کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ روش برای تغییر موثر و صلح آمیز جهان

ما در عصر تغییر و تحول جهان زندگی می‌کنیم و بسیاری از ما در حال بیدار شدن و پیدا کردن خود واقعی‌مان هستیم. شاید یکی از ماندگارترین افکار در این فرآیند این باشد که جهان ما تا چه حد دیوانه و آشفته است. و در این نوشتار از ۱۰ روش برای تغییر موثر و صلح آمیز جهان برایتان سخن می گوییم. با ما همراه باشید.تغییر موثر و صلح آمیز جهان

بله، فرقی نمی‌کند که چه‌قدر مثبت فکر کنیم، به محض این‌که چشم‌های‌مان را باز کنیم و متوجه شویم که ما انسان‌ها چه‌قدر جدا و دور از هم هستیم، جامعه‌‌مان چه‌قدر ناجور است، یا در رفتار با سیاره‌مان چه‌قدر بی‌دقت هستیم، حس‌وحال‌مان می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. ممکن است مضطرب، آشفته و نگران شویم که به کجا می‌رویم و اگر چیزی را تغییر ندهیم، جهان‌مان چگونه جایی خواهد بود.

من خودم را بسیار تحت فشار گذاشته‌ام و می‌کوشم آن‌چه را برای تغییر این سیستم می‌توانم انجام بدهم، بشناسم، می‌کوشم بهترین روش را برای مبارزه با آن (سیستم) و خلق جهانی بهتر پیدا کنم. به حدی فکر کردم و در تقلا بودم که تقریبا نزدیک بود افسرده شوم. زیرا نمی‌توانستم این جهان را بپذیرم- از آن متنفر بودم. تمام انرژی‌ام را روی مبارزه با سیستم قدیمی گذاشتم، اما با گذشت زمان و کم شدن انرژی‌ام، متوجه شدم که راه دیگری نیز وجود دارد.

مطلب مرتبط: چگونه با تغییر باورها ،جهان اطراف مان را تغییر بدهیم

آدم‌های زیادی وجود دارند که با هدف جنگ با چیزی که بزرگ‌تر از خودشان است، درگیر مبارزات سیاسی می‌شوند. بعد، امیدشان را از دست می‌دهند و نمی‌دانند که دیگر چه باید بکنند. البته‌ نخستین غریزه‌ی بقا این است: “بیا مبارزه کنیم! ” اگر چنین چیزی برای آنها موثر واقع شود خوب است، اما برای من کاربردی ندارد و من واقعا معتقدم که جنگیدن، در دراز مدت برای هیچ‌کس فایده‌ای ندارد.

من به شدت در وجودم حس همدلی دارم و به طور شهودی می‌دانم راه‌هایی وجود دارند که بهتر از جنگیدن هستند. بنابراین، زمانی که ذهنم به شدت و دائم درگیر این موضوع بود، و در عین حال می‌کوشیدم راه بهتری پیدا کنم، ناگهان آن‌چه می‌خواستم به ذهن‌ام خطور کرد! بهترین راه برای جنگیدن با این سیستم، اصلا جنگ نیست! شما هرگز چیزها را به وسیله‌ی جنگیدن با واقعیت موجود، تغییر نمی‌دهید! ببینید، چه ارزشی دارد که انرژی گران‌قدرمان را خرج جنگیدن با سیستم قدیمی کنیم در حالی که می‌توانیم آن را صرف ساختن یک سیستم جدید کنیم؟ برای تغییر هر چیزی، یک مدل جدید خلق کنید که مدل کنونی را منسوخ کند.

مصرف روزانه‌ی ما و تصمیماتی که هر روز می‌گیریم می‌توانند به حفظ سیستم قدیمی و منسوخ کمک کنند یا باعث ایجاد یک سیستم نو و بهتر شوند. لذا در این نوشتار ۱۰ شیوه‌ برای تغییر موثر و صلح آمیز جهان و تبدیل آن به جایی بهتر؛ جهانی که در مدت حضور در آن لذت ببرید!

۱. مثبت‌ بودن را گسترش دهید.

بهبود نگرش‌تان و گذراندن زندگی‌تان به صورت مثبت‌تر گاهی اوقات می‌تواند دشوار باشد و تلاش زیادی را ایجاب کند. اما بخشی از آن نیز می‌تواند ساده‌تر باشد. شما می‌توانید با انجام کارهایی کوچک، مثبت‌ بودن را در اطراف خودتان گسترش دهید: از دیگران تعریف کنید، کسی را که نیازمند چیزی است کمک کنید، موسیقی‌های مثبت گوش بدهید، دیگران را تشویق کنید، لبخند بزنید، کسی را در آغوش بگیرید، ورزش کنید، کتاب‌های مثبت بخوانید، هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید یا کار جدیدی انجام بدهید. این کارها می‌توانند شما را کمک کنند که خلق و خویی خوش‌بینانه داشته باشید و دیگران را نیز کمک کنید که همین احساس را داشته باشند، زیرا همه‌ی ما می‌دانیم که احساسات مسری هستند.

۲. مصرف محصولات حیوانی را کنار بگذارید یا حداقل میزان مصرف‌تان را کاهش بدهید.

دانشمندان برتر جهانی از جمله استفان هاوکینگ معتقدند تغییرات آب‌وهوایی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات جهان است. علم نشان می‌دهد که گیاه‌خوار شدن یکی از موثرترین راه‌های برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی است. در ادامه چند مورد از حقایقی حیرت‌آور را می‌بینید:

– ۵۱ درصد از انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در اثر دامداری ایجاد می‌شود؛ این میزان خیره‌کننده است.

– ۵ در صد از آب مصرفی امریکا، توسط خانه‌های خصوصی مصرف می‌شوند. ۵۵% از آب مصرفی برای دامداری است. ۲۰-۳۳% از مصرف آب شیرین برای دامداری‌ها است.

– احشام ۴۵% از خشکی‌های کل زمین را پوشش می‌دهند و دامداری دلیل اصلی انقراض گونه‌، مناطق مرده در اقیانوس، آلودگی آب، و تخریب زیستگاه‌ها است.

– تولید ضایعات حیوانی ۱۳۰ بار بیش‌تر از زباله‌های انسانی در ایالات متحده است- سالانه ۱.۴ میلیارد تن از آن از طریق صنعت گوشت.

– در ایالات متحده توسط هر فرد ۵ تن ضایعات حیوانی تولید می‌شود.

– ۴/۳ از شیلات دنیا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند یا کاملا مصرف می‌شوند. برابر با ۲.۷ تریلیون حیوان هر ساله از اقیانوس صید می‌شوند. می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که تا سال ۲۰۴۸ دریایی بدون ماهی خواهیم داشت.

این‌ها فقط چند حقیقت و دلیل معدود هستند برای این‌که مصرف محصولات حیوانی را کاملا کنار بگذاریم یا حداقل از میزان مصرف آن بکاهیم.

۳. استفاده از غذاهای فرآوری شده، مواد شیمیایی و طب رایج را کنار بگذارید یا حداقل کم‌تر از آنها استفاده کنید.

غذاهای فرآوری‌شده از طبیعت نمی‌آیند؛ آنها از کارخانه‌ها می‌آیند. هر چه‌قدر محصولات کارخانه‌ها بیش‌تر باشد، پول بیش‌تری نصیب آنها خواهد شد. و هر چه‌قدر پول بیش‌تری به‌دست بیاورند، انرژی و منابع بیشتری مصرف خواهد شد و مهم‌تر این‌که، سلامتی ما به خطر خواهد افتاد- ما چیزی را خواهیم خورد که آنها می‌خواهند بخوریم. غذا را کنترل کنید تا بتوانید جهان را کنترل کنید.

درباره‌ی مواد شیمایی و طب رایج نیز جریان از همین قرار است. باور کنید، ما نیازی به مصرف مواد شیمیایی و طب رایج نداریم. در حقیقت داشتن یک برنامه‌ی غذایی سالم و ورزش کردن به طور منظم، آنها را برای همیشه از ما دور خواهد کرد و موجب خواهد شد که سایر آدم‌ها نیز همین کار را بکنند.

مطلب مرتبط: پیش بینی جهان در ۲۰۴۵ : نظر محققان درباره جهان در آینده

۴. بازیافت کنید، پایدارتر زندگی کنید، مواد ارگانیک و کالاهایی که دارای بهای مناسبی هستند، بخرید، متوجه باشید که وقتی خرید می‌کنید از چه چیزی حمایت می‌کنید.

در عصر مصرف‌گرایی، بازیافت ضروری است. چرا؟ چون اگر ارزش بازیافت را درک نکنیم، منابع ما به زودی زود تمام خواهند شد. من سعی می‌کنم هر چیز بازیافت‌شده‌ای را بخرم و تا جایی که می‌توانم مصارف غیرضروری را حذف می‌کنم، و همچنان یک زندگی مدرن و راحت دارم.

آیا می‌دانستید که تعداد زیادی از برندهای گران‌بها از کارگرهایشان مانند یک برده کار می‌کشند و آنها را مورد استثمار قرار می‌دهند؟ چرا؟ چون آدم‌ها به طرز مسخره‌ای معتادِ “پول” شده‌اند. به خاطر یک رقابت بیمارگونه بر سر ثروت و قدرت، ارزش بشر، کیفیت زندگی، و محیط ما باید متحمل رنج شوند. ما زمین را با مواد شیمیایی، پر از سم و سموم می‌کنیم، قیمت تولید غذا را کاهش می‌دهیم، و خودمان و محیط‌مان را بیمار می‌کنیم. بعد، به این می‌اندیشیم که چرا مستعد بیماری هستیم، چرا کشاورزان ارگانیک داستانی از گذشته هستند، و چرا آنها این‌قدر پربها هستند.

هر بار که چیزی را مصرف می‌کنیم و می‌خریم، در واقع یا از آینده‌ای پایدار حمایت می‌کنیم یا از هرج و مرج! اگر این موضوع را قبلا نمی‌دانستید، دفعه‌ی بعدی که خرید می‌روید، آن را در ذهن‌تان داشته باشید. ما واقعا آن‌چه را که می‌کاریم، درو می‌کنیم.

خبر خوب این‌که جایگزین‌های پایدار زیادی وجود دارند. هنوز هم کشاورزان ارگانیکی که موادغذایی لذیذ و سالم برای ما تولید می‌کنند، وجود دارند. ما یک انتخاب پیش روی‌مان داریم. مجبور نیستیم فرزندان‌مان را مسئول جهل و خراب‌کاری‌های‌مان کنیم. پول ما این قدرت را دارد که جهان را تغییر بدهد.

۵. از شر تلویزیون‌تان خلاص شوید و استفاده از رسانه‌های شرکتی را کنار بگذارید.

همه‌ی ما می‌دانیم که تلویزیون دروغ، ترس و منفی‌‌گرایی می‌فروشد تا آدم‌ها را کنترل کند و در خواب نگه دارد. هیچ توطئه‌ی دیگری وجود ندارد. از تماشا و حمایت دیوانگی آنها دست بردارید. تلویزیون‌تان را خاموش کنید و از آن خلاص شوید یا آن را به عنوان صفحه‌ای برای وصل شدن به اینترنت استفاده کنید. آموزش ببنید، و اجازه ندهید که سطح هوش‌تان پایین بیاید! منظور من این نیست که هیچ کانال تلویزیونی خوبی وجود ندارد، اما وقتی می‌توانید به کمک اینترنت منابع خبری خودتان را برگزینید، توجه به تلویزیون ارزشی دارد؟

امروزه، رسانه‌های شرکتی در اینترنت نیز حضور دارند، بنابراین زمانی که اخبار، نمایش، شایعات یا هر چیز منفی دیگری می‌بینید، روی دکمه‌ی کوچک موجود در گوشه‌ی سمت راست مرورگرتان که معمولا با علامت x مشخص شده‌است، کلیک کنید. هیچ چیزخوبی از آن حاصل نخواهدشد. اینترنت برای ماست! ما نهایتا فرصت این را داریم که به طور مستقل خودمان را آموزش بدهیم، بنابراین بیایید آن را پاک نگه داریم و عاقلانه از آن استفاده کنیم!

۶. در برابر بی‌عدالتی ساکت نمانید و یاد بگیرید از خودتان حمایت کنید.

این مورد می‌تواند هرجایی رخ بدهد و از هر کسی بربیایید: در موسسات، محل کار، در خیابان‌ها، بانک و شرکت‌های بیمه، حتی عزیزان ما ممکن است از ما سوء استفاده کنند. من در موقعیت‌های مختلفی شرکت‌ کرده‌ام در آنها مورد سو استفاده قرار گرفتم و از من استفاده شد تا زمانی که یاد گرفتم از خودم حمایت کنم. اجازه ندهید کسی از شما سوء‌استفاده کند- آزادانه عقاید خود را بیان کنید.

۷. هرجا که می‌توانید، دیگران را کمک کنید، و اگر نمی‌توانید خودتان را اذیت نکنید.

اگر کسی درمانده است و شما واقعا می‌توانید کمک‌اش کنید اما کاری نمی‌کنید، پس باید خودتان را جای او بگذارید. چه احساسی خواهید داشت؟ این بدان معنا نیست که شما باید خودتان را به خاطر آن شخص فدا کنید، بلکه حداقل بکوشید او را درک کنید و اگر برای‌تان مقدور است، یاری‌اش کنید. همه‌ی ما لحظاتی پر از کشمکش و تقلا در زندگی‌مان داریم. بسیار مهم است که به موقعیت‌ آدم‌ها نخندیم و آنها را دست نیندازیم. کسی که به کمک نیاز دارد بسیار آسیب‌پذیر است. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید او را کمک کنید، از او فاصله بگیرید.

۸. به جای بیهوده حرف زدن، هر بار که می‌توانید راجع به موضوعات مهم صحبت کنید.

آدم‌ها دوست دارند راجع به هر چیز کوچکی صحبت کنند، و این مشکلی ندارد. گاهی اوقات به اینطور گفت‌وگوها نیاز داریم، اما گفت‌وگوهای معیار نباید این‌گونه باشد. ما باید بیش‌تر درباره‌ی موضوعات مهم صحبت کنیم، موضوعاتی که باعث می‌شوند فکر کنیم و تخیل و خلاقیت‌مان را افزایش دهیم. موضوعاتی که ما را نسبت به کیستی‌ و محیط‌مان آگاه می‌کند. ایده‌ها، استعدادهای شخصی و اکتشافات از همین موضوعات پدید می‌آیند. من اخیرا پی بردم کسی که عاشق‌اش هستم، استعداد آواز خواندن دارد. او هرگز درباره‌ی این موضوع چیزی به من نگفته بود، با وجود این‌که هر روز همدیگر را می‌بینیم. افکارتان را مخفی نکنید. آنها می‌توانند الهام‌بخش باشند، جهان را تغییر بدهند و آن را متحول کنند!

مطلب مرتبط: شناخت جهان : ۳۵ مفهوم علمی برای شناخت بهتر جهان

۹. هرگز امیدتان را به بشریت از دست ندهید.

درحال‌حاضر چیزهای مثبت زیادی در دنیا رخ می‌دهند. راه‌هایی برای داشتن انرژی رایگان، افزایش یافتن تعداد گیاه‌خواران، جایگزین‌های پایدار، فناوری‌های نوین و ایده‌هایی که به ما در آینده کمک خواهند کرد. آدم‌های معروف و میلیون‌ها نفر از آدم‌های معمولی علاقمند هستند که جهان را به جایی بهتر تبدیل کنند.

انسان‌ها از ظرفیت نامحدودی برخوردار هستند. ما می‌توانیم با افکار و کارهای‌مان، به سادگی جامعه‌مان را تغییر بدهیم. چیزهای زیبایی در این جهان وجود دارند که می‌توان به آنها توجه داشت، و آدم‌های خوب زیادی به بشریت کمک می‌کنند- چه بسیارند آدم‌های نوآوری که اختراعات و راه‌حل‌های پیشرو خلق می‌کنند. هر وقت که زمان سختی را سپری می‌کنید و امیدتان را از دست می‌دهید، فقط بکوشید روی روند مثبت‌تری تمرکز کنید، روی تغییر متمرکز شوید، و یادتان باشد که این فقط یک احساس موقتی است. آن‌چه در لحظه غیرممکن به نظر می‌رسد، روزی ممکن خواهد شد- همیشه همین‌طور بوده‌است!

۱۰. فعال باشید، بخشش کنید، و کمک کنید که جهانی بهتر داشته باشیم.

سازمان‌های غیرانتفاعی زیادی وجود دارند که به فکر تغییر موثر و صلح آمیز جهان هستند و نسبت به آن احساس تعهد دارند. اگر پول و وقت اضافی دارید، به کسانی که نیاز دارند کمک مالی کنید یا برای انجام کار آنها داوطلب شوید. اگر نه، در اینترنت جست‌وجو کنید و به وسیله‌ی آن آموزش ببینید، داخواست‌هایی را امضا کنید، آگاهی را نشر بدهید، یا چیزی خلق کنید که می‌تواند برای ساختن جهانی بهتر کمک‌کننده باشد. تغییر کنید! قیمتی ندارد اما می‌توانید احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

حالا، ۱۰ روش برای تغییر موثر و صلح آمیز جهان پیش روی‌تان است. اگر با آنها موافق هستید که عالی است. اگر نه، راه‌های بهتری برای انجام آن بیابید. اما برای تغییر دادن جهان نجنگید- این کار را به صورت صلح‌آمیز انجام بدهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: لایف هک

۱۰ روش برای تغییر موثر و صلح آمیز جهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی