کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز یک شرکت یا سازمان در چیست

در این مقاله سایت بازده قصد دارد، جهت کمک به درک و تعریف بهتری از جوهره و اساس شرکت‌تان و یافتن اعتماد به نفس بیش‌تر در این رابطه، به تحلیل تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز بپردازد.

تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز یک شرکت یا سازمان در چیست

تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز چیست

بیانیه‌ی چشم انداز بر فردا و آن‌چه سازمان قصد دارد به آن تبدیل شود، تمرکز دارد. بیانیه‌ی ماموریت بر امروز و آن‌چه سازمان انجام می‌دهد، تمرکز دارد. با این‌که شرکت‌ها عموما بیانیه‌های ماموریت و چشم‌ انداز را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، داشتن هر دو بیانیه‌ از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی بدون دیگری اثر ندارد، زیرا داشتن هدف و مقصود برای هر کسب و کاری حیاتی است.

مطلب مرتبط: ۲۵ مثال جذاب از بیانیه ماموریت و چشم انداز شرکتهای بزرگ دنیا

بیانیه ماموریت چیست؟

بیانیه‌ی ماموریت شرکت‌تان را رو به جلو هدایت می‌کند. بیانیه‌ی ماموریت هر آن چیزی است که انجام می‌دهید / هسته‌ی اصلی کسب و کار، و اهداف عملی شرکت از آن سرچشمه می‌گیرند؛ و در نهایت، هر آن چیزی است که برای تحقق آن اهداف انجام می‌شود. هم‌چنین، بیانیه‌ی ماموریت به فرهنگ شرکت‌تان شکل می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ی ماموریت، پرسش‌های زیر شکل می‌گیرند:

الف. چه کاری باید انجام دهیم؟
ب. برای چه کسانی باید کار انجام دهیم؟
پ. چگونه باید برای آن‌ها کار انجام دهیم؟

همین اثر قطره‌ای بیانیه‌ی ماموریت می‌تواند موید ارزش آن در هر شرکت باشد. فقط با همین تعریف، می‌توانید به سرعت مشاهده کنید چگونه یک ماموریت قوی قادر است اعضای گروه را به سمت یک هدف مشترک سوق دهد؛ زیرا آن‌ها کار را از یک نقطه آغاز می‌کنند و همه با هم به منظور تحقق یک هدف نهایی تلاش می‌کنند.

از سویی دیگر، یک ماموریت ضعیف – یا به طور کلی فقدان ماموریت – ممکن است اثری معکوس داشته باشد. می‌توانید پیامدهای ذیل را تصور کنید:‌ از هم گسیختگی، عدم برقراری ارتباط مناسب، تلاش‌های بیهوده، احساس بی‌انگیزگی؛ و تصور کنید این‌ها می‌توانند با یک شرکت چه‌ها بکنند. عاقبت این شرکت وحشتناک است، این طور نیست؟

بیانیه ماموریت برای بازاریاب‌های محتوا

استراتژی محتوا می‌تواند از بیانیه‌ی ماموریت شرکت پشتیبانی کند – می‌توانید آن را نحوه‌ی انجام کار تصور کنید. استراتژی محتوا کمک‌تان می‌کند بر مسیر درست بمانید، مسیری دقیقا در خدمت برند و دقیقا در خدمت اهداف‌تان. هر قطعه از محتوایی که خلق می‌کنید، باید ریشه در بیانیه‌ی ماموریت‌تان داشته باشد؛ از لحن محتوا گرفته تا فراخوانی برای اقدام.

بیانیه چشم انداز چیست؟

بیانیه‌ی چشم انداز سمت و سوی حرکت شرکت را تعیین می‌کند. چشم انداز همان آینده‌ی کسب و کار است که در گام بعد، مقصود کسب و کار را نیز فراهم می‌کند.

بیانیه‌ی چشم انداز تقریبا همان چیزی است که قصد دارید به آن تبدیل شوید. بیانیه‌ی چشم انداز دربردارنده‌ی آرمان‌ها و امیدهای شرکت است.

بر اساس بیانیه‌ی چشم انداز، پرسش‌های زیر شکل می‌گیرند:

الف. چه امیدها و آرزوهایی داریم؟
ب. برای رسیدن به ایده‌آل باید چه مشکلاتی را حل کنیم؟
پ. چه کسانی و چه چیزهایی را باید به تغییر ترغیب کنیم؟‌

بیانیه‌ی چشم انداز فرایند رشد را بهبود می‌بخشد، چه از درون و چه از برون. یک چشم انداز قوی به اعضای گروه کمک می‌کند بر چیزی تمرکز کنند که حائز بیش‌تر اهمیت برای شرکت باشد. هم‌چنین، چشم انداز باعث ترویج نوآوری می‌شود. یک شرکت هدفمند موفقیت را به مثابه‌ی یک کلیت تصور می‌کند، زیرا مدیران هدفمند می‌دانند موفقیت چه معنایی برای شرکت‌شان دارد.

از سویی دیگر، فقدان چشم انداز برای یک کسب و کار یعنی جاده‌ای به سمت هیچ جا. این وضعیت را تصور کنید:‌ رکود، فرایندهای قدیمی و منسوخ، حرکت بدون مقصد، احساس ناامیدی. آیا یک شرکت واقعا می‌تواند بدون یک چشم انداز واضح به زندگی خود ادامه دهد؟ همگان پاسخ این پرسش را می‌دانند.

بیانیه چشم انداز برای بازاریاب‌های محتوا

چشم انداز محتوا از بیانیه‌ی چشم انداز شرکت پشتیبانی می‌کند – چشم انداز به دلیل انجام کارها اشاره می‌کند. بیانیه‌ی چشم انداز کمک‌تان می‌کند رو به جلو فکر کنید، تفکری دقیقا در خدمت باورها و دقیقا در خدمت مقصدتان. هر قطعه از محتوایی که به ذهن‌تان خطور می‌کند، باید بر بال‌های چشم‌ اندازتان به سمت اوج پرواز کند؛ از شروع یک کتاب الکترونیکی گرفته تا وبسایتی بزرگ با ترافیک فوق‌العاده بالا.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع: clearvoice

تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز یک شرکت یا سازمان در چیست


برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی