کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی بسیار بد خواهد بود

تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی بسیار بد خواهد بود . مشخص شده است که گرمای شدید، برای اقتصاد بسیار بد است. محصولات زراعی خراب می‌شوند. آدم‌ها کمتر کار می‌کنند، و وقتی که کار می‌کنند بهره‌وری پایین‌تری دارند.

تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی بسیار بد خواهد بود

به همین خاطر است که افزایش روزهای به شدت گرم، یکی از نگران‌کننده‌ترین دورنماهای تغییرات آب‌وهوایی است.

برای پیش‌بینی آن‌که کشورهای گوناگون چگونه ممکن است از این وضعیت رنج یا سود ببرند، گروهی از دانشمندان در استنفورد و برکلی، دانشگاه کالیفرنیا، به سوابق تاریخی رجوع کردند که نشان می‌داد دما چگونه بر جنبه های کلیدی اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

وقتی از این اطلاعات برای برآورد چگونگی عملکرد کشورهای مختلف در برابر یک سیاره‌ی رو به گرم شدن استفاده شد، خبرهای خوبی به گوش نرسید.

پیش‌بینی می‌شود متوسط درآمد جهانی تا آخر قرن، ۲۳٪ کم‌تر از آن چیزی باشد که بدون تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی می‌بود. اما تاثیرات یک دنیای گرم‌تر به شکل بسیار غیریکنواختی تقسیم خواهد شد، و تعدادی از کشورهای شمالی نظیر روسیه و بخش زیادی از اروپا، از افزایش دما سود خواهند برد.

سلیمان هسیانگ، پروفسور دانشکده‌ی سیاست عمومی گلدمن در برکلی، و یکی از محققانی که با زحمت فراوان تاثیر دما را در گذر زمان ثبت کرده است، می‌گوید ” تاثیر غیریکنواخت گرم شدن می‌تواند به معنای بازسازی عظیم اقتصاد جهانی باشد “. حتی تا سال ۲۰۵۰، تفاوت در سرنوشت اقتصادی کشورها تکان‌دهنده است.

مطلب مرتبط: ۱۰ نوآوری که آینده‌ی اقتصاد جهانی را کاملا تغییر می‌دهند

هسیانگ در مقاله‌ی مشترکش که در نشریه‌ی نیچر منشر شده است، نتیجه می‌گیرد به دلیل آن‌که کشورهای فقیرتر، از جمله آمریکای جنوبی و آفریقا، از قبل از آن‌چه برای رشد اقتصادی ایده‌آل است خیلی گرم‌تر بوده‌اند، تاثیر افزایش دما برای آن‌ها زیان‌بار خواهد بود. متوسط درآمد برای فقیرترین۶۰٪ آدم‌های جهان تا آخر قرن به ۷۰٪ پایین‌تر از آن چیزی خواهد رسید که بدون تغییرات آب‌و‌هوایی می‌بود. او می‌گوید نتیجه‌ی افزایش دما ” بازتوزیع عظیم ثروت از فقرای جهان به ثروتمندان خواهد بود “.

تغییر در سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی نسبت به دنیایی بدون گرمایش جهانی

هوای گرم‌تر فقط یکی از تاثیرات تغییرات آب‌وهوایی است؛ تغییراتی در بارندگی‌ها و افزایش وضعیت جوی شدید نظیر طوفان از دیگر اثرات آن هستند.

اما هسیانگ و همکارانش تنها با تحلیل دما، برآوردهای دقیق‌تری از چگونگی تاثیر تغییرات آب‌وهوایی بر اقتصاد به دست آورده‌اند. هسیاگ می‌گوید معلوم شد که در کمال تعجب، دما تاثیر پایداری بر ورودی‌های اقتصادی متفاوت دارد: ساعات کار، بهره‌وری نیروی کار، و تولید محصولات زراعی همه در دمای بین ۲۰ الی ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد کاهش می‌یابند.

او با ذکر داده‌هایی که نشان می‌دهد یک روز با دمای بالای ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد در یک شهرستان متوسط آمریکا برای هر شهروند ۲۰ دلار از درآمدهای غیراکتسابی هزینه دارد، می‌گوید “چه به محصولات زراعی نگاه کنید یا مردم، روزهای گرم بد هستند، حتی در ثروتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان، تاثیرات منفی آن را خواهید دید. این پول واقعی است.”

اگر تغییرات آب‌وهوایی بی‌وقفه ادامه یابد، تعداد روزهای بالای ۹۵ درجه‌ی فارنهایت (۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد) در بسیاری از بخش‌های ایالات متحده به شدت افزایش خواهد یافت

البته، تاثیر دمای بالا بر کشاورزی و نحوه‌ی کار و احساس‌مان، ایده‌ی جدیدی نیست. در واقع، هسیانگ به مطالعاتی اشاره می‌کند که در اوایل قرن ۲۰ روی دمای بهینه برای کارگران کارخانه و سربازها انجام شده‌اند. اما او و همکارانش چگونگی تغییر بهره‌وری اقتصادی کلی به وسیله‌ی دما را، برای تمام کشورها اندازه‌گیری کرده‌اند.

هسیانگ و همکارانش هم عملکرد اقتصادی سالانه‌ی هر کشور و هم متوسط دمای سالانه‌ی آن‌ها را از ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ بررسی کرد. سپس از تکنیک‌های آماری پیشرفته برای جدا کردن تاثیرات دمایی از سایر متغیرها، مانند تغییر در سیاست‌ها و چرخه‌های مالی، استفاده کرد. او می‌گوید امکان انجام چنین تحلیل‌هایی وجود دارد، زیرا داده‌های زمانی خیلی بیش‌تری در دسترس هستند، و توان کامپیوترها آن‌قدر افزایش یافته است که از پس آن‌ها بربیاید. سپس با استفاده از مدل‌های آب‌وهوایی برای بازتاب دماهای آینده، و در صورتی که این الگوهای تاریخی صحیح باشند، این محققان توانستند رشد اقتصادی را در طول سال‌های باقی‌مانده‌ی قرن برآورد کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ مهمترین خطر برای جهان در ۲۰۱۷

هم‌چنین هسیانگ به چگونگی تاثیر دمای بالا بر رفتارهای اجتماعی و سلامت هم نگاه کرده است، و نتیجه گرفته است که خشونت و مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهند. آن‌چه او “وسواسش ” درباره‌ی تاثیرات اجتماعی دما می‌نامد، ریشه در آموزش‌اش در زمینه‌ی علوم تجربی دارد. دما نقشی ضروری و واضح در شیمی و فیزیک دارد، اما تاثیراتش بر جامعه و رفتار انسان کمتر شناخته شده است.

هسیانگ، چنان که کار اخیرش تایید می‌کند، باز هم می‌گوید ” آب‌وهوا نقشی اساسی برای اقتصادمان دارد و تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی بسیار بد خواهد بود”. او اکنون امیدوار است که با این کار درک جدیدی از چگونگی تاثیر یک دنیای رو به داغ شدن، بر رفاه آینده‌مان فرآهم کرده باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: flipboard

نویسنده: دیوید راتمن

تغییرات آب و هوایی برای اقتصاد جهانی بسیار بد خواهد بود


 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی