یادتان می‌دهد که نگرش‌تان چه اندازه مهم است.

بازهم، کسی که طرز فکر ثابت داشته باشد موقع سخت شدن شرایط و اوضاع مردد می‌شود و جا می‌زند. کسی که طرز فکر رشد دارد به شیوه‌ی خودش پیش خواهد رفت.

به هیچ وجه اندکی آموختن درباره‌ی یک موضوع یا تمرین جزیی یک مهارت از شما در آن حوزه یک حرفه‌ای نخواهد ساخت. اما شما را یک قدم به آگاه بودن و خوب بودن در آن زمینه نزدیک خواهد کرد. این می‌تواند اعتماد به نفسی باشد که برای انجام بیشتر این کار و کاربست آن‌ در زندگی نیاز دارید.

۷. عزم و اراده‌تان را تقویت کنید

عزم آن چیزی است که پشتکار شما را برای رسیدن به اهدافی که تعیین کرده‌اید تعریف می‌کند. این تلاشی است که شما در کارتان به خرج می‌دهید و میل‌تان به غلبه بر موانع و ادامه دادن مسیر.

تقویت عزم و اراده سرانجام منتهی می‌شود به یافتن چیزی که به آن علاقمندند یا برای آن اشتیاق دارید و به بهبود آن ادامه می‌دهید. راه دیگر برای نگاه کردن به آن از طریق کار سخت و لازم است، می‌توانید توسعه و پیشرفت داشته و در گذر زمان در آن حوزه موفق شوید.

تقویت عزم و اراده‌، یعنی پر کردن اطراف‌تان با کسانی که آن‌ها هم با عزم و با اراده هستند. کسانی را پیدا کنید که به اهداف‌شان پایبندند و با آن‌ها رابطه‌ی کاری نزدیکی برقرار کنید. بودن با کسانی که هر روز کنارتان حضور دارند مطمئنا باعث می‌شود در گذر زمان شبیه آن‌ها بشوید.

کلام آخر

فهرست فعالیت‌های طرز فکر رشد فراوان است. از همه‌ی آن‌ها، نمی‌توان هیچ روش اعلی و بی‌نظیری برای طرز فکر رشد مجزا کرد. کلید کار آن است که روش‌هایی پیدا کنید که برای شما از همه مناسب تر است.

در نتیجه نگرشی را برای تجربه کردن انتخاب کنید و ببینید چه چیزی را دوست دارید. در نهایت، امتحان کردن این فعالیت‌های طرز فکر رشد، طرز فکرتان را توسعه خواهد داد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۷ فعالیت عالی برای تقویت طرز فکر رشد و ساخت نگرش فکری


 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی