کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ ترفند ساده برای تقویت و فعال کردن مغز

توان و قدرت مغز به میزان استفاده‌ی شما از آن بستگی دارد. هر بار که به یک کار جدید یا متفاوت دست می‌زنید، مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می‌کنید. ترفندهای ساده‌ای که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم، در تمرین برای تقویت و فعال کردن مغز به شما کمک می‌کنند.

تقویت و فعال کردن مغز

برای تقویت و فعال کردن مغز

۱. از دست مخالف استفاده کنید

زمانی را به انجام کارهایی با استفاده از دست مخالف خود اختصاص دهید یا این‌که برخی کارها را به طور خاص با دست مخالف‌تان انجام دهید – اگر راست ‌دست هستید با دست چپ و بالعکس. مثلا اگر چپ دست هستید، درها را با دست راست‌تان باز کنید؛ اگر راست ‌دست هستید سعی کنید همیشه کلیدها را با دست چپ‌تان بگیرید. همین ترفند ساده باعث می‌شود مغزتان برخی مسیر‌های جدیدی را ایجاد کند و برای انجام کارهای روزمره و معمول دوباره خود را به فکر وادارد. برای آن‌که این تصمیم همیشه یادتان بماند، ساعت‌تان را به دست مخالف‌تان ببندید.

۲. از یادداشت‌ها و فهرست‌ها فقط برای روز مبادا استفاده کنید

یادداشت‌ها و فهرست‌ها ابزار بسیار خوب و کاربردی هستند، ولی ممکن است بیش از اندازه در زندگی به آن‌ها متکی و وابسته شوید. فهرست خریدتان را تهیه کنید، ولی هنگام خرید در فروشگاه سعی کنید هرگز از آن استفاده نکنید. وقتی از این فهرست استفاده کنید که به نظر همه چیز را خریده باشید؛ آن‌گاه فهرست‌تان را بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد. همین کار را برای سایر فهرست‌ها و یادداشت‌های‌تان نیز انجام دهید.

۳. شماره‌های تلفن را حفظ کنید

امروزه، گوشی‌های هوشمند تمام شماره‌های تماس را در خود ذخیره می‌کنند؛ بنابراین، دیگر هیچ کس سعی نمی‌کند شماره‌ها را حفظ کند. ولی حفظ تمام شماره‌های تلفن به خودی خود یک مهارت فوق‌العاده خوب است. سعی کنید هر روز شماره‌های جدیدی را حفظ کنید.

۴. هر روز یک داستان جدید آماده کنید

هر روز صبح به یک داستان یا ماجرای جدید فکر کنید و خودتان را برای تعریف آن در برابر دیگران آماده کنید. این داستان می‌تواند درباره‌ی مسئله‌ای جدید یا ماجرایی در گذشته باشد. سعی کنید سرگرم کننده‌ترین و جذاب‌ترین شیوه را برای تعریف این ماجرا انتخاب کنید. به این ترتیب، اگر شخصی با شما تماس گرفت یا اگر به شکل رو در رو با فردی ملاقات کردید، چیزی برای تعریف و صحبت کردن با وی در اختیار خواهید داشت. این کار باعث می‌شود شما آدم دوست داشتنی‌تری به نظر برسید، و در عین حال، می‌توانید حافظه‌ و مغزتان را تقویت کنید.

۵. بازی مشاهده‌ای انجام دهید

هر روز یک موضوع خاص برای مشاهده انتخاب کنید و آن را به صورت بازی به انجام برسانید. مثلا شاید یک روز تصمیم بگیرید به لباس‌هایی که آدم‌ها می‌پوشند دقت کنید. به هر جا می‌روید، و هر برنامه‌ی تلویزیونی که نگاه می‌کنید، به نحوه‌ی لباس پوشیدن آدم‌ها توجه کنید و به این موضوع فکر کنید چرا هر کدام از آن‌ها چنین لباس‌‌هایی پوشیده‌اند. مغزتان را مجبور کنید به موضوعات خاصی فکر کند. روز بعد، موضوع دیگری را برای بازی مشاهده و دقت انتخاب کنید.

۶. مسیرهای متفاوتی را انتخاب کنید

برای رسیدن به یک مسیر مشخص، راه‌های متفاوتی را – چه با خودرو و چه به صورت پیاده – امتحان کنید.

ایجاد برخی تغییرات کوچک در زندگی روزمره به مغز کمک می‌کند حافظه‌ی مکانی و مسیریابی خود را تقویت کند.

سعی کنید از هر دو پیاده‌روی یک خیابان برای رسیدن به مقصد استفاده کنید، یا ترتیب مغازه‌هایی را که همیشه به آن‌ها می‌روید، تغییر دهید – هر کاری انجام دهید تا مسیر تکراری و ثابتی را طی نکنید.

۷. برنامه‌های ثابت روزمره‌تان را تغییر دهید

برخی کارها را بر خلاف برنامه و عادات روزمره‌تان انجام دهید. غذای صبحانه را برای ناهار بخورید. برخی کارها را که در بعد از ظهر انجام می‌دهید، در صورت امکان هنگام صبح انجام دهید. قهوه‌ی صبحانه‌تان را بعد از ظهر نوش جان کنید. کارهای روزانه‌تان را با ترتیب جدیدی انجام دهید. به این موضوع توجه کنید که هر تغییر چه احساس جدیدی در شما ایجاد می‌کند، و آیا ترتیب جدید پیامدهای خوب یا بدی به همراه دارد یا خیر.

۸. راه حلی برای یک مشکل پیدا کنید

تصور کنید یک کسب و کار راه اندازی کرده‌اید و در ذهن خود به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید یک مشکل را حل کنید. چه چیز را می‌خواهید به فروش برسانید و این محصول را می‌خواهید به چه کسانی بفروشید؟ رقبای شما چه کسانی هستند و چگونه می‌توانید آن‌ها را شکست دهید؟ به هر ترتیب، برای خود یک خوراک مغزی درست کنید. روز بعد، تصور کنید سازمانی را برای مبارزه با گرسنگی تاسیس کرده‌اید – چه ایده‌های جدیدی در این خصوص به ذهن‌تان می‌رسد؟‌ حل چنین مشکلاتی را به یکی از سرگرمی‌های روزانه‌تان تبدیل کنید تا اتصالات جدیدی در مغزتان به وجود بیاورید.

۹. از هر موضوعی یک فهرست تهیه کنید

فهرست‌ها چیزهای خارق‌العاده‌ای هستند. تهیه‌ی فهرست به شما کمک می‌کند موضوعات و چیزهای مختلف را به یکدیگر ارتباط دهید. مثلا از هر جایی که تاکنون به آن‌ها سفر کرده‌اید، یک فهرست درست کنید. از نفرت‌انگیزترین غذاهایی که تاکنون خورده‌اید نیز می‌توانید یک فهرست تهیه کنید. از بهترین هدیه‌هایی که تاکنون به عزیزان‌تان داده‌اید، یک فهرست درست کنید. هر روز یک فهرست درست کنید تا حافظه‌تان را به حرکت وادارید و اتصالات جدیدی در مغزتان ایجاد کنید.

۱۰. کتاب بخوانید

کتابی را انتخاب کنید که دارای موضوعی کاملا جدید باشد. رمانی بخوانید که درباره‌ی موضوعی در هندوستان باشد. کمی درباره‌ی اقتصاد مطالعه کنید. کتاب‌های غیر داستانی جذاب و زیبایی وجود دارند که نه تنها به خوبی سرگرم‌تان می‌کنند، بلکه می‌توانند چیزهای بسیار مهم و کاربردی به شما یاد بدهند. هر هفته می‌توانید اطلاعات مهمی و خاصی درباره‌ی موضوعات مختلف یاد بگیرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:  verywellmind

۱۰ ترفند ساده برای تقویت و فعال کردن مغز


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی