کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کشور در حال توسعه چیست؟

در این نوشتار کشور در حال توسعه بر اساس منابع معتبر اقتصادی تعریف می شود.

تعریف کشور در حال توسعه

ملت‌های در حال توسعه در مقایسه با معیارهای جهانی از پایه‌های مالی و صنعتی ضعیف‌تر و کیفیت زندگی پایین‌تر بهره‌مند هستند.developing-countries

تعریفی که بیش از همه در مورد کشور در حال توسعه مورد قبول قرار گرفته است، به این موضوع اشاره دارد که این قبیل کشورها از لحاظ صنعتی‌سازی دارای سطوحی پایین هستند و از نظر شاخص توسعه‌ی انسانی نیز عملکردی ضعیف دارند. چنان‌چه کشوری از لحاظ شاخص توسعه‌ی انسانی رتبه‌ای پایین کسب کند به این معنی است که شهروندان این کشور خاص، نسبت به کشورهای رده بالا دارای امید به زندگی پایین‌تر، سطح تحصیلات کم‌تر، درآمد سرانه‌ی کم‌تر، و میزان باروری بیش‌تر هستند. به طور کلی، بیش‌تر کشورهای آفریقایی، اروپای مرکزی، اروپای شرقی، آسیا، آمریکای جنوبی، و آمریکای مرکزی جزء کشورهای در حال توسعه تلقی می‌شوند.

سنجش توسعه

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، برای سنجش سطح توسعه‌یافتگی کشورهای دنیا، معیارهایی فراوان وجود دارند. صندوق بین‌المللی پول توسعه‌یافتگی را بر اساس میزان درآمد سرانه، تنوع صادرات، و حضور در بازار مالی جهانی مورد سنجش قرار می‌دهد. دلیل وجود تنوع صادرات در میان این معیارها این است که هر چه کالاهایی متنوع‌تر از یک کشور به خارج صادر شود، در صورت کاهش ارزش یا تقاضا در مورد یک کالای خاص، اقتصاد آن کشور کم‌تر در معرض خطر بحران قرار می‌گیرد. سازمان‌های دیگر نظیر بانک جهانی، کشوری را با درآمد سرانه‌ی سالیانه کم‌تر از ۱۲،۲۷۵ دلار، کشوری در حال توسعه قلمداد می‌کنند.

سنجش توسعه‌یافتگی همواره با صنعتی‌سازی و استانداردهای زندگی در ارتباط است، و سطوح پایین درآمد و نرخ بالای رشد جمعیت از عوامل کلیدی آن هستند. برای توجه و ترغیب توسعه در یک کشور، نظریه‌های دانشگاهی فراوان و گوناگون وجود دارند. به پیشنهاد برخی نظریه‌ها سرمایه‌گذاری در توسعه‌ی انسانی به افزایش بهره‌وری منجر، و در نتیجه باعث بهبود اقتصاد می‌شود. بر اساس نظریه‌های دیگر، سرمایه‌گذاری در مشاغل و زیرساخت‌ها می‌تواند تاثیری مستقیم‌تر داشته باشد و به بهبود کیفیت زندگی منجر شود.

مراحل توسعه

در اقتصادهای در حال توسعه، سطوحی خاص وجود دارند که به ارزیابی جایگاه کشورها از لحاظ وسعت توسعه‌‌یافتگی کمک می‌کنند. به عنوان رایج‌ترین انواع این طبقه‌بندی‌ها می‌توان به کشورهای تازه صنعتی‌شده (NIC)، بازارهای نوظهور، بازارهای درحال ظهور، و کشورهای توسعه‌نیافته اشاره کرد.

کشورهای تازه صنعتی‌شده هنوز به جایگاه “‌توسعه‌یافتگی‌” نرسیده‌اند، ولی سرعت پیشرفت‌شان نسبت به کشورهای کم‌تر توسعه‌یافته‌ی رقیب بیش‌تر است. این موقعیت معمولا هنگام خروج از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی، و ورود به اقتصاد تولیدی رخ می‌دهد. آفریقای جنوبی، برزیل، و چین از جمله کشورهای تازه صنعتی‌شده قلمداد می‌شوند. به این قبیل کشورها “‌بازار نوظهور‌”‌ نیز گفته می‌شود.

اصطلاح بازار در حال ظهور برای توصیف وضعیت کشورهایی به کار می‌رود که هنوز به جایگاه کشورهای تازه صنعتی‌شده یا بازارهای نوظهور دست نیافته‌اند. این بازارهای کوچک‌تر برای آن‌که در دوره‌ای بلندمدت بتوانند به بازدهی بالا برسند، هم‌چنان نیازمند سرمایه‌گذاری بیش‌تر هستند. کشورهایی نظیر ویتنام، آرژانتین، و بلغارستان جزء این قبیل بازارها به حساب می‌آیند.

کشورهای توسعه‌نیافته به کشورهایی گفته می‌شود که دارای پایین‌ترین سطوح توسعه‌ی اقتصادی-اجتماعی هستند. این کشورها هم‌چنان از میزان بالای فقر و آسیب‌پذیری اقتصادی رنج می‌برند.

کشورهایی نظیر آنگولا، سیرالئون، افغانستان، نپال، و هائیتی از جمله‌ کشورهای “‌توسعه‌نیافته‌” به شمار می‌روند.

چالش‌های مشترک در مقابل کشور در حال توسعه

همان‌طور که کشورهای در حال توسعه از حیث توسعه‌یافتگی دارای معیارهای مشترک فراوان هستند، در فرایند توسعه‌شان با چالش‌هایی مشترک نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی از این چالش‌ها شامل معضلات و مسائل مربوط به سلامتی می‌شوند. کشورهای در حال توسعه بیش از سایر کشورها با رشد بالای جمعیت در مناطق شهری مواجه هستند، دسترسی به آب آشامیدنی سالم برای‌شان سخت یا غیرممکن است، با شیوع بالای بیماری‌های غیرمسری نظیر دیابت و فشار خون دست به گریبان‌اند، و از خطرات زیست‌محیطی مانند آلودگی هوا رنج می‌برند.

انتقاداتی درباره‌ی این اصطلاح

به رغم این عبارت‌های “‌کشور توسعه‌یافته و “‌کشور در حال توسعه‌”‌ به شکلی گسترده استفاده می شوند، به شکلی گسترده نیز مورد انتقاد هستند. بسیاری از آدم‌ها معتقدند این اصطلاح صریحا نشان‌دهنده‌ی فرومایگی و حقارت این قبیل کشورها است و حسی را انتقال می‌دهد مبین بر این که این کشورها “‌به اندازه‌ي کافی برای زندگی کردن خوب نیستند.‌” این اصطلاح کشورهای غربی را به عنوان معیاری برای سنجش قرار می‌دهد و به شکلی نادرست این‌گونه القا می‌کند که همه‌ی کشورها و مردمان‌شان آرزو دارند سبک زندگی غربی را تقلید کنند. برخی منتقدان جایگزینی بهتر را برای این اصطلاح پیشنهاد می‌کنند که به جای میزان ثروت کشورها، بیش‌تر به میزان شادی و سعادت مردمان‌شان توجه کند؛ مانند اصطلاحی نظیر “‌شاخص خوشبختی ناخالص ملی‌“.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: ورلد اطلس

تعریف کشور در حال توسعه چیست؟


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی